שייט לוויתנים באיסלנד

איסלנד מרכז עולמי לצפייה בלוויתנים

בשנים האחרונות איסלנד הפכה ליעד פופולרי מאד לשייט צפייה בלווייתנים ודולפינים, בקיץ הלוויתנים נודדים מהאוקיינוסים של דרום כדור הארץ וקו המשווה אל צפון כדור הארץ. המרחב הימי של איסלנד הינו סביבה מצוינת ללוויתנים ודולפינים והם צדים את מזונם סמוך לסף היבשה, היכן שהמים רדודים יחסית ויש שפע של מזון. ישנם סוגים רבים של יונקים ימיים שתוכלו לראות במהלך השייט, חלקם נפוצים יותר כמו דולפינים מסוגים שונים, לוויתן גדול-סנפיר, לווייתן קטלן (אורקה), לווייתן מינקי ולוויתן קשות ראש וחלקם נדירים לצפייה כמו הלוויתן הכחול – בעל החיים הגדול ביותר בממלכת החי מאז ומעולם.

הלוויתנים והדולפינים בהיותם יצורים אינטליגנטיים מכירים את ספינות התיירים, באים לקראתן ואוהבים "לתת הופעה". אך גם אם הם עסוקים בציד ופעילויות אחרות, מדי כמה דקות הם חייבים לעלות מעל לפני המים בכדי להכניס אוויר לריאות ולכן סטטיסטית אחוזי הצפייה בכל שייט גבוהים ולפי הרשומות מעל 90% הצלחה!

שייט בסירות גדולות - חוויה לכל המשפחה

הסירות הגדולות שיוצאות לצפייה בלוויתנים יכולות לשאת בין 30 ועד יותר מ 100 אנשים על הסיפון. השיוט בהן נוח מאחר והוא יחסית איטי. שייט בסירות אלה יוצא משלושת הנמלים, מהבירה רייקיאוויק, מהוסאוויק ומאקוריירי. לכל השייוטים ניתן לעלות מגיל 0 ובמידה ושייט מתבטל בשל תנאי מזג אוויר (ים גבוה מדי) כספכם יוחזר.  

שייט בסירות זודיאק - להגיע הכי קרוב לענקים

עם סירות הזודיאק המהירות תגיעו הכי קרוב שניתן לענקים העדינים! נהגי הסירות המנוסים יובילו אתכם אליהם בבטחה ובמהירות. השייוטים בסירות אלה יוצאים מרייקיאוויק בדרום האי ומהוסאוויק (שם תוכלו לשלב גם צפייה בציפור הלאומית של איסלנד, הפאפין), אקוריירי ודאלוויק הצפוניות. לרוב רק מגיל 6 תוכלו להצטרף לשייט וגם כאן במידה והשייט יתבטל כספכם יוחזר.

כמה טיפים ושאלות נפוצות

האם השייט מתאים לכל אחד?

לחלוטין כן, למעט אם קיימת רגישות לים. הסירות גדולות יחסית ורוב השיוטים יוצאים בים רגוע כך שהשייט יכול להתאים לכל מי שמעוניין לצפות בענקים. גם השייוטים בסירות המהירות מתאימות לכל אחד בהתאם למגבלות הגיל.

מה קורה במידה והים סוער מדי?

במידה והים סוער / גבוה מדי השייט יבוטל והודעה תתקבל לפחות 24 שעות טרם מועד השייט.

האם קיים החזר כספי במידה והשייט בוטל בשל תנאי מזג אוויר?

במידה והשייט מבוטל בשל תנאי מזג אוויר ("ים גבוה מדי") כל כספכם יוחזר.

האם יש צורך בציוד או לבוש מיוחדים לשייט?

אין שום צורך בלבוש או ציוד מיוחד. במידה ויהיה צורך מעילי גשם יסופקו במקום ללא תוספת מחיר.

באמת רואים לוויתנים בשייט?

התשובה היא בהחלט כן! הסיכוי שתראו את הלוויתנים גבוה מ 90% ויש שייוטים בהם המטיילים גם רואים להקה שלמה!

כדאי להזמין מראש את הפעילות?

בהחלט כן. ברוב המקרים השייט יתאים ליום מסוים ולעתים גם לשעה מסוימת בהתאם למסלול המתוכנן שלכם וסיכוי לא נמוך בכלל שאם תחכו לרגע האחרון השייט יהיה כבר מלא. אנחנו ממליצים על הזמנה מראש לפחות של חודשיים בדגש על עונת הקיץ.

נקודות למחשבה..

לוויתנים ודולפינים הם יצורים שמעוררים בנו בני האדם סקרנות עצומה, עוד בתנ"ך מופיע הדג הענק שבלע את יונה הנביא והיה בעצם לוויתן, בספרות העולמית "מובי דיק" ו"המדריך לטרמפיסט בגלאקסיה" הם קלאסיקות ובתורת הנסתר נחשבים הלוויתנים והדולפינים לשומרי הרשומות של כדור הארץ.

הלוויתנים והדולפינים שניהם יונקים ימיים אף שהחלו את דרכם כיצורים יבשתיים, שבתהליך האבולוציה עברו לחיות בים. הוכחה לכך היא שעובר של דולפין/לוויתן מתחיל את התפתחותו ברחם עם עצמות רגליים שמתנוונות בהמשך.

ליונקים ימיים אלו מח גדול ומפותח, תוחלת חיים ארוכה במיוחד (חלק מהמינים חיים בממוצע זמן חיים של 200 שנים) וקשרים חברתיים כמו אנושיים – הכוללים עזרה הדדית, יחסים בי-סקסואליים, שיטות ציד תבוניות ויכולות תקשור באמצעות סונר.

גם היום לאחר מחקרים רבים ישנם דברים שהם מעבר לגלוי לעין בנוגע ליכולותיהם ותפקודיהם. הלוויתנים הגדולים ביותר בסדרת הלוויתנאים הם לוויתני המזיפות, שמסווגים לזן זה מכיוון שבמקום שיניים יש להם מזיפות – מעיין מסרק צפוף בין הלסתות של חוטים קשים העשויים חומר קרני. המזיפות משמשות בעצם כמסננת ענקית. הלוויתן שואב לתוכו כמות עצומה של מים והמזיפות לוכדות בתוכן את האוכל (פלנקטון, סרטנים ודגים) והמים נפלטים בחזרה לים.

סיפורים רבים ידועים על קשריהם האמיצים עם בני האדם, ישנו טרנד של לידות במים עם דולפינים ומדי כמה חודשים עולה לכותרות עוד מקרה על דולפין/לוויתן שהציל גולש מהתקפת כריש. ציד ואכילת לוויתנים הוא נושא שנוי במחלוקת בעולם המערבי, לא רק מכיוון שמינים רבים על סף הכחדה אלא גם מפני שרבים מאתנו חשים כלפיהם אהבה וחמלה כמו אל חיית מחמד או כמו אל יצורים אינטליגנטיים ושותפים לדרך.