קרחון אייפיאטלאיוקול – Eyjafjallajökull

אייפיאטלאיוקול (Eyjafjallajökull) הוא בדומה לשאר הקרחונים הגדולים של איסלנד, הר געש מכוסה בקרחון. גובהו של ההר הוא 1651 מטרים וקוטרו 100 קמ"ר, הוא השישי בגודלו מקרחוני איסלנד אך הוא ללא ספק מהידועים שבהם. זאת אודות להתפרצותו המפורסמת בשנת 2010 בו ענן האפר הוולקני המסיבי שהשתחרר מלועו גרם לעצירת תנועת המטוסים בכל רחבי אירופה וחלקים אחרים בעולם. שם ההר הוא למעשה חיבור של שלוש מילים Eyja-fjalla-jökull – ופירושו: אי הר הקרחון.

לביקור בקרחון Eyjafjallajökull ובאתרים מרתקים אחרים בדרום איסלנד כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

קרחון אייפיאטלאיוקול

קרחון אייפיאטלאיוקול נמצא מערבית בסמיכות לקרחון מירדאלסיוקול (Mýrdalsjökull) הגדול ממנו. גם קרחון זה מסתיר תחתיו הר געש אף גדול ומסוכן יותר הנקרא קטלה (Katla). בעוד ההתפרצות של אייפיאטלאיוקול הייתה עצומה והרסנית, היא צפויה להחוויר בהשוואה לפוטנציאל ההתפרצות של קטלה. קוטרו של קטלה גדול הרבה יותר והוא יושב תחת מעטה קרח עבה יותר ולכן התפרצות כאן בתנאי רוח מסוימים עשויה לגרום להשלכות חמורות בהרבה.

אייפיאטלאיוקול

תאי המגמה של שני הרי הגעש הסמוכים מחוברים ולכן הסבירות היא שכאשר אחד מהרי הגעש מתפרץ, צפוי ההר שני להתפרץ לאחר בערך עשור.

לאייפיאטלאיוקול יש מספר שלוחות והמפורסם ביותר הוא Gígjökull. נהרות רבים זורמים לעבר החוף הדרומי כתוצאה מהמסת הקרחון, מפל סליאלנסדפוס (Seljalandsfoss) הוא אחד המפלים המפורסמים שנוצרו כתוצאה מהפשרת הקרחון.

ההתפרצות האחרונה של אייפיאטלאיוקול הייתה ללא ספק המפורסמת ביותר בהיסטוריה של איסלנד (אם כי הכבוד באמת צריך ללכת להתפרצות בלאקי, ההתפרצות של 1783-4 אשר גרמה ענן אפר כה גדול שגרם לרעב אירופה והיסטוריונים רבים מאמינים שבכך החל תהליך שהוביל בסופו של דבר למהפכה הצרפתית). ב -27 במרץ 2010, מאגמה החלה מתפרץ מתחת לפני השטח, וב-14 באפריל ענן אפר החל להיתמר מהפסגה. 800 מתושבי האזור פונו ולא מחשש ללבה אלא בעיקר מחשש לשיטפונות שפורצים מתחת למעטה הקרח וברוב המקרים מסוכנים אף יותר. בעבר שיטפונות כאלה ישובים שלמים. בשל ענן האפר הסמיך התושבים הורו להישאר בבתיהם עם חלונות מוגפים.

הטיסות מעל שמי אירופה הופסקו שכן כבר ב-15 לאפריל ענן האפר היה כבר מעל בריטניה ולאחר מכן מעל חלקים אחרים של אירופה. למרבה המזל, אף אחד לא נפגע, אם כי האפר גרם למספר בעיות נשימה עבור כמה תושבים בדרום המדינה. כמה חוות רבות נהרסו על ידי אפר ושיטפונות ורובם כבר הספיקו להשתקם.

כיום אייפיאטלאיוקול שקט ומושך מטיילים רבים. זה סביר שההר יתפרץ שוב בזמן הקרוב אם כי התחזיות של הר קטלה הסמוך לא כל כך מעודדות…