מערות קרח באיסלנד

חולמים לבקר במערת קרח טבעית בתוך קרחון באיסלנד? מי שראה את תמונות מדהימות של מערת קרח בצבע קריסטל כחול מנצנץ לבטח לא יכול לשכוח את המראה. אז מהי בעצם מערת קרח? איפה הן נמצאות? למה מערות קרח כחולות ומתי אפשר לבקר בהן? הכנו עבורכם מאמר מקיף עם כל מה שצריך לדעת על מערות קרח באיסלנד.

אנא בביקור במערת קרח

איסלנד ידועה כארץ הקרח והאש, כמה מהקרחונים הגדולים ביותר באירופה מכסים שטחים נרחבים מהאי במיוחד בחלקו הדרומי של האי. מי שמבקר באיסלנד לא יכול לפספס אותם, מספיק נסיעה ברכב רגיל על כביש הטבעת הדרומי לא הרחק מרייקיאוויק וכבר מגיעים לאזור הנשלט על ידי קרחונים רבים, המעניקים לנוף שפע של נופים קפואים ומלהיבים, כולל צוקים קפואים נישאים, סדקים, מישורים מכוסי שלג, לגונות קרחונים ומערות קרח טבעיות. לא כל מערות הקרח זהות, מערות הקרח המדהימות ביותר, אלו שמופיעות בתמונות הן מערות קרחונים טבעיות (Glacier Caves).

עונת הטיולים במערות הקרח הטבעיות באיסלנד היא החורף. מאמצע אוקטובר ועד סוף מרץ, למעט שתי מערות קרח הנגישות כל השנה. בנוסף, יש כמה אפשרויות לראות מערות קרח (לא מערות קרחון) בכל ימות השנה – למרות שהן אינן מרשימות כמו מערות הקרח הכחולות בקרחון ואטנאיוקול.

כמה עובדות חשובות על מערות קרח:

  • מערות הקרח של איסלנד נגישות בין אמצע אוקטובר ועד לאורך חודש מרץ.
  • חברות תיירות רבות לא מתחילות את הטיולים במערות קרח לפחות עד חודש נובמבר.
  • מערות קרח (Ice Cave) ומערות קרח בתוך קרחון (Glacier Cave) הן לא אותו דבר.
  • לא כל מערות הקרחון כחולות, מערות קרח יכולות להיות לבנות, כחולות ואפילו שחורות.
  • הכניסה למערת קרח באופן עצמאי וללא מדריך מנוסה היא אסורה ומסוכנת.
  • הגישה למערות הקרח תלויה במזג האוויר.
  • באיסלנד יש מנהרת קרח ייחודית מעשה ידי אדם שנחפרה בתוך קרחון.
  • אם סיור למערת קרח מתבטל יש החזר כספי מלא.

מה ההבדל בין מערת קרח למערת קרחון?

צמד המילים מערת קרח מעלה מיד אסוציאציה של מערת קרחון כחולה מנצנצת. אך מערת קרח היא למעשה כל מערה טבעית שיש בה כמות מסוימת של קרח כל השנה. זה יכול להיות במקור מערת לבה שנטיפי קרח מכסים אותה כמו למשל מערת ויידגלמיר (Vidgelmir). המערה לא חייבת עשויה כולה מקרח. לעומת זאת, מערת קרחון היא כזו שנוצרה לחלוטין בתוך קרח, ואותן ניתן למצוא בקרחונים עצמם. רק למערות קרח בקרחונים יש בדר"כ את הצבע הכחול המדהים הזה של הקרח שכל כך יפה להסתכל עליו, אם כי יש גם צבע כחול שנראה בתוך מערות קרח, מעורבב עם הצבעים של המערה עצמה, שעשויים להיות שחור, אדמדם או נחושת.

לפני שאתם מזמינים טיול במערת קרח, שימו לב לתיאור של הסיור והתמונות הנלוות כדי שתדעו מראש אם הטיול הוא במערת קרח או במערת קרחון כמו טיול למערת קרח מויק שנמצאת בקרחון מירדאלסיוקול (Mýrdalsjökull).

למה מערות קרח כחולות?

חלק ממערות הקרח ידועות בצבע כחול קריסטל בוהק. הסיבה לכך היא שהקרח בקרחונים שנצבר במשך מאות ואלפי שנים עבה ודחוס הרבה יותר מקרח רגיל. דחיסות הקרח גורמת לספיגה של כל צבעי הספקטרום של האור מלבד הצבע הכחול שאותו אנו רואים. ככל שהקרח דחוס יותר ונקי יותר מבועות אוויר כך יותר השתקפות הצבע הכחול בולטת ונראית יותר לעין. כאמור לא כל מערות הקרחונים הן כחולות. ישנן מערות שהפתח שלהן מכוסה צל, אור שמש ישיר לא נכנס פנימה. הקרח יראה כהה יותר. אם נכנס למערה שלג טרי המערה תראה לבנה. תנועת הקרחונים היא כמו זרימה איטית של נהר קפוא שסוחף אחריו אבנים וקרקע תוך כדי תנועה. מכיוון שקרחונים רבים באיסלנד ממוקמים באזורים געשיים, קורה לעיתים שיחד איתם נסחף אפר וולקני שצובע את הקרח בשחור.

