טיול מעגל הזהב

טיול שהוא קלאסיקה איסלנדית! קבוצה בינלאומית באוטובוס תיירים מפואר.

הזמנת כרטיסים לטיול יום למעגל הזהב (אוטובוס) באישור מיידי

Loading…

"מעגל הזהב" (Golden Circle) הוא שמו של מסלול הטיולים המפורסם ביותר באיסלנד. המסלול יוצא מהבירה רייקיאוויק לכיוון מזרח, משלים לולאה וחוזר בחזרה לרייקיאוויק. הזמן המוקדש לטיול הוא יום אחד.

ככלל סיור "מעגל הזהב" מורכב משלושה אתרים עיקריים או אטרקציות: גייזר (Geysir), מפל גולפוס (Gullfoss) והפארק הלאומי ת'ינגווליר (Þingvellir). כולם נמצאים במערב איסלנד, דרומית מערבית לרייקיאוויק. סדר ההופעה של האתרים הוא: פארק ת'ינגווליר, גוטלפוס , עמק האויקאדאלור (Haukadalur) שכולל בתוכו את פארק הגייזרים עם גייזר וסטרוקור (Strokkur). עצירות חשובות נוספות לאורך מעגל הזהב הם לוע הר הגעש קריד (Kerið), הכנסייה בסקאלהולט (Skálholt) ותחנת הכוח הגיאותרמית (Nesjavellir).

פארק ת'ינגווליר (Þingvellir)

התחנה הראשונה במסלול הוא הפארק הלאומי ת'ינגווליר, בו נמצא הפרלמנט העתיק של איסלנד שהוקם בשנת 930 ונחשב לפרלמנט הראשון בעולם. איסלנד היא דמוקרטיה פרלמנטרית יותר מ-1000 שנים. איסלנדיים הגיעו באופן מסורתי כל שנה לת'ינגווליר, להחליף סחורות, לדון בעניינים משפטיים וחברתיים ולקבוע חוקים. הפארק ת'ינגווליר שגם נבחר ע"י אונסק"ו לאתר מורשת עולמית הוא המקום היחיד על פני כדור הארץ שבו ניתן לצפות בלוחות טקטוניים כאשר הם מורמים מעל פני הקרקע. בשביל הכניסה לפארק ניתן להלך בין הלוחות של אמריקה ואירופה ולהרגיש לרגע ממש גדולים. במקום ישנן גם מפל מים מרהיב ובריכות מים עמוקות וצלולות עם גשרונים מעליהן. הנוף מעל העמק מראש סלע התצפית ששייך ליבשת אמריקה הוא עוצר נשימה.

פארק ת'ינגווטליר בחודש אפריל
פארק ת'ינגווליר בחודש אפריל

מפל גולפוס (Gullfoss)

בתחנה השנייה, מפל גולפוס (שפירושו "מפל הזהב") הוא כנראה המפורסם ביותר מבין עשרות אלפי המפלים באיסלנד. המפל ממוקם על נהר הקוויטה (Hvita). זהו אתר רב עוצמה שבהחלט שווה לראות. המפל מחולק לשני שלבים ולאחר מכן פונה הנהר בחדות שמאלה לתוך קניון צר ותלול למדי. בהחלט מומלץ ללכת לאורך המסלול כולו, בערך חצי שעה הליכה ולראות את המפל מזוויות שונות. בימים בהירים כאשר השמש מאירה בזווית מסוימת ניתן לראות קשת מרהיבה מעל המפל.

מפל גולפוס

פארק הגייזרים (Geysir)

בתחנה השלישית נבקר בפארק הגייזרים. זהו פארק מעיינות חמים הממוקם באזור שנקרא אויקאדאלור. השימוש במילה "גייזר" הוא קצת מבלבל. "גייזר" (Geyser) הוא שמה של התופעה הידועה כאשר מים רותחים וקיטור מתפרצים מבטן האדמה, אך "גייזר" (Geysir) הוא גם שמו של אחד הגייזרים בפארק. למעשה אותו גייזר לתופעה כולה ומכאן הבלבול. ליד גייזר ישנו גייזר קטן יותר הנקרא סטרוקור שפירושו "הילד." סטרוקור הוא כרגע הגייזר הפעיל ביותר בפארק ולמרות שסילון המים שלו קטן מזה של גייזר, הוא מרהיב לא פחות. סטרוקור מתפרץ כל 10 דקות בממוצע, הכינו את המצלמות.

