לנדמנלאוגר – Landmannalaugar

לנדמנלאוגר, או 'בריכות העם', הוא אזור נרחב של יופי מדהים וייחודי בלב הרמה הדרומית של איסלנד. במהלך הקיץ, זהו אחד המקומות הפופולריים ביותר לטיולים רגליים למשך יום אחד ויותר וגם לרחצה במעיינות חמים טבעיים. מדוע נחשבת השמורה לפנינה של מרכז איסלנד? מה הם המאפיינים הייחודיים של המקום? מהו הזמן הטוב ביותר להגיע? כל הפרטים ועוד בהמשך.

שמורת לנדמנלאוגר שמורת לנדמנלאוגר בשיא הדרה

אחד האזורים היפים ביותר במרכז איסלנד הוא ללא ספק שמורת ההרים הצבעוניים של לנדמנלאוגר (Landmannalaugar). זהו ככל הנראה יעד הטיולים הפופולרי ביותר במרכז ההררי של איסלנד הנחשב בעיני רבים ליהלום שבכתר. זהו מקום בעל יופי ייחודי בלב הרמה ההררית הדרומית של איסלנד פופולרי לטיולים רגליים וטבילה במעיינות חמים.

ניתן לבקר בשמורת לנדמנלאוגר במהלך הקיץ במסגרת טיולים יומיים או אלו המעדיפים נהיגה עצמית יש צורך ברכב 4X4. למידע נוסף על טיולים הכוללים את לנדמנלאוגר ואתרים מטורפים אחרים במרכז איסלנד, כנסו לעמוד טיולי ג'יפים שלנו וצרו אתנו קשר!

טיולים למרכז איסלנד כולל לנדמנלאוגר

טיול ג'יפים אולטימטיבי באיסלנד
טיול ג'יפים אולטימטיבי באיסלנד

€2312
13 ימים
כולל מרכז איסלנד (4×4)
רמות הרריות ומישורים ירוקים
רמות הרריות ומישורים ירוקים

€1733
10 ימים
כולל מרכז איסלנד (4×4)

גיאולוגיה

לנדמנלאוגר הוא אזור ייחודי ונדיר גם מבחינת הנופים שהוא מציע וגם מבחינה גיאולוגית. ההרים הצבעוניים של לנדמנלאוגר קיבלו את צבעם מתרכובת של סלע הנקרא ריוליט. סוג סלע זה שמצוי בעוד כמה מקומות באיסלנד יוצר ספקטרום מלא של צבעים בגוונים של אדום, ורוד, ירוק, כחול וצהוב. האזור כולו נמצא ליד שדה לבה שחור Laugahraun, שנוצרה מהתפרצות בשנת 1477.

עוד בזמני קדם לנדמנלאוגר הייתה ידועה בקרב המקומיים בעיקר בזכות הבריכה הגיאותרמית הטבעית שלה, ומכאן המקום קיבל את שמו "בריכות העם". במשך מאות שנים האזור שימש אזור מחסה ומנוחה עבור מטיילים עייפים שמצאו בריכה הגיאותרמית מקום מרגוע נהדר לנוח בו ולצבור כוחו להמשך המסע. בעבר עצרו במקום רק המתיישבים הראשונים, במסע מסוכן בשבילים ארוכים שחצו את איסלנד מצפון לדרום. כיום אלו הם בעיקר תיירים ומטיילים מכל העולם שמגיעים לגלות את הקסם המיוחד של המקום הנפלא הזה.

טרק בלנדמנלאוגר
טרק בלנדמנלאוגר

כיצד מגיעים ללנמנלאוגר?

לנדמנלאוגר הוא אזור פופולרי מאוד בקרב מטיילים המגיעים בקיץ בין החודשים יולי לספטמבר. מחוץ לחודשים אלו כביש הגישה לאזור נסגר והדרך הופכת עבירה רק לטיולים ברכבי סופרג'יפ גדולים. ישנן שלוש דרכים להגיע ללנדמנלאוגר:

1. הדרך הקלה והפופולרית ביותר היא נסיעה מכיוון מערב דרך העיירות סלפוס (Selfos) והלה (Hella) ואז פנייה פנימה למרכז ההררי על כביש 26 והמשך על דרך F208 מכיוון תחנות הכוח. זו דרך הקלה ביותר, היא מחייבת רכב 4X4 אך לא כוללת חציית נחלים.

