טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

קרחון ואטנאיוקול – Vatnajökull

יש מספר מקומות באיסלנד שבו אדם מרגיש באפסותו לעומת הטבע סביבו, אחד הבולטים שבהם, אם לא הבולט מכולם הוא באזור קרחון ואטנאיוקול (Vatnajökull), הקרחון הגדול ביותר באירופה והמרשים ביותר באיסלנד. עם שטח של 8100 קמ”ר, הקרחון מכסה כ-8% משטח האי. בסמוך לקרחון הכל נראה כאילו בקנה מידה גדול: המסה האדירה של הקרח, הפסגות הגבוהות ביותר באיסלנד וכל הסימנים של פעילות וולקנית המתרחשת מתחת לעובי הקרח.

קרחון ואטנאיוקול
אחת מהלשונות הדרומיים של הקרחון

מאפייני הקרחון

תחת הקרחון, כמו תחת רבים מהקרחונים של איסלנד, יש הרי געש. אגמים געשיים, כמו גרימסוואטן (Grímsvötn) למשל, היו מקור של שיטפון גדול בהתפרצות גדולה בשנת 1996. במהלך עידן הקרח האחרון, התפרצויות הרי געש רבות התרחשו תחת מעטה הקרח של ואטנאיוקול ואלה יצרו הרים מיוחדים בעלי פסגות שטוחות, כגון הר הרדוברייד (Herðubreið) אשר במהלך עידן הקרח האחרון היה מכוסה מתחת למעטה הקרחון וכעת הוא חשוף כולו.

עובי הקרחון הוא כ-400 מטר בממוצע אך במקומות מסויימים הקרח מגיע לעובי של קילומטר שלם. כאשר חלה התפרצות, הלבה לוחצת על הקרח מלמטה וממיסה אותו בדרכה מעלה, המסת הקרח המסיבית יוצרת נחשולי מים ענקיים שנשטפים בנהרות קוצפים, שיצרו איזור סחף ענק בחופים הדרומיים של האי.

ההר הכי גבוה באיסלנד

בחלקו הדרומי של הקרחון נמצאת הפיסגה הגבוהה ביותר באיסלנד, קוואנאדאלסניוקור (Hvannadalshnúkur) המתנשאת לגובה של 2110 מטר. ההר הוא חלק מהפארק לאומי סקפטאפל (Skaftafell). חובבי אתגרים יכולים לטפס עליו מכמה מסלולי טיפוס בפארק. למטפסים לא מנוסים מומלץ לקחת מדריך. קיימת סכנה של נפילה לתוך סדקים בקרח.

מערת קרח בקרחון ואטנאיוקול
טיול למערת קרח בקרחון ואטנאיוקול

פארק לאומי ואטנאיוקול

איזור ואטנאיוקול הוכרז כפארק לאומי ביוני 2008 והוא הפארק הלאומי הגדול ביותר באירופה. שיטחו הוא 13,600 קמ”ר ומטרתו העיקרית הוא שימור הקרחון וסביבתו. באיזור הפארק ששה מרכזי מבקרים ושטחי שירות המקושרים אל הפארק בארבעה אזורים עיקריים. בחלקו הדרומי של הפארק נמצא מרכז המבקרים סקאפטאפל שהוזכר קודם. יש תוכניות עתידיות לפתוח עוד מרכז מבקרים סמוך לעיירה הופן (Höfn) מזרחה יותר.

טיולים על הקרחון

מלבד הנוף המדהים, תיירים רבים שמגיעים לואטנאיוקול לא מוותרים על טיול באופנועי שלג על גבי הקרחון. גם טיולי הליכה על קרחון ואטנאיוקול זמינים כל השנה מפארק סקאפטפל, למידע נוסף והזמנת כרטיסים לחיצה כאן.

טיול על קרחון ואטנאיוקול

עתיד הקרחון

מדידות מראות שמשנת 1930 קרחון ואטנאיוקול הולך ומתכווץ. פעילות וולקנית היא הגורם העיקרי להמסה הקרח אך ההתחממות הגלובלית והטמפרטורות היחסית גבוהות מונעות את התחדשות הקרחון. על פי התחזיות, קרחון ואטנאיוקול יחד עם כל הקרחונים של איסלנד צפויים להעלם במאתיים שנה הקרובות.

מפת קרחון ואטנאיוקול

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.