נהיגה באיסלנד

אם אתם מתכננים לצאת לטיול נהיגה באיסלנד בזמן הקרוב הצעד הראשון הוא ללמוד את היסודות והטיפים שידגישו את ההבדל בין נהיגה באיסלנד למקומות אחרים.

דברים שחייבים לדעת

ממוקמת בצפון האוקיינוס ​​האטלנטי, איסלנד היא ללא ספק אחד המדינות המרתקות ביותר על כדור הארץ. עם אוכלוסייה של 350,000 תושבים המארחים מיליוני מבקרים כל שנה. תיירים מטיילים באמצעות תחבורה ציבורית או ברכב שכור. רוב המכריע של המטיילים מעדיף לשכור רכב לנהיגה עצמית משום שמערכת התחבורה הציבורית באיסלנד עדיין לא מאד מפותחת.

נהיגה באיסלנד
נהיגה באיסלנד – הדרך אל החופש!

החוק

היכרות עם החוק המקומי לא רק תחסוך לכם קנסות, אלא גם תמנע מן הסתם הסתבכות מיותרות שהיו יכולות להימנע בקלות. באיסלנד נוהגים בצד ימין של הכביש ועוקפים משמאל, כמו בישראל. מגבלת המהירות הגבוהה ביותר היא 90 קמ"ש בעוד שההגבלה הכללית היא 50 קמ"ש לנסיעה עירונית.

שתיית אלכוהול ונהיגה היא איסור חמור באיסלנד. בשום פנים ואופן לא לעלות על ההגה לאחר צריכת אלכוהול או סמים. למעשה, זה יותר טיפשי מאשר בלתי חוקי. העונש המינימלי על הפרת חוק זה הוא 70,000 ISK.

נסיעה באיסלנד

הדרך הטובה ביותר לחוות את נפלאות המדינה זה מסלול נסיעה היקפי סביב האי, באופן אידיאלי במכונית. רוב המבקרים מבססים את הטיול על כביש הטבעת של איסלנד המקיף את האי ועובר ברוב אטרקציות והאתרים החשובים. אורך הכביש הוא 1,332 ק"מ, כך שמאד מומלץ לבסס את מסלול הנסיעה על נהיגה לאורך הנתיב הזה.

כל נהג זהיר ונבון יכול בקלות לנהוג באיסלנד מבלי לשלם קנסות או לחוות כל נזק. פשוט יש לעקוב אחר החוקים והכל יהיה בסדר. הנהגים באיסלנד אדיבים, אין פקקים ומי שמסתדר על כבישי המזרח התיכון יכול בקלות להסתדר באיסלנד.

הסחות דעת

מלבד התעסקות מיותרת בטלפון סלולרי, מרבית הסחות הדעת של הנהגים היא מהנופים הקסומים הנשקפים מחלונם. לעיתים קשה להשאיר את המבט מרוכז על הכביש כאשר הנופים סביב כה יפים. לא פעם ניתן לראות תיירים עוצרים את רכבם בצורה לא בטוחה על שפת הכביש על מנת לצלם עדר סוסים או מפל יפה. עם קצת יותר תשומת לב ומחשבה ניתן גם למצוא מקום לעצירה בטוחה מבלי להפריע לתנועה או לסכן את עצמכם ומטיילים אחרים. הכבישים באיסלנד צרים ובחלק מהמקומות יש גשרים בעלי נתיב אחד, שנייה אחת של חוסר ריכוז עלולה להסתיים לא נעים. צריך להיות מודע לכך שתנאי הנהיגה שונים ולשים לב.

חניה בעיר הבירה רייקיאוויק

עיר הבירה והעיר הגדולה ביותר באיסלנד היא רייקיאוויק. זה המקום שבו רוב המטיילים מתחילים את הטיול. החניה ברחוב מאד מקובלת ברייקיאוויק, אך יש גם כמה אזורי חניה מיוחדים וחניונים רבי קומות. המחיר משתנה בהתאם לאזור כאשר הכלל הוא שהמחיר יקר יותר ככל שקרובים יותר למרכז. בכל החניונים מכבדים כרטיסי האשראי. בסך הכול אין מצוקת חנייה ברייקיאוויק או בשאר המדינה והחניה היא קלה ובטוחה.

