הזוהר הצפוני באיסלנד

הזוהר הצפוני היא אחת התופעות הקסומות המסתוריות ביותר של הטבע. לתופעה יש מספר שמות כמו אורות הצפון, זוהר הקוטב, אורורה בוראליס אך כולם מתכוונים לאותו הדבר. מופע מרהיב וצבעוני של אורות מרצדים בשמיים. איסלנד היא אחת המדינות הידועות במופעי אורות צפון מרהיבים. אז אם אתם שואלים את עצמכם, מתי הזמן הטוב ביותר לראות את הזוהר הצפוני באיסלנד? היכן המקום הטוב ביותר לצוד את הזוהר הצפוני באיסלנד? איפה המקום הטוב ביותר ברייקיאוויק לראות את תצוגת אורות הצפון? במדריך האולטימטיבי של אורות הצפון באיסלנד הכנו עבורכם במרוכז את כל המידע שאתם צריכים לדעת.

ריקוד אורות הצפון בשמי איסלנד
ריקוד אורות הצפון בשמי איסלנד


איך בכלל נוצרת התופעה של הזוהר הצפוני?

אורות הצפון היא תופעת טבע המתרחשת כאשר נוצר בחגורות ואן אלן (סדרה של חגורות חלקיקים טעונים במטען חשמלי, המקיפות את כדור הארץ) "עומס יתר" של חלקיקים הזורמים מטה בשדה המגנטי של כדור הארץ ומתנגשים בחומרים פלואורסצנטיים באטמוספרה – באזור היונוספרה, וגורמים להם לשחרר אנרגיה.

התופעה מתרחשת בעת פעילות מוגברת של השמש. אטומי החמצן באטמוספרה טעונים באופן קבוע ובעת שמגיעה "רוח השמש" טעונה, נוצר מפגש בין אטומים טעונים המצריך שחרור אנרגיה, שבא לידי ביטוי בהופעת הזוהר הצפוני. הזוהר מופיע בדרך כלל סמוך לקטבים המגנטיים של כדור הארץ, משום שהאטומים טעונים נמשכים אליהם בהתאמה. צבעו של זוהר הקוטב נקבע בהתאם לסוג האטום. ירוק, שהוא הצבע הנפוץ ביותר, נוצר כתוצאה מפגיעה באטום חמצן. ואילו צבעים נדירים יותר כמו אדום וכחול נוצרים מאטומי מימן או חנקן, או מפגיעה ברמה גבוהה יותר של האטמוספרה.

בשל אופי השדה המגנטי של כדור הארץ, הזוהר מופיע רק בקטבים. הם נראים בדרך כלל מעל קו הרוחב 60° בצפון ומתחת לקו הרוחב 60° בדרום ( להלן 'הזוהר הדרומי' או בלעז 'אורורה אוסטרליס'). איסלנד, השוכנת בקו רוחב של כ-64° צפון, ממוקמת אפוא במיקום אידיאלית לצפייה בזוהר. לפני שהמדע הצליח להסביר מהי התופעה המופלאה הזו של אורות מרקדים בשמיים. סיפורי הפולקלור של תושבי הצפון הנורדיים סיפרו שזו ניצוצות השריון של הוולקירות, אותן דמויות נשים מיתולוגיות אשר בחרו מי יחיה ומי ימות בקרב ולאחר מכן לקחו את המתים אל וָלְהַאלַּה (Valhalla), היכלו של האל אודין ומקום מושבם של הלוחמים שמתו מות גיבורים בשדה הקרב.

טיולי יום מודרכים אחר אורות הצפון

מהם התנאים הטובים ביותר לצפייה באורות הצפון?

כדי לחזות באורות הצפון במלוא תפארתם צריך סבלנות, מזל ועמידה בתנאים הבאים:

1. הזמן הטוב ביותר לראות את תופעת הטבע הוא בין החודשים ספטמבר לאפריל, כאשר אמצע ספטמבר נחשב לתחילת התקופה המתאימה. על אף זאת, מטיילים ברי מזל זוכים לצפות פעמים רבות בזוהר הצפוני כבר לקראת סוף אוגוסט. במהלך הקיץ יש אור במשך רוב שעות היממה, מה שהופך את הצפייה באורות הצפון לבלתי אפשרית. הזמן הכי טוב לראות באיסלנד את הזוהר הצפוני זה בסביבות חצות כאשר האורורה הסגלגלה של איסלנד אמורה לעבור מעל.

