Heydalur

היידאלור – Heydalur

היידאלור (Heydalur) הוא אתר קמפינג, בריכה גיאותרמית ומלון בפיורד Mjóifjörður ("הפיורד הצר") בפיורדים המערביים של איסלנד. בפיורדים המזרחיים קיים פיורד בעל שם זהה. היידאלור הוא גן עדן לאוהבי טבע וציפורים. זהו פיורד צר ואורך ואחד הפסטורליים באזור, יש בו יחסית צמחייה רבה והוא מקום נהדר לצילום בעלי כנף או לטיול סוסים.

גם אתם רוצים לבקר בהיידאלור ובאתרים מרתקים אחרים בפיורדים? כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

גם אתם רוצים לבקר בהיידאלור ובאתרים מרתקים אחרים בפיורדים המערביים? כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

אתר היידאלור נמצא בחלקו הפנימי של הפיורד. במקום ישנן כמה בריכות בנויות המקבלות את מימיהן מנביעה גיאותרמית בקרבת מקום. הבריכה נמצאת כמה דקות הליכה מהמלון והנוף במקום עוצר נשימה.

כיצד להגיע?

פיורד Mjóifjörður הוא הפיורד היחיד בפיורדים המערביים שניתן לדלג עליו באמצעות גשר. על מנת להגיע להיידאלור יש לדלג על הגשר בפתח הפיורד ולעלות על דרך עפר 633 המקיפה את שולי הפיורד.

בריכה גיאותרמית Hörgshliðarlaug

בריכה גיאותרמית פרטית בפיורד מאיופיורדור. הבריכה שייכת לחווה הסמוכה Hörgshlið ועל מנת להתרחץ יש לקבל אישור מבעל החווה.

דרך אוקסי – כביש 939 – Öxi

דרך אוקסי (Öxi) כביש 939 במזרח איסלנד היא דרך מעבר הררית המחברת בין אזור אגילסטדיר לכפר דיופיווגור בדרום. בתקופת הקיץ דרך אוקסי משמשת כדרך חלופית קצרה יותר לכביש הטבעת המקיף את חופי הפיורדים המזרחיים. על אף שזוהי דרך עפר הררית היא מתאימה לכל סוגי הרכבים ואין צורך בג'יפ.

גם אתם רוצים לבקר בדרך אוקסי ובאתרים מרתקים אחרים במזרח איסלנד? כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

דרך אוקסי - כביש 939
קטע הרמה הגבוהה של דרך אוקסי

תוואי דרך אוקסי מדרום לצפון

דרך אוקסי מתחילה בפנייה שמאלה מכביש הטבעת, כ-20 ק"מ צפונית לכפר דיופיווגור (Djúpivogur) בקצהו המערבי של פיורד Berufjörður. מכאן יוצאים מהכביש הסלול ומתחילים לעלות בשביל הררי פתלתל בקטעים מסוימים תלול. אורך התוואי הוא 20 ק"מ והנסיעה בו אורכת בערך חצי שעה ללא עצירות בדרך. שביל הנסיעה עובר מעל תוואי נהר Berufjarðará שלאורכו יש מספר מפלים יפים. המפל הראשון שפוגשים בדרך הוא גם היפה ביותר, מפל Folaldafoss הנמצא מיד בתחילת המסלול. ניתן לעצור את הרכב בצד הדרך בזהירות ולצאת להשקיף על המפל ופיורד Berufjörður שאליו הוא זורם. בהמשך הדרך מגיעים לאזור של רמה הררית, גם בקיץ הדרך בנקודה הגבוהה עלולה להיות בוצית וחלקה ויש להתקדם בזהירות.

באיזו דרך לבחור כביש 1 או דרך אוקסי?

אחת השאלות שאנו מקבלים ממטיילים היא באיזו דרך לבחור? כביש 1 או דרך אוקסי? דרך אוקסי משמשת כאלטרנטיבה לכביש מספר 1 רק בתקופת הקיץ. בתקופת החורף הדרך סגורה לתנועה. נסיעה על דרך אוקסי מומלצת בעיקר למטיילים הקצרים בזמן המעוניינים לדלג על הפיורדים המזרחיים ולהתקדם צפונה. הפיורדים המזרחיים הוא אחד מחבלי הארץ המרתקים ביותר באיסלנד, ניתן לפגוש כפרי דייגים אותנטיים ופיורדים ארוכים עם הרים מחודדים הנושקים לקו המים. זהו גם אחד המקומות העתיקים ביותר באיסלנד מבחינת גיאולוגית. אנו ממליצים למטיילים לא לדלג על אזור זה של מזרח איסלנד ולקחת את הזמן בנסיעה להכיר צדדים אחרים של איסלנד. להיכנס לכפרים ולהתרשם מתרבות איסלנדית שלא קיימת ברייקיאוויק או בישובים בעלי אופי עירוני יותר.

Papey Island Lighthouse

האי פאפיי – Papey

האי פאפיי (Papey) הוא אי קטן ולא מיושב בקרבת החוף של העיירה דיופיווגור (Djúpivogur) בפיורדים המזרחים של איסלנד. שטח האי הוא בסביבות 2 קמ"ר והגבעה הגבוהה באי מגיעה ל-59 מטרים.

גם אתם רוצים לבקר באי ובאתרים מרתקים אחרים במזרח איסלנד? כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

האי פאפיי
האי פאפיי והמגדלור הבודד

שייט לאי פאפיי – הזדמנות נפלאה לראות פאפינים

האי פאפיי מפורסם באיסלנד כנקודת צפרות מעולה כאשר האטרקציה העיקרית הם מושבות פאפינים (תוכי הים) המקננות במקום כל קיץ. העובדה שהאי כיום לא מיושב ומעט מבקרים מגיעים אליו כל שנה, מבטיחים מפגש קרוב עם בעלי החיים במקום. חוץ ממושבות הפאפינים תוכלו לפגוש גם כלבי ים שוחים ליד סלעי האי ורובצים עליהם. כאשר מבקרים באי ניתן למצוא עדויות להתיישבות קדומה במקום. באי עוד עומדים בית מגורים עתיקים שנשתמרו, כנסיית עץ העתיקה באיסלנד ותחנת מזג אוויר. את המגדלור של האי ניתן לראות מהחוף. הדרך היחידה לבקר באי היא במסגרת טיול יומי מודרך בשייט קצר של ספינה היוצאת מנמל דיופיווגור בחודשים יוני עד אוגוסט. השיט יוצא בשעה 13:00 מהמזח סמוך למלון Framtíð והטיול כולו אורך 4 שעות. צרו קשר להזמנת השיט.

נטישת האי במהלך המאה ה-20

פאפיי היה במשך שנים האי היחיד המיושב בפיורדים המזרחיים. עוד במהלך המאה ה-20 האי היה עוד מיושב.  תור הזהב של האי היה במאה ה-17 אז אוכלוסיית האי הגיעה לשיא של 16 תושבים בלבד! למרות שעל פניו האי הוא לא יותר מסלע גדול בים, החיים בו היו כפי הנראה טובים יחסית למדינה כולה. כאשר תושבי איסלנד נקלעו לעיתים לתקופות קשות של רעב, תושבי האי לא ידעו מחסור של מזון. הכבשים הרועות הניבו חלב ובשר, דגה בשפע הייתה זמינה כל השנה, כמו כן בשר ועורות כלבי ים, גידול תפוחי אדמה, וגם ביצים ובשר עופות שקיננו במקום, סיפקו לתושבים אספקה בטוחה כל השנה. המתיישב האחרון עזב סופית את האי בשנת 1948.

מה מקור השם של האי?

על פי הסאגות האיסלנדיות מקור השם "פאפיי" הוא בנזירים קלטיים שנקראו Papar שחיו במקום בסביבות שנת 900. הנזירים חיו במקום עד שגורשו על ידי הבעלים החוקיים בעלי הדת הנורדית הפגאנית שלא ראו את המתיישבים הנוצרים בעין יפה. על אף סיפור זה, עדויות ארכיאולוגיות בחפירות שנערכו במקום בין השנים 1970-1980 לא מצאו עדויות להתיישבות נזירים באי. הם כן מצאו עדויות וסימנים להתיישבות נורדית מוקדמת בערך מאותה תקופה.

Hvita

נהר קוויטה – Hvítá

קוויטה (Hvítá) הוא אחד הנהרות הראשיים של איסלנד. הוא זורם באזור דרום מערב המדינה מקרחון לאנגיוקול, הקרחון השני בגודלו באיסלנד ועד האוקיינוס האטלנטי כ-25 ק"מ דרומית לעיירה סלפוס (Selfoss). אורך הנהר הוא 185 ק"מ.

לטיולים הכוללים את קוויטה ואתרים מרתקים אחרים בדרום איסלנד, כנסו לעמוד הטיולים לעצמאיים שלנו וצרו אתנו קשר!

נהר קוויטה
מוצא נהר קוויטה מקרחון לאנגיוקול

מוצא הנהר הוא מלגונת קוויטאורוואטן (Hvítárvatn) בצדו המזרחי של קרחון לנגיוקול ומשם הנהר זורם דרומה כאשר נהרות ויובלים נוספים מתנקזים אליו ומגבירים את עוצמתו. במורד הנהר נמצא מפל גולפוס (Gullfos) המפל המפורסם באיסלנד ולאחריו מתנקזים אליו עוד שני נהרות גדולים טונגופליוט (Tungufljót) וברואראו (Brúará) המכפילים את עוצמתו.

נהר קוויטאו
נהר קוויטה בחלקו הדרומי יותר סמוך לעיירה פלודיר

עבור המטיילים קוויטה הוא אחד הנהרות הפופולריים ביותר באיסלנד בזכות פעילויות כמו רפטינג, קיאקים ודיג סלמון. החלק הפופלארי ביותר בנהר קוויטה הוא במורד הנהר אחרי מפל גולפוס, חלק זה של הנהר מתאים ביותר לרפטינג וקיאקים. טיולים אלה מתאימים לכל משתתפים, גם למתחילים ולמיומנים יותר. שיט בנהרות לא רק מלהיב ומרגש אלא גם חושף את המטיילים לטבע ולגיאולוגיה המיוחדת של איסלנד.

Gjogur

חבל סטרנדיר – Strandir

סטרנדיר (Strandir) פירושו "חוף ים" הוא שמו האיסלנדי של קו החוף המזרחי ביותר של הפיורדים המערביים. זהו אחד האזורים המבודדים והקשים ביותר לעיבוד חקלאי והתיישבות באיסלנד. הסיבה היחידה שבגללה חבל סטרנדיר נכנס לתודעת האומה מדי פעם היה בשל אזורי הדיג העשירים שבו והמיזמים שקמו כתוצאה מכך, כמו למשל מפעל דגי ההרינג בכפר הקטנטן דיופאוויק (Djupavík).

גם אתם רוצים לבקר בחבל Strandir ובאתרים מרתקים אחרים בפיורדים המערביים? כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

חבל סטרנדיר
נוף בחבל בסטרנדיר

עד לאחרונה דרכי הגישה לאזור היו רעועות ביותר ולמעט נמל תעופה אחד קטן בעיירה קטנטנה גיוגור (Gjögur) האזור היה מנותק לגמרי משאר המדינה במשך חודשי החורף הארוכים. בשנים האחרונות הדרכים בסטרנדיר שופצו ושופרו וכיום ניתן להגיע בנהיגה בקיץ עד חלקו הצפוני ביותר של פיורד Norðurfjörður. מדובר על דרך עפר צרה עם עליות ומורדות (עבירה לכל סוגי הרכבים), במהלך החורף עדיין הדרכים נחסמות בשלגים ואינן מפונות. להבדיל ממקומות אחרים באיסלנד בהם ניתן לטייל בצורה מעגלית. הטיול בחבל סטרנדיר הוא נסיעה ישירה וחזרה על אותה דרך לנקודת החיבור עם הכביש הראשי. הרווח כולו שלכם, בשל העובדה שמדובר באחד מחבלי הארץ היפים והמרתקים ביותר באיסלנד.

הכפר הנידח Gjögur בחבל סטרנדיר
הכפר הנידח Gjögur בחבל סטרנדיר

מה רואים בסטרנדיר?

טיול בפיורדים המערביים בכלל ובחבל סטרנדיר בפרט היא נסיעה של נופים מופלאים ולא של אטרקציות טבע. אתם תחוו את הטבע האיסלנדי במלוא עוצמתו עם תצפיות מדהימות לפסגות הרים מרשימות ופיורדים בוהקים. תוכלו לראות כפרים קטנים ומבודדים, חוות ובקתות קיץ. צריך לזכור שזהו ככל הנראה האזור הכי מבודד במדינה וכאשר זה מחלל לתודעה מתחילים ליהנות מההתנקות המושלמת.

מתי מומלץ לבקר בסטרנדיר ובאיזה רכב לנסוע?

מגיעים לחבל סטרנדיר מהכפר הולמאוויק (Hólmavík), לא רחוק ממנו מתחיל כביש 643 לסטרנדיר. ניתן ומומלץ לקחת את הדרך הארוכה יותר המקיפה בצורה לולאה גם את הכפר היפה דראנגסנס (Drangsnes) ובסה"כ מדובר במרחק של 240 ק"מ עד לפיורד Norðfjörður (הלוך ושוב). הנסיעה היא על דרך עפר, קופצנית בחלקה שמצריכה נסיעה איטית יחסית. כאשר מגיע רכב ממול יש להאט משום שהדרך צרה ברוב המקומות. בדרכי העפר של איסלנד תמיד מומלץ לקחת רכב בגודל בינוני או ג'יפ אבל זה לא חובה. כמובן לבדוק מראש את תנאי מזג האוויר משום שבאזורים אלו יש לעיתים ערפל, ערפילים וגשמים גם בקיץ.

דיופאוויק
הכפר דיופאוויק בחל סטרנדיר. צילום: Ulrich Latzenhofer

כמה זמן להקדיש לביקור בסטרנדיר?

כאשר יוצאים מהולמאוויק מומלץ לקחת את העיקוף סביב פיורד Steingrímsfjord דרך הכפר דרנגנסנס (דרך 645). בדרגסנס יש בריכות גיאותרמיות נפלאות על קו החוף ולא נדיר להשקיף לתוך הפיורד ולראות לוויתנים. אחרי דרנגנס ממשיכים על דרך 645 עד שפונים לדרך 643 לכיוון פיורד Norðfjörður.

אז מתחיל עיקוף דרך פיורד אחר Bjarnarfjörur שם יש מקום נפלא לעצירה ליד נחל קטן בשם Brúará, מקום נהדר לחילוץ עצמות והליכה קלה במעלה הנחל. ממשיכים לפיורד Reykkjafjörður לישוב הקטן דיופאוויק (Djúpavík). תוך כדי נסיעה לאורך קו המים ניתן לראות גזעי עץ רבים שנפלטו לחוף. זהו סחף עצים שנשאו על זרמי הים מרוסיה ומשמשים את החוואים באזור, מצרך טבע נדיר בחבל ארץ נטול עצים כמעט לחלוטין. כדאי לעצור לביקור בדיופאוויק, אחד המקומות הקסומים באיסלנד.

כדאי לבקש הסבר על ההיסטוריה של המקום ולטעום מהעוגות הנפלאות שמכינים במלון הקטן. בהמשך הדרך כדאי לעצור בגיוגור (Gjögur). שימו לב לשדה התעופה הלא סלול שמקשר את האזור לשאר המדינה בתקופה החורף. מכאן המרחק לקצה הדרך כבר לא רב. כשמגיעים לפיורד Norðfjörður, מומלץ מאד לעצור בבריכה הגיאותרמית קרוסנס (Krossneslaug), אחת הבריכות הקסומות ביותר באיסלנד.

אם אתם נוהגים ברכב שטח ניתן להמשיך עוד קטע קצר לפיורד Ingólfsfjörður לתצפית נהדרת וביקור בחורבות של מפעל דגים נוסף שננטש לפני שנים.

בריכת Krossneslaug
בריכת Krossneslaug – פיסת גן עדן בקצה הדרך

Nautholsvik

חוף ים גיאותרמי רייקיאוויק – Nauthólsvík

האם אין פעם חלמתם לרחוץ בים תחת שמש חצות על אי בצפון האוקיינוס האטלנטי? סמוך למרכזה של העיר רייקיאוויק ניתן למצוא פיסת גן עדן קטנה בצורה של חוף גיאותרמי מוזהב בשם נוייטאלסוויק (Nauthólsvík).