הרכב המתאים

לפני שבוחרים באיזה רכב לנהוג באיסלנד, יש לשקול את סוג הכבישים והדרכים שאתם צפויים לעבור בהם במהלך הטיול. אם אתם מתכוונים להיצמד לכביש הראשי (כביש הטבעת) מכונית רגילה 2WD תהיה האפשרות הטובה והזולה ביותר. רצוי להקפיד להזמין את המכונית מראש. למי שמתכוון להיכנס למסלול נסיעה באזור הפנימי של מרכז איסלנד חובה לקחת רכב שטח בעל הנעה 4WD.

באיסלנד יש דאגה רבה לסביבה ולטבע, יש תמיד להיזהר לא לנסוע מחוץ לדרכים מסומנות, יש על כך קנסות גבוהים. נהיגה במרכז ההררי של איסלנד היא חוקית כל עוד נצמדים לדרכים המסומנות.

נהיגת שטח באיסלנד
נהיגת שטח באיסלנד

איך לנהוג בשלג?

באיסלנד יש חורפים סוערים וקיצים קרירים. שלג נפוץ יותר במהלך עונת החורף. למען האמת, יש יתרון ברור לבעלי ניסיון בנהיגת שלג אך גם מי שמעולם לא התנסה בכך אל לו לחשוש. שיקול דעת ומשנה זהירות הם מתכון חשוב והכרחי לנסיעה בטוחה.

למרות העובדה ששלג נראה יפה ונעים, נהיגה בו יכולה להיות בדיוק ההפך. אנשים רבים מהססים לנהוג בשלג בגלל סיבות רבות, חלקם אפילו שוקלים לבטל נסיעה מתוכננת עקב היסוס כזה. עם זאת, במקום לפגוע בחברים או במשפחה על ידי ביטול תכנית נסיעה מיוחלת, צריך פשוט ללמוד כמה טיפים לנהיגת חורף ולהכין את עצמכם מראש.

הדבר החשוב ביותר לזכור הוא בחירת סוג הרכב בו אתם נוהגים. צריך לוודא כי המכונית מצוידת כראוי כדי להתמודד עם שלג על הכביש. הנקודה החשובה ביותר היא צמיגי שלג עם מסמרים כדי לשפר את אחיזת הכביש. צמיגים אלו משפרים באופן ניכר את ההאצה והבלימה על כביש מושלג. חשוב תמיד להקפיד לנקות את כל החלונות לפני תחילת הנסיעה ולעשות זאת בזהירות כדי למנוע נזק לחלונות. להקפיד קודם להסיר את השלג מגג הרכב על מנת למנוע מהשלג להחליק למטה ולכסות שוב את החלונות.

נהיגה באיסלנד היא הרבה יותר מאתגרת כאשר עולים לאזורים ההרריים שם תנאי מזג האוויר קשים יותר וכמות השלג רבה יותר. אף על פי כן, האיסלנדיים מטפלים היטב בכבישים כך שגם אם הקטעים ההרריים נראים פתוחים ועבירים, עדיין צריך לנהוג בזהירות ובאטיות ככל האפשר על כבישים אלה.

לזכור כי כביש מושלג תמיד חלק מאוד. האצה ועצירה פתאומית יכולה לגרום להחלקה, ולכן עדיף לשמור על מרחקים גדול מן הרכב שמלפנים.

תכניות הטיול בנהיגה עצמית של Another Iceland תמיד מתחשבות בתנאי העונה ומזג האוויר וממליצה על הדרכים הטובות והבטוחות ביותר לנסיעה.

טיולים בנהיגה עצמית רבי מכר:

טיול הצבעים של איסלנד – 11 יום
רמות הרריות ומישורים ירוקים – 10 ימים
טיול ג'יפים מסלול אולטימטיבי – 13 יום
איסלנד אקספרס המורחב – 8 ימים
מקיף איסלנד כולל הפיורדים המערביים – 14 יום

מנהל הכבישים

מנהל הכבישים האיסלנדי (www.road.is) הוא החבר הכי טוב שיש לכם במהלך נהיגה באיסלנד. הם מספקים מפת דרכים מקוונת עם מידע מפורט על מצב הדרכים ותנאי העבירות שלהם. רצוי להתעדכן מדי פעם במיוחד עם מזג האוויר לא יציב.

טיפים שימושיים

אז אם ההחלטה לצאת לטיול נהיגה עצמית באיסלנד כבר נפלה הנה עוד כמה עצות שימושיות לפני היציאה לדרך.

