פארק סקאפטאפל – Skaftafell

פארק לאומי סקאפטאפל (Skaftafell) הוא נווה מדבר שנמצא בין מדבר סחף חולי לקרחון ואטנאיוקול והוא כיום חלק מהפארק הלאומי ואטנאיוקול שהוא הגדול באירופה. פארק סקאפטאפל נוסד בשנת 1967. גודלו כ-500 קמ”ר והוא כולל כמה מהאטרקציות היפות במדינה. בפארק תוכלו למצוא את ההרים הכי גבוהים באיסלנד, קרחונים, מפלים, ובעלי חיים וצמחים ייחודים לאזור.

לביקור בפארק הלאומי סקאפטאפל ובאתרים מרתקים אחרים בדרום איסלנד כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

הגישה אל הפארק נוחה, הפארק נמצא לאורך כביש מספר 1, כ-330 ק"מ דרומית-מזרחית לרייקיאוויק. בפארק יש מרכז מבקרים גדול, מסעדה, חניון קרוואנים וכל השירותים הנחוצים עבור קמפינג. בעונת הקיץ המקום שוקק מבקרים בשל קרבתו של הפארק לקרחון ואטנאיוקול אפשרויות הטיול המצוינות במקום למטיילים מכל הסוגים וגם לבעלי רכבים פרטיים.

מרכז המבקרים בסקאפטאפל

בכניסה לפארק מיד אחרי מגרש החנייה תגיעו למרכז מבקרים המשמש כנקודת המידע העיקרית ונקודת המפגש של מפעילי תיירות ומטיילים עצמאיים. אנו ממליצים לכם לא לפספס את הביקור במרכז המבקרים לפני שאתם יוצאים לאחד ממסלולי הטיול. במרכז המבקרים של סקפטאפל, תמצאו תשובות כמעט לכל שאלה שעשויה להיות לכם על האזור, כולל ההיסטוריה והגיאולוגיה שלו. מרכז המבקרים מכיל גם מידע על מסלולי הליכה סמוכים, אפשרויות בילוי ולינה

שעות פתיחה של מרכז המבקרים:

  • ינואר – מאי: 10:00 – 16:00
  • יוני – אוגוסט: 8:00 – 19:00
  • ספטמבר: 9:00 – 19:00
  • אוקטובר – נובמבר: 10:00- 17:00

טיולים בנהיגה עצמית הכוללים את הפארק

מסלולי טיול מומלצים בפארק סקאפטאפל

בשמורה יש מספר מסלולי הליכה כאשר המומלצים ביותר הם אלו המופיעים מטה.

קרחון בפארק סקאפטפל
קרחון בפארק סקאפטאפל

מסלול הליכה לקרחון Skaftafellsjökull

מרחק: 3.7 ק"מ (הלוך ושוב)
זמן הליכה: 1 – 1.5 שעות.
קושי מסלול: 1 (קל)

השביל מתחיל ליד מרכז המבקרים והוא מסומן היטב. במחצית הראשונה של הדרך השביל מרוצף, בעוד שהחצי השני מכוסה בחצץ מהודק ונוח להליכה. השביל מסתיים סמוך לקרחון Skaftafellsjökull ותוכלו לקבל תצפית טובה על הקרחון המרשים הזה. מי שרוצה להתקרב יכול לעשות זאת אך מומלץ לעקוב אחר ההנחיות על שלט אזהרה בקצה השביל. כשחוזרים למרכז המבקרים אפשר לצאת למסלול חלופי על ידי פנייה שמאלה בצומת שהגעתם אליו כ-300 מ' לפני נקודת הסיום (מסומן היטב עם שלטים).