כל הטיולים לעצמאים כוללים את רייקיאוויק והאתרים סביבה. כנסו לבחור את המסלול שלכם!

חוף ים גיאותרמי רייקיאוויק

חוף הרחצה היחיד של העיר רייקיאוויק Nauthólsvík נפתח בשנת 2001 לשמחתם של התושבים והתיירים כאחד, וכעת מושך בסביבות חצי מיליון מתרחצים בכל שנה. הקמת החוף הגיאותרמי הייתה פרויקט שאפתני אך מוצלח מאוד, שכלל בניית לגונה סגורה עם מחיצה בינה לבין הים הפתוח בה ים קר ומים גאותרמיים חמים מתמזגים יחד והופכים את מי הרחצה לחמימים יותר. המטרה העיקרית של יצירת החוף הגיאותרמי Nauthólsvík הייתה ליצור אזור נוסף ומרכזי של פעילות ופנאי כמו רחצה, שיזוף, שיט ושחייה בים לרווחת תושבי העיר. על החוף מול הים נבנה ג'קוזי רחב ופתוח ובו מים חמים המאפשרים טבילה בכל עונות השנה גם כשהטמפרטורות צונחות אל מתחת לאפס. בצמוד ניתן למצוא גם סאונה ומלתחות מסודרות. עיריית רייקיאוויק אף הגדילה לעשות והציבה מתקני ברביקיו (מנגלים) לשימוש חופשי ומסודר למתרחצים והמבקרים במקום.
הכניסה לכל המתקנים היא ללא תשלום!

טמפרטורת המים

טמפרטורת הים באיסלנד משתנה סביב 1.5- בשיא החורף לסביבות 17 מעלות בקיץ. טמפרטורה המים הממוצעת בחורף היא בין 3-5 מעלות ובקיץ בין 15-12 מעלות. הטמפרטורה של הים בתוך הלגונה עצמה גבוהה יותר בקיץ, בממוצע בין 19-15 מעלות צלזיוס בזכות הזרמת המים הגיאותרמיים. הלגונה גם חמה יותר באופן משמעותי במהלך החורף. שימו לב כי בשעת גאות כאשר מי ים קרים מציפים את הלגונה הבדלי הטמפרטורות בין הלגונה לים הופכים ללא משמעותיים.

בשנת 2010 נפתחת מאחורי החוף הגיאותרמי אוניברסיטת רייקיאוויק.

Grandi street art

נמל גרנדי – Grandi

במהלך השנים האחרונות ובעיקר מאז המשבר הכלכלי של 2008, רייקיאוויק התפתחה והשתנה, תנופת בנייה וחידוש עירוני ניכרים בכל רחבי העיר. אחד המקומות הבולטים שקיבלו מתיחת פנים משמעותית זה אזור גרנדי (Grandi) הצמוד לנמל רייקיאוויק. מאזור די מוזנח עם שורשים מסחריים הכוללים מפעלי דגים, נמל גרנדי הפך לאייקון תרבותי ולאחד ממקומות הבילוי הפופולריים בקרב מקומיים ותיירים. כל הטיולים לעצמאים כוללים את רייקיאוויק והאתרים סביבה. כנסו לבחור את המסלול שלכם!

בנוסף לאווירה המיוחדת של נמל ימי ומקום מעגן לספינות, אזור גרנדי מציע נופים מדהימים של הר אסיה (Esja) ומפרץ פקספלואי (Faxaflói).

ישנם מקומות מעניינים אחרים בקרבת מקום, כגון Þúfa, יצירה אמנותית בצורת גבעה סימטרית עם שביל לוליני המטפס למעלה, המציע פלטפורמת צפייה נהדרת לאזור הנמל של רייקיאוויק. מראש הגבעה הקטנה ניתן לראות את אולם הקונצרטים היפה של הארפה, בניגוד חד לצריף ייבוש הדגים על ראש התל, עם ראשי דגים תלויים לייבוש.

אומנות רחוב וגרפיטי

זה לא סוד שרייקיאוויק היא אחת הערים עם ציורי הקיר המרשימים באירופה יחסית לגודלה. באזור נמל גרנדי ניתן למצוא כמה מיצירות הגרפיטי המרשימות ביותר בעיר. מבנים תעשייה ואחסון רבים הנמצאים במקום משמשים כלוח ציור לאמני גרפיטי, חלקם בעלי שם בין לאומי.

גראפיטי בגרנדי רייקיאוויק
אומנות רחוב בגרנדי

מסעדות ובילויים

כיום אזור גרנדי הוא אזור בילוי פופולרי, מסעדות רבות נפתחו לאחרונה באזור כאשר גולת הכותרת הוא שוק האוכל החדש (Mathöll), שוק אוכל תוסס המציע מגוון מאכלים בסגנון סטריטפוד וברים אשר כולם מרוכזים במקום אחד.

מסעדה ובר Bryggjan מציעה שילוב נהדר של מנות שונות, אבל החלק הכי טוב הוא העובדה כי במקום תמצאו מבשלת בירה מקורית. ניתן לקחת סיור במבשלת הבירה וללמוד על תהליך היצור. סצנת הבירה באיסלנד תוססת להפליא, בהתחשב בכך שחל איסור מכירת בירה באיסלנד עד שנת 1989!

מסעדת מרשל השוכנת בתוך בניין מרשל (Marshallhúsið) מציעה שילוב של ארוחות בראנץ', צהריים וערב בנוסף לגלריה מרשימה כמו של האמן הסביבתי המפורסם הוא אולאפור אליאסון (Ólafur Elíasson).

חובבי המתוקים והקינוחים יוכלו ליהנות מביקור במפעל השוקולד אומנום (Omnom) המציע שוקולד איכותי וטעימות במקום.

זה לא סוד שהאיסלנדיים מכורים לגלידה, האיסלנדיים אוכלים גלידה כל השנה, ולדיס (Valdís) הוא המקום המועדף על המקומיים ואל תשכחו לקחת מספר בכניסה לדוכן. במקום תוכלו למצוא בנוסף לטעמים הרגילים גם טעמים פחות שגרתיים כמו ליקוריץ, לאוונדר ובירה.

מוזיאונים ותערוכות

במתחם גרנדי יש מוזיאונים רבים וידועים, התערוכה הוויקינגית (Saga museum) עם דמויות שעווה בלבוש היסטורי בליוויי חפצים יומיומיים שנעשו ביד בשיטות מסורתיות מוזיאון זה מלמד על החיים וההתיישבות הוויקינגית באיסלנד.

מוזיאון הלוויתנים של איסלנד נמצא גם הוא במקום בתוך האנגר ענק בו תערוכה של מודלים של לוויתנים בגודל אמתי, כולל לוויתן כחול.

המוזיאון הימי של רייקיאוויק (Maritime), לשעבר מפעל לעיבוד דגים מעניק למבקרים התוודעות אל העוגן הכלכלי הוותיק והיציב ביותר של איסלנד. לאורך השנים מאז שספינות חתירה פתוחות פינו את מקומם לכלי שייט משוכללים יותר, כלכלת איסלנד התבססה כמעט לחלוטין על ענף הדיג. עדיין ניתן לחוש את האווירה הימית ולדמיין את ספינות הדייג עוגנות בנמל ופורקות את שללם.

המוזיאון הימי של רייקיאוויק

ניתן לסיים ביקור באזור במרכז אורות הצפון (Aurora Reykjavík) המציגה תצוגות אינטראקטיביות של אורות הצפון עם מידע מדעי והיסטורי מאחד וגם רישומים יצירתיים של פולקלור העוסק בתופעה. המרכז מציע גם קורסי צילום של אורות הצפון אשר בעונה המתאימה, ניתן לשלב עם סיור אורות הצפון.

חובבי הקניות ייהנו ממגוון חנויות ביגוד מעצבים, בגדים, רהיטים, חנות 'שוק חקלאים' (Farmers Market) הנושאות את תוויות העיצוב איסלנדי אשר נוסד בשנת 2005. חנות זו מתמחה בבגדי צמר ואביזרים אופנתיים נוספים.

lighthouse grotta

גרואוטה – Grótta

גרואוטה (Grótta) והאזור סביבו היא שמורת טבע על חצי האי סלטיירנרנס (Seltjarnarnes), בחלק הצפוני-מערבי של אזור רייקיאוויק רבתי. האזור הוכרז כשמורת טבע כבר בשנת 1974 בשל שפע ציפורים המקננות במקום, ביניהם שחפיות הקוטב המגיעות בהמוניהן במהלך הקיץ. בחורף, למרות קרבתו למרכז העיר, זיהום האור המלאכותי במקום נמוך, מה שהופך אותו לאחד המקומות הפופולריים ביותר באזור כדי לצפות באורות הצפון. לכך תורמת העובדה שבסמוך נמצאת בריכה קטנה ומחוממת לטבילת הרגליים בלילות החורף הקרים בזמן הצפייה.

כל הטיולים לעצמאים כוללים את רייקיאוויק והאתרים סביבה. כנסו לבחור את המסלול שלכם!

מגדלור גרואוטה

מגדלור גרואוטה

מאז 1897 עומד מגדלור בגרואוטה, המגדלור הנוכחי עומד מאז 1947 וחיבורו לרשת המחשמל נעשה ב-1956. האזור, לעומת זאת, מיושב הרבה יותר זמן. רישומים היסטוריים מראים כי באזור היו קיימות חוות עוד מהמאה ה-16. למרות שהאזור ננטש במאה ה -19, גרואוטה הוא כעת אחד האתרים הפופולריים ביותר באזור רייקיאוויק, ומושך מקומיים ותיירים לאורך כל השנה.

אזור גרואוטה ידוע כשמורת טבע. מוקף בחולות שחורים וקו החוף מסולע, הנוף מקצה הלשון היבשתית אל עבר האוקיינוס האטלנטי מרשים מאד. ניתן להבחין את חצי האי רייקאנס והלשון היבשתית הצפונית יותר של חצי האי סנייפלסנס מרחוק.

Sjonarnipa

פארק סקאפטאפל – Skaftafell

פארק לאומי סקאפטאפל (Skaftafell) הוא נווה מדבר שנמצא בין מדבר סחף חולי לקרחון ואטנאיוקול והוא כיום חלק מהפארק הלאומי ואטנאיוקול שהוא הגדול באירופה. פארק סקאפטאפל נוסד בשנת 1967. גודלו כ-500 קמ”ר והוא כולל כמה מהאטרקציות היפות במדינה. בפארק תוכלו למצוא את ההרים הכי גבוהים באיסלנד, קרחונים, מפלים, ובעלי חיים וצמחים ייחודים לאזור.

לביקור בפארק הלאומי סקאפטאפל ובאתרים מרתקים אחרים בדרום איסלנד כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

הגישה אל הפארק נוחה, הפארק נמצא לאורך כביש מספר 1, כ-330 ק"מ דרומית-מזרחית לרייקיאוויק. בפארק יש מרכז מבקרים גדול, מסעדה, חניון קרוואנים וכל השירותים הנחוצים עבור קמפינג. בעונת הקיץ המקום שוקק מבקרים בשל קרבתו של הפארק לקרחון ואטנאיוקול אפשרויות הטיול המצוינות במקום למטיילים מכל הסוגים וגם לבעלי רכבים פרטיים.

מרכז המבקרים בסקאפטאפל

בכניסה לפארק מיד אחרי מגרש החנייה תגיעו למרכז מבקרים המשמש כנקודת המידע העיקרית ונקודת המפגש של מפעילי תיירות ומטיילים עצמאיים. אנו ממליצים לכם לא לפספס את הביקור במרכז המבקרים לפני שאתם יוצאים לאחד ממסלולי הטיול. במרכז המבקרים של סקפטאפל, תמצאו תשובות כמעט לכל שאלה שעשויה להיות לכם על האזור, כולל ההיסטוריה והגיאולוגיה שלו. מרכז המבקרים מכיל גם מידע על מסלולי הליכה סמוכים, אפשרויות בילוי ולינה

שעות פתיחה של מרכז המבקרים:

  • ינואר – מאי: 10:00 – 16:00
  • יוני – אוגוסט: 8:00 – 19:00
  • ספטמבר: 9:00 – 19:00
  • אוקטובר – נובמבר: 10:00- 17:00

טיולים בנהיגה עצמית הכוללים את הפארק

מסלולי טיול מומלצים בפארק סקאפטאפל

בשמורה יש מספר מסלולי הליכה כאשר המומלצים ביותר הם אלו המופיעים מטה.

קרחון בפארק סקאפטפל
קרחון בפארק סקאפטאפל

מסלול הליכה לקרחון Skaftafellsjökull

מרחק: 3.7 ק"מ (הלוך ושוב)
זמן הליכה: 1 – 1.5 שעות.
קושי מסלול: 1 (קל)

השביל מתחיל ליד מרכז המבקרים והוא מסומן היטב. במחצית הראשונה של הדרך השביל מרוצף, בעוד שהחצי השני מכוסה בחצץ מהודק ונוח להליכה. השביל מסתיים סמוך לקרחון Skaftafellsjökull ותוכלו לקבל תצפית טובה על הקרחון המרשים הזה. מי שרוצה להתקרב יכול לעשות זאת אך מומלץ לעקוב אחר ההנחיות על שלט אזהרה בקצה השביל. כשחוזרים למרכז המבקרים אפשר לצאת למסלול חלופי על ידי פנייה שמאלה בצומת שהגעתם אליו כ-300 מ' לפני נקודת הסיום (מסומן היטב עם שלטים).

מסלול הליכה למפל סוורטיפוס – Svartifoss

מרחק: 5.5 ק"מ (הלוך ושוב)
זמן הליכה: 2 שעות.
קושי מסלול: 1 (קל)

אחד המסלולים הקצרים והפופולריים ביותר בפארק מוביל ל"מפל השחור" (Svartifoss). נופל מגובה של "רק" 20 מטרים, זהו אמנם לא אחד המפלים הגבוהים באיסלנד אך זהו ללא ספק אחד המפלים היפים ביותר עם עמודי בזלת שחורים משושים מקיפים אותו. משושי הבזלת של המפל היוו השראה בעת תכנון התיאטרון הלאומי של רייקיאוויק. אורך מסלול ההליכה למפל הוא 1.5 ק”מ לכל כיוון ומתחיל במרכז המבקרים. ממפל סוורטיפוס יש אפשרות לחזור חזרה למרכז המבקרים או להמשיך לעבר Sjónarnípa, מקום תצפית לעבר קרחון סקפטאפל (Skaftafellsjökull).

מסלול הליכה Svartifoss and Sjónarnípa

מרחק: 7.4 ק"מ (הלוך ושוב)
זמן הליכה: 2.5 – 3 שעות.
קושי מסלול: 2 (מאתגר)

הטיול הפופולרי ביותר בפארק מוביל את המטיילים למפל סוורטיפוס (Svartifoss), שם נמצאת צומת דרכים בה ניתן להחליט האם לחזור בסיבוב מעגלי או להמשיך לפי השילוט ל Sjónarnípa. שילוט ל Sjónarnípa מוביל לנקודת תצפית מדהימה על קרחון סקפאפטל וההרים סביב. השביל המסומן מוביל כל הדרך לנקודת התצפית וממנה ההמשך חזרה למרכז המבקרים.

מסלול הליכה Morsárjökull

מרחק: 20.9 ק"מ (הלוך ושוב)
זמן הליכה: 6 – 7 שעות.
קושי מסלול: 2 (מאתגר)

ממרכז המבקרים פנו לכיוון Sjónarsker והמשיכו ל-Morsárdalur. המשך בשביל המסומן בין Grjóthóll לאגם הקרחוני מול Morsárjökull. חזרו ל-Grjóthóll והמשיכו מעבר לגשר להולכי רגל על נהר Morsá. המשיכו על השביל שליד הנהר עד שתתקלו בגשר הולכי רגל נוסף ליד Götugil. חצו את הגשר ועקבו אחר השביל המסומן חזרה למרכז המבקרים סקפטאפל.

למפת מסלולי הליכה בפארק

פארק סקאפטאפל בחורף

פארק סקאפטאפל כמו שאר הפארקים הלאומיים ואתרי הטבע באיסלנד פתוחים כל השנה. באיסלנד אין גדרות תיל חוצצות מפרידות ביניכם לבין פלאי הטבע שבחוץ. כל מה שאתם צריכים לעשות זה להגיע למקום ולצאת לדרך. תופתעו לגלות שגם בחורף יש לא מעט מטיילים בפארק. אנו ממליצים לצאת לאחד ממסלולי הליכה הקצרים יותר ולוותר על המסלולים הארוכים.