ההבדל בין מערת קרח למערת קרחון

מערות הקרח באיסלנד מדהימות! הן נוצרות באופן טבעי בקיץ כאשר מי הפשרת שלגים חוצבים בקרחון מנהרות ארוכות מתחת לשכבות הקרח העבות. מכיוון שמדובר במערות טבעיות דינאמיות המשתנות כל הזמן, מערות קרח נפתחות ונסגרות כל הזמן. חלקן מתמוטטות ובמקומן מערות חדשות מתגלות. סביר להניח שחלק מהמערות שאתם רואים כאן בתמונות כבר לא קיימות ומערות חדשות הופיעו במקומן. זה התפקיד של מדריכים הקרחונים המנוסים למצוא ולאתר מערות קרח חדשות נגישות ובטוחות לביקור. כל ביקור במערת קרח הוא מיוחד, אתם מקבלים הצצה רגעית לנוף ייחודי שתוך זמן קצר יעלם לנצח. לפעמים מספיק ביקור במערת קרח בהפרש של כמה ימים כדי לראות את ההבדל.

מערת קרח בקרחון מירדאלסיוקול – Katla Fast Track

אחת ממערות הקרח האחרונות שהתגלו הן בקרחון מירדאלסיוקול הנמצא מעל הר געש קטלה (Katla) אחד מהרי הגעש הגדולים והפעילים באיסלנד. המערה התגלתה בשנת 2017 ומאז החלו לצאת סיורים מאורגנים לביקור. לעומת המערות בקרחון ואטנאיוקול המערה שהתגלתה כאן קטנה יותר וכהה יותר. יתרונה הבולט שהיא נמצאת קרוב יותר לרייקיאוויק ונגישה עבור הרבה יותר מטיילים. נקודת האיסוף לטיול היא בעיירה ויק (Vik) בדרום איסלנד הנמצא 180 ק"מ מרייקיאוויק.

הזמינו כרטיסים לסיור במערת קרח ליד ויק

מערת קריסטל בקרחון ואטנאיוקול – The Crystal Cave

מערת הקריסטל הכחולה היא שמה של אחת ממערות הקרח הידועות באיסלנד שהופיעו בקרחון ואטנאיוקול בשנת 2012. כפי ששמה מרמז צבע המערה הוא כחול מדהים והיא גדולה יחסית. מערת הקריסטל נחצבת על ידי נהר קרחוני גדול מדי קיץ. זוהי מערת קרחון פופולרית, החלק הפנימי של המערה דומה לכיפת קריסטל, מה שמסביר את השם. המערה נמצא לא רחוק מלגונת הקרחון יוקולסרלון.

הזמינו כרטיסים לסיור במערה בקרחון ואטנאיוקול

אטרקציות ופעילויות באיסלנד

מערת קרח בואטנאיוקול

טיול למערת הקרח קריסטל בקרחון ואטנאיוקול – הקרחון הגדול באירופה. מערת הקרח נמצאת סמוך ללגונת הקרחונים יוקולסרלון והסיור כולל נסיעה בסופר ג'יפ גדול מנקודת המפגש

כנסו להזמין »

מנהרת קרח בקרחון לנגיוקול

בקרחון לנגיוקול (Langjökull) הקרחון השני בגודלו באיסלנד, ניתן לבקר כל השנה במנהרת קרח שנחצבה באופן מלאכותי בתוך הקרחון. למרות שזו אינה מערת טבעית היא מרשימה מאוד. המנהרה עמוקה ורחבה עם חדרים מוארים, זה ביקור מאלף לראות את הקרחון כפי שהוא נראה מבפנים. חלק מהמנהרה עוברת בתוך סדק שנפער בקרח. אין עוד מקומות בעולם בהם ניתן לראות סדקים בקרחון מזווית כה ייחודית. הטיול למנהרה מתחיל על משאית מיוחדת ששימשה במקור נושאת טילים. חוויה בפני עצמה!

הזמינו כרטיסים לטיול Into The Glacier

תערוכת קרחונים ברייקיאוויק

הגעתם לביקור קצר באיסלנד ואין לכם זמן לבקר במערת קרח אמיתית? או שאולי הגעתם בעונה הלא מתאימה ובכל זאת אתם רוצים את החוויה הכי קרובה לדבר האמיתי? מערת הקרח ותערוכת הקרחונים בבניין פרלן (Perlan) ברייקיאוויק זה הדבר בשבילכם! תערוכת Wonders of Iceland זמינה כל השנה ומתאימה לכל המשפחה. ביקור במערת קרח מלאכותית הכוללת הסברים מרתקים ועובדות מעניינות. הביקור במערת הקרח המקורה הראשונה בעולם היא חלק מתערוכה גדולה יותר שכוללת גם פלנטריום, והדגמת אורות הצפון.

הזמינו כרטיסים לתערוכת קרח

אטרקציות ופעילויות באיסלנד

פרלן – Perlan

פרלן בתרגום לעברית "הפנינה" (Perlan) האיסלנדים מבטאים את המילה עם ד', פרדלן. פרלן הוא אחד המבנים המפורסמים ביותר ברייקיאוויק, איסלנד. המבנה נמצא בראש גבעה שנקראת

כנסו להזמין »

מערת לבה עם נטיפי קרח

לא רחוק מהעיירה בורגרנס (Borgarns) במערב איסלנד נמצאת אחת ממערות הלבה הידועות בעולם. יש לכם הזדמנות לביקור במערת קרח שאינה בתוך קרחון. זו אינה מערת קרח כחולה כפי שהוסבר למעלה אלא צינור לבה עמוק שנוצר מזרימת לבה תת קרקעית שהותירה חור בבטן האדמה. מערת הלבה מוסתרת מהשמש והגישה אליה היא מפתח קטן כמו צוהר לעולם חבוי. בתוך המערה של תנאי אקלים שונים מאשר מעל לפני הקרקע. בתוך המערה מתגלים זקיפי קרח מבהיקים ונטיפי לבה קפואה שזולגים מתקרת המערה. יחד עם ביקור בקרחון אנו ממליצים לשלב גם ביקור באחת ממערת הלבה באיסלנד.

הזמינו כרטיסים לסיור במערת הקרח Vidgelmir

עקבו אחר ההרפתקאות שלנו באיסלנד