ספטמבר – תחילת "עונת אורות הצפון". חודש חם יחסית עם טמפ' ממוצעת של 5-6  מעלות, יש מספיק שעות אור לטיול במהלך היום כשהחשיכה יורדת מאוחר יחסית אומרת שתצטרכו להישאר ערים שעות מאוחרות יותר על מנת לזכות לצפות בתופעה.

אוקטובר – תקופת הסתיו האיסלנדי. הטמפ' הממוצעת יורדת בשניים שלושה מעלות לעומת ספטמבר ומספר שעות האור מתקצר באופן משמעותי. זו תקופה נהדרת לראות צבעי הסתיו הבוהקים של האזוב האיסלנדי אך אוקטובר גם נחשב לאחד החודשים הגשומים באיסלנד.

נובמבר – המעבר בין הסתיו לחורף. השלגים הראשונים מופיעים באזורים שונים באיסלנד לקראת סוף נובמבר. הטמפרטורה הממוצעת כבר נעה לכיוון אפס מעלות. חצי היום השני כבר חשוך לגמרי אך עדיין ניתן לטייל במשך מחצית היום הראשונה ואת החצי השני להקדיש לצייד אחר אורות הצפון.

דצמבר – הימים הקצרים ביותר בשנה. הזמן המתאים ביותר לצפייה באורות הצפון אך הפחות טוב לטיול באתרי הטבע השונים. מטיילים מגיעים לאיסלנד בחודש דצמבר בדרך כלל לתקופות קצרות יותר גם על מנת להיכנס לאווירת חג המולד האופפת את המדינה וגם לתצוגת זיקוקי דינור הגדולה בעולם המתרחשת בכל שנה בסילבסטר בעיר הבירה רייקיאוויק.

ינואר – החודש הקר ביותר בשנה. הימים קצרים וחשוכים. עבור האיסלנדיים זה אולי החודש הכי פחות פופולרי, מיד לאחר חג המולד, זה עדיין שיא החורף והדרך לקיץ עוד ארוכה…. למרות זאת ינואר נחשב לאחד החודשים הטובים לצפייה באורות הצפון. אם חודש זה מתאים לכם מבחינת לוח הזמנים, אנו ממליצים להגיע במחצית השנייה של החודש.

פברואר – תביאו בגדים חמים וצאו לדרך! פברואר עדיין קפוא בחוץ אך מספר שעות האור מתארך וניתן להקדיש יותר זמן לטיולים ברכב באתרי הטבע השונים. שבוע ימים בדרום ומערב האי זה המסלול האופטימלי לתקופה זו ואם לא ראיתם את גייזר מתפרץ, מפלי גולפוס וקרחוני ענק של דרום איסלנד, תתכוננו לחוויה חד פעמים!

מרץ – לדעתנו אחד החודשים הטובים לטיולים בעקבות אורות הצפון. כבר פחות קר והימים ארוכים יותר. בחודש הבא כבר האביב מתדפק על הדלת ולא יישארו הזדמנויות רבות נוספות עד לאחר הקיץ. הטמפ' הממוצעת היא בסביבות 4 מעלות וכמות המשקעים והעננות ממוצעת.

אפריל – אנו נמצאים בסופו של החורף ותחילת האביב. הימים מתארכים משמעותית וניתן כבר לחוש בהבדל עם כל יום שעובר. תחילת החודש עדיין ניתן לפגוש במופעים של אורות הצפון אך ככל שהימים מתארכים הסיכוי קטן. מצד שני שזהו החודש בו תוכלו להקדיש את מרבית הזמן לטיול באתרי הטבע.

