לאקי – לאקאגיגאר – Lakagígar

המכתשים של לאקי הם תוצאה מופלאה של הרס וחורבן עצומים שהתרחשו באיסלנד במאה ה-18. אסון בקנה עולמי שהרג רבבות אנשים, בעלי חיים, הרס רכוש רב והורגש כמעט בכל העולם. אפר וולקני שכיסה את השמיים גרם לרעב אפילו ביפן! כיום אזור המכתשים של לאקי בדרום איסלנד, מושך אליו מטיילים רבים מכל העולם שבאים לראות תופעת טבע מיוחדת במינה שהיא גם תזכורת לכולנו כמה גורלנו קשור אחד לשני ולאימא אדמה. לטיולים הכוללים את לאקי ואתרים מטורפים אחרים במרכז איסלנד, כנסו לעמוד טיולי הג'יפים שלנו וצרו אתנו קשר!

מכתש לאקי

התפרצות וולקנית

התפרצות בלאקלגיגאר (Lakagígar) ב-1783 היhתה ההתפרצות הוולקנית הגדולה ביותר מאז תקופת ההתיישבות באיסלנד. וזרם הלבה שנוצר בה היה השלישי בגודלו בכדור הארץ מאז עידן הקרח האחרון. אזור לאקאגיגר ,שורת המכתשים של לאקי, נוצר במשך שמונה חודשים בין השנים 1783-1784. הם נקראו על שם לאקי, ההר הגבוה ביותר באזור. להתפרצות קדמו רעידות אדמה, שזעזעו את האזור במשך כמה ימים. התפרצות החלה ב-8 ביוני 1783 ולוותה בקולות נפץ רועמים, ריח חריף של גופרית, ומפולות אפר.

המכתשים של לאקאגיגר ממוקמים על עשרה בקעים, שאורך כל אחד מהם 2-5 ק"מ. בקצה הדרומי של שורת המכתשים עומד ההר הנוטה (Hnúta), שם נפתח הבקע הראשון. ההתפרצויות לווו ברעידות אדמה תכופות. בכל תקופת התפרצות נפתח בקע חדש מצפון לקודם לו. ככל נראה שהיו לפחות 10 מחזורים של פעילות געשית במשך שמונה חודשים. כתוצאה מכך יש שורה של מכתשים, כאשר הגדול ביותר נמצא באמצע, בסה"כ 135 מכתשים. התפרצות לאקי שינתה את פני השטח ללא הכר. האזור הפונה ללאקי היה מכוסה אדמות בוציות של נהר, בעוד שדרומה ממנו היו עמקים ירוקים בהם היו חוות וביצות באזור זרם נהר הסקאפטה (Skafta).

תקופת ההתפרצויות כונתה בפי התושבים "שרפות על נהר סקפטה" (Skaftáreldar), משום שהלבה זרמה דרך באפיקו ומלאה אותו. הנהר עצמו יבש ביום השלישי להתפרצות. גם מסלולו של הנהר הורפיספליוט (Hverfisfljót) התמלא בלבה והיום הנהר זורם באפיק אחר. שני נהרות אלה היוו אפיקי זרימה ללבה שבני ענפים המכונים אלדהראון (Eldhraun) הענף המערבי וברונוהראון (Brunuhraun) לכיוון מזרח. הלבה מילאה עמקים, זרמה מעל רמות, במקומות מסוימים זרמה לאורך 40 ק"מ והגיעה למישור ליד החוף. לאחר כחודשיים, בסוף יולי, ההתפרצות נרגעה בצד הדרומי, אך המשיכה ביתר עוז בבקיעים הצפוניים. כל הפעילות הסתימה ב 7 בפברואר ,שמונה חודשים לאחר שהתחילה. התשובה לשאלה, האם התפרצות דומה יכולה לקרוא באותו בקע, היא ככל הנראה לא, אבל יתכנו התפרצויות במקומות אחרים באזור הפעיל געשית. ישנה שורה נוספת של חרוטי לבה הנמצאים צפונית ללאקי, הנקראים לאמבאואטנסגיגאר (Lambavatnsgígar) אך לא ברור מתי הם התפרצו.

הדרך למכתשים של לאקי

ישנם שלושה סוגים של מכתשים בלאקאגיגר: מכתשי לבה, חרוטי התזה וטבעות אפר (Scoria cones, spatter cones and ash rings). כולם מכתשי טפרה (Tephra crater) בגדלים שונים וצורות שונות: חלקם עגולים וחלקם מוארכים. מכתשי הלבה הם הגדולים ביותר ומספרם הרב ביותר, הגבוה בהם מתרומם לגובה 100 מ' מהסביבה. רוב הלבה שיצאה מהענף המערבי של הבקעים היא בלוק של לבה שהוא מאוד מחורץ ומשונן, בעוד שהחלק המזרחי נראה כמו חבלים של לבה. המכתשים נוצרו בצורות שונות ונוצרו מסוגים שונים של חומרים עקב רמות שונות של פעילות במכתשים. קצב שחרור הגזים מהמגמה, ומגע עם מים קובע את צורת וגודל ההתגבשות שלה לסיגים. סיגים של לבה הם באורך 5 עד 10 ס"מ, בעוד שחרוטי התזה בנויים מחתיכות בקוטר של מטר עד שניים. הצבעים השונים של הלבה והאבנים נובעים מהחומרים שהיו בסביבה בעת ההתפרצות. אבנים אדומות מכילות תחמוצות ברזל, כלומר חלודות ואילו האבנים השחורות לא. החול השחור נקרא לעיתים תכופות "אפר וולקני", הוא נישא על ידי המים ורוח, וממלא חריצים, חללים וחורים.