למי שמחפש הליכה קצרה (סביבות שעתיים) בפארק במהלך חודשי החורף, אנו ממליצים על השביל לקרחון Skaftafellsjökull ולא על השביל למפל סוורטיפוס (Svartifoss). ולכך יש שלוש סיבות:

  1. תנאי השביל תמיד טובים יותר.
  2. חלק גדול מהשביל מרוצף ולכן הנזק הסביבתי לטבע מועט יותר (כי אין צורך לרדת מהשביל בעל הליכה על אזור בוצי או חלקלק).
  3. הצבע הכחול של הקרחון אף בולט יותר בחורף. בכלל החורף זו העונה הטובה ביותר לצפות בקרחונים ופחות במפלי מים בהם הזרימה חלשה יותר.

בכל מקרה יש לזכור שהימים קצרים כשהחשיכה יורדת במהירות, תכננו את הזמן כהלכה וצאו מוקדם מספיק כדי לא להיתקע בפארק בשעות החושך. קחו אתכם ביגוד מתאים וחם, מעיל גשם ונעלי הליכה טובות עמידות בפני מים. רצוי לקחת אוכל ושתייה לדרך למקרה שהקפיטריה במרכז המבקרים תהיה סגורה. תרמוס חם גם לא יזיק.

ההר הכי גבוה באיסלנד – Hvannadalshnúkur

Sjónarnípa
הנוף ממסלול Sjónarnípa

הפסגה הגבוהה ביותר באיסלנד נמצאת בפארק סקאפטאפל. הר קוואנאדאלסניוקור (Hvannadalshnjúkur) ממוקם מתחת לקרחון Öræfajökull והוא מתנשא לגובה 2109 מטר. טיולי הליכה לפסגה יוצאים באופן מאורגן עם מדריך ומתאימים למטיילים בעלי כוח רצון וכושר מצוין. הטיול זמין בתקופת הקיץ בלבד ואורך יום שלם.

פעילויות ואטרקציות בפארק סקאפטאפל

פארק סקאפטאפל הוא מוקד מרכזי למגוון פעילויות ואטרקציות נהדרות. בין אם תבחרו לצאת לטיול הליכה על קרחונים, לצפות בציפורים, טיפוס הרים או הייקינג, כל אחד יכול למצוא בפארק את הפעילות המתאימה לו בכל ימות השנה. הפעילות הפופולרית ביותר בקרב מבקרים בפארק היא טיולי הליכה (טרקים והייקינג), המגוון הגיאוגרפי והטבעי הופך סקאפטאפל למקום אידיאלי לטיולים בטבע. המסלולים מסומנים היטב וצבעים שונים מייצגים את הקושי של המסלול (כחול – קל, אדום – בינוני ושחור – מאתגר).

קמפינג בסקאפטאפל

אתר הקמפינג בסקאפטאפל פתוח כל השנה. הכניסה לחניון ממוקמת בצד המערבי. מבקרים צריכים להירשם שם לפני הקמפינג. אם תגיעו לאחר שעות הפתיחה, תוכלו לשלם למחרת בבוקר.

הזמנות מראש לאתר הקמפינג בסקפטאפל אינן זמינות זמנית. על המבקרים להזמין ולשלם עבור השהייה באתר הקמפינג ב-Skaftafellsstofa Vistor Center לפני הקמפינג.

הנהלת האתר מבקשת להימנע מכל תנועת כלי רכב מיותרת לאחר השעה 23:00 בלילה.

מגרש C הוא היחיד שפתוח במהלך החורף כדי למנוע נזקים במגרשים אחרים.

אנא שימו לב כי הפארק הלאומי אינו מציע השכרת ציוד אוהלים.

כיצד מגיעים לסקאפטאפל?

הפארק נמצא צמוד לכביש הטבעת בדרום מזרח המדינה. בנסיעה ישירה מרייקיאוויק זה לוקח בערך ארבע שעות להגיע לסקאפטאפל אבל אנו לא ממליצים לעשות זאת, יש הרבה מה לראות בדרך. החוף הדרומי כולו נמצא על אחד ממסלולי הטיולים הפופולריים ביותר באיסלנד כך שהדרך לפארק כוללת המון עצירות באתרים השונים. במסלולי הטיול שלנו למטיילים עצמאים אנו שמים דגש על חלוקת זמנים ומרחקים בכל יום. התכנית בנויה אידיאלית כך שלא תחמיצו את המקומות המעניינים בדרך וגם יהיה לכם מספיק זמן לטייל וליהנות בכל מקום. כמה מהאתרים היפים בדרך כוללים את המפלים סקוגפוס, מפל סליאלנדספוס והקרחונים מירדאלסיוקול, אייפיאטלאיוקול. מזרחית לסקאפטאפל אסור לפספס ביקור בלגונה הקרחונית יוקולסרלון (Jökulsárlón) שם ניתן לצאת לשייט מדהים בין הקרחונים ואף לצפות בכלבי ים.

Tjorn lake

אגם טיורנין – Tjörnin

אגם טיורנין (Tjörnin באיסלנדית פירושו “אגם”) במרכז העיר רייקיאוויק הוא אתר שבהחלט ראוי לבקר בו בעת ביקור בעיר. האגם קטן יחסית לאגמים אחרים באיסלנד, אך בשל מיקומו הוא אחד המפורסמים בהם. האגם ממוקם בליבה של רייקיאוויק ומהווה פינה נעימה ביותר להליכה ולטיול. ציפורים רבות חיות סביב האגם ורבים מקרב תושבי העיר באים לטייל ולבלות סביבו, זה בייחוד מקובל אצל הדור הצעיר, שבאים עם הוריהם עם פירורי לחם כדי להאכיל את הברווזים. האגם מושך אליו עשרות מיני עופות, ברבורים, אווזים ושחפיות קוטב המקננות פה, בהוסיפם לאגם יופי ופופולריות כמקום בילוי משפחתי.

בחורף האגם קופא בדרך כלל ואנשים מגיעים הנה כדי להחליק ולשחק הוקי קרח. באותה תקופה מוזרמים מים גאותרמיים לאחת מפינות האגם כדי להגן מקפיאה לטובת העופות שוכני המקום.

כל הטיולים לעצמאים כוללים את רייקיאוויק והאתרים סביבה. כנסו לבחור את המסלול שלכם!

אגם טיורנין רייקיאוויק

אתרים באזור האגם

סביב האגם יש מבנים מעניינים רבים, כמו כנסיית פריקירקיאן (Fríkirkjan) ובית העיירה של רייקיאוויק. הנחל הזורם מאגם טיורנין אל הנמל היה גלוי בראשיתו, אך כעת הוא חבוי מתחת לבית העיירה. גשרון קטן מוביל מהאגם על בית העיירה המשכן בתוכו את ראש העיר וצמרת פקידי העיר. בתוך המבנה מומלץ לצפות במפת התבליט התלת ממדית של איסלנד.

אלת'ינגי בניין הפרלמנט של איסלנד
אחד האתרים החשובים באזור האגם הוא בניין ה"אלתינגי" – הפרלמנט של איסלנד. האגם נמצא במרחק של כמה עשרות מטרים מאחורי הבניין.

הגלריה הלאומית של איסלנד – הוקמה בשנת 1884 בקופנהגן, והיא מכילה יצירות אומנות שנתרמו בעיקר על ידי אמנים דנים. המוזיאון נשאר מוסד עצמאי עד 1916, שנה שבה החליט האלט'ינגי (הפרלמנט האיסלנדי) להפוך אותו למחלקה ב'מוזיאון המורשת הלאומית'. ב-1987 הועבר האוסף למיקומו הנוכחי.

הפארק היחיד במרכז רייקיאוויק (Hljómskálagardurinn) גם הוא נמצא ליד אגם טיורן.

פארק Hljómskálagardurinn שפירושו “הבית המוזיקלי בפארק”, הוא מקום פופולרי לקונצרטים והופעות תחת כיפת השמיים.

למי שמבקר ברייקיאוויק, מומלץ לכלול את אגם טיורנין ברשימת האתרים שכדאי לבקר בהם. המקום יפה בקיץ ובחורף כאחד.

אגם מיוואטן – Mývatn

מיוואטן (Mývatn) הוא אגם רדוד הממוקם באזור של פעילות געשית פעילה בצפון איסלנד, לא רחוק מהר הגעש קרפלה (Krafla). יצירות מופת אלימות של אימא טבע נמצאות בכל אזור האגם: מכתשי ענק, מעיינות גופרית מבעבעים, בריכות בוץ ושאריות קפואות של התפרצויות וולקניות טריות נותנות הרגשה של טיול בכוכב לכת אחר.

שמו של האגם בתרגום לעברית הוא "אגם היבחושים" (מאיסלנדית "Mý" = יבחוש, "vatn" = אגם) האגם קיבל את שמו ממספר עצום של זבובים (ברחשים) ששורצים במקום כל קיץ. השם "מיוואטן" משמש לעיתים לא רק ככינוי לאגם אלא גם לכל הסביבה הבלתי מיושבת סביבו.

בקרו גם אתם באגם מיוואטן עם אחד מהטיולים לעצמאיים המופלאים שלנו!

אגם מיוואטן והר Bláfjall
אגם מיוואטן והר השולחן Bláfjall ברקע.

אתרים סביב אגם מיוואטן

באזור האגם יש עולם חי עשיר במיוחד עם המון עופות מים כמו: ברווזים, ברבורים, שחפים ארקטיים ועוד זנים נדירים שחלקם מקנן באופן בלעדי באגם מיוואטן. האגם ניזון מנהרות עשירים בדגי סלמון אטלנטי וטרוטות. האגם נוצר על ידי התפרצות לבה בזלתית גדולה לפני 2300 שנה, מה שמסביר את תצורת הנוף הנשלטת ע"י מראה געשי מיוחד. החל משנת 1974, נהר לקסה (Laxá), אגם מיוואטן והאזור הביצתי שמסביב מוגנים כשמורת טבע. למטיילים באגם מיוואטן מומלץ לרחוץ במרחצאות הגאותרמיים הטבעיים שהם מעין גירסה צפונית וזולה יותר של הלגונה הכחולה.

מרחצאות גיאותרמים מיוואטן (Mývatn Nature Baths)

כבר למעלה מ-1000 שנה שתושבי אזור מיוואטן נהנים לרחוץ בבריכות גיאותרמיות. כמו כדי להמשיך מסורת עתיקה זו, ביוני 2004 נפתחה סמוך לאגם מיוואטן בריכה גיאותרמית נפלאה שזכתה לכינוי "הלגונה הכחולה של הצפון", בשל דמיונה לבריכה המפורסמת ממנה. הבריכה המצוינת יחד עם המיקום הנפלא הפכו באחת את מרחצאות מיוואטן לאתר נופש פופולרי בקרב המבקרים באזור. מעל 30,000 איש ביקרו באתר שלושה חודשים לאחר הפתיחה וקיימות תכניות להמשיך ולפתח המקום. להזמנת כרטיסים למרחצאות מיוואטן.

מרחצאות גיאותרמים מיוואטן
מרחצאות גיאותרמיים – גן עדן באיסלנד!

מכתשים מדומים (Skutustadagigar)

סביב אגם מיוואטן ניתן לראות "לועות מדומים" (Pseudocraters) רבים שנראים כמו הרי געש ננסיים או מכתשים המזדקרים מהקרקע. לועות מדומים אומנם נראים כמו הרי געש אך מלועות מדומים לא התפרצה לבה. לוע מדומה הוא חסר שורש מאגמה שמחבר אותו אל מתחת לפני הקרקע. לועות מדומים נוצרים כאשר לבה רותחת זורמת באזור רטוב כמו אגם או ביצה, הקיטור נלכד מתחת ללבה מתפרץ ויוצר חרוטים בעלי צורה הדומה מאד למכתש געשי אמתי. סביב אגם מיוואטן נמצאים כמה מהדוגמאות היפות ביותר בעולם של לועות מדומים.

מכתשים מדומים
מכתשים מדומים.

דימובורגיר (Dimmuborgir)

"המצודה השחורה" הוא אזור סלעי לבה בתצורות ומבנים שונים אשר מזכירים יותר נוף מפלנטה אחרת. ההיקף הכולל של האתר הוא 2 ק"מ. ההליכה בין פסלי הלבה הענקיים אפשרית בשלושה מסלולי הליכה מסומנים, בהתאם לזמן העומד לרשותכם. האזור נוצר לפני 2000 שנה לאחר שהתפרצות מהר הגעש לודנטארבורגיר (Lúdentarborgir) יצרה אגם לבה גדול אשר התקרר והתרוקן במהירות והותיר במקום עמודים גבוהים של לבה. דימובורגיר זהו המקום היחיד בעולם שניתן לצפות בתופעה המיוחדת הזו.

דימובורגיר בחורף
דימובורגיר בחורף.

הופדי (Höfði)

הופדי הוא חצי אי מגודר עם נוף פנורמי של אזור אגם מיוואטן. במקום עמודי לבה מרשימים, צמחייה עשירה ומיוחדת. המקום נמצא בבעלות פרטית של בני זוג אשר במשך עשרות שנים נטעו במקום עצים וצמחים רבים. לאחר שהבעל נפטר אפשרה האלמנה כניסת מבקרים למקום. מהופדי יש נוף נהדר של עמודי לבה ידועים בשם Kálfastrandavogar והאגם עצמו. אזור זה ייחודי גם משום שהוא מיוער, דבר נדיר באיסלנד. הנוף כאן אל עבר האגם נהדר והוא נותן תצפית על מפרצוני האגם ומבואותיו, בנוסף הוא אתר מצוין לצפייה בציפורים.

מפרץ Kálfastrandarvogur צמוד להופדי נמצא מפרץ Kálfastrandarvogur המקיף את חופי Höfði ומפורסם בזכות תצורות לבה מיוחדות שניצברות על האגם בצורה סימטרית ויפה. צוקים אלו נקראים Klasar ו- Kálfastrandarstrípar, והם תרמו רבות כדי לזכות את הופדי ומפרץ Kálfastrandarvogur כאחד האזורים היפים ביותר סביב מיוואטן.

טיול הליכה בהופדי
אם יוצאים ברכב מהעיירה רייקהליד (Reykjahlíð) חצי האי הופדי נמצא צמוד לכביש 848, לאחר שעוברים את הפנייה לדימבורגיר. שביל ההליכה מתחיל בשער הכניסה. (זיכרו שמדובר בשטח פרטי וודאו שאתם סוגרים את השער מאחוריכם). השביל מיוער ברובו ומתפצל לשבילים רבים, אך כולם מובילים לאותו מקום. אנו ממליצים להיצמד לשביל המרכזי הרחב יותר, זה מוביל לתצפית על כמה עמודי לבה מסודרים באמצע האגם. מהנוף הזה, קחו את השביל העוטף את האגם והוא יוביל אתכם חזרה לכיוון אזור החניה.

ממש לפני אזור החניה כשאפשר לראות את השער, יש שביל שמתנתק שמאלה במעלה גבעה (אם מסתכלים לכיוון אזור החניה). קחו את השביל הקצר הזה עד לתצפית יפה על אגם מיוואטן. גם בחורף ניתן ומומלץ לבקר בהופדי, רק כדאי להגיע עם נעלים גדולות מפני שהשבילים אינם מפונים מהשלג.

חצי האי הופדי מיוואטן
הנוף מחצי האי הופדי.

הר קוורפיאטל (Hverfjall)

הר קוורפיאטל, הוא הר געש יפיפה עם חרוט במרכז הלוע. ההר בגובה 163 מטרים, המכתש בקוטר 1 ק"מ ועומקו 140 מטר. הפגיעה בצורה המושלמת של המכתש היא תוצאה של מפולת שקרתה בצדו הדרומי זמן קצר לאחר ההתפרצות.

הר קוורפיאטל
קוורפיאטל הינו מכתש מושלם עם שביל הליכה לראשו.

קוורארונד (Hverarönd or Hverir)

סמוך לכביש מספר 1 במרחק כמה קילומטרים מזרחית לאגם מיוואטן נמצא אתר הבוץ המבעבע קוורארונד. בגובה של 410 מטר מעל פני הים המקום נראה כמו ביצה גאותרמית עם בריכות בוץ מבעבעות, גייזרים קטנים, קיטור ועשן הנראים ונשמעים בכל עבר. הביקור במקום חובה, המראות והריחות לא ישכחו במהרה.