2. הדרך בדרגת הקושי השנייה היא F225 ממערב, סמוך להר געש הקלה (Hekla). מכביש 26 יוצאת פנייה לעבר מרכז איסלנד בדרך ההררית Landmannaleið המגלה כמה מהנופים היפים בכל האזור. ההרים באזור הם אולי המגוונים והצבעוניים ביותר באיסלנד כולה. בהמשך הדרך עוברים ליד אגם Frostastaðavatn המוקף הרים ומכתשים צבעוניים. מכביש צדדי סמוך לקצה המזרחי של האגם, במרחק נסיעה קצרה אפשר להגיע עד לשפת Ljótipollur ("הבריכה המגעילה") זוהי בריכה המצויה בראשו של מכתש פיצוץ. הדרך כוללת חציית מספר נחלים ומתאימה לרוב סוגי רכבי 4X4.

3. הדרך השלישית היא מכביש F208 מכיוון דרום. הפנייה נמצאת בין העיירה ויק (Vik) לישוב הקטן קירקיובאיירקלאוסטר (Kirkjubæjarklaustur). זו דרך צבעונית מאוד ויפה אך כוללת מספר מעברי מים ומומלצת טיול ברכבי 4X4 גדולים כמו טויוטה לנדקרוזר.

בכל יציאה לאזור לנדמנלאוגר והרמות ההרריות אנו ממליצים תמיד לברר מראש את תחזית מזג האוויר לפני היציאה, מפלס המים בנהרות יכול להשתנות מיום ליום.

הדגמה של חציית נחלים בכניסה לשמורת לנדמנלאוגר:

מרכז המבקרים בכניסה לשמורה:

בכניסה לשמורת לנדמנלאוגר יש שני חניונים עיקריים. חניון אחד לפני מעבר המים וחניון נוסף אחריו. אנו ממליצים למטיילים לחנות לפני מעבר המים ולחצות את הנהר בגשר. בלנדמנלאוגר נמצא בקתות מטיילים ואתר קמפינג. יש קיוסק קטן במרכז המבקרים לממכר כריכים ושתייה.

על מנת להגיע עם הרכב לשמורת לנדמנלאוגר יש להזמין מקומות חנייה מראש (על בסיס מקום פנוי), ניתן לעשות זאת באתר ובאפליקציה של Parka.

מרכז המבקרים בשמורה
מרכז המבקרים בשמורה

טיולים רגליים באזור:

לנדמנלאוגר מסמן את התחנה הצפונית ביותר של מסלול הטרק המפורסם לנדמנלאוגר-ת'ורסמורק (Laugarvegur). אחד ממסלולי ההליכה הפופולריים ביותר באיסלנד ואולי בעולם. אורך הטרק בין 4-6 ימים והוא מגיע לשמורת ת'ורסמורק (Þórsmörk) משם ישנה אפשרות להמשיך משם דרומה עד מפל סקוגפוס (Skógafoss) בדרך מדהימה ביופייה העוברת בשולי קרחונים והרים מרשימים.

מסלול הליכה בשדה הלבה Laugahraun

מסלול שדה הלבה Laugahraun. טיול רגלי מעגלי של 4 ק"מ היוצא ממרכז המבקרים. המסלול מסומן היטב. המסלול עובר דרך נופים ייחודיים ועוצרי נשימה ומתאים לרוב המבקרים במקום.

הייקינג להר געש Brennisteinsalda

ממרכז המבקרים בשמורת לנדמנלאוגר יוצא מסלול מסומן הייקינג להר הגעש Brennisteinsalda. יש שילוט המכוון להר וגם קל לזהותו אודות לסלע הבולט סמוך לפסגה של ההר. ההר מתנשא לגובה של 855 מטר מעל פני הים אך ממרכז המבקרים גובה הטיפוס הוא 300 מטרים בלבד. מסלול הליכה אל ההר מעגלי והמרחק מהפסגה וחזרה למרכז המבקרים הוא 6.5 ק"מ ולוקח בסביבות 2-3 שעות. בדרך חזרה למרכז המבקרים הדרך יורדת לכיוון מישורי נחלים ושדה לבה הנמצאים מהעבר השני של ההר.