2. רצוי שהלילה יהיה חשוך ככל האפשר. בימים של ירח מלא האור הנשקף מהירח יכול לעמעם את הזוהר הצפוני. צריך להיות גם כמה שפחות אור מלאכותי בסביבה. להתרחק ככל שניתן מ"זיהום אור" של בתים, תאורת רחוב ופנסי מכוניות. בדרך כלל כל שנדרש הוא נסיעה קצרה מהמלון או ממקום הלינה לעבר הכביש הפתוח הרחק ממקורות אור מלאכותיים.

3. השמיים צריכים להיות נקיים מעננים. הזוהר הצפוני למרות שהוא נראה נמוך, מתרחש גבוה באטמוספירה, הרבה מעל גובה העננים. בלילה מעונן גם אם תתרחש התופעה היא תהיה מוסתרת.

4. פעילות השמש היא המפתח והמקור הראשון לקיום התופעה. לכן חייבת להיות מספיק פעילות סולארית באותו לילה כדי שהחלקיקים הטעונים יגיעו לכדור הארץ. ניתן לברר מראש את באתרי אינטרנט שונים מהי תחזית הפעילות הסולארית לאותו לילה וללילות הבאים וכן את מצב העננות הצפוי.

5. השתדלו לבחור אזור עם מרחב נוף פתוח ללא מכשולים כמו עצים, הרים ובניינים. הזוהר הצפוני מרצד בשמיים ומחליף זווית וכיוון בהתאם לרוח הסולארית. פעמים רבות הזוהר הצפוני מופיע נמוך בשמיים קצת מעל קו האופק וזה יכול להיות מעבר לגבעה או הר שיחסום את שדה ראייתכם.

6. בניגוד לדעה הרווחת, מידת הקור והטמפרטורה השוררת בחוץ לא משפיעה על הופעת זוהר הקוטב. להפך, אתם תזכו לחוויה נעימה יותר ולאורך זמן אם בחוץ לא יהיה מאוד קר.

אורות הצפון מעל רייקיאוויק
תמונה של הוזהר הצפוני ממרפסת הבית

 

הטבע לא נותן תעודת ביטוח.

אחד הדברים הבסיסיים שעליכם לזכור בשעה שאתם מנסים לצוד את אורות הצפון, זה שהטבע לא נותן לכם תעודת ביטוח, מה לעשות, למרות כל התנאים הרשומים לעיל, אין דרך מדויקת לגמרי לחזות מתי יופיעו אורות הצפון. לכן יש סיכוי סביר בהחלט שכמה שלא תנסו, לא תראו אותם. אבל מצד שני, יש גם סיכוי שכן! כלל אצבע, הוא שככל שתאריכו את שהותכם באיסלנד כך תגדילו את הסיכויים לשמים בהירים ופעילות שמש מתאימה.

הסבלנות משתלמת!

אם אתם מבלים את רוב הזמן שלכם באיסלנד באזור רייקיאוויק או בעיירה אחרת באיסלנד אתם עדיין יכולים לראות את האורורה בוראליס. לפעמים מספיקה נסיעה קצרה מחוץ לעיר, לאזור לא מואר כדי להגדיל את הסיכויים שלכם בהרבה. קחו את הרכב וסעו לכיוון החושך, רק אל תשכחו את הדרך חזרה. השתדלו לצאת כל ערב ובדקו את מצב העננות, אם השמיים מעוננים הזוהר יהיה מוסתר מאחורי שמיכת העננים. שמים בהירים הם מרכיב חשוב בסיכוי ההצלחה שלכם. החוכמה היא לא להתייאש, ולנסות כל ערב ואפילו כמה פעמים בכל ערב עד שתצליחו.

היכן המקומות הטובים ביותר לראות את הזוהר הצפוני מרייקיאוויק?

