טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

קירקיובאיירקלאוסטר – Kirkjubæjarklaustur

קירקיובאיירקלאוסטר (Kirkjubæjarklaustur), ישוב קטנטן עם שם ארוך וכמעט בלתי ניתן להגייה. אם תהיתם, פירוש השם ‘כנסיית מנזר החווה’. בקירקיובאיירקלאוסטר חיים בסה”כ 160 תושבים, זהו כפר קטן אך בעל מיקום אסטרטגי – הישוב היחידי הנמצא בין העיירות הופן (Höfn) לויק (Vik) בערך 70 ק”מ ללא ציויליזציה לכל כיוון של טבע מהפנט הנשלט בהרי געש, מדבריות חול ולגונות קרחונים. מזרחית לקירקיובאיירקלאוסטר נמצא אתר סלעי הבזלת דברהאמרר (Dverghamrar).

קירקיובאיירקלאוסטר

רקע היסטורי

לפני שהישוב קירקיובאיירקלאוסטור הוקם, היתה במקום חווה ונזירים בנדיקידטיים שהגיעו לאזור מאירלנד הקימו בשנת 1186 מנזר שפעל עד לשנת 1550, השנה בה הרפורמציה הפרוטסטנית הגיעה לאיסלנד. שמות רבים של הרים ותופעות גיאולוגיות אחרות באזור עדיין נושאים שמות בעל עבר קתולי, זכר לימים ההם. הכפר קירקיובאיירקלאוסטר התפרסם לאחר התפרצות הר הגעש לאקי 51 ק”מ משם, בשנת 1783. הכומר של הכנסייה המקומית, ג’ון סטיינגרימסון (Jón Steingrímsson), נשא את מה שנודע לימים בשם “דרשת האש”. האגדה מספרת כי דרשה זו עצרה את זרימת הלבה, והכפר ניצל ברגע האחרון. הכנסייה הנוכחית, שנבנה בשנת 1974, הוקמה לזכרו.

מפל סיסטראפוס (Systrafoss)

מפל סיסטראפוס (Systrafoss) (בעברית – “מפל אחיות”) הוא מפל בעיירה קירקיובאיירקלאוסטור. המפל קיבל את שמו ממנזר שהיה קיים במקום בימי הביינים. המפל הוא חלק נהר Fossá. המפל ניזון ממים אשר זורמים מאגם Systravatn, בקיץ הפשרת השלגים מזינים את האגם ויוצרים את המפל היפה. מהמפל יש שביל המוביל אל האגם. צורתו של מפל סיסטראפוס הוא ייחודי במינו. צורת הסלעים יוצרת שני שרוולי מים נופלים אחד לצד השני ויוצרים מפל כפול ומאד פוטוגני.

“רצפת הכנסייה”

חצי קילומטר מתחנת הדלק בקירקיובאיירקלאוסטור, נמצא אתר Kirkjugólfið המכונה “ריצפת הכנסייה”, זוהי ריצפה טבעית עשוייה ממשושי בזלת, רק כמה דקות הליכה מהכביש. בחלקו הצפוני של הישוב ישנה תופעת טבע מעניינת בה נופלים שני מפלים סמוכים, אחד עם מים קרים והשני עם מים חמים.

רצפת הכנסייה בקירקיובאיירקלאוסטר

תחנה חשובה באמצע הדרך

מיקומו המיוחד של הכפר הופך אותו לתחנת עצירה חשובה למטיילים שיוצאים לפארקים החשובים באזור כמו המכתשים של לאקי ופארק סקאפטפל. בקירקיובאיירקלאוסטר יש תחנת מידע לתייר עם סרטון הסבר על ההתפרצות בלאקי, סופרמרקט, בנק ותחנת דלק. כיום הכפר הינו מרכז חשוב עבור החוות באזור וכן לתיירים המבקרים באזור. איסלנדים רבים מחזיקים סמוך לאגם במקום בקתות קיץ לנופש.

מפת קירקיובאיירקלאוסטר

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.