נופים פראיים בלנדמנלאוגר
נופים פראיים בלנדמנלאוגר

הבריכה הגיאותרמית בלנדמנלאוגר

סמוך למרכז המבקרים נמצאת בריכה גיאותרמית אשר שנים רבות הייתה פופולרית בקרב מקומיים ובשנים האחרונות גם על ידי תיירים רבים המבקרים במקום. הבריכה נמצאת במרחק צעדים ספורים ממרכז המבקרים שבקצה שדה הלבה לאוגרהון (Laugahraun). זו בריכה טבעית המוזנת על ידי זרמי מים חמים וקרים המגיעים מתחת לשכבות הלבה ומתערבבים בבריכה. טמפרטורת המים מאוד נעימה לרחצה ובמקום ישנן מלתחות מסודרות. המטיילים דואגים מראש להביא בגדי ים ומגבות ואם יש צורך בגדים להחלפה.

בריכה חמה בלב השמורה
בריכה חמה בלב השמורה

דרך "גב ההר" (Fjallabak) ו"עמק האש" (Eldgjá)

הדרך המחברת את שמורת לנדמנלאוגר לכביש 1 מכיוון דרום נקראת "גב ההר" (Fjallabak). דרך זו נחשבת לאחת היפות באיסלנד. אחד המראות המעניינים ביותר בחלק הזה של הארץ הוא קניון אלדג'ה הוא בתרגום לעברית "עמק האש". במקום זה הטבע יצר פיצול ייחודי בהרים במהלכו נוצר חתך ענקי באורך של 30 ק"מ ארוכים בתוך האדמה. במקומות מסוימים הוא מגיע עד 600 מטר רוחב ו-200 מטר עומק. הסדק הוולקני נחשב לגדול ביותר מסוגו בעולם! בהמשך העמק שביל הליכה מוביל למפל Ófærufoss, הנחשב לא פעם לאחד היפים במדינה. המפל היה בעבר ממוסגר על ידי גשר טבעי שקרס לפני כמה שנים.

עמק Eldgjá
עמק Eldgjá

מכתש ליוטיפולור – Ljótipollur

ליוטיפולור (Ljótipollur) הוא מכתש שבראשו אגם ונמצא מצפון לשמורת לנדמנלאוגר, בשמורת הטבע Fjallabak. פירוש השם מאיסלנדית הוא "השלולית המכוערת", למרות העובדה שזה אתר יפה להפליא. מכתש ליוטיפולור נגיש בקלות בשביל הליכה של 4 שעות מלנדמנלאוגר וחזרה. ניתן גם להגיע בג'יפ גדול סמוך למכתש.

המכתש נגיש בקלות מהדרך ההררית Fjallabak Nyrðri F208 רק כמה קילומטרים מלנדמנלאוגר ונגיש רק במהלך הקיץ. אחד היתרונות של נסיעה במרחק קצר מ F208 עד שוליים של Ljótipollur הוא הנוף. הגובה של המכתש מהכביש קצת פחות מ -100 מטר ואורכו כ -1.5 ק"מ, עם שוליים גבוהים למדי. הנוף מראש המכתש מרהיב ובהחלט שווה את המאמץ.

מזג אוויר באזור

הדרכים ההרריות המגיעות לשמורת לנדמנלאוגר נפתחות רק מסוף חודש יוני עד אמצע ספטמבר. בעונת הקיץ בין החודשים יולי לספטמבר הטמפרטורה מגיעה ל-5 עד 14 מעלות. אך קחו בחשבון שעלולים לשרור במקום גם תנאי מזג אוויר קיצוניים יותר. אנו ממליצים בכל ביקור ברמות ההרריות לברר יום קודם את תנאי מזג האוויר.

הצטרפו לטיולי יום באזור

חזרה אל מרכז איסלנד »