צמחייה ובעלי חיים

אזור הלבה אלדהראון (Eldhraun) כמעט כולו מכוסה בצמחייה ממישורים ליד החוף ועד ללועות המכתשים בגובה 650 מטר. בסוף ההתפרצות האזור היה כמובן חשוף, אך עם הזמן הצמחייה השתלטה. אזור לאקי מאפשר לראות את התהליך בכל שלביו: קודם הלבה שהתקררה והתגבשה, אחר כך צמיחת אזוב, עשב ובהמשך שיחים ועצים. התפתחות הצמחייה הושפעה על ידי פעילות געשית, כמות משקעים גדולה מהממוצע ואקלים יחסית נוח. אע"פ שיורד הרבה גשם, המים מחלחלים דרך הלבה יחסית מהר ולרוב הצמחים קשה להיזון מהם. האזוב גדל באופן מתמיד, כאשר שכבה חדשה צומחת מעל שכבה תחתונה שמתה ונרקבת. הצמחייה לא מספקת כדי לכלכל חיות וציפורים, אם כי ישנן מספר זני ציפורים שבאות להתרבות. שועל ארקטי הוא היונק היחיד החי באזור.

סטטיסטיקה

הלבה שזרמה מהמכתשים מכסה 0.5% משטחה של איסלנד.
קצב זרימת הלבה: 6000 מ"ק לשנייה, פי כמה יותר מקצב זרימת המים בנהרות החזקים באיסלנד.
נפח הלבה: 15 קמ"ק. להכלת נפח זה נדרשת קובייה בגודל של 2.5 ק"מ לצלע.
שטח אזור הלבה: 600 קמ"ר.
ההתפרצות שחררה בין 400 ל 500 מיליון טונות של גז לאוויר.
גובה מזרקת הלבה: בין 800 ל-1400 מ' וגובה עמוד האפר הגיע עד 15 ק"מ.

היסטוריה

כאמור התפרצות זו הייתה המאורע ההרסני הגדול ביותר מאז ההתיישבות באיסלנד. אפר רעיל שקע כמעט בכל מקום במדינה וגזים רעילים התפשטו באוויר. עננים כהים של אפר ירדו לאזור החוף והביאו עימם חשכה. האפר הרעיל את המרעה, הביא לנבילתו כך שלא היה מספיק מזון לבע"ח. החורף האיסלנדי הביא עמו קור ורעב, ומכיוון שלא הייתה צמחייה ואספקת המזון מחיות המשק קטנה מאוד, אנשים רבים מתו מרעב.

מכתש לאקי

הדיווחים על המאורעות הגיע למלך דנמרק ששלט באיסלנד באותה תקופה, רק בסתיו, חודשים מספר לאחר תחילת ההתפרצות. ספינה עם אספקת מזון עזבה את דנמרק בנובמבר, אך לא יכלה להגיע לאיסלנד עד לאביב. עננות כבדה, מזג האוויר קר וקרח שהתאספו סביב חופי איסלנד מנע מספינות לצאת אליה או לשוב. גם חלוקת האספקה שלבסוף שהגיעה, התנהלה באיטיות, עקב חולשת האיסלנדיים ובעלי החיים. המצב היה כל כך גרוע עד שהמלך שקל להעביר את התושבים ליוטלנד בדנמרק. שנתיים לאחר ההתפרצות מספר ראשי הבקר באי ירד לחצי, מספר הסוסים ירד לשליש ורק חמישית מהכבשים שרדו. כעשרת אלפים אנשים מתו. חמישית מסך כל מהתושבים. באזור לאקי עצמו שהיה מיושב בחוות רבות, מתו חצי מהתושבים. 20 חוות כוסו לחלוטין בלבה ו-30 יצאו מכלל שימוש לתקופה ארוכה. סיפור מעניין מתקופה זו הוא "דרשת האש". לאחר כחודש וחצי מתחילת ההתפרצות, הכומר של הכפר קיריובאיירקלאוסטר (Kirkjubæjarklaustur) כנס את קהילתו בכנסיה ביום א'. הוא האמין שההתפרצות היא עונשו של האל על חטאי הקהילה. הלבה התקדמה אל הכפר, והדי ההתפוצצות נשמעו מכל עבר. הכומר פנה לאל בתפילה והבטיח שהקהילה תחדל מהחטאים ותכפר עליהם. למרבה הפלא זרם הלבה נעצר מחוץ לכפר.

