טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

שמורת תורסמורק – Þórsmörk

שמורת ת’ורסמורק או בתרגום מילולי “היער של תור” (Þórsmörk), נקראת על שמו של תור אל הרעם במיתולוגיה הנורדית ובנו של אודין אבי האלים. על שמו גם נקרא היום החמישי בשבוע, תורסדיי (Thursday).

שמורת תורסמורק

פנינת טבע

שמורת תורסמורק נמצאת על כביש הטבעת כ-150 ק”מ דרומית-מזרחית לעיר הבירה רייקיאוויק ונחשבת לאחת הפנינים של דרום איסלנד. עמק תורסמורק ממוקם בין הקרחונים אייפיאטלאיוקול (Eyjafjallajökull) וטינדאפיאטלאיוקול (Tindafjallajökull) ומוקף גבולות טבעיים של הרים, קרחונים ונהרות. אודות למיקומו המיוחד והעובדה שהוא סגור מכל כיווניו, נהנה העמק ממזג אויר חם יחסית לאזור. האקלים הממוזג של העמק הביא לשגשוג של מגוון גדול של צמחייה כ-170 מינים של צמחים ועצים הגדלים בעמק.

הכניסה לעמק עוברת דרך מפל סליאלאנסדפוס (Seljalandsfoss) המרשים עם שביל ההליכה אל מאחורי המפל. משם ממשיכים בדרך עפר העוברת בין קרחונים והרי שולחן מרשימים לעמק ת’ורסמורק הנסתר. בשמורה יש מסלולי הליכה קלים וגם טרק מאד פופולרי שאורך כארבעה ימים. למבקרים בשמורת תורסמורק יש הזדמנות מיוחדת לראות את הטבע במיטבו, נוף מרהיב של קרחונים, הרים ומים מכל עבר. בנוסף בשמורה נמצאת בריכת תור (Þórslaug) אז לא לשכוח לקחת איתכם בגד ים.

קניון Stakkholtsgjá

האזור הוא אוצר טבע של ממש, עמוס נופים מפתיעים ולא מעט פסגות נוחות לכיבוש, כמו Valahnúkur הקלה יחסית ו- Útigönguhöfði התובענית יותר. יש פה מגוון של קניונים נפלאים כדוגמת קניון Stakkholtsgjá, חלקם נחצים על ידי נחלים שניתן לטייל בהם רגלית. קניון Stakkholtsgjá נמצא ליד הכניסה לת’ורסמורק, שביל הליכה קצר של שני ק”מ במהלכו יש לחצות רגלית נחל מסתיים במפל יפיפה.

קניון Stakkholtsgjá

כיצד להגיע?

כביש F249 מתחבר לכביש מספר 1 כמה ק”מ מזרחית לעיירה Hvolsvöllur ליד מפל סייליאלאנסדפוס (Seljalandsfoss). שימו לב, הנסיעה לשמורה כרוכה בחציית מספר נהרות ובינהם נהר Krossá הסוער. ההגעה לת’ורסמורק עצמאית אפשרית רק עם רכבי שטח בעלי מרווח גחון גבוה כמו טויוטה לנד קרוזר או בטיולים יומיים. ניתן ללון במקום בחניוני אוהלים או בבקתות. למטיילים ברכב שכור, שימו לב לא לנסות לחצות את נהר Krossá הסוער אלא להמשיך ישר עד שמגיעים לבקתה Básar ומשם יוצאים מסלולי הליכה יפים באזור. מי שמגיע באוטובוס או בסופר-ג’יפ בלבד, יכול לחצות את נהר Krossá ולהגיע למרכז המבקרים Húsadalur מעברו השני של הנהר.

למידע נוסף על >>> טרק לנדמנלאוגר-תורסמורק.

מפת ת'ורסמורק

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.