קרפלה (Krafla)

קרפלה הוא שמם של הר געש ואזור 8 ק"מ צפונית לאגם מיוואטן. להר הגעש קרפלה יש חרוט עם אגם בראשו בדומה להר אסקיה. קרפלה מתנשא לגובה 818 מ', היקף המכתש הוא 10 ק"מ ועומקו 2 ק"מ. האזור פעיל מאד מבחינה גאולוגית ועד היום התפרץ ההר 29 פעמים. במקום נמצאת תחנת כוח גיאותרמית הנקראת גם היא "קרפלה" המספקת חשמל לכל האזור. במקום ניתן לקחת סיורים מודרכים באנגלית וללמוד על השיטה שפיתחו האיסלנדיים להפקת חשמל נקי מהאנרגיה הטמונה בבטן האדמה.

הר קרפלה ומכתש ויטי
אגם ויטי בתוך מכתש קרפלה.

ליירניוקור (Leirhnjúkur)

אזור מרהיב של פעילות גיאותרמית, קיטור גופריתי ומים רותחים שיוצאים מהסדקים בסלע. האתר עומד כעדות לעוצמה הכבירה הנמצאת מתחת לפני השטח. המקום מרהיב ביופיו ושוקק פעילות. סלעי לבה מותכת שהתערבבו עם חומצות יצרו סלעים רכים במגוון צבעים מרהיבים כמו סגול, צהוב, ירוק וכחול. לאתר כולו יש ריח גופריתי של ביצים סרוחות שבהחלט מוסיף ממד לחוויה. האזור היה סגור למקרים במשך זמן רב, אך בשל לחץ מבקרים שחדרו למקום מבעד לגדרות המקום נפתח מחדש. יש לשים לב כי במקומות מסוימים קרום הקרקע דק מדי ויכול להתבקע, חשוב להיצמד למסלול ולא לנסות לעבור את האזור המגודרים.

ליירניוקור אגם מיבאטן
טיול בליירניוקור מדמה הליכה בנוף מפלנטה אחרת.

גריוטגיאה (Grjótagjá)

גריוטגיאה הוא בקע באדמה שהתמלא במים חמים. בעבר המקום היה אתר רחצה פופולרי אך פעילות גיאותרמית הפכה את הבריכה לחמה מדי (50 מעלות) לרחצה. ניתן לצפות על הבריכה דרך הסדקים בתקרה וגם לרדת עד המים. האתר נמצא בין הישוב רייקיאליד (Reykjahlíð) להר הגעש קוורפיאטל. כדי להגיע למקום יש לנסוע על כביש מספר 1 לכיוון אגילסטדיר ובערך אחרי ק"מ נסיעה מאגם מיוואטן יש לקחת את היציאה לכביש מספר 860 לכיוון גריוטגיאה.

גריוטגיאה
בתוך גריוטגיאה.

הייקינג להר Vindbelgjarfjall

לאלו מבינכם המחפשים מסלולי הליכה קצת יותר מאתגרים באזור מיוואטן. אנו ממליצים על טיול ההליכה להר Vindbelgjarfjall הנמצא ממש על שפת האגם. המסלול מתחיל מערבית לדרך המובילה לחוות Vagnbrekka, משם יש הליכה של חצי שעה עד למרגלות ההר ועוד כשעה וחצי נוספות במעלה ההר עד לפסגה שגובהה 529 מטרים מעל פני הים. קטעים מסוימים של השביל תלולים, אך לא דורשים התכוננות מיוחדת ומתאימים לרוב המטיילים. למי שמחפש זווית ראיה שונה על האגם וסביבתו, הנוף הפנורמי מהפסגה מרהיב! למיקום של ההר במפה – לחיצה כאן.

הר Vindbelgjarfjall
הר Vindbelgjarfjall על שפת אגם מיוואטן יעד נהדר להייקינג. צילום: Joe deSousa

נהר לקסה (Laxá)

נהר לקסה ידוע גם בשמו "נהר הסלמון". הנהר קיבל את שמו בשל הכמות הגדולה של דגי הסלמון השורצים הנהר. הנהר יוצא מצדו המערבי של האגם ומתפתל בין איים רבים.

דימובורגיר
"עיר הלבה" דימובורגיר.

חצי האי של הטרול – Tröllaskagi

Tröllaskagi הוא חצי האי בצפון איסלנד בין הפיורדים של Eyjafjörður וסקגפיורדור (Skagafjörður). זהו חצי האי הררי, עם כמה פסגות המגיעות מעל 1,000 מטר מעל פני הים. הפסגה הגבוהה ביותר הוא הר קרלינג (Kerling) המגיע לגובה של 1538 מטר. זהו חבל הארץ הגבוה ביותר של איסלנד הנמצא מחוץ למרכז ההררי.

אם Tröllaskagi מרגש אתכם, כנסו לעמוד טיולים שלנו ונדאג לכלול אותו בטיול שלכם יחד עם מקומות קסומים נוספים בצפון איסלנד!

חצי האי נחרץ על ידי כמה עמקים עמוקים שנחצבו על ידי קרחונים של עידן הקרח האחרון ולאחר מכן על ידי נהרות שכעת זורמים במורד עמקים אלו. עדיין נותרו כמה קרחונים קטנים המעטרים את פסגותיו של חצי האי.

חצי האי של הטרול

רוב המטיילים העוזבים את אקוריירי (Akureyri) נשארים על כביש הטבעת ונוסעים הישר אל האזור הצפון מערבי כשהם חותכים דרך עמק Öxnadalur בכיוון סקגפיורדור (Skagafjörður) – בעל נופים מקסימים משל עצמו. עם זאת, אם יש לכם די זמן לחוויה נוספת של חבל ארץ עם נופים אגדיים, קחו את הכביש העוקף הנפרש לאורך קו החוף מרהיב העין של חצי האי של הטרול (Tröllaskagi). הדרך חוצה עמקים בירוק-אזמרגד הנקראים על שם עמיתיהם הענקיים מהאגדות, מטפסת דרך צוקים תלולים ולעיתים נעלמת לתוך מנהרות צרות וחשוכות.

בחצי האי של הטרול (Tröllaskagi) נמצאים מספר ישובים שהבולט בניהם הוא הכפר סיגלופיורדור (Siglufjörður) סמוך לקצהו הצפוני של חצי האי.

בחצי האי טרולסקאגי יש מספר אתרי סקי פופולריים בקרב המקומיים. מעל הכפר דלאוויק (Dalvík) יש מספר מסלולי סקי ובכפר אולפספיורדור יש אפילו מקפצת סקי במרכז העיירה. חברות טיולים במסוקים אף מספקות שירות Heli Ski לגולשים מנוסים והרפתקנים לחוויית סקי לא שגרתית מפסגות ההרים ומחוץ למדרוני הסקי השגרתיים.

פארק ת'ינגווליר – Þingvellir

רוצים לדעת מדוע פארק לאומי תינגווליר הוא יעד תיירותי כה מבוקש ומה המשמעות ההיסטורית והגיאולוגית שלו? מדוע זהו אתר המורשת העולמי היחיד של אונסק"ו בכל איסלנד? איך הפארק נוצר? למה הוא כל כך פופולרי? המשיכו לקרוא כדי לגלות הכול על פארק ת'ינגווליר!

לביקור בפארק ת'ינגווליר ובאתרים מרתקים אחרים בדרום איסלנד כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

Þingvellir בקיץ
Þingvellir בקיץ

פירוש השם ת'ינגווליר (Þingvellir) הוא "מישורי האסיפה". באיסלנדית השם נהגה "ת'ינגווטליר". מבחינה היסטורית, תרבותית וגאולוגית זהו ללא ספק האתר החשוב ביותר באיסלנד כולה. הוא ממוקם באזור וולקני מיוחד במינו שכולו הרי געש ושדות לבה, ולא בכדי הוכרז על ידי אונסקו (UNESCO) כאתר מורשת עולמית.

רוב המטיילים באיסלנד יגיעו, בשלב מסוים לאזור "מעגל הזהב", מסלול התיירות הפופולרי ביותר במדינה. תמונות משלושת יעדים אלו מעטרות גלויות ואתרי אינטרנט, עד שרבים יודעים למה לצפות מהטיול עוד לפני שהם מגיעים. עוד לפני שהם מגיעים. סילון גייזר (Geysir) מתפרץ הוא אייקון ידוע בעולם כולו, מפל גולפוס (Gullfoss) המרהיב גם הוא מפורסם מאוד אך מה לגבי ת'ינגווליר, מדוע פארק זה מצדיק את מקומו ברשימה?

התשובה לכך מורכבת. ת'ינגווליר הוא מקום בו תהליכים גיאולוגיים כבירים מתרחשים ממש מול העיניים. זה גם המקום שבו ההיסטוריה של האומה האיסלנדית החלה ושם גם נעשו כל ההחלטות החשובות והעיקריות שלה. לסיכום ניתן לומר, שזהו אתר מרהיב המרכז בחובו שפע של נקודות עניין גיאולוגיות וגם היסטוריות. כל מבקר במקום ולא חשוב במה הוא מתעניין יימצא כאן משהו שירתק אותו.

רקע היסטורי

אין מקום המיטיב לתמצת את ההיסטוריה של איסלנד ושל האומה האיסלנדית כפי שעושה ת'ינגווליר. הפרלמנט האיסלנדי הראשון 'אלת'ינגי' (Althingi), התכנס לראשונה במקום זה בשנת 930 לספירה ונשאר כאן ברצף כמעט מלא עד לשנת 1798. מוסד זה, נשלט בעיקר ע"י צ'יפים (ראשי שבט) שנעזרו באנשים מן השורה, הניח את היסודות ל 'קהילה האיסלנדית' (Icelandic Commonwealth). ת'ינגווליר היה מקום המפגש השנתי לכל תושבי איסלנד, ובכך הניח את הבסיס ליסודות השפה והספרות, שהם חלק בלתי נפרד מחיי העם האיסלנדי עד ימינו.

הפרלמנט, אותו אלת'ינגי היווה את הסיבה הרשמית למפגש כל שנה, אבל ההתכנסות הייתה חשובה גם לצורך חילופי מידע, חדשות, הקראת יצירות ספרותיות, הכרת בן או בת זוג פוטנציאלי וניהול שווקים וירידים. פה ושם בפארק ניתן לראות שרידים מעטים ולא גדולים להתכנסויות אלו. כל האתרים ההיסטוריים מקובצים בפינה הדרום מערבית של הפארק. לא קשה להבין מדוע: הצוקים משמשים אמפיתיאטרון טבעי, הגנה מאיתני הטבע, הנהר תורם דגה ומי שתיה, והמרחבים סיפקו שטח נוח לנטיית מחנות אוהלים והתכנסות.

ת'ינגווליר עם ילדים ת'ינגווליר עם ילדים

גיאולוגיה

המורשת התרבותית וההיסטורית של ת'ינגווליר היא שמושכת רבים אליה, אבל התכונות הגיאולוגיות שלה מרתקות לא פחות. האי האיסלנדי מחולק על ידי הרכס המרכז־אטלנטי; חלקים מסוימים ממנו, כמו אזור הפיורדים המערביים ורייקיאוויק, נמצאים על הלוח הטקטוני של צפון אמריקה, בעוד שחלקים אחרים, כגון קרחון ואטנאיוקול (Vatnajökull) והפיורדים המזרחיים, נמצאים על הלוח האירו-אסיאתי.

איסלנד היא המקום היחיד בעולם שבו השבר הזה נמצא מעל פני הים, ובשום מקום לא ניתן לראות את הקצוות של שני הלוחות בצורה ברורה כמו בת'ינגווליר. כשנכנסים לפארק מרייקיאוויק, יורדים מצוק תלול לתוך עמק. להסתכל על פניו של הצוק הזה הוא ממש להסתכל על קצה צפון אמריקה. אם תיסעו דרך הפארק, תעלו מהצד השני צמוד לקיר נוסף; זו אירואסיה. העמק שביניהם, בו מצוי ת'ינגווליר, הוא עמק השבר.

כאשר אתם מבקרים בפארק יש לכם הזדמנות להלך בין שני לוחות טקטונים אלו. אחד מהמסלולים הנחמדים בפארק יוביל אתכם בין קצה הלוח הצפון-אמריקאי לחלק ישן של החומה שהתמוטט; ערוץ זה נקרא Almannagjá. זהו שביל מרשים מאוד וניתן לראות את התהליכים הגיאולוגיים שהתרחשו בו בצורה מאוד ברורה. המפל מסתיים במפל מקסים בשם אוקסאראפוס (Öxaráfoss).

הלוחות הטקטוניים מתרחקים זה מזה ב-2.5 סנטימטרים בקירוב בשנה ותהליך זה נמשך אלפי שנים. ההשפעות של תנועה זו ברורות מאוד בתוך הפארק. שדות לבה ממלאים את העמק, ממאגמה שצמחה עם התפשטות היבשות, והאזור כולו זרוע נקיקים, שנוצרו על ידי מאות שנים של רעידות אדמה. רעידות אדמה מתרחשות באזור כמעט מדי יום, אך רובן קלות מאוד ואינן מורגשות. כל הרי הגעש בפארק פעילים אם כי לא הייתה התפרצות באזור כבר למעלה מאלפיים שנה. אך כפי שאנו כבר מורגלים באיסלנד, ההתפרצות הבאה זה לא שאלה של אם אל רק מתי…

פארק ת'ינגווליר כיום

בכל שנה מבקרים בפארק מעל חצי מיליון מבקרים, מה שהופך את המקום לאחד האתרים המתויירים ביותר באיסלנד. לזה תורם ללא ספק העובדה שהפארק נמצא סה"כ 40 דקות נסיעה מעיר הבירה רייקיאוויק. כיום, מטיילים מגיעים לפארק לא רק כדי להתרשם מהגיאולוגיה המהפנטת או המורשת ההיסטורית החשובה של המקום. רבים מגיעים בשביל הזדמנות לצלילה או שנורקל באחד הנקיקים שנפערו כתוצאה מתזוזה של הלוחות הטקטוניים.

למעשה, אתר הצלילה סילפרה (Silfra) שבפארק נחשב לאחד מאתרי הצלילה המבוקשים ביותר בעולם. מי הפשרת קרחון לאנגיוקול (Langjökull) הממלאים את הבריכות והנקיקים עברו תהליך סינון מתחת לאדמת הלבה במשך עשרות שנים וכיום הם נחשבים למים הצלולים ביותר בעולם. צוללנים במקום יכולים בנקל

מתחת לפני המים למרחק של 100 מטרים יותר ולחזות בגיאולוגיה המדהימה של המקום מתחת לפני המים. למידע והזמנת צלילה בסילפרה.

הידעת? פארק ת'ינגווליר שימש כאתר לסצנות רבות ומפורסמות של סדרת הפנטזיה "משחקי הכס".

אגם ת'ינגווטלווטן – Þingvallavatn

אי אפשר לספר על פארק ת'ינגווליר מבלי להזכיר את האגם שעל שפתו נמצא הפארק. פתגם איסלנדי עתיק אומר "מים פוריים עוברים דרך לבה". פתגם שמתאים במיוחד למים הזורמים לאגם ת'ינגווטלווטן. הקשר ההדוק בין המערכת האקולוגית של אגם Þingvallavatn לבין ההיסטוריה הגיאולוגית מעניק ל-Thingvallavatn מקום מיוחד בקרב אגמי העולם.

עם שטח של 84 קמ"ר זהו האגם השני בגודלו באיסלנד. עומקו המרבי מגיע ל 114 מטר. רוב אזור הניקוז של האגם מכוסה בלבה ומים מתנקזים אליו בקלות. העובדה שהלבה דרכה מחלחלים המים היא צעירה יחסית תורמת לכך שיש ספיגה גבוהה של מינרלים במי התהום, וזו אחת הסיבות למגוון הרב של החיים באגם. שקיעת קרקע וסדקי ולבה יצרו בית גידול טבע נהדר למינים רבים של דגים שמוצאים מסתור והגנה בסדקים ונקיקים לאורך קו החוף.

אגם ת'ינגווטלווטן פורה במיוחד ועשיר בצמחייה, למרות הטמפרטורות הקרות מאוד (בסביבות 2 מעלות לאורך כל השנה). שליש משטח התחתית של האגם מכוסה צמחייה, ויש בו כמות גדולה של אצות.