אם הגעתם לטיול קצר ואת רוב השהות שלכם את מבלים בעיר הבירה רייקיאוויק, הכנו עבורכם מספר טיפים שיגדילו לכם את הסיכוי לראות את אורות הצפון. רייקיאוויק היא עיר של בנייה נמוכה עם פארקים רבים וזיהום אור מלאכותי נמוך. יש בה כמה מקומות נהדרים לצפייה באורות הצפון. אולי המקום הטוב ביותר הוא ליד מגדלור גראוטה (Grótta) בחצי האי סלטיירנרנס (Seltjarnarnes), זו הנקודה הצפון מערבית ביותר ברייקיאוויק וסביר להניח שבלילה המתאים ימצאו לידכם עוד כמה צלמים מקצועיים וחובבים שבאו "לתפוס" תמונה. לא רחוק ממגרש החנייה של המגדלור יש  בריכה גיאותרמית קטנה (Kvika Foot Bath), שבה תוכלו לחמם את כפות הרגליים בזמן שאתם מחכים להופעת אורות הצפון. גבעת Oskjuhlid המשקיפה על העיר שבראשה נמצא בנין הפנינה (Perlan) הוא עוד מקום נהדר לתפוס את הזוהר הצפוני. חורשת העצים סביב הגבעה חשוכה ופסגת הגבעה החשופה היא מקום צפייה מעולה.

טיול נהיגה עצמית בעקבות אורות הצפון

אם אתם רוצים לצאת לחופשה באיסלנד שתהיה ממוקדת באורות הצפון. הכנו עבורכם מבחר מסלולי טיול בנהיגה עצמית במיוחד למטרה זו. חבילות טיול אלו מתאימות לכל אחד והם נעות בין פרקי זמן שונים של החל משלושה ימים ועד קרוב לשבועיים. כפי שצוין במאמר, ככל שתישארו זמן רב יותר באיסלנד, כך תגדילו את הסיכוי שלכם לראות את התופעה. פרק הזמן שאנו בדרך כלל ממליצים עליו הוא שבוע ימים שבמהלכו תוכלו להתפעל מהנופים היפים של המדינה בשעות היום ולתור אחר אורות הצפון בלילה. לפני שיוצאים לדרך כדאי לדעת כמה פרטים חשובים: נהיגת חורף באיסלנד יכולה להיות מאתגרת לפעמים. מסלולי טיול ייעודיים לחורף באים כמה דגשים חשובים. כאן, הידע והניסיון שצברנו במהלך השנים בא במיוחד לידי ביטוי. בטיולי חורף יש הקפדה על הדרכים שבהם נוסעים וכמובן האתרים בהם תבקרו. לכל המטיילים אנו ממליצים על השכרת רכב 4X4 ואנו נדאג כמובן שלרכב יהיו צמיגי חורף עם מסמרים, מותאמים לתקופה. שבוע ימים הינו פרק זמן מצוין לביקור בכל האתרים המרכזים של דרום ומערב האי וכוללים את כל האטרקציות שבזכותן איסלנד ידועה כ"ארץ הקרח והאש". הטיולים כוללים רחצה במרחצאות גיאותרמיים חמים, פעילויות חורף מרתקות ושפע של הזדמנויות צילום נהדרות של אורות הצפון במקומות שונים בטיול. לא משנה לכמה זמן אתם באים,  אנו נעשה הכול על מנת למקסם את סיכוייכם לצפות בתופעה הנהדרת!

ניתן "לתפוס" את הזוהר הצפוני לבד.. אבל לפעמים לא מזיקה קצת עזרה!

אין ממש צורך בסיור מודרך כדי להצליח לצפות באורות הצפון אך יחד עם זאת, זה בהחלט יכול לשפר את הסיכויים. כנראה שגם כאן יש למקומיים יתרונות ומקומות סודיים שרק הם מכירים, אז אם התקציב מאפשר אנחנו בהחלט ממליצים.

שאלות נפוצות

מתי הוא הזמן הטוב ביותר לראות באיסלנד את הזוהר הצפוני?

הזמן הטוב ביותר לראות את תופעת הטבע הוא בין החודשים ספטמבר לאפריל, כאשר אמצע ספטמבר נחשב לתחילת התקופה המתאימה. על אף זאת, מטיילים ברי מזל זוכים לצפות פעמים רבות בזוהר הצפוני כבר לקראת סוף אוגוסט. במהלך הקיץ יש אור במשך רוב שעות היממה, מה שהופך את הצפייה באורות הצפון לבלתי אפשרית. הזמן הכי טוב לראות באיסלנד את הזוהר הצפוני זה בסביבות חצות כאשר האורורה הסגלגלה של איסלנד אמורה לעבור מעל.

