הר געש אסקיה – Askja

איפשהו באזור ההררי של איסלנד, צפונית לקרחון ואטנאיוקול (Vatnajökull), יש מקום מיוחד שבו אסטרונאוטים אמתיים פעם התאמנו בנחיתה על הירח. ניל ארמסטרונג, באז אולדרין ומייקל קולינס, צוות אפולו 11 שנחת לראשונה על הירח. זה המקום באיסלנד שבו בני אדם רגילים יכולים בעקבותיהם של ענקים.

איסלנד ידועה בזכות אתרי הטבע המהממים שלהם הנגישים בקלות לאורך כביש הטבעת. כביש הטבעת (מספר 1) מקיף את כל איסלנד, ומותיר את הרמות ההרריות (מרכז האי) מחוץ למסלול. בעצם, חוסר הנגישות של המרכז ההררי והריחוק שלו מכביש הטבעת ההיקפי הוא מה שהופך אותו למקום מושלם לאלו המחפשים טבע פראי ובתולי. ברמה ההררית אתם צפויים לגלות את הנופים הכי מרתקים שתגיעו אליהם אי פעם.

הר געש אסקיה

בין הנופים הללו להר געש אסקיה שמור מקום של כבוד. הר אסקיה הוא החלק המפורסם ביותר ברכס הרי Dyngjufjöll – הממוקם בחלק הצפוני של פארק לאומי ואטנאיוקול. אסקיה הוא רכס שקרס תחת עצמו כאשר תא לבה שנוצר מתחתיו התרוקן בהתפרצות געשית והשכבה שמעליו קרסה. אסקיה היא הדוגמה הטובה ביותר באיסלנד לסוג כזה של הרי געש באיסלנד. במרכז הר געש אסקיה תמצאו את אגם אסקייואטן (Öskjuvatn), שטחו 11 קמ"ר והוא האגם העמוק ביותר במדינה עם עומק של 218 מ'. בנוסף, צמוד לאגם, נמצא המכתש המפורסם ויטי (Víti), בלועו נמצא אגם גיאותרמי בעומק 60 מטר מלא במים בהירים בצבע תכלת בטמפרטורה של 22 מעלות צלזיוס.

טיולים בנהיגה עצמית הכוללים את אסקיה

טיול ג’יפים מושלם כולל הפיורדים מערביים
17 ימים
כולל מרכז איסלנד (4x4)
טיול ג'יפים באיסלנד אולטימטיבי
13 ימים
כולל מרכז איסלנד (4x4)

טיולי יום לאסקיה

רוב הטיולים היומיים לאסקיה יוצאים מאזור אגם מיוואטן. יש אפשרות להגיע לאסקיה בליווי מדריך ולא בנהיגה עצמית. טיול לאסקיה בסופרג'יפ שהוא רכב שטח מיוחד בעל צמיגים גדולים וכושר עבירות מעולה או באוטובוס.

טיולי יום מודרכים באסקיה ובאזור

מתי להגיע לאסקיה?

הרמות ההרריות פתוחות למבקרים בתקופת הקיץ. חלק מהשמורות הקרובות יותר לכביש הטבעת נפתחות מוקדם יותר מאחרות. אסקיה זה אחד המקומות האחרונים בדר"כ להיפתח לתנועה וזאת משום ריחוקו מכביש הטבעת והגובה היחסי הוא נמצא. אנו לא לא ממליצים לתכנן הגעה למקום לפני חודש יולי כאשר אמצע ספטמבר הוא הגבול העליון לביקור טרם כניסת החורף והפיכת הדרכים למקום לבלתי עבירות.

הנסיעה לאסקיה

מכיוון שאסקיה נמצאת עמוק במרכז ההררי רחוק מכביש הטבעת הראשי ההגעה לאסקיה מצריכה רכב 4X4. אין טעם לנסות להגיע עם רכב רגיל ואף מאוד לא רצוי לנסות להגיע עם ג'יפון כמו סוזוקי ג'ימני או סוזוקי ויטרה. הדרך כוללת חציית מספר נחלים ודרוש מרווח גחון הגון על מנת לחצות את הנחלים בבטחה. אנו ממליצים על רכב כמו טויוטה לנד קרוזר או דגם בגודל דומה.