ההשפעה ההרסנית של התפרצות לאקי, לא נשארה רק בגבולות איסלנד אלא הורגשה בכל חצי הכדור הצפוני. ההתפשטות ההדרגתית של ענן גז הגופרית התפשט והשפיע על האקלים. יומיים לאחר ההתפרצות ענן הגז הפך לערפל שהגיע עד לאיי פארו, נורבגיה וסקוטלנד. לאחר כשבוע הוא התפשט מעל יבשת אירופה כולה. ערפל שחור כסה את שמי פינלנד והגיע עד לבלקן. העיתונות האירופאית תיארה את השמש כדסקה אדומה כדם בזריחה ובשקיעה. הם תיארו כי ההארה הייתה כה חלשה שאפשר היה להסתכל על השמש ישירות. לאחר כחודש הערפל הגיע לרוסיה ולסין.

מלבד איסלנד האפקט האקולוגי הורגש בעיקר באזור סקנדינביה, אירופה המערבית והאיים הבריטיים וגרם לאי הצלחת היבול. ביולי הוא הגיע לרוסיה, סיביר וסין. הגשם החומצי גרם לנשירת עלים מהעצים והרג את נביטת האביב. הטמפרטורה הכללית ירדה ב-1.3 מעלות. הקרה נמשכה כשלוש שנים עם אפקט הרסני מסביב לעולם. בקיץ 1873 יבול האורז של יפן נכשל בשל קור ומזג אוויר רטוב, כתוצאה מכך נכנסה יפן לתקופת הרעב הגדול ביותר בתולדותיה. סיפורים דומים הגיעו מאלסקה, בה קהילות שלמות מתו מרעב. ישנה תיאוריה שמציינת שהמהפכה הצרפתית היא תוצאה של התפרצות לאקי שהביא לרעב בצרפת.

המכתשים של לאקי

איך מגיעים?

הישוב הקרוב ביותר לאקי הוא קירקיובאיירקלאוסטר, הנמצא על כביש מס' 1. לאחר נסיעה של כ-6 ק"מ מערבה עולים על כביש F206 לכיוון צפון. המרחק ללאקי מנקודה זו הוא כ-45 ק"מ. הנסיעה אורכת כשעתיים לכל כיוון, וכרוכה בחציית מספר נהרות רחבים. אפשרות אחרת היא להצטרף לנסיעה באוטובוס שיוצא בכל בוקר מסקפטפל ועובר בקירקיובאיירקלאוסטור.

מסלולי הליכה בשמורת לאקי

מסלול לפסגת לאקי – המסלול מוביל לפסגת לאקי, שגובהו 818 מ', והוא ממוקם במרכז שורת המכתשים. ניתן לראות בקלות את הבקיעים שנוצרו על מורדותיו המערביים והצפוניים. המראה הנשקף מפסגתו מרהיב, בנוסף לשרשרת המכתשים, ניתן לראות היטב את קרחון ואטנאיוקול על שלוחותיו. אורך המסלול כשעה וחצי, הטיפוס הוא בשביל תלול למדי. המסלול מסומן באדום.

מסלול מכתשים לרגלי הלועות הוולקנים של לאקי – המסלול מוביל ממרגלות לאקי למכתשים שנבקעו על מורדותיו הנמוכים. המסלול מוביל דרך מכתשים, ומאפשר לראות איך נבקעה האדמה. כעת הסלעים והלבה מכוסים אזוב ירוק. אזוב זה הוא עדין ויש להימנע מלדרוך או לגעת בו. אורך המסלול כחצי שעה, הליכה קלה. מסומן בכחול.

מסלול מכתש טיארנאר (Tjarnargígur – Eldborgafarvegur Trail) – המסלול עובר ליד מכתש טיאנאר המלא מים וממנו ממשיך דרך שורה של מכתשים. בחלקים גדולים מצדי המסלול טחב רגיש, יש להימנע מלדרוך עליו. כשעתיים הליכה, מסלול קל.

אתרים מעניינים נוספים באזור

קניון פיאד'רארגליופור (Fjadrargljufur) – קניון מרהיב בדרך ללאקי לא רחוק מכביש מספר 1. הקניון נחשב לאחד מעשרת הקניונים היפים בעולם ומומלץ מאד לביקור. הקניון נוצר מזרימה מהירה לאחר עידני הקרח שחרצה את הערוץ בשכבת סלע רכה. למאמר מורחב על קניון פיאד'רארגליופור – לחיצה כאן.

מפל פאגריפוס (Fagrifoss) – פירוש שמו של המפל הוא המפל היפה. קילוחים דקים של מים יוצרים מראה ציורי מאוד. יש שילוט מהחניה המוביל במעלה גבעה קטנה, ממנה נשקף המראה על המפל והערוץ אליו הוא זורם. נמצא כ-24 ק"מ מקירקיובאיירקלאוסטור על F206.

מפל פאגריפוס

טיול יומי ללאקי

טיול יומי מודרך למכתשים של לאקי בסופר ג'יפ, זמין במשך כל תקופת הקיץ החל מחודש יוני ועד סוף ספטמבר – למידע והזמנה ישירה לחיצה כאן.

חזרה אל מרכז איסלנד »