היכן המקום הטוב ביותר לצפות בזוהר הצפוני באיסלנד?

את הזוהר הצפוני ניתן לראות מכל מקום ובכל אזור בתקופה המתאימה אם התנאים מאפשרים זאת. הסיכויים גדלים באופן ניכר בחיק הטבע, הרחק מזיהום אור מלאכותי. העובדה ששמי איסלנד כמעט חפים מכל זיהום אויר גם תורמת להצלחה סיכויי הצפייה. במהלך הטיול מומלץ לצאת מתוך הכפרים והעיירות לשטחים הפתוחים, בדרך כלל מדובר בנסיעה קצרה מחוץ לכפר. למרות כל זאת לעיתים תדירות ניתן להבחין בזוהר הקוטב בעיר עצמה, הצילומים המרהיבים ביותר של הזוהר הצפוני נעשים מרייקיאוויק העיר הגדולה באיסלנד.

איך ניתן לצלם את הזוהר הצפוני?

מסתבר שצילום הזוהר הצפוני הוא דבר חמקמק כמעט כמו לצפות בו. הכנו עבורכם כמה טיפים לצילום הזוהר הצפוני.

כמה זמן התופעה מתרחשת במהלך הלילה?

בדרך כלל תופעת הזוהר הצפוני נצפית מספר פעמים במהלך הלילה לפרקי זמן של רבע שעה עד חצי שעה. עם זאת, ישנם פעמים שבהן נצפה הזוהר הצפוני במשך מספר שעות, למרות שזה די נדיר. כמות האנרגיה המיוצרת במהלך תצוגה אחת גדולה מקבילה לפיצוץ גרעיני קטן.

אם אגיע לאיסלנד בטוח שאצליח לראות את הזוהר הצפוני?

אין ביטוח בנושא הזוהר הצפוני. ראשית חייבים להגיע בחודשי החורף הרלוונטיים (ספטמבר - אפריל) ושנית כדאי מאוד לאמץ את הטיפים שפרטנו מעלה. הסיכויים שתצפו בזוהר גבוהים אך הם לא 100%.

האם יש מיתוסים ופולקלור סביב אורות הצפון של איסלנד?

יש המון. מיתוסים ופולקלור שקשורים לאורורה בוראליס קיימים בתרבות הילידים של גרינלנד ואלסקה וכן במיתולוגיה הנורדית. הזוהר הצפוני אפילו מוזכר בתנ”ך. באיסלנד פעם האמינו שאם נשים בהריון מביטות באורורה אז ילדיהם יולדו פוזלים.

היכן ניתן לקבל תחזית לגבי הופעת הזוהר הצפוני?

אתר תחזית אורורה בוראליס של השירות המטאורולוגי של איסלנד – לאתר.

לסיכום

איסלנד היא גן משחקים של הטבע. כפי שאנו נוהגים להגיד "המקום שבו אלוהים טרם אמר את המילה האחרונה". אורות הצפון היא סיבה מצוינת על מנת להגיע לטיול באי ולראות את אחת התופעות היפות החמקמקות של הטבע אך לבטח זו לא הסיבה היחידה. איסלנד מלאה באתרי טבע מרהיבים וייחודים. את חלקם אולי אתם כבר מכירים אבל אנו בטוחים שאת רובם תכירו בפעם הראשונה. המשיכו לבלות באתר הגדול והמקיף שהכנו עבורכם וגלו עוד צדדים רבים של איסלנד. חברת 'איסלנד אחרת' (Another Iceland) גילתה את איסלנד לישראלים ועושה זאת ללא הפסקה כבר למעלה מ-15 שנה! זה האתגר שלנו, לגלות עבורכם את איסלנד כל פעם מחדש. בהצלחה!