ישנן כמה דרכים להגיע לאסקיה:

הדרך הקלה ביותר להגיע היא לעלות על כביש הטבעת (כביש 1) מאגם מיוואטן, ולרדת על דרך כביש מספר 901. מכביש 901, לפנות ימינה לכביש F905, שם מתחילה הנסיעה בדרכי עפר של הרמה ההררית.. לאחר בערך 20 קילומטרים, ממשיכים על דרך F910 עוד 62 קילומטרים נוספים עד שמגיעים לאסקיה. 5 ק"מ לאחר הכניסה ל-F910 תתקלו בחציית הנהר הראשונה. כאשר הנהר השני יגיע כמה דקות לאחר מכן. יש בסך הכול שלושה מעברי מים במסלול הזה, אבל הראשון שתראו הוא די רדוד וקל למעבר, כך שהוא אפילו לא מסומן במפות כחציית נהר. שימו לב, כי יהיו לכם כמה צמתים בדרך ופניות עם כבישי F אחרים .תיצמדו לכביש F910 כל הזמן עד שתגיעו למרכז המבקרים. מרכז המבקרים כולל כמה בקתות הרים, שירותים ומשם גם יוצא מסלול הליכה נהדר לעמק הדרקון (Drekagil). אנו ממליצים לעשות שם עצירה קצרה לפני שממשיכים עוד 20 דקות נסיעה על דרך F894 למגרש החנייה לפני מסלול ההליכה לאסקיה ומכתש ויטי.

אפשרות שנייה טובה פחות היא לנסוע מאגם מיוואטן מזרחה על כביש 1 ולפנות ימינה על דרך F88 (המפות של גוגל בדרך מובילות את הנוסעים משם משום שזו הדרך הקצרה ביותר). דרך זו מומלצת פחות משום שהיא כוללת חציית מספר נהרות עמוקים יותר.

סה"כ הנסיעה מכביש 1 להר אסקיה וחזרה לוקחת בסביבות 3 שעות לכל כיוון.

מה רואים בדרך לאסקיה?

ברגע שיוצאים מכביש הטבעת ונכנסים לתוך הרמה הררית. הנוף הופך למדברי וצחיח. כאילו ברגע זה עזבנו את פני כדור הארץ ונחתנו על פני הירח או מאדים. הרי געש בצורת שולחנות גדולים, מפוזרים לאורך הנוף. אחד מהם נראה בולט במיוחד. הר הרדוברייד (Herðubreið) – מתנשא לגובה 1682 מטר. בתרגום לעברית "רחב הכתפיים". הר בולט ומלא הוד, נחשב ל"מלך ההרים" של איסלנד. ההר ממוקם בדרך לאסקיה בצד המזרחי של מדבר Ódáðahraun. המדבר הוא שדה לבה גדול שמקורו בהתפרצויות של הר טרולאדינגייה (Trölladyngja) והרי געש אחרים באזור. צורתו השטוחה של ההר נוצרה משחיקה של קרחונים. שוליו התלולים של ההר מקשים את הטיפוס עליו ולכן ההר נכבש לראשונה בשנת 1908. ליד ההר שוכן נווה מדבר בשם Herðubreiðarlindir עם בקתות מטיילים. במקום זה התגורר פושע איסלנדי ידוע שברח מהחוק והתחבא באזור הנידח בין השנים 1774-1775.

בהמשך הדרך מ- Herðubreiðarlindir, הדרך עוברת בשדות לבה קופצניים ומתפתלים דרך מורדות רכס ההרים Herðubreiðartögl. מדרום, שתי פסגות בצורת פירמידה של Upptyppingar הם ציון דרך בולט באזור. באופק הדרומי נמצא קצהו של הקרחון העצום של ואטנאיוקול, הגדול באירופה. בהמשך המסלול בצד שמאל ולאחר הליכה קצר ממנה, זורם נהר יוקולסה (Jökulsá) בין קירות נמוכים של סלע תלול. מים יוצאת מהדפנות המפוסלות לאורך גדת הנהר. באזור זה התאמנו האסטרונאוטים של אפולו 11 ניל ארמסטרונג ובאז אלדרין לפני מסעם הראשון אל הירח. המסלול עכשיו ישר למדי ומכוסה שכבות של אפר ספוגי כתוצאה מהתפרצות חזקה שקרתה באסקיה בשנת 1875. לפנינו ממערב, רכס הרי הגעש Dyngjufjöll. הרכס משתרע על שטח של 300 קמ"ר אשר חלקם מתמר לגובה של 800 מ' מעל הרמה שמסביב. במרכז שלהם נמצא מכתש אסקיה.

מסלול הליכה ממגרש החנייה למכתש ויטי ואגם אסקיה

ממגרש החנייה שבסוף דרך F894 ועד מכתש ויטי יוצא שביל הליכה מישורי ברובו עם עליה מתונה שנמשך כ-45 דקות לכל כיוון. בתחילת הקיץ סביר מאוד שהמסלול בחלקו יהיה עדיין מכוסה בכתמי שלג לכם רצוי מאוד לבוא עם נעלי הליכה מתאימות וביגוד חם המגן מפני רוח. ההליכה לאסקיה איננה קשה ואין מה למהר, תיהנו מהדרך והנופים סביב. אתם עומדים לגלות את אחד הנופים הכי מרתקים בכל איסלנד וזה לבטח יישאר חרוט בזיכרונכם כל החיים!