צמחייה נמוכה משתרעת לעומק של 10 מטרים בעוד שצמחייה גבוהה יותר יוצרת חגורת גידול גדולה עד לעומק של 10-30 מטרים. בסך נמצאים במקום 150 סוגי צמחים ו-50 מיני חסרי חוליות. ארבעה זנים שונים של דגי טרוטה חיים באגם.

מפל אוקסאראפוס – Öxarárfoss

מפל אוקסאראפוס הוא מפל בפארק הלאומי ת'ינגווליר. הוא זורם מנהר Öxará ל-Almannagjá. הבריכה בבסיס המפל מלאה סלעים ובחורף לעתים קרובות היא מגיעה לקיפאון כמעט מלא. המפל הוא אחד האטרקציות העיקריות של הפארק ויש מסלול קצר מהחניון המוביל אליו.

מפל Öxarárfoss
מפל Öxarárfoss

האי וידיי – Viðey

רייקיאוויק נושקת למפרץ Faxaflói בו פזורים כמה איים קטנים. חלקם נמצאים ממש בקרבת החוף אבל רק אחד נושא סימני ציביליזציה. האי וידיי (Viðey) נמצא במרחק של 5 ק"מ בלבד ממרכז העיר. אם כבר עשיתם טיול ברייקיאוויק ואתם מעוניינים בהרחבה אפשרית אז במרחק כמה דקות הפלגה מנמל סונדאהופן (Sundahofn) האי וידיי הוא היעד המושלם!

לאי הקטן שמור מקום מיוחד בהיסטוריה האיסלנדית והוא משמש כנקודת מפלט פופולרית לתושבי רייקיאוויק המחפשים לברוח לרגע מהעיר וליהנות מהתרבות והטבע במקום. באי אין כבישים או כלי רכב והדרך היחידה להגיע אליו היא באמצעות שירות מעבורות מסודר היוצא כמה פעמים ביום.

כל הטיולים לעצמאים כוללים את רייקיאוויק והאתרים סביבה. כנסו לבחור את המסלול שלכם!

האי וידיי
האי וידיי כפי שהוא נראה מנקודת היציאה של המעבורת

קצת היסטוריה

ההתיישבות בוידיי החלה בשנת 900 לספירה (כמו בשאר איסלנד) ועם השנים התפתח שם דייג וחקלאות בקנה מידה קטן. במאה ה-13 נבנו במקום כנסייה ומנזר שסביבם התקיימה הקהילה. ההתיישבות באי המשיכה לכל אורך הזמן בו איסלנד הייתה תחת שלטון נורבגיה ודנמרק. במאה ה-18 סקולי מגנוסון – הגזבר הכללי של איסלנד תחת הכתר הדני , קבע את מגוריו הרשמיים באי ועבורו נבנה "בית וידיי". המבנה המרכזי הבולט שקיים עד היום. במהלך כהונתו הוא ניסה (בהצלחה חלקית) לפתח באי חקלאות של מיני צמחים שונים כמו טבק, תפוחי אדמה ותבלינים.

במרוצת השנים עד המאה ה-20 השליטה בוידיי עברה בין משפחות חזקות ששלטו באיסלנד. הוקמה שם רפת מן הגדולות לאותה תקופה, תופעל במקום הנמל הימי הראשון ששימש ספינות שהפליגו מחוץ לאיסלנד וחברת הדייג המרכזית (חברת המיליון) הקימה שם את מטה החברה והמקום היה בשיא פריחתו בין 1930-1914 עם 138 תושבים.

עקב כישלונה של חברת הדייג ופתיחתו של נמל מרכזי ברייקיאוויק, האי התרוקן לגמרי מתושבים והתושב האחרון עזב בשנות ה-50. כיום המקום נמצא בבעלות המוזיאון הלאומי של איסלנד.

מה לראות ולעשות באי וידיי?

האי וידיי ממוקם בנקודה אסטרטגית במפרץ מול רייקיאוויק והוא משמש נקודת תצפית נפלאה על העיר וסביבותיה. מצד אחד קו הרקיע של רייקיאוויק כולל הצריח המחודד של קתדרלת הלטגרימס ומצד שני רכס אסיה (Esja) המרשים. ההגעה לאי מהירה ונוחה ומספיק ביקור של שעתיים-שלוש על מנת להכיר את המקום וליהנות האתרים הפזורים בו. האתר הראשון אליו תגיעו בירידה מן המעבורת הוא בית ויידי והכנסייה. זו נקודת המוצא לטיולים רגליים באי וגם המקום לאתנחתא מרגיעה של בית קפה עם נוף נפלא. ניתן להקיף את האי הקטן בהליכה ולמצוא גם איזו פינה שקטה לפיקניק או מחשבה. האטרקציה המפורסמת ביותר באי הוא פרויקט "מגדל השלום" שנחנך על ידי יוקו אונו, אלמנתו של ג'ון לנון עיריית רייקיאוויק.

בית וידיי והכנסייה

המבנה הגדול והמרכזי של האי שנבנה ב-1755, בתוכו יש תערוכה על ההיסטוריה של וידיי וגם בית קפה –מסעדה. מומלץ לשבת שם בסיום הביקור לקפה ו-ואפל איסלנדי מסורתי, להביט מבעד לחלונות הגדולים ברציף שאליו מגיעה הסירה שתשיט אתכם בחזרה לחופי רייקיאוויק. הכנסייה של וידיי נמצאת בצמוד לבית הקפה, היא נבנתה בשנת 1774 והיא אחת העתיקות באיסלנד.

מגדל השלום – IMAGINE PEACE TOWER

"מגדל השלום" הוא פסלה של יוקו אונו המוקדש לבעלה המנוח, האיש והאגדה ג'ון לנון. מטרת הפרויקט היא לקדם את חזון הזוג לתקווה לשלום כפי שבאו לידי ביטוי בשיר המפורסם "אימייג'ן" (Imagine). כפי שניתן לראות בתמונה, הפסל הוא בצורת באר משאלות שעליה חרוטות המילים "שלום" ו "דמיין" במגוון שפות כולל בעברית. בעברית מופיע הכיתוב "חלום שלום" במקום התרגום המתבקש "דמיין שלום". מדי שנה ב-9 באוקטובר (יום הולדתו של ג'ון) מתקיים טקס חגיגי בו מודלקת אלומת אור חזקה מתחתית הבאר למען תקווה ושלום עולמי. אלומת האור מאירה בפס לבן אנכי את שמי רייקיאוויק ונשארת דלוקה עד ה-8 בדצמבר, תאריך הירצחו של ג'ון לנון.

מגדל השלום באי וידיי
זרקור מגדל השלום מאיר את שמי הלילה

מיצג "ציוני דרך" (Áfangar)

מיצג פסלים של האמן ריצ'רד סרה, שמציג עמודי בזלת הניצבים בזוגות לאורך קו החוף. כל זוג מיצג נקודות או יעד מסוים. בכל זוג עמודים, עמוד אחד נמצא 9 מטרים מעל פני הים ועמוד שני 10 מטרים. אך למרות שלכל עמוד אורך שונה, למתבונן מהצד הם נראים באותו גובה ומקבילים זה לזה בזכות פני הקרקע עליה מוקמו.

אנדרטה ממלחמת העולם השנייה

בחלק המערבי של האי ישנה מצבת זיכרון ועליה המדחף של ספינת הצי הקנדי "סקינה". הספינה ששירתה את הצבא הבריטי בצפון האוקיינוס האטלנטי בזמן המלחמה העולם השנייה, טבעה בחורף 1944 סמוך לוידיי. במבצע ההצלה הנועז שביצעו האיסלנדיים ניצלו רוב אנשי הצוות מלבד 15 שטבעו למוות.

פסל מריה הבתולה

הפסל הוקם בשנת 2000 על האי לציון 1000 שנות נצרות באיסלנד. איסלנד היא ככל הנראה המדינה היחידה בעולם שאימצה את הנצרות כדת המדינה הרשמית בהצבעה וללא שפיכות דמים. מרבית תושבי האי הם פרוטסטנטים אך הפסל מייצג דווקא את הקשר העתיק של האומה לדת הקתולית.

לאוהבי התבלינים

בוידיי צומחים זרעי קימל לקראת סוף אוגוסט תחילת ספטמבר. מטייל שיגיע לאי בתקופה זו יראה אנשים וילדים מתכופפים בצדי השבילים עם הפנים לאדמה, מלקטים זרעי קימל. הזרעים הגיעו לאי במאה ה-18 כחלק מניסוי של סקולי מגנוסון (ראש האי) לפתח חקלאות בוידיי. לעומת זני תבלינים שנוסו, צמח הקימל התאקלם יפה וצומח בר ובשפע. כולם מוזמנים ללקט!

חול שחור ופעילויות

בימי שמש החול השחור שעל החוף מתחמם ובשל צבעו הכהה בולע לתוכו את אנרגיית השמש. מי שאמיץ מספיק יכול לשחות במי הים הקרים ולהתחמם אח"כ על החול החם. אך יש לציין שהרחצה בים היא על אחריותו של המטייל בלבד וההמלצה היא להסתפק בטבילה של הרגליים. סביב האי ישנם מסלולי טיול וגן משחקים לילדים.

מעבורת לאי וידיי

לוחות הזמנים של המעבורת לאי וידיי משתנה בהתאם לעונה. נקודת היציאה למעבורת היא מנמל Skarfabakki ואורך השיט הוא 5 דקות בלבד. במהלך הקיץ פועל קו סדיר של מעבורות הלוך ושוב אך בחורף פעילות המעבורת מצטמצמת. כרטיסים ניתן לרכוש לפני העלייה למעבורת או מראש באתר האינטרנט. לזמני פעילות המעבורת באתר של האי וידיי

מעבורת לאי וידיי
מעבורת לאי וידיי – רכס אסיה המושלג נראה ברקע

האי ויגור – Vigur

ויגור (Vigur) הוא האי השני בגודלו במפרץ איספיורדור. יש משהו מיוחד באיים קטנים וויגור הוא אחד בדיוק כזה. אורכו הוא בסך הכול 2 ק"מ ורוחבו בחלק הרחב ביותר הוא 400 מ'. פירושו השם "ויגור" באיסלנדית זה "חץ" וזאת בשל צורתו של האי הדומה לחנית. האי מאוכלס ע"י משפחה אחת שחיה במקום כבר למעלה ממאה שנה. האי הוא נחלתם הפרטית והם חיים בו לאורך כל השנה.

גם אתם רוצים לבקר בויגור ובאתרים מרתקים אחרים בפיורדים המערביים? כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

באי ישנה נביעת מים מתוקים שמספקת את צורכם ומקור פרנסתם העיקרי הוא איסוף ומכירה של לשלשת ברווזים שאותם מעודדת המשפחה לקנן באי, ע"י יצירת גומחות מלאכותיות לאורך החוף. קילוגרם של לשלשת ברווזים שווה למעלה מאלף יורו! לאחר שהברווזים סיימו את תקופת הקינון, נאסף גם הפוך שעוטף את הקן, מנוקה ונמכר גם כן במחיר גבוה.

האי ויגור

גן עדן לציפורים

באי מקננות ציפורים רבות ביניהם מושבה גדולה של שחפיות הקוטב. המטיילים באי מצטיידים במקלות עץ להגנה מהשחפיות שלא מהססות להתקיף כל אחד המתקרב לאזור הקינים שלהן. העובדה שהשחפיות מקננות על הקרקע ללא הגנה של צוקים גבוהים, מסבירה מדוע התפתחה אצלם התנהגות אגרסיבית זו. במהלך שיטוט על האי ניתן להבחין בחורים רבים שנחפרו ע"י תוכי ים. בשל כמות הרבה של תוכי הים המקננים במקום, מקפידים תושבי האי לצוד אלפים מהם כל שנה כדי למנוע מהחפירות בקרקע למוטט לגמרי את מעט הקרקע ממנה עשוי האי. תוכי הים חיים את מרבית חייהם בים. אין להם לא כישורי מעוף טובים ואם הרוח אינה נושבת הם לרוב יבלו את זמנם בין הגלים.

פאפינים באי ויגור

כבשים מעטות רועות על האי כדי לא לפגוע בקיני הציפורים, לקראת הקיץ שהציפורים מתחילות להגיע לאי, רוב הכבשים מועברים על גבי מעבורת ליבשה. על האי נמצאת תחנת הרוח היחידה באיסלנד. התחנה לא פועלת אך היא משופצת וקיימת תכנית להפעילה שוב. תחנת הדואר הקטנה באירופה נמצאת על ויגור. לאחר טיול רגלי סביב האי, יארחו בעלי המקום את המטיילים עם עוגות ומאפים מקומיים וקפה. בהחלט מומלץ לטיול יום!

כיצד להגיע?

במשך חודשי הקיץ בכל יום יוצאת ספינה לאי ויגור. השיט אורך כ-35 דקות וסך כל הביקור במקום נע בין 3-4 שעות. ניתן להירשם לטיול לאי ויגור במרכז המידע לתייר שנמצא סמוך לנמל באיספיורדור או כאן.

שמורת תורסמורק – Þórsmörk


שמורת תורסמורק או בתרגום מילולי "היער של ת'ור" (Þórsmörk), נקראת על שמו של ת'ור אל הרעם במיתולוגיה הנורדית ובנו של אודין אבי האלים. על שמו גם נקרא היום החמישי בשבוע, תורסדיי (Thursday).

פנינת טבע בלב ברמה ההררית

עמק תורסמורק נמצא על כביש הטבעת כ-150 ק"מ דרומית-מזרחית לעיר הבירה רייקיאוויק. המקום נחשב יחד עם לנדמנלאוגר לאחד המקומות הכי יפים ברמה ההררית של דרום איסלנד. עמק תורסמורק ממוקם בין הקרחונים אייפיאטלאיוקול (Eyjafjallajökull) וטינדאפיאטלאיוקול (Tindafjallajökull) ומוקף גבולות טבעיים של הרים, קרחונים ונהרות. אודות למיקומו המיוחד והעובדה שהוא סגור מכל כיווניו, נהנה העמק ממזג אוויר חם יחסית לאזור. האקלים הממוזג של העמק הביא לשגשוג של מגוון גדול של צמחייה. כ-170 מינים של צמחים ועצים גדלים בעמק.

למידע על טיולים הכוללים את עמק תורסמורק ואתרים מטורפים אחרים במרכז איסלנד, כנסו לעמוד טיולי ג'יפים שלנו וצרו אתנו קשר!

עמק ממעוף הציפור
תורסמורק מראש ההר Valahnúkur

כיצד להגיע?

כביש F249 מתחבר לכביש מספר 1 כמה ק"מ מזרחית לעיירה קוולסווטלור (Hvolsvöllur). הכניסה לתורסמורק עוברת דרך מפל סליאלנדספוס (Seljalandsfoss) המרשים עם שביל ההליכה אל מאחורי המפל. משם ממשיכים בדרך עפר העוברת בין קרחונים והרי שולחן מרשימים לעמק ת'ורסמורק הנסתר.

בשמורה יש מסלולי הליכה נהדרים וטרק מאוד פופולרי. למבקרים בשמורת תורסמורק יש הזדמנות מיוחדת לראות את הטבע במיטבו, נוף מרהיב של קרחונים, הרים ומים מכל עבר. בנוסף בשמורה נמצאת בריכת תור (Þórslaug) אז לא לשכוח לקחת אתכם בגד ים ומגבת.

ההגעה לתורסמורק עצמאית מומלצת רק עם רכבי שטח בעלי מרווח גחון גבוה כמו טויוטה לנד קרוזר או בטיולים יומיים. ניתן ללון במקום בחניוני אוהלים או בבקתות. יש שני תחנות עצירה עיקריות בתורסמורק מהן ניתן לצאת לטיול הליכה רגליים:

Húsadalur – מרכז מבקרים גדול יחסית שם נמצא אתר הבקתות והקמפינג Volcano Huts. זו תחנת האיסוף והעצירה של הטיולים היומיים באוטובוסים. לינה בשמורה מספקת גישה נוחה למסלולי הליכה טובים באיסלנד.

שימו לב, הנסיעה לחלק זה של השמורה מחייבת חציית מספר נהרות וביניהם נהר Krossá הסוער. אסור לנסות לחצות את נהר Krossá באופן עצמאי גם אם אתם מטיילים עם ג'יפ גדול כמו טויוטה לנד קרוזר. ניתן להחנות את הרכב לפני הנהר ולחצות את הגשר עד מרכז המבקרים בשמורה.