מסלול הליכה למפל סוורטיפוס – Svartifoss

מרחק: 5.5 ק"מ (הלוך ושוב)
זמן הליכה: 2 שעות.
קושי מסלול: 1 (קל)

אחד המסלולים הקצרים והפופולריים ביותר בפארק מוביל ל"מפל השחור" (Svartifoss). נופל מגובה של "רק" 20 מטרים, זהו אמנם לא אחד המפלים הגבוהים באיסלנד אך זהו ללא ספק אחד המפלים היפים ביותר עם עמודי בזלת שחורים משושים מקיפים אותו. משושי הבזלת של המפל היוו השראה בעת תכנון התיאטרון הלאומי של רייקיאוויק. אורך מסלול ההליכה למפל הוא 1.5 ק”מ לכל כיוון ומתחיל במרכז המבקרים. ממפל סוורטיפוס יש אפשרות לחזור חזרה למרכז המבקרים או להמשיך לעבר Sjónarnípa, מקום תצפית לעבר קרחון סקפטאפל (Skaftafellsjökull).

מסלול הליכה Svartifoss and Sjónarnípa

מרחק: 7.4 ק"מ (הלוך ושוב)
זמן הליכה: 2.5 – 3 שעות.
קושי מסלול: 2 (מאתגר)

הטיול הפופולרי ביותר בפארק מוביל את המטיילים למפל סוורטיפוס (Svartifoss), שם נמצאת צומת דרכים בה ניתן להחליט האם לחזור בסיבוב מעגלי או להמשיך לפי השילוט ל Sjónarnípa. שילוט ל Sjónarnípa מוביל לנקודת תצפית מדהימה על קרחון סקפאפטל וההרים סביב. השביל המסומן מוביל כל הדרך לנקודת התצפית וממנה ההמשך חזרה למרכז המבקרים.

מסלול הליכה Morsárjökull

מרחק: 20.9 ק"מ (הלוך ושוב)
זמן הליכה: 6 – 7 שעות.
קושי מסלול: 2 (מאתגר)

ממרכז המבקרים פנו לכיוון Sjónarsker והמשיכו ל-Morsárdalur. המשך בשביל המסומן בין Grjóthóll לאגם הקרחוני מול Morsárjökull. חזרו ל-Grjóthóll והמשיכו מעבר לגשר להולכי רגל על נהר Morsá. המשיכו על השביל שליד הנהר עד שתתקלו בגשר הולכי רגל נוסף ליד Götugil. חצו את הגשר ועקבו אחר השביל המסומן חזרה למרכז המבקרים סקפטאפל.

למפת מסלולי הליכה בפארק

פארק סקאפטאפל בחורף

פארק סקאפטאפל כמו שאר הפארקים הלאומיים ואתרי הטבע באיסלנד פתוחים כל השנה. באיסלנד אין גדרות תיל חוצצות מפרידות ביניכם לבין פלאי הטבע שבחוץ. כל מה שאתם צריכים לעשות זה להגיע למקום ולצאת לדרך. תופתעו לגלות שגם בחורף יש לא מעט מטיילים בפארק. אנו ממליצים לצאת לאחד ממסלולי הליכה הקצרים יותר ולוותר על המסלולים הארוכים.

למי שמחפש הליכה קצרה (סביבות שעתיים) בפארק במהלך חודשי החורף, אנו ממליצים על השביל לקרחון Skaftafellsjökull ולא על השביל למפל סוורטיפוס (Svartifoss). ולכך יש שלוש סיבות:

  1. תנאי השביל תמיד טובים יותר.
  2. חלק גדול מהשביל מרוצף ולכן הנזק הסביבתי לטבע מועט יותר (כי אין צורך לרדת מהשביל בעל הליכה על אזור בוצי או חלקלק).
  3. הצבע הכחול של הקרחון אף בולט יותר בחורף. בכלל החורף זו העונה הטובה ביותר לצפות בקרחונים ופחות במפלי מים בהם הזרימה חלשה יותר.

