טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

מפל גולפוס – Gullfoss

מפל גולפוס (Gullfoss) מבוטא ‘גוטלפוס’ הוא מפל מים מרהיב בקניון הנהר קוויטה (Hvítá), שבעה ק”מ מגייזר. גובהו 32 מטר בסך כל תתי המפלים שבו, רוחבו 20 מטר, והוא שוצף לאורך 2.5 ק”מ של ערוץ קניוני שעומקו מגיע עד 70 מטרים. ספיקת המים הממוצעת שלו הינה 140 מ”ק לשניה, והגבוהה ביותר שנמדדה היתה 2000 מ”ק לשניה.

מפל גולפוס

גולפוס משמעותו היא ‘מפלי הזהב’, הוא המפל המוכר והמסמל ביותר את איסלנד. קרוב לוודאי שתשמעו את המפלים עוד לפני שתראו אותם. הם נמצאים במרחק של חמש דקות הליכה בלבד ממגרש החניה.

לא תוכלו לראות את נפילת המים כל הדרך לתהום, אבל אפילו אם הייתם יכולים, תחתית המפל מוסתרת מאחורי ענן רסס. בשל רסס זה מפל גולפוס הם מקום נפלא לראות בו קשתות צבעוניות, וקשת כזו תופיע כמעט עם כל קרן אור! החסרון היחיד של התנאים המוזהבים ומוכוסי הערפל הבלתי פוסק הזה הוא שקרוב לוודאי תאלצו ללבוש את מעיל הגשם שלכם גם ביום שמש.

מפל גולפוס

סמל למאבק שימור הסביבה

ההסטוריה של מפל גולפוס תואמת את ההוד החיצוני שלו. בחציה הראשון של המאה ה-20 היו שיחות בנוגע לניצול המפל לצורכי הפקת חשמל, ובמשך תקופה זו הוא הושכר בדרך עקיפה ע”י בעליו למשקיעים זרים. מאוחר יותר הוא נמכר לממשלת איסלנד, אך לאחר מספר ספקולציות ונסיונות לניצולו, הוחלט בסופו של דבר להגן לשמר אותו.

בסמוך למפלים ניצבת אנדרטה לזכרה של Sigríður Tómasdóttir, בתו של אחד הבעלים המקוריים. לזכותה נזקפת הצלתו של המפל מהיעלמות בתוך אגם הידרואלקטרי מלאכותי בשנות ה-20 של המאה הקודמת. סיגרידור איימה לזרוק עצמה אל המפלים אם הפרוייקט יצא לדרך. בית המשפט פסק נגדה, אך לנוכח לחץ ציבורי אותה חברה הידרואלקטרית לא הוציאה את הפרוייקט לפועל.

מפל גולפוס נמצא במרחק של שעה נסיעה מהבירה רייקיאוויק, המפל הוא אחד האטרקציות הראשיות במסלול “מעגל הזהב” המפורסם והוא נחשב לאתר חובה עבור כל תייר המבקר באיסלנד.

מפת מפל גולפוס

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.