Básar – במקום לפניה שמאלה לעבר נהר Krossá יש פשוט להמשיך ישר עד שמגיעים לאזור הבקתות Básar. משם יוצאים מסלולי הליכה יפים מסומנים. אנו ממליצים לצלם באמצעות הטלפון הסלולרי את מפת השבילים של האזור. אחד המסלולים היפים והקלים הוא "Básar-circle" – מסלול של שעה הליכה עם נוף יפיפה של ההרים Réttarfell, ו Útigönguhöfði.

טיולי יום לת'ורסמורק

מסלולי הליכה בתורסמורק

שמורת תורסמורק מציעה את הנופים היפים ביותר באיסלנד כולל הרי געש, קרחונים ועמקים ירוקים וכוללת מסלולי הליכה היפים והמגוונים ביותר באיסלנד. חלק מהמסלולים קצרים יותר וניתן לעשות אותם במסגרת ביקור יומי בפארק או אם אתם נשארים יותר מיום אחד, תמצאו בהמשך פירוט של מסלולים ארוכים יותר הכוללים לינת שטח בקמפינג או אחת הבקתות.

זוהי המלצה שלנו לחמישה מסלולים עיקריים שניתן לעשות את כולם בנפרד או כשביל אחד באורך 22 ק"מ. מי שמגיע לזמן קצר ומסתפק בטיול הליכה קצר עם נוף פנורמי, אנו ממליצים על מסלול תורסמורק פנורמי או על מסלול ההיילייטס שהוא מעט ארוך יותר. לאלו שמתכננים להישאר בשמורה לפחות לילה אחד, אנו ממליצים על אחד המסלולים הארוכים יותר המופיעים למטה. כל המסלולים המפורטים למטה יוצאים מ Húsadalur.

Superjeep
ג'יפים ממתינים בכניסה לעמק

תורסמורק פנורמי – Þórsmörk Highlights

אורך מסלול: שעתיים \ רמת קושי: קלה
הנופים היפים ביותר בשעתיים. אידיאלי לאלו המגיעים במסגרת טיול יומי באוטובוס או למי שזמנו מוגבל. הליכה ממרכז המבקרים Húsadalur לראש הר Valahnúkur ובחזרה. מסלול קל יחסית עם נוף פנורמי נהדר של עמק ת'ורסמורק והאזורים הסמוכים. השביל מסומן היטב ונגיש עם מדרגות בקטעים התלולים יותר.

מסלול ההיילייטס – Þórsmörk Highlights

זמן הליכה: 3-4 שעות \ רמת קושי: קלה עד בינונית
מסלול קצר יחסית הכולל את כל הנופים היפים והמגוונים ביותר של תורסמורק. השביל מתחיל יחד עם מסלול Laugavegur המפורסם דרך יערות ליבנה בעמק Húsadalur ועד למרגלות הרי Tindfjöll. משם ניתן לרדת לעמק, ללכת לאורך רכס Slyppugilshryggur או לקחת את השביל דרך קניון Slyppugil. בתחתית העמק נמצאת בקתת Langidalur שם אפשר לעשות אתנחתא קלה. משם אנו ממליצים לא להתעצל ולעלות על הר Valahnúkur לנוף פנורמי מדהים על העמק ואז לרדת חזרה לבקתות לנקודת ההתחלה.

מסלול מעגלי Þórsmörk Tindfjöll Circle

זמן הליכה: 4-5 שעות \ רמת קושי: בינונית
טיול עומק עם נוף יפהפה של שמורת הטבע תורסמורק עם כמה קטעים מאתגרים שנותנים גישה לכמה מנקודות התצפית הטובות ביותר בשמורה.השביל מתחיל יחד עם מסלול ההיילייטס וכשמגיעים להרי Tindfjöll ממשיכים דרך שביל מפותל לרמה ההררית Tindfjallaslétta. השביל מקיף את הרי Tindfjöll לאורך רמה שטוחה ומוביל אל רכס Stangarháls, שם יורדים בשביל תלול, כל הדרך למטה אל אפיק הנהר Krossá. מתחתית העמק, אפשר לחזור לנקודת ההתחלה או להאריך את הטרק בשעה ולעלות לתצפית על הר Valahnúkur.

רמת Merkurrani

זמן הליכה: 2-3 שעות \ רמת קושי: קלה
שביל רמת Merkurrani מוביל עד למרגלות הר Valahnúkur ואל רמת Merkurrani, לא רחוק ממרכז המבקרים ב Húsadalur. משם השביל לוקח דרומה לכיוון קרחון אייפיאטלאיוקול (Eyjafjallajökull) עד לקצה הרמה, אל צוקי Merkurrani התלולים. נהר Krossá חצב את הסלעים המשוננים לצורות מעניינות. מהצוקים יש נוף נהדר על נהר Krossá, קרחון אייפיאטלאיוקול וכל ההרים סביב עמק תורסמורק. מכאן יורדים אל החולות השחורים של אפיק נהר Markarfljót, שם הניגודים של האפר הוולקני והגבעות הירוקות של תורסמורק ברורים מאוד. לפני שממשיכים חזרה לנקודת ההתחלה אפשר לעשות עצירה קצרה במערת Sóttarhellir.

שביל הר הגעש – Þórsgata

אורך מסלול: 22 ק"מ \ רמת קושי: בינונית
שביל הר געש הינו שביל חדש באורך 22 קילומטרים המקיף את שמורת הטבע תורסמורק. ניתן לפצל את המסלול לשלבים קצרים יותר עם נוף פנורמי יפהפה או לעשות את כולו באותו יום. זהו שביל אלטרנטיבי לטרק לנדמנלאוגר-תורסמורק המפורסם שלוקח 4-5 ימים וגם כאן בזמן קצר יותר תגלו את הנופים המגוונים והמרשימים ביותר באיסלנד. שביל הר הגעש נמצא ממש בין שניים ממסלולי ההליכה המפורסמים ביותר של איסלנד. דרך Laugavegur ו- Fimmvörðuháls והוא גם הרחבה אידיאלית לכל מי שמתכנן לטייל בשני השבילים הללו.

קניון Stakkholtsgjá

אזור תורסמורק הוא אוצר טבע של ממש, עמוס נופים מפתיעים ולא מעט פסגות נוחות לכיבוש, כמו Valahnúkur הקלה יחסית ו- Útigönguhöfði התובענית יותר. יש באזור מגוון של קניונים נפלאים כדוגמת קניון Stakkholtsgjá, חלקם נחצים על ידי נחלים שניתן לטייל בהם רגלית. קניון Stakkholtsgjá נמצא ליד הכניסה לתורסמורק מצד ימין של הכביש. שביל הליכה קצר של שני ק"מ במהלכו יש לחצות רגלית נחל קטן מסתיים במפל חבוי יפיפה.

טיולי הליכה בתורסמורק
טיולי הליכה בתורסמורק – מושלם גם לילדים!
landmannalaugar

לנדמנלאוגר – Landmannalaugar

לנדמנלאוגר, או 'בריכות העם', הוא אזור נרחב של יופי מדהים וייחודי בלב הרמה הדרומית של איסלנד. במהלך הקיץ, זהו אחד המקומות הפופולריים ביותר לטיולים רגליים למשך יום אחד ויותר וגם לרחצה במעיינות חמים טבעיים. מדוע נחשבת השמורה לפנינה של מרכז איסלנד? מה הם המאפיינים הייחודיים של המקום? מהו הזמן הטוב ביותר להגיע? כל הפרטים ועוד בהמשך.

שמורת לנדמנלאוגר שמורת לנדמנלאוגר בשיא הדרה


אחד האזורים היפים ביותר במרכז איסלנד הוא ללא ספק שמורת ההרים הצבעוניים של לנדמנלאוגר (Landmannalaugar). זהו ככל הנראה יעד הטיולים הפופולרי ביותר במרכז ההררי של איסלנד הנחשב בעיני רבים ליהלום שבכתר. זהו מקום בעל יופי ייחודי בלב הרמה ההררית הדרומית של איסלנד פופולרי לטיולים רגליים וטבילה במעיינות חמים.

ניתן לבקר בשמורת לנדמנלאוגר במהלך הקיץ במסגרת טיולים יומיים או אלו המעדיפים נהיגה עצמית יש צורך ברכב 4X4. למידע נוסף על טיולים הכוללים את לנדמנלאוגר ואתרים מטורפים אחרים במרכז איסלנד, כנסו לעמוד טיולי ג'יפים שלנו וצרו אתנו קשר!

טיולים למרכז איסלנד כולל לנדמנלאוגר

טיול ג'יפים באיסלנד אולטימטיבי
13 ימים
כולל מרכז איסלנד (4x4)
רמות הרריות ומישורים ירוקים
10 ימים
כולל מרכז איסלנד (4x4)

גיאולוגיה

לנדמנלאוגר הוא אזור ייחודי ונדיר גם מבחינת הנופים שהוא מציע וגם מבחינה גיאולוגית. ההרים הצבעוניים של לנדמנלאוגר קיבלו את צבעם מתרכובת של סלע הנקרא ריוליט. סוג סלע זה שמצוי בעוד כמה מקומות באיסלנד יוצר ספקטרום מלא של צבעים בגוונים של אדום, ורוד, ירוק, כחול וצהוב. האזור כולו נמצא ליד שדה לבה שחור Laugahraun, שנוצרה מהתפרצות בשנת 1477.

עוד בזמני קדם לנדמנלאוגר הייתה ידועה בקרב המקומיים בעיקר בזכות הבריכה הגיאותרמית הטבעית שלה, ומכאן המקום קיבל את שמו "בריכות העם". במשך מאות שנים האזור שימש אזור מחסה ומנוחה עבור מטיילים עייפים שמצאו בריכה הגיאותרמית מקום מרגוע נהדר לנוח בו ולצבור כוחו להמשך המסע. בעבר עצרו במקום רק המתיישבים הראשונים, במסע מסוכן בשבילים ארוכים שחצו את איסלנד מצפון לדרום. כיום אלו הם בעיקר תיירים ומטיילים מכל העולם שמגיעים לגלות את הקסם המיוחד של המקום הנפלא הזה.

טרק בלנדמנלאוגר
טרק בלנדמנלאוגר

כיצד מגיעים ללנמנלאוגר?

לנדמנלאוגר הוא אזור פופולרי מאוד בקרב מטיילים המגיעים בקיץ בין החודשים יולי לספטמבר. מחוץ לחודשים אלו כביש הגישה לאזור נסגר והדרך הופכת עבירה רק לטיולים ברכבי סופרג'יפ גדולים. ישנן שלוש דרכים להגיע ללנדמנלאוגר:

1. הדרך הקלה והפופולרית ביותר היא נסיעה מכיוון מערב דרך העיירות סלפוס (Selfos) והלה (Hella) ואז פנייה פנימה למרכז ההררי על כביש 26 והמשך על דרך F208 מכיוון תחנות הכוח. זו דרך הקלה ביותר, היא מחייבת רכב 4X4 אך לא כוללת חציית נחלים.

2. הדרך בדרגת הקושי השנייה היא F225 ממערב, סמוך להר געש הקלה (Hekla). מכביש 26 יוצאת פנייה לעבר מרכז איסלנד בדרך ההררית Landmannaleið המגלה כמה מהנופים היפים בכל האזור. ההרים באזור הם אולי המגוונים והצבעוניים ביותר באיסלנד כולה. בהמשך הדרך עוברים ליד אגם Frostastaðavatn המוקף הרים ומכתשים צבעוניים. מכביש צדדי סמוך לקצה המזרחי של האגם, במרחק נסיעה קצרה אפשר להגיע עד לשפת Ljótipollur ("הבריכה המגעילה") זוהי בריכה המצויה בראשו של מכתש פיצוץ. הדרך כוללת חציית מספר נחלים ומתאימה לרוב סוגי רכבי 4X4.

3. הדרך השלישית היא מכביש F208 מכיוון דרום. הפנייה נמצאת בין העיירה ויק (Vik) לישוב הקטן קירקיובאיירקלאוסטר (Kirkjubæjarklaustur). זו דרך צבעונית מאוד ויפה אך כוללת מספר מעברי מים ומומלצת טיול ברכבי 4X4 גדולים כמו טויוטה לנדקרוזר.

בכל יציאה לאזור לנדמנלאוגר והרמות ההרריות אנו ממליצים תמיד לברר מראש את תחזית מזג האוויר לפני היציאה, מפלס המים בנהרות יכול להשתנות מיום ליום.

הדגמה של חציית נחלים בכניסה לשמורת לנדמנלאוגר:

מרכז המבקרים בכניסה לשמורה:

בכניסה לשמורת לנדמנלאוגר יש שני חניונים עיקריים. חניון אחד לפני מעבר המים וחניון נוסף אחריו. אנו ממליצים למטיילים לחנות לפני מעבר המים ולחצות את הנהר בגשר. בלנדמנלאוגר נמצא בקתות מטיילים ואתר קמפינג. יש קיוסק קטן במרכז המבקרים לממכר כריכים ושתייה.

מרכז המבקרים בשמורה
מרכז המבקרים בשמורה

טיולים רגליים באזור:

לנדמנלאוגר מסמן את התחנה הצפונית ביותר של מסלול הטרק המפורסם לנדמנלאוגר-ת'ורסמורק (Laugarvegur). אחד ממסלולי ההליכה הפופולריים ביותר באיסלנד ואולי בעולם. אורך הטרק בין 4-6 ימים והוא מגיע לשמורת ת'ורסמורק (Þórsmörk) משם ישנה אפשרות להמשיך משם דרומה עד מפל סקוגפוס (Skógafoss) בדרך מדהימה ביופייה העוברת בשולי קרחונים והרים מרשימים.

מסלול הליכה בשדה הלבה Laugahraun

מסלול שדה הלבה Laugahraun. טיול רגלי מעגלי של 4 ק"מ היוצא ממרכז המבקרים. המסלול מסומן היטב. המסלול עובר דרך נופים ייחודיים ועוצרי נשימה ומתאים לרוב המבקרים במקום.

הייקינג להר געש Brennisteinsalda

ממרכז המבקרים בשמורת לנדמנלאוגר יוצא מסלול מסומן הייקינג להר הגעש Brennisteinsalda. יש שילוט המכוון להר וגם קל לזהותו אודות לסלע הבולט סמוך לפסגה של ההר. ההר מתנשא לגובה של 855 מטר מעל פני הים אך ממרכז המבקרים גובה הטיפוס הוא 300 מטרים בלבד. מסלול הליכה אל ההר מעגלי והמרחק מהפסגה וחזרה למרכז המבקרים הוא 6.5 ק"מ ולוקח בסביבות 2-3 שעות. בדרך חזרה למרכז המבקרים הדרך יורדת לכיוון מישורי נחלים ושדה לבה הנמצאים מהעבר השני של ההר.

נופים פראיים בלנדמנלאוגר
נופים פראיים בלנדמנלאוגר

הבריכה הגיאותרמית בלנדמנלאוגר

סמוך למרכז המבקרים נמצאת בריכה גיאותרמית אשר שנים רבות הייתה פופולרית בקרב מקומיים ובשנים האחרונות גם על ידי תיירים רבים המבקרים במקום. הבריכה נמצאת במרחק צעדים ספורים ממרכז המבקרים שבקצה שדה הלבה לאוגרהון (Laugahraun). זו בריכה טבעית המוזנת על ידי זרמי מים חמים וקרים המגיעים מתחת לשכבות הלבה ומתערבבים בבריכה. טמפרטורת המים מאוד נעימה לרחצה ובמקום ישנן מלתחות מסודרות. המטיילים דואגים מראש להביא בגדי ים ומגבות ואם יש צורך בגדים להחלפה.

בריכה חמה בלב השמורה
בריכה חמה בלב השמורה

דרך "גב ההר" (Fjallabak) ו"עמק האש" (Eldgjá)

הדרך המחברת את שמורת לנדמנלאוגר לכביש 1 מכיוון דרום נקראת "גב ההר" (Fjallabak). דרך זו נחשבת לאחת היפות באיסלנד. אחד המראות המעניינים ביותר בחלק הזה של הארץ הוא קניון אלדג'ה הוא בתרגום לעברית "עמק האש". במקום זה הטבע יצר פיצול ייחודי בהרים במהלכו נוצר חתך ענקי באורך של 30 ק"מ ארוכים בתוך האדמה. במקומות מסוימים הוא מגיע עד 600 מטר רוחב ו-200 מטר עומק. הסדק הוולקני נחשב לגדול ביותר מסוגו בעולם! בהמשך העמק שביל הליכה מוביל למפל Ófærufoss, הנחשב לא פעם לאחד היפים במדינה. המפל היה בעבר ממוסגר על ידי גשר טבעי שקרס לפני כמה שנים.