להימנע מנהיגה בלילה

נהיגה בלילה באיסלנד אינה מהנה ולא בטוחה. רקע הנוף באיסלנד הוא כהה ומסיח את דעת הנהגים במיוחד באזורים כפריים מסוימים שבהם לא ניתן למצוא תאורת רחוב. יתר על כן, רוב הכבישים באיסלנד הם כבישים צרים, בודדים או נתיבים דו-מסלולים, ובכמה נקודות, יש להתמודד עם סיבובים חדים. לכן, רצוי להימנע מנהיגה בחשיכה. בתוכנית טיול מסודרת לא תזדקקו כלל לנסיעה לילית וכמובן שבתקופת הקיץ כמעט ולא יורדת החשיכה.

סע לאט!

מצלמות מהירות פזורות כמעט בכל מקום על הכבישים האיסלנדיים. הסיבה היא, נהיגה מהירה ממש לא בטוחה. גם אין מה למהר. מוטב לנסוע ברוגע וליהנות מהדרך והנופים הנפלאים. איסלנד מפורסמת ביופי הנשקף מדרכיה. הנהיגה בדרכים היא חלק מהטיול ולא רק מיועדת להגיע מנקודה לנקודה. לכן, על ידי נסיעה מהירה אתם עלולים להחמיץ את האטרקציות היפות שכדאי לעצור בהם.

כמעט כל הגשרים והמנהרות באיסלנד הם על נתיב יחיד, וזה משהו שצריך להתייחס אליו ברצינות. המעבר דרך מסלולים אלה דורש הרבה יותר מאשר נסיעה איטית. צריך להאט לפני הרכב הבא ממול ואם יש צורך לתת לו לעבור ראשון. לנהוג תמיד בתבונה ולהיות אדיבים.

רישיון נהיגה

איסלנד מכירה בכל רישיון נהיגה זר כל עוד הוא כולל מספר רישיון, תאריך פקיעת הרישיון, תמונה והוא כתוב באותיות לטיניות. הרישיון הישראלי תופס באיסלנד ואין צורך בהנפקת רישיון נוסף בינלאומי.

בעלי חיים על הכביש

חקלאות היא אחת התעשיות הגדולות של איסלנד. יתר על כן, בעלי חיים הוא העיסוק העיקרי של החקלאים האלה. כבשים, בקר ואפילו חזירים יכול לעלות על כביש ולחסום את הדרך. תמיד צריך להיות מוכן לעצור כאשר בעל חיים מגיע לפניך על הכביש. להתקרב לאט ככל האפשר ולאפשר להם לרדת מהכביש אם אפשר. יתרה מזאת, אף פעם לא לצפור ליד החיות כי זה עלול להבהיל אותם וכתוצאה מכך, הם יכולים להתקרב עוד יותר לרכב או לבחור בדרך מילוט לא נכונה. להיות זהירים לגבי בעלי החיים ולפקוח עיניים.

ביטוח לרכב

רכבים שכורים כוללים ביטוח בסיסי CDW עם השתתפות עצמית גבוהה יחסית. בהחלט שווה לשקול לרכוש הרחבת ביטוח ל SCDW בעת השכרת רכב באיסלנד. רבים מן הכבישים האיסלנדיים הם כבישי חצץ עם נוכחות של אפר וולקני באזורים מסוימים, ולכן יהיה נבון לקנות ביטוח חצץ (Ash Protection) כדי להימנע מתשלום מיותר לנזקים אפשריים לרכב. רוב חברות השכרת רכב באיסלנד הופכות את תהליך רכישת הביטוחים לקל יותר על ידי מתן סוגים שונים של ביטוח במחירים מוזלים.

בטיחות

בשלב זה, אתם כבר מודעים לכמה מחוקי הנהיגה החשובים והסיכונים הפוטנציאליים על הכבישים האיסלנדיים. ובכן, הנה עוד כמה עצות בטיחות חשובות:

לחגור חגורות בטיחות ולהדליק הפנסים

באיסלנד, יש לחגור חגורות בטיחות לכל הנוסעים ולהדליק את הפנסים הקדמיים של המכונית גם במהלך היום. החוק מחייב לעשות זאת בכל עת.

לא לפחד לתקשר עם האיסלנדים

האיסלנדיים הם עם חביב ומסביר פנים. הם דוברי אנגלית טובה. גם אם אין לכם שפה משותפת רק תנו להם סימן לעזרה והם ישמחו לעזור בכל מקום שאפשר.