בכל מקרה יש לזכור שהימים קצרים כשהחשיכה יורדת במהירות, תכננו את הזמן כהלכה וצאו מוקדם מספיק כדי לא להיתקע בפארק בשעות החושך. קחו אתכם ביגוד מתאים וחם, מעיל גשם ונעלי הליכה טובות עמידות בפני מים. רצוי לקחת אוכל ושתייה לדרך למקרה שהקפיטריה במרכז המבקרים תהיה סגורה. תרמוס חם גם לא יזיק.

ההר הכי גבוה באיסלנד – Hvannadalshnúkur

Sjónarnípa
הנוף ממסלול Sjónarnípa

הפסגה הגבוהה ביותר באיסלנד נמצאת בפארק סקאפטאפל. הר קוואנאדאלסניוקור (Hvannadalshnjúkur) ממוקם מתחת לקרחון Öræfajökull והוא מתנשא לגובה 2109 מטר. טיולי הליכה לפסגה יוצאים באופן מאורגן עם מדריך ומתאימים למטיילים בעלי כוח רצון וכושר מצוין. הטיול זמין בתקופת הקיץ בלבד ואורך יום שלם.

פעילויות ואטרקציות בפארק סקאפטאפל

פארק סקאפטאפל הוא מוקד מרכזי למגוון פעילויות ואטרקציות נהדרות. בין אם תבחרו לצאת לטיול הליכה על קרחונים, לצפות בציפורים, טיפוס הרים או הייקינג, כל אחד יכול למצוא בפארק את הפעילות המתאימה לו בכל ימות השנה. הפעילות הפופולרית ביותר בקרב מבקרים בפארק היא טיולי הליכה (טרקים והייקינג), המגוון הגיאוגרפי והטבעי הופך סקאפטאפל למקום אידיאלי לטיולים בטבע. המסלולים מסומנים היטב וצבעים שונים מייצגים את הקושי של המסלול (כחול – קל, אדום – בינוני ושחור – מאתגר).

קמפינג בסקאפטאפל

אתר הקמפינג בסקאפטאפל פתוח כל השנה. הכניסה לחניון ממוקמת בצד המערבי. מבקרים צריכים להירשם שם לפני הקמפינג. אם תגיעו לאחר שעות הפתיחה, תוכלו לשלם למחרת בבוקר.

הזמנות מראש לאתר הקמפינג בסקפטאפל אינן זמינות זמנית. על המבקרים להזמין ולשלם עבור השהייה באתר הקמפינג ב-Skaftafellsstofa Vistor Center לפני הקמפינג.

הנהלת האתר מבקשת להימנע מכל תנועת כלי רכב מיותרת לאחר השעה 23:00 בלילה.

מגרש C הוא היחיד שפתוח במהלך החורף כדי למנוע נזקים במגרשים אחרים.

אנא שימו לב כי הפארק הלאומי אינו מציע השכרת ציוד אוהלים.

כיצד מגיעים לסקאפטאפל?

הפארק נמצא צמוד לכביש הטבעת בדרום מזרח המדינה. בנסיעה ישירה מרייקיאוויק זה לוקח בערך ארבע שעות להגיע לסקאפטאפל אבל אנו לא ממליצים לעשות זאת, יש הרבה מה לראות בדרך. החוף הדרומי כולו נמצא על אחד ממסלולי הטיולים הפופולריים ביותר באיסלנד כך שהדרך לפארק כוללת המון עצירות באתרים השונים. במסלולי הטיול שלנו למטיילים עצמאים אנו שמים דגש על חלוקת זמנים ומרחקים בכל יום. התכנית בנויה אידיאלית כך שלא תחמיצו את המקומות המעניינים בדרך וגם יהיה לכם מספיק זמן לטייל וליהנות בכל מקום. כמה מהאתרים היפים בדרך כוללים את המפלים סקוגפוס, מפל סליאלנדספוס והקרחונים מירדאלסיוקול, אייפיאטלאיוקול. מזרחית לסקאפטאפל אסור לפספס ביקור בלגונה הקרחונית יוקולסרלון (Jökulsárlón) שם ניתן לצאת לשייט מדהים בין הקרחונים ואף לצפות בכלבי ים.