צרו איתנו קשר:

סיבות טובות לטייל איתנו

  • החברה היחידה בישראל המתמחה באיסלנד
  • טיול אישי “תפור” בדיוק לצרכים שלכם
  • צוות מומחים מקומי שמכיר את איסלנד מקרוב
  • התחייבות למחירים הנמוכים ביותר!
  • מוקד תמיכה ושירות טלפוני למטיילים 24/7
  • רשיון מטעם משרד התיירות האיסלנדי

איסלנד לשומרי כשרות ושבת

הבהרה: המידע הנמסר כאן הוא בבחינת עצות של בעלי ניסיון, אך אין בכוונתו לייצג פסיקה של רבנים או להוות תחליף לפסק הלכה כל שהוא, או לאישור כשרות זה או אחר.

להוציא את הוותיקן ואולי עוד כמה מדינות זעירות, איסלנד היא גם אולי המדינה היחידה באירופה שלא תמצאו בה בית כנסת או שרידים של בית כנסת.

במקומות רבים באיסלנד תמצאו חלונות או קירות בניינים, ואפילו קברים המעוטרים במגן דוד, אך אל נא תטעו – לא הגעתם לאתר יהודי. מדובר בסמל מיסטי עתיק הנפוץ בארצות הצפון – ותו לא.

יהודים מעטים הגיעו לאיסלנד במהלך השנים, מי כסוחרים מדנמרק בשלהי המאה הקודמת, ומי כפליטים מגרמניה במלחמת העולם השנייה. הרוב המכריע לא נשאר שם. את האוכלוסייה היהודית באיסלנד מרכיבים היום בעיקר עשרות בודדות של ישראלים ויהודים מארצות שונות, אשר השתקעו במקום, או מתגוררים בו באופן זמני, והם נפגשים בעיקר בחגים לסעודות משותפות.

בית הכנסת היחיד שהיה קיים באיסלנד היה למעשה בית כנסת צבאי בבסיס נאט”ו בקפלוויק. עם פירוקו של הבסיס לפני שנים אחדות, פורק גם בית הכנסת.

בחודשי הקיץ אשר בהם מטיילים רוב הישראלים, שוקעת השמש קרוב לחצות, וזורחת כעבור שעה-שעתיים. משמעות הדבר לשומרי שבת היא שניתן לנצל את ימי השישי באיסלנד כימי טיול מלאים לכל דבר.

צום תשעה באב, לעומת זאת, לא מומלץ כאן, כי הוא מתארך ומתארך, והבדלה במוצאי שבת עלולה להתקיים בשעות הקטנות של הלילה.

מידע עדכני על שעות כניסת ויציאת השבת באיסלנד, זמני קריאת שמע וכדו’ ניתן, בין השאר למצוא כאן.

כשרות באיסלנד

אחד היתרונות של איסלנד לשומרי כשרות הוא שכמדינה דלילת אוכלוסין ודלה בתוצרת עצמית, מוצרים רבים בסופרמרקט מיובאים בין השאר מארה”ב וניתן למצוא על המדפים, מוצרי מזון הנושאים את חותמת הכשרות OU או לחילופין K וכדומה.

פירות טריים, ירקות ואגוזים ניתן למצוא בשפע בכל מקום, ואפילו בתחנות דלק בדרכים.

רוב המאפיות הגדולות באיסלנד מעידות על עצמן שהלחם שלהן מיוצר משומן צמחי בלבד, וחלקן גם יעידו שאינן משתמשות כלל בשומן מן החי בתנוריהן, אך למי שיש ספק בנדון, עדיף אולי להסתפק בקרקרים של WASA או דומיהם, המכילים לרוב רק מים וקמח. למי שאינו מקפיד לשתות “חלב ישראל” – יש להשיג מגוון גדול של מוצרי חלב טבעי (יש לזכור שיוגורט עם פרי מכיל במקרים מסויימים ז’לטין לא כשר).

וכמובן – דגי סלמון מעושנים – הוא מצרך מצוי לרוב ויכול להוות חלק עיקרי בתפריט כשר באיסלנד.

מסעדות צמחוניות

למי שנוהגים לאכול במסעדה צמחונית, אשר אין לה כמובן תעודת כשרות, ישנן מספר כתובות מומלצות באיסלנד, כאשר בעיר הבירה, המסעדה הוותיקה ואולי גם האדוקה ביותר מבחינת צמחונות היא:

Kaffihúsið Garðurinn, Klapparstíg 37 101 Reykjavík, טלפון: 5612345

שימו לב שחלק מהמסעדות הצמחוניות עלולות להחליף קונספט ולהוסיף לתפריט גם דגים שאינם בהכרח כשרים או אפילו פירות ים, ולכן תמיד יש לבדוק שאכן המסעדה שבה מבקרים היא עדיין צמחונית למהדרין.

הבאת מזון מהארץ

רשויות המכס באיסלנד אוסרות הכנסת בשר בלתי מבושל. אין איסור על הכנסת שימורים (ובכלל זה בשר מבושל) או על הכנסת מוצרי מאפה, אבקות מרק, מנה חמה וכדומה. ניתן להכניס יין לקידוש עד כמות של ליטר, ואף כפול מזה – אם לא מכניסים משקאות חריפים אחרים.

מידע מלא באנגלית באתר שדה התעופה:

www.kefairport.is/English/Before-Departure/Customs-Regulations

בית הכנסת בבסיס חיל האויר האמריקאי בקפלאוויק