גייזר

מכתש קריד (Kerið)

קריד הוא מכתש וולקני אשר בראשו אגם, המכתש ממוקם בצד הדרך של כביש 35. המאפיין המרכזי של מכתש קריד הוא העובדה שגישה אליו קלה להפליא וצורתו מושלמת. צבעי ההר מיוחדים ומשלבים אדום ושחור ומשתלבים על הרקע המרהיב של הנוף מסביב. עומק המכתש הוא 55 מטרים וגילו 6000 שנה, מחצית מגיל שאר הרי הגעש בסביבה. בעוד שרוב קירות המכתש תלולים למדי וכמעט ללא צמחייה, קיר אחד בעל שיפוע מתון יותר מכוסה טחב. האגם עצמו הוא רדוד למדי ומגיע לעומק של עד 10 מטרים תלוי בכמות הגשמים. בשל מינרלים מן האדמה לא ניתן לראות את התחתית. לקריאה נוספת על מכתש קריד.

כנסיית סקלהולט (Skálholt)

כנסיית סקלהולט היא מקום מושבו של הבישוף הראשון של איסלנד. זהו מקום בעל ערך היסטורי מיוחד בדברי הימים של איסלנד. במשך שבע מאות שנים היה המקום זירה לאירועים משמעותיים בחיים הפוליטיים-דתיים של איסלנד. אירועים שעצבו את החיים הפוליטיים, רוחניים ותרבותיים באיסלנד. בשנת 1000 לספירה איסלנד אימצה את הנצרות כדת רשמית בהצבעת עם באלט'ינגי שהתאסף כל אביב בת'ינגווליר. הבישוף הראשון של איסלנד נבחר בשנת 1056 והקתדלה הראשונה נבנתה בסקלהולט עד לתקופת הרפורמציה בשנת 1550 היא מרכז הבישוף הקתולי באיסלנד. לאחר הרפורמציה, איסלנד כשאר המדינות הנורדית אימצו את הנצרות הלותרנית והברית החדשה תורגמה בפעם הראשונה לאיסלנדית. נבחר בישוף לותרני בשם גיסור אינארסון (Gissur Einarsson) בה בעת שכיהן בישוף קתולי בשם יון ארסון (Jón Arason). הבישוף הקתולי יחד עם שני בניו הוצאו להורג בכריתת ראש בסקלהולט. רוב נכסי הכנסייה הולאמו ע"י מלך דנמרק והתפרצות הר געש, רעידת אדמה ומגפות הרסו את מה שנותר מהמתחם והאזור. הבישוף של איסלנד עבר לרייקיאוויק וסלקהולט נותרה כאתר היסטורי. מבנה הכנסייה שוחזר והמקום הפך לאתר מורשת היסטורית חשוב באיסלנד.

מפל פאקסי (Faxi)

מפל פאקסי הוא מפל רחב ויפה לא רחוק ממפל גולפוס ובהמשכו. מטיילים רבים פעמים רבות מדלגים על הביקור במקום וחבל. המפל הוא לא גבוה במיוחד אך הוא מרשים ועוצמת המים הנופלים יוצרת ערפל שדרכה פעמים רבות ניתן לראות קשת יפה.

כיצד להגיע?

רוב המטיילים משלבים באופן טבעי את מסלול מעגל הזהב כחלק מהטיול הכולל באיסלנד, הזמן המומלץ להקדיש לטיול זה הוא יום שלם. ניתן לצאת לטיול יומי באוטובוס מרייקיאוויק. אפשרות אחרת זה לקחת סיור מודרך בטיול ג'יפים, אפשרות זו הרבה יותר הרפתקנית, אישית ובלתי מוגבלת, במיוחד במונחים של זמן. טיול בג'יפ יכול להיות מהנה יותר, כי ככל הנראה ייקחו אותך מהכביש לדרכי העפר הצדדיות כדי לראות מה שנוסעי האוטובוס יחמיצו.

זו רק ההתחלה…

אם אתם הולכים לבקר באיסלנד רק לזמן קצר, טיול "מעגל הזהב" היא האפשרות הטובה ביותר לחוות ממה שיש לאיסלנד להציע במינימום זמן. האטרקציות בדרך הן מהמפורסמות ביותר אך לאיסלנד יש עוד הרבה מה להציע. למעשה, באיסלנד יש מאות אם לא אלפי פלאי טבע. אם יש לכם את הזמן ואת הרצון טיול מקיף באיסלנד יגלה לכם את פלאי הטבע באי, שנחשב לאחד האזורים הטבעיים הטהורים ביותר שנותרו על פני כדור הארץ. למידע נוסף על טיול "מעגל הזהב" וטיולים נוספים באיסלנד, צרו עמנו קשר – אנו יודעים להקשיב 🙂

להזמנת כרטיסים לטיול יומי באוטובוס למעגל הזהב

טיול מעגל הזהב המפורסם כולל ביקור בפארק ת'ינגווליר (אונסק"ו), פארק גייזר ומפל גולפוס. משך הטיול – 8 שעות.
הטיול כולל ביקור בחממות הגיאותרמיות Friðheimar.
הטיול יוצא באוטובוס תיירים נוח עם מדריך באנגלית.
הטיול כולל כולל איסוף והחזרה מהנמל למבחר מלונות ברייקיאוויק, לטיול מעגל הזהב לנוסעי אניות קרוז לחיצה כאן.