רחצה באגם הגיאותרמי במכתש ויטי

לוע ויטי באסקיה

אתם עומדים בשוליו של מכתש ויטי, הידוע גם בכינוי "שער לגיהינום". לאחר שמציצים פנימה לתוך לועו של המכתש ניתן להבין מאין הגיע כינוי זה. שוליו של מכתש ויטי תלולים יחסית ויש נקודה אחת שממנה יורד שביל הליכה קצר יחסית לאגם בתחתיתו. שימו לב שהשביל עשוי להיות חלקלק ובוצי במיוחד בתחילת הקיץ אם עדיין השלג לא נמס במלואו. המים הכחולים במכתש לא חמים במיוחד, סה"כ 22 מעלות, יותר חם מהטמפרטורה שבחוץ ולפעמים זה כל מה שצריך. אין עוד הרבה הזדמנויות בחיים לטבול במקום כה מיוחד, אתם עומדים ממש בשער הכניסה לגיהינום רק הזהרו לא לחצות לצד השני!

קניון דרקגיל (Drekagil)

קניון דרקגיל (Drekagil) או "נקיק הדרקון" הוא קניון מחוספס ואחד ממראות השיא של רכס Dyngjufjöll המפותל והמעוות המקיף את קלדרת אסקיה. זהו גם מחנה בסיס יציאה למסלולי הליכה המובילים לאסקיה ולויטי (Víti) עם בקתות הרים ומתקני קמפינג. המקום לאחרונה זכה לפרסום רב לאחר שנאס"א השתמש בו למחקר עבור אחת ממשימות הרובר שלהם למאדים בשנת 2020. זה מתחבר למשימות מוקדמות יותר שהיו באזור עוד בשנות ה-60 עם צוותי אפולו הראשונים.

הטיול לקניון דרקגיל הוא מסלול הליכה קצר יחסית היוצא ממרכז המבקרים בסוף דרך F910. השביל מוביל דרך צוקים משוננים ומיוחדים למפל חבוי. למפל הנסתר רק מעטים זוכים להגיע משום שלפניו זורם נחל שניתן לחצות רק אם מפלס המים מספיק נמוך. אנו ממליצים לבקר בקניון בכל מקרה.

מפל Gljúfrasmiður

מפל Gljúfrasmiður הוא אחד המפלים היפים ביותר באיסלנד. השם מתורגם באופן חופשי ל"בונה הקניון" וכאשר עומדים מולו ניתן בנקל להבין מדוע ניתן לו כינוי זה. זרימתו החזקה של הנהר מעצבת ללא הרף את גדותיו וממש "חוצבת" בסלעים. המפל הוא אחד מכמה מפלים מרהיבים בנהר יוקולסאו אאו פיולום (Jökulsá á Fjöllum) אחד הנהרות החזקים באיסלנד הזורמים בלב המדבר ההררי מקרחון ואטנאיוקול עד לשפך הים הצפוני לא רחוק מהעיירה הוסאוויק (Husavik) המפל המפורסם ביותר בנהר הוא דטיפוס (Dettifoss) הנחשב למפל בעל הזרימה החזקה ביותר באירופה. הנהר צולל לתוך קניון צר יותר, מלטש את הסלעים לצורות מוזרות. שאר הקניונים במורד הזרם מרהיבים לא פחות. כדאי להלך רגלית לאורך שולי הקניון, לראות ולהרגיש את הכוח הגולמי של הטבע, מוקף במדבריות געשיתו. מחזה שלא משאיר שום חובב טבע אדיש.

כיצד מגיעים למפל?

הדרך היחידה להגיע למפל היא בתקופת הקיץ באמצעות רכב 4X4, רצוי מספיק גבוה על מנת לחצות את הנחלים בדרך. מפל גליופרסמידור Gljúfrasmiður נמצא סמוך לדרך ההררית F88 שהיא אחת הדרכים הראשיות המובילות להר געש אסקיה. רוב המטיילים בדרכם לאסקיה עוצרים בצד הדרך וצועדים לעבר שאון המים הכביר של הנהר על מנת לבקר במפל.
מיקום: https://goo.gl/maps/6aLVgW2JWFz4Bj6q7

טיולים בסביבה

קוורקפיוטל (Kverkfjöll) הוא שמו של רכס הררי הנמצא בחלקו הצפוני של קרחון ואטניוקול, 40 ק"מ דרומית לאסקיה. למי שרוצה להקדיש יותר מיום אחד באזור, מאסקיה יש טיולי המשך לאזור קרחון קוורקפיוטל ומסלול טיול באזור.