עמק Eldgjá
עמק Eldgjá

מכתש ליוטיפולור – Ljótipollur

ליוטיפולור (Ljótipollur) הוא מכתש שבראשו אגם ונמצא מצפון לשמורת לנדמנלאוגר, בשמורת הטבע Fjallabak. פירוש השם מאיסלנדית הוא "השלולית המכוערת", למרות העובדה שזה אתר יפה להפליא. מכתש ליוטיפולור נגיש בקלות בשביל הליכה של 4 שעות מלנדמנלאוגר וחזרה. ניתן גם להגיע בג'יפ גדול סמוך למכתש.

המכתש נגיש בקלות מהדרך ההררית Fjallabak Nyrðri F208 רק כמה קילומטרים מלנדמנלאוגר ונגיש רק במהלך הקיץ. אחד היתרונות של נסיעה במרחק קצר מ F208 עד שוליים של Ljótipollur הוא הנוף. הגובה של המכתש מהכביש קצת פחות מ -100 מטר ואורכו כ -1.5 ק"מ, עם שוליים גבוהים למדי. הנוף מראש המכתש מרהיב ובהחלט שווה את המאמץ.

מזג אוויר באזור

הדרכים ההרריות המגיעות לשמורת לנדמנלאוגר נפתחות רק מסוף חודש יוני עד אמצע ספטמבר. בעונת הקיץ בין החודשים יולי לספטמבר הטמפרטורה מגיעה ל-5 עד 14 מעלות. אך קחו בחשבון שעלולים לשרור במקום גם תנאי מזג אוויר קיצוניים יותר. אנו ממליצים בכל ביקור ברמות ההרריות לברר יום קודם את תנאי מזג האוויר.

הצטרפו לטיולי יום באזור

Kjolur

דרך קיולור – כביש 35 – Kjölur

הדרך ההררית קיולור (Kjölur) המסומנת במפה F35 היא אחת משתי הדרכים המרכזיות החוצות את מרכז איסלנד מדרום לצפון. קיולור היא השנייה באורכה כאשר דרך ספרנגיסאנדור (Sprengisandur) היא הארוכה והמזרחית מבניהם. הדרך מתחילה בדרום איסלנד ליד Haukadalur לא רחוק ממפל גולפוס (מעגל הזהב) ומסתיימת בצפון ליד העיירה בלונדוס (Blönduós). לטיולים הכוללים את דרך קיולור ואתרים מטורפים אחרים במרכז איסלנד, כנסו לעמוד טיולי הג'יפים שלנו וצרו אתנו קשר!

דרך קיולור

תוואי היסטורי

דרך קיולור נזכרת בסאגות העתיקות ושימשה כתוואי תחבורה עיקרי בימי קדם לתושבי הצפון בדרכם דרומה למפגש השנתי של האלט'נגי, הפרלמנט האיסלנדי העתיק אשר נפגש כל שנה באביב בעמק תינגווטליר.

הרי קרלינגארפיוטל מדרך קיולור
שמורת הרי קרלינגארפיוטל נראים מדרך קיולור

האתר הגיאותרמי קווראווטליר

בקצה הצפוני של דרך קיולור, ליד מקורות נהר Blanda, נמצא אתר המעיינות החמים והגייזרים קווראווטליר (Hveravellir) לא רחוק משם נמצא אתר קרלינגארפיוטל. קווראווטליר הוא אחד האזורים הגאותרמיים היפים בעולם עם ארובות קיטור היוצאות מבטן האדמה ובריכת מים חמים טבעית אשר משמשת כאתר כעצירה פופולרי למטיילים באזור. הבריכה הגיאותרמית בקווראווטליר היא ייחודית. שני מקורות מים זורמים לבריכה חמים וקרים, מה שהופך את הרחצה לנעימה במיוחד. למעלה מ-20 אנשים יכולים להתרחץ בו זמנית בנוחות ובו בזמן להשקיף על הנוף היפה של הקרחונים ושדות הלבה מסביב.

גייזר בקווראווטליר
גייזר בעמק קווראווטליר

דרך הררית לרכבי שטח

הדרך ההררית עוברת בין שני קרחונים לנגיוקול (Langjökull) וקרחון הופסיוקול (Hofsjökull). הדרך אינה סלולה ובחלקה הדרומי עד אתר קווראווטליר משובשת למדי, משם צפונה איכות הכביש משתפרת והדרך קלה יותר לנסיעה. נסיעה בדרך קיולור אינה כוללת חציית נהרות אך היא מומלצת לרכבי שטח בעלי הנעה 4X4 בלבד (חברות השכרת הרכב אוסרות בנסיעה בדרך זו לרכבי שאינם רכבי שטח). נסיעה בדרך קיולור אורכת בין 4-5 שעות.

Sprengisandur

דרך ספרנגיסאנדור – כביש 26 – Sprengisandur

ספרנגיסאנדור (Sprengisandur) היא רמה בפנים האי המשתרעת בין הקרחון הופסיוקול (Hofsjökull) במרכז האי, לבין הקרחון ואטניוקול (Vatnajökull) הקרחון הגדול באירופה, הנמצא במזרח האי. זהו אזור מרתק של שממה הררית, חול, ושדות לבה. לטיולים הכוללים את דרך ספרנגיסאנדור ואתרים מטורפים אחרים במרכז איסלנד, כנסו לעמוד טיולי הג'יפים שלנו וצרו אתנו קשר!

דרך ספרנגיסנדור
הדרך ההררית הארוכה באיסלנד

דרך ספרנגיסאנדור ההיסטורית

בימי הביניים, בהם איסלנד הייתה מדינה עצמאית, עבר באזור זה אחד משלושת המעברים בין הצפון לדרום – בנוסף לדרך קיולור ולדרך קאלדידאלור. דרכים אלו שמשו את האיסלנדיים בדרכם לקראת ההתכנסות השנתית של המועצה, האלת'ינגי, בת'ינגווטליר (Þingvellir). דרך ספרנגיסאנדור החלה באזור צפון-מזרח איסלנד, בסמוך לוופנאפיורדור (Vopnafjörður) ולקראת הקצה הדרומי התחברה עם דרך פנימית המובילה מאזור לנדמנלאוגר (Landmannalaugar) לת'ינגווליר.

הדרך שאורכה כ-200 ק"מ, עוברת באזור שומם ללא ישוב ואפשרית למעבר רק בימי הקיץ. בתקופת החורף הדרך חסומה בשלג. השממה נתנה לדרך את שמה – "סאנדור" פירושו "חולות", ספרנגיה Sprengja פירושו "לרכב על הסוס עד לקצה גבול יכולתו". הדרך עברה קילומטרים רבים בשממה עם מעט מאד מקורות מזון ומשקה לסוסים, וללא ישוב וסיכוי למחסה לעוברים ולשבים. זו הייתה דרך עם מעט מאד מקום לטעויות ועל כן לא הייתה חביבה במיוחד על הרוכבים. עובדה זו מופיעה במספר סאגות. אפילו עם אנשים הגרים בסמיכות לקצה הצפוני של ספרנגיסאנדור, באזור וופנאפיורדור או אגם ליוסאואטן (Ljósavatn). רבים העדיפו דרכים ארוכות יותר, העוברות לאורך החוף המיושב. איסלנדיים רבים האמינו אז שהדרך רדופה רוחות ושוכנים בה גמדים וטרולים – אמונות שהוסיפו לרתיעה מלעבור בה.

קרחון הופסיוקול
נוף מפלנטה אחרת. קרחון הופסיוקול נראה ברקע.

בסגת Hrafnkel, מסופר על הרפנקל, מנהיג מקומי מהמאה ה-10 מאזור הפיורדים המזרחיים, שהסתכסך עם שכניו. הוא התכוון להעלות את טיעוניו נגד שכניו בכינוס המועצה בת'ינגווליר. אע"פ שדרך ספרנגיסנדור סמוכה הייתה למגוריו, הוא בחר לרכב דרך החוף המיושבת. אך שכניו-אויביו, שרצו לגייס תמיכה לצדם, וחשוב היה להם להגיע מוקדם ככל האפשר, נסעו בדרך השוממה והקשה למעבר.

קרחון טונגנאפטליוקול Tungnafellsjökull
דרך ספריניסאנדור עוברת בסמוך לקרחון קרחון טונגנאפטליוקול (Tungnafellsjökull)

הדרך כיום

לאחר שאיסלנד איבדה את עצמאותה ב-1265, ננטשה הדרך ולא הייתה עוד בשימוש. רק במאה ה-19 חזרה שוב לשימוש. כיום עוברת דרך העפר מעט מזרחית לדרך ההיסטורית. בדרך מסומנת כ- F26, העביר רק על ידי רכב 4X4 , בימות הקיץ. הנסיעה בדרך ספרנגיסאנדור כרוכה במעבר דרך נהרות, הגואים בימים חמים עקב הפשרת קרחונים, או בימי גשם. לפני הכניסה לדרך יש לברר תנאי המעבר. לאורך הדרך ישנם מספר מצומצם לבקתות לינה.

דרך ספרנגיסאנדור חביבה על חובבי הרפתקאות ובימים נאים ניתן לראות ממנה מראות של שני הקרחונים, את הר הגעש אסקיה (Askja) ואת הר הרדוברייד (Herðubreið).

אתרים לאורך הדרך

הראוניאר (Hrauneyjar) – הראוניאר הוא האזור הדרומי של הנהר טונגנה (Tungnaá). באזור זה ממוקמת תחנת כוח הידרואלקטרית, שבנייתה הסתימה ב-1981. תחנת הכוח מספקת חשמל בהספק של 210 מגה-וואט. חלקו הצפון מזרחי של האזור הוא עתיר צמחיה. באזור ישנו מלון ומסעדה בשם זה.

נידאלור-יוקולדאלור (Nyidalur Jokuldalur) – ניאדאלור, שפירושו "העמק החדש", המכונה לעיתים יוקולדאלור, כלומר "עמק הקרחון", הוא עמק הנמצא למרגלותיו הדרומיים של הקרחון הקטן טונגנאפלסיוקול (Tungnafellsjökull). בעמק ישנה בקתת מטיילים המופעלת בימי הקיץ על ידי FI , ומאפשרת לינה בשקי שינה, ואמצעי בישול בסיסיים. באזור ישנם מספר מסלולי טיולי הליכה, אחד מהם למעבר הרים המכונה "מעבר התקווה" ומאפשר תצפית על כיפות הקרח של ואטנאיוקול.

בקתות המטיילים נידאלור
בקתות המטיילים בנידאלור

מפל אלדייארפוס (Aldeyjarfoss) – מפל על הנהר סקיאלפאנדאפליוט (Skjálfandafljót), שמימיו הם מי הפשרת שלגים בקרחון ואטניוקול. זהו אחד המפלים היפים, בו המים זורמים מעל עמודי בזלת. המפל נמצא סמוך לקצה הצפוני של דרך F26, כ-4 ק"מ לפני המפגש עם דרך 842. לקריאה נוספת לחיצה כאן.

מפל אלדיארפוס

תחבורה ציבורית

הדרך המומלצת לעבור בדרך ספרנגיסאנדור היא ברכב שטח 4X4. בחודשים הקיף, יולי ואוגוסט מפעילה חברת Reykjavik Excursion שני קווי נסיעה העוברים בדרך זו:

קו נסיעה (17, a17 ) בין רייקיאוויק לאגם מיוואטן, העובר בתוואי הדרך. הנסיעה כוללת עצירה באתרים מרכזיים לביקור קצר. הנסיעה הכוללת אורכת כ-11 שעות.

ניתן לנסוע באוטובוס מלנדמנלאוגר בקו (14, a14) בין לנדמנלאוגר לאגם מיואטן, אף הוא עוצר באתרים המרכזים. הנסיעה הכוללת אורכת כ-10 שעות.

Langanes

חצי האי לנגאנס – Langanes

לנגאנס (Langanes) הוא חצי אי נידח באורך של 40 ק"מ בצפון מזרח איסלנד היוצא כמו לשון לתוך האוקיינוס. אוכלוסייה קטנה חיה בחלק הדרומי של החצי אי בכפר ת'ורסהופן (Þórshöfn) והשאר במספר חוות מבודדות. הנוף בלאנגאנס הוא שטוח למדי, אבל אטרקטיבי ומיוחד. במקום מספר אגמים וגבעות נמוכות, הפסגה הגבוהה ביותר (Gunnolfsvikurfjall) מגיעה לגובה 719 מטרים.

אם לנגאנס מרגש אתכם, כנסו לעמוד טיולים שלנו ונדאג לכלול אותו בטיול שלכם יחד עם מקומות קסומים נוספים בצפון איסלנד!

חצי האי לנגאנס
חצי האי לנגאנס

בחופו המזרחי של חצי האי נמצאת עיירת הרפאים (Skálar) שם בקצה העולם בתחילתה של המאה ה-20 שישגשג כפר דייגים, אך לתקופה קצרה בלבד. מטיילים באזור יכולים להבחין בפסגות הגבוהות באנטנות רדאר שנבנו ע"י כוחות נאט"ו מזכרת מחלקה של איסלנד מהמלחמה הקרה.

מגדלור Fontur
המגדלור בקצה העולם – Fontur

חצי האי לנגאנס הוא פנינת טבע אמתית, במקום חיים מגוון גדול של עופות מים, חלקם נדירים. יש במקום שבילי הליכה רבים והדרכה ניתן למצוא בעיירה ת'ורסהופן. לנוהגים ברכב שטח ניתן להגיע עד לקצה הצפוני של לנגאנס לנקודה שנקראת (Fontur) שם נמצא מגדלור.

מזרח איסלנד

הפיורדים המזרחיים – Austfirðir

אזור הפיורדים המזרחיים הוא אחד האזורים המרתקים והמיוחדים באיסלנד. גם מבחינה תרבותית אך בעיקר אודות לנופים דרמטיים ושלווה אינסופית. לייחוד של הפיורדים המזרחיים תורמים מספר סיבות: הבידוד והריחוק מהלב הכלכלי בעיר הבירה רייקיאוויק. ביקור בפיורדים המזרחיים היא עדות נפלאה לאורח חיים איסלנדי טיפוסי של חיי כפר דייגים אותנטי.

במשך מאות שנים תושבי הכפרים בפיורדים המזרחיים למדו לחיות בבידוד תוך הסתמכות על מה שהטבע מספק להם, הם למדו לשרוד את התנאים הקשים ועל אף כמה משברים שגשגו בו. מבחינה גיאולוגית, יחד עם הפיורדים המערביים זהו האזור השני בגילו באיסלנד. פיורדים ארוכים חורצים את היבשה בלשונות מים ארוכים ושלווים.

הרים מחודדים משתפלים עד לקו המים ומשתקפים במימי הפיורדים השלווים. הפיורדים המזרחיים זה אזור טיול שלא צריך לעבור בו בחיפזון. כדאי להוריד הילוך ולהירגע. לתת לטבע לשאוב אתכם פנימה וליהנות מהשלווה.

לטיולים הכוללים את הפיורדים ואתרים מרתקים אחרים במזרח איסלנד, כנסו לעמוד הטיולים לעצמאיים שלנו וצרו אתנו קשר!

הפיורדים המזרחיים

אזור הפיורדים המזרחיים (Austfirðir) של איסלנד מתחיל ב-Kollumúli צפונית ל- Héraðsflói ומגיע עד ל Eyrarhorn מזרחית ל Lónssveit. באזור הפיורדים המזרחים יש כ-15 פיורדים, מרביתם הרריים עם מישורים מועטים הנמצאים בדר"כ בעמקים.

לחופי הפיורדים, היכן שהתנאים מאפשרים זאת, ימצאו בדר"כ כפרי דייגים. יש כפרים בכל הפיורדים למעט שניים: Áltafjord ו-Lónsfjord, בעבר כמעט כל מפרצון באזור היה מיושב ע"י כפר או חווה אך במחצית הראשונה של המאה ה-20 מרביתם ננטשו וניתן לראות שרידים שלהם עומדים דוממים עד היום. מקור הפרנסה העיקרי של התושבים באזור היה ונשאר דיג. חוות חקלאיות נמצאות באזור הצפוני של הפיורדים.

גיאולוגיה של הפיורדים המזרחיים

יחד עם הפיורדים המערביים של איסלנד, אזור הפיורדים המזרחיים הוא העתיק ביותר מבחינה גיאולוגית ונוצר לפני 13 מיליון שנה בקירוב. החוף של הפיורדים המזרחיים הוא רחב ובעל מספר מאפיינים ייחודיים. ההרים גבוהים ומתנשאים עד לגובה של 1000 מטרים, יש לגונות טבעיות יפות וצוקים תלולים. חלק גדול מההרים בפיורדים הם הרי געש רדומים אך בכל רגע נתון יכולים לשוב ולהתפרץ. האזור קיבל את צורתו המחורצת בעקבות נסיגת קרחונים שכיסו את האזור לפני שנים רבות בתקופת הקרח.

הפיורדים המזרחיים בחורף
נוף חורפי של הפיורדים המזרחיים

אזורי הפיורדים המזרחיים

החלק הדרומי של הפיורדים מתחיל מזרחית לקרחון ואטנאיוקול. כמה קרחונים קטנים מגיעים עד לעמקי הפיורדים. באזור ההררי מזרחית לואטנאיוקול נמצאים הקרחון Þrándarjökull יחד עם עוד כמה קרחונים קטנים יותר.

האזור הידוע בשם Hérað הוא עשיר בצמחייה ומיוער כמו ביער הטלורמסטדור Hallormsstaður ביתם של איילי הצפון האיסלנדיים.

האזור המזרחי של איסלנד נוטה להיות חם יחסית לשאר איסלנד אודות למזג אוויר חם שמגיע מדרום-מערב, תופעה זו ידועה בשם Hnúkaþeyr והיא בדר"כ מלווה בערפילים.

פעילויות ואטרקציות

אזור הפיורדים המזרחיים מציע מגוון פעילויות למטיילים. כמעט בכל ישוב יש בריכת שחייה מצוינת ומגרשי גולף. ישנם נהרות רבים ואגמים בהם ניתן להוציא רישיון דיג מקומי ולצאת לדייג טרוטות או סלמון. שיט לצפייה בלוויתנים זו חוויה מומלצת ביותר וגם רכיבה על סוסים איסלנדיים יפיפיים, לרוכבים מנוסים או לכאלה שרק רוצים להתנסות בחוויה. גם טיול רגלי או פשוט נסיעה ברכב באזור היא חוויה מובטחת, אזור הפיורדים המזרחיים של איסלנד מציע נוף איסלנדי במיטבו ולזה בסופו של דבר אין תחליף.

דרך אוקסי (Öxi) – מעבר הררי בפיורדים המזרחיים

כביש מספר 1 הטבעתי המקיף את הפיורדים המזרחיים היא הדרך הראשית לבקר בפיורדים. דרך זו עוברת בין כל הפיורדים וממנה מסתעפות פניות לתוך הפיורדים עצמם. הגישה לחלק מהפיורדים המבודדים יותר היא על דרך עפר, כמו מיואיפיורדור (Mjóifjörður) בלבד אך מרבית הפיורדים נגישים לכל סוגי הרכבים על כבישים סלולים. מי שמעוניין או צריך לדלג על הכביש המפותל של הפיורדים יכול לבחור בתקופת הקיץ בלבד בדרך הררית אוקסי המקצרת בצורה משמעותית את טווח הנסיעה. דרך אוקסי – כביש 939, מתחילה בחלק הדרומי סמוך לכפר דיופיווגור (Djúpivogur) ומסתיימת לא רחוק מאגילסטדיר (Egilsstaðir) בצפון.

חצי האי וטסנס – Vatnsnes

וטסנס (Vatnsnes) הוא חצי אי קטן במרחק של ארבע שעות נסיעה מרייקיאוויק ושעה אחת מאקוריירי. חצי האי וטסנס מפורסם בעיקר בשל מושבות כלבי הים הגדולות שנמצאות בו, להקות הציפורים והנופים היפים.

אם חצי האי וסטנס מרגש אתכם, כנסו לעמוד טיולים שלנו ונדאג לכלול אותו בטיול שלכם יחד עם מקומות קסומים נוספים בצפון איסלנד!

תיירים מגיעים למקום בעיקר כדי לצפות בכלבי הים שחיים בעיקר בשתי מושבות, האחת באוסר (Ósar) והשנייה בהינדסוויק (Hindisvík). כלבי הים הם חיות מוגנות וכדי לשמור עליהם הרשויות בנו סמוך לאוסר בצדו המזרחי של חצי האי, בקתות תצפית שמהן ניתן לצפות בכלבי הים מבלי להטרידם. כלבי הים נמצאים על הגדה ממול וקשה להבחין בהם, מומלץ להביא משקפת.

כלב ים בחצי האי וטסנס
מושבות כלבי ים הם אחת האטרקציות של המקום

מה יש לראות בחצי האי וטסנס?

סלע קוויטסרקור (Hvitserkur)

כדי לטייל בחצי האי וטסנס יש לרדת לכביש 711 מכביש הטבעת ליד האכסניה של אוסר (Ósar).
בהמשך הכביש לכיוון צפון, לא רחוק מאוסר נמצא סלע הבזלת קוויטסרקור (Hvitserkur). גובהו 15 מ' וצורתו של הסלע מזכירה במשהו טרול. על פי האגדה המקומית אכן מדובר בטרול שנלכד בקרני השמש בזמן שהיה במשימת תקיפה של מנזר בקרבת מקום. גיאולוגים לעומת זאת טוענים שקוויטסרקור הוא למעשה שריד אחרון מהר געש שנשחק במשך השנים ע"י זרמי הים והגשמים.

חצי האי וטסנס
טרול קפוא או סלע בזלת?

מגדלור Skarðsviti

בחלקו המערבי של חצי האי וטסנס על החוות ליד חוות Skarð נמצא מעיין טבעי חם בטמפרטורה של מעל 70 מעלות ולכן אינו מתאים לרחצה! המעיין שימש בעבר לתפעול החממה בחווה. לא רחוק מהחווה על החוף נמצא מגדלור Skarðsviti שנבנה בשנת 1950 ועדיין נמצא בשימוש כיום.

נוף מהמם של מגדלור Skarsviti בחצי האי וטסנס
נוף מהמם של מגדלור Skarðsviti בחצי האי וטסנס

בורגרוירקי (Borgarvirki)

מונומנט מפורסם נוסף בחצי האי וטסנס הוא בורגרוירקי (Borgarvirki). בורגרוירקי הוא "שסתום וולקני" (Volcanic plug). בגובה של 177 מטר, הוא שולט על סביבתו ונראה כמו מבצר עשוי סלע בזלת. לאורך ההיסטוריה המקום שימש כמבצר טבעי וגם כמה שינויים נעשו בו כדי להתאימו להגנת בני אדם. כיום בראש ההר יש נקודת תצפית ונוף מרשים על ההרים סביב.

חצי האי וטסנס
מכלאה המשמשת למיון כבשים בסיום האיסוף המתרחש בכל חודש ספטמבר

Skagafjordur

סקגפיורדור – Skagafjörður

חבל סקגפיורדור (Skagafjörður) הוא אזור בצפונה של איסלנד, המשתרע מחצי האי הגולש לתוך הפיורד, שעל שמו הוא נקרא, דרך עמק רחב ועד לאזור ההררי במרכז האי. אזור זה כולל נופים מגוונים: הרים גבוהים, חופים ואדמות פוריות. העיירה הגדולה ביותר היא סאודאקרוקור (Sauðakrókur). אזכור השם סקגפיורדור בפני איסלנדי, קרוב לוודאי יעלה במוחו שתי אסוציאציות עיקריות. האחת היא סוסים איסלנדיים והשנייה, האי דראנגי (Drangey). אם חבל סקגפיורדור מרגש אתכם, כנסו לעמוד טיולים שלנו ונדאג לכלול אותו בטיול שלכם יחד עם מקומות קסומים נוספים בצפון איסלנד!

חבל מגדלי הסוסים

הסוסים האיסלנדיים הם גזע ייחודי לאיסלנד, חיה אצילית בעלת כושר סיבולת רב ויופי נדיר. סוסים אלה גדלים ומטופחים בחוות הפזורות באזור. חוות גידול הסוסים באזור הן בעלות מסורת ארוכה של גידול וטיפוח הסוסים, והמקום נחשב כ"ערש הסוסים האיסלנדיים". באוניברסיטת הולאר (Hólar) הנמצאת באזור מכשירה מאמנים ומגדלי סוסים. בחוות הסוסים, ניתן לצפות בסוסים ולצאת לטיולי סוסים למתחילים ומנוסים. אירוע מיוחד מתקיים בסוף השבוע האחרון של ספטמבר, בו אוספים את הסוסים מרחבי העמקים בהם הם רועים בקיץ ומביאים אותן לאורוות לקראת החורף.

סוסים בסקגפיורדור
סקגפיורדור ידוע ברחבי איסלנד כחבל מגדלי הסוסים

היסטוריה של סקגפיורדור

סקאגאפיורדור נמצאת במרכזו של אזור גדוש באירועים היסטוריים, כשהבולט שבהם הוא הקרב של אורליגסטאדיר (Örlygsstaðir), הקרב הגדול ביותר בהיסטוריה של איסלנד שנערך באוגוסט 1238. תקופה זו המכונה בהיסטוריה האיסלנדית תקופת הסטורלונגים, תקופה בה מספר משפחות חזקות ועשירות נלחמו בינן לבין עצמם, על השליטה באי. העיירה הולאר-אי-היאלטאדאל (Hólar í Hjaltadal) שמשה כמושב הבישופים של הצפון והייתה מרכז דתי חשוב.

ברחבי סקאגפיורדור ניתן למצוא מספר אתרים בעלי עניין היסטורי, כגון חוות בתי הדשא גלאומבייר, שבה ניתן למוד על אורך החיים האיסלנדי עד תחילת המאה ה20 . "מרכז ההגירה האיסלנדית" (Icelandic Emigration Center) בכפר הופסוס (Hofsós). מרכז מידע על ההגירה ההמונית של איסלנדיים לצפון אמריקה בסוף המאה ה-19, הגירה שהתאפיינה במצב כלכלי קשה שנבע מרצף של חורפים קשים, והתפרצות הר הגעש אסקיה בשנת 1875. בתקופה זו היגרו כרבע מתושבי איסלנד (20 אלף איש) לצפון אמריקה בעיקר לקנדה.

אתרים ומקומות מעניינים

מוזיאון מיניאהוסיד (Minjahúsið)

מציג סדנאות של אומנים בסביבה: נגר, שען, מכונאי, עושה אוכפים ועבודותיהם. כמו כן, תערוכה המציגה ממצאים ארכיאולוגיים מהאזור. הכניסה בחינם – המוזיאון נמצא ברחוב הראשי של סאודאקרוקור.

אגם אסהילדרהולטסוואטן (Áshildarholtvatn)

חובבי הטבע והנוף ימצאו מסלולים רבים ומגוונים לטייל בהם למשל אגם אסהילדרהולטסוואטן (Áshildarholtvatn), הנמצא בפאתי העיירה סאודאקרוקור, בו ניתן לצפות במגוון ציפורי מים. מפל רייקיאפוס (Reykjafoss) אחד המפלים היפים בסביבה נמצא במרחק הליכה מ Vindheimamelar, הנמצאת לאורך כביש 752. רצועת החוף בורגארסנדור נמשכת לאורך 4 ק"מ מסאודארוקור לכיוון השפך המערבי של הרדסווטן (Héraðsvötn) ניתן לשוטט בה רגלית או לרכב על סוסים.

קניון מרקיגיל (Merkgil)

קניון מרקיגיל (Merkgil) נמצא בעמק אוסטורדאלור (Austurdalur). מסלול הליכה מוביל מחוות גילסבאקי (Gilsbakki) אל עבר הקניון. חוות גילסבאקי נמצאת כ-11 ק"מ לאורך כביש 749 היוצא מכביש 1. מידע נוסף ניתן לקבל במרכז מידע בורמהליד (Varmhalið).

הבריכה הגיאותרמית של גרטיר (Grettirslaug)

חובבי המים והבריכות הגיאותרמיות ישמחו בוודאי לטבול ב"מעיין החם של גרטיר" (Grettirslaug). ברכת מעינות טבעיים הממוקמת כ-15 ק"מ צפונית לעיירה סאודאקרוקור.

בריכת אופק בעיירה הופסוס

בעיירה הופסוס (Hosfos) נפתחה לאחרונה בריכה חדשה הצופה אל הים. זוהי אחת הבריכות היפות והמפורסמות באיסלנד והביקור בה בהחלט מומלץ!

למידע נוסף – http://www.visitskagafjordur.is

פיורד הלוויתנים – Hvalfjörður

בין עיירת הלוויין של רייקיאוויק, מוספסלבאייר (Mosfellsbær) ואקרנס (Akranes). בסה”כ 50 קילומטר צפונית לעיר הבירה, תקבלו הזדמנות מצוינת ליהנות מהיופי הייחודי של פיורד איסלנדי עם הספינות, החופים, ההרים ומפלי המים. ובמקרה של פיורד הלוויתנים גם היסטוריה שנויה במחלוקת של ציד לוויתנים ואף בסיס בריטי ואמריקאי מימי מלחמת העולם השנייה. אחת האטרקציות המפורסמות בפיורד הוא מפל גלימור (Glymur) המפל השני בגובהו באיסלנד.

לטיולים הכוללים את פיורד הלוויתנים ואתרים מרתקים אחרים במערב איסלנד, כנסו לעמוד הטיולים לעצמאיים שלנו וצרו אתנו קשר!

מפעל ריוליט נטוש בפיורד הלוויתנים
מפל ריוליט נטוש בפיורד הלוויתנים

היסטוריה ממלחמת העולם השנייה

את השם “פיורד הלוויתנים” קיבל המקום ממספר רב של הלוויתנים המגיעים למימיו השקטים לאכול וכן בשל העובדה שבמקום פועלת תחנת עיבוד הלווייתנים היחידה שעדיין קיימת באיסלנד. תחנת עיבוד הלוויתנים נמצאת במקום בו היו בעבר בסיסים צבאיים של ארה”ב ובריטניה במהלך מלחמת העולם השנייה. ענף דגי ההרינג היה מפותח בעבר בפיורד אך כיום פחות להקות נצפות במקום. במהלך מלחמת העולם השנייה, היו בפיורד בסיסים ימיים של הצי הבריטי והאמריקני. הבסיס הבריטי HMS Baldur היה בחצי האי הקטן Hvitanes. הבסיס שימש כמטה פיקוד הדגל של איסלנד. אחד המזחים שהקים חיל הים של ארצות הברית משמש כיום את חברת ציד הלווייתנים לעיבוד לווייתני סנפיר, בחלקם לשוק המקומי, ובעיקר לייצוא ליפן.

בסיס חיל הים האמריקני בפיורד הלוויתנים
מזח של בסיס חיל הים האמריקני מתקופת מלחמת העולם השנייה

מפל גלימור (Glymur)

בחלקו הפנימי של הפיורד (מזרח) נמצא מסלול הליכה למפל המים השני הכי גבוה ביותר באיסלנד, מפל גלימור (Glymur) הנופל מגובה של 198 מטרים.

המנהרה מתחת לפיורד

בשנת 1998 נבנתה מנהרה תחת הפיורד המקצרת את הדרך ב-62 קילומטרים לנהגים מרייקיאוויק צפונה. בסוף 1998 נפתחה מנהרת Hvalfjarðargöngin לתנועה וקיצרה את הנסיעה במידה רבה. אורך המנהרה הוא קרוב לשישה קילומטרים ויורדת לעומק של עד 165 מטרים מתחת לפני הים. זו אחת מני מנהרות רבות הקיימות באיסלנד ועד ספטמבר 2018 הייתה היחידה שנדרשת בתשלום של דמי מעבר (Toll).

החלק הפנימי ביותר של הפיורד מציג תערובת מעניינת של הרי געש וצמחייה ירוקה בקיץ. תורמוסים, מיני שונים של פרחים אחרים וטחב, כמו גם יערות קטנים של עצי לבנה ועצי מחט. האזור הוא דוגמה טובה לפרויקט תהליך הייעור שחל באיסלנד במשך כמה שנים.

סלע הבזלת Steðji

סטאדג'י (Steðji) הוא סלע בזלת בפיורד הלוויתנים בצורת פטריה, נקודת ציון ידועה בימים עברו, כאשר המסלול הראשי התקרב אליו. הוא מוגן על ידי חוק שמירת הטבע מאז 1974. שביל עפר קצרה עם סימון מהכביש הראשי מובילה אליו.

סלע הבזלת Steðji