סיבות טובות לטייל איתנו

  • החברה היחידה בישראל המתמחה באיסלנד
  • טיול אישי “תפור” בדיוק לצרכים שלכם
  • צוות מומחים מקומי שמכיר את איסלנד מקרוב
  • התחייבות למחירים הנמוכים ביותר!
  • מוקד תמיכה ושירות טלפוני למטיילים 24/7
  • רשיון מטעם משרד התיירות האיסלנדי

הר געש אסקיה – Askja

ביקור בכוכב לכת אחר

איפשהו באזור ההררי של איסלנד, צפונית לקרחון ואטנאיוקוטל (Vatnajökull), יש מקום מיוחד שבו אסטרונאוטים אמיתיים פעם התאמנו בנחיתה על הירח. ניל ארמסטרונג, באז אולדרין ומייקל קולינס, צוות אפולו 11 שנחת לראשונה על הירח. מקום באיסלנד שבו בני אדם רגילים יכולים בעקבותיהם של ענקים.

הר געש אסקיה

בשל הנוף הירחי האופייני של האזור, האזור שימש כבסיס זמני לתוכנית החלל אפולו של נאס”א. כאשר נאס”א חיפשו מקום לאמן את האסטרונאוטים שלהם, אזור אסקיה (Askja) נבחר כמקום האידיאלי. במקום מרוחק באמצע האיזור ההררי של איסלנד, הרחק מכל ישוב, יש נוף ייחודי שאין דומה לו בעולם.

מכתש ויטי באסקיה
מתרחצים בלוע ויטי

אסקיה היא קלדרה, כלומר לוע ענקי של הר געש שקרס אל ליבת המאגמה שמתחתיו. גובה ההר הוא 1510 מ’ ושטחו הוא 50 קמ”ר. אסקיה ממוקם צפונית לקרחון ואטנאיוקוטל והוא עדות לכוחה של אמא טבע. ההתפרצות שיצרה את הלוע המקורי התרחשה בשנת 1875, אז הושלכו אבנים מן ההר והגיעו עד ליבשת אירופה מרחק של למעלה מ-1000 ק”מ! הפעילות הוולקנית נמשכה שלושים שנה, והגיעה לשיאה בהתמוטטות מסיבית נוספת של החלק העליון של ההר. הלוע שנוצר התמלא מים, והפך לאגם העמוק ביותר באיסלנד 217 מ’ עומקו, צבעו כחול ספיר והוא קפוא רוב ימות השנה. במכתש הצעיר יותר סמוך לאסקיה מצפון לאגם אסקייואטן (Askjavatn) נמצא לוע ויטי (Víti) הקטן, ובו אגם תרמי. המקום נחשב למוקד משיכה פופולרי לתיירים, למרות שהוא נגיש רק במשך חודשי הקיץ וברכב בעל הנעה מלאה.

הר הרדוברייד (Herðubreið)

הר הרדוברייד (Herðubreið) – מתנשא לגובה 1682 מטר. בתרגום לעברית ‘רחב הכתפיים’. הר בולט ומלא הוד, נחשב ל’מלך ההרים’ של איסלנד. ממוקם בדרך לאסקיה בצד המזרחי של מדבר Ódáðahraun. המדבר הוא שדה לבה גדול שמקורו התפרצויות של Trölladyngja והרי געש אחרים באזור. צורתו השטוחה של ההר נוצרה משחיקה של קרחונים. שוליו התלולים של ההר מקשים את הטיפוס עליו ולכן ההר נכבש לראשונה בשנת 1908. ליד ההר שוכן נווה מדבר בשם Herðubreiðarlindir עם בקתות טיילים. במקום זה התגורר פושע איסלנדי ידוע שברח והתחבא באזור הנידח בין השנים 1774-1775.

הר הרדוברייד

קניון דרקגיל (Drekagil)

קניון דרקגיל (Drekagil) או ‘נקיק הדרקון’ הוא נקיק מחוספס ואחד ממראות השיא של רכס Dyngjufjöll המפותל והמעוות המקיף את קלדרת אסקיה. זהו גם מחנה בסיס יציאה למסלולי הליכה המובילים לאסקיה ולויטי (Víti) עם בקתות הרים ומתקני קמפינג.

כיצד להגיע?

כביש F88 מגיע לאסקיה, זו דרך עפר הררית החוצה מספר נחלים, דרוש רכב שטח 4X4. דרך נוספת היא לקחת טיול יומי ברכב שטח מיוחד. הדרך אורכת 3-4 שעות לכל כיוון וחשוב למלא את מיכל הדלק של הרכב לפני היציאה לשטח.

טיולים בסביבה

קוורקפיוטל (Kverkfjöll) הוא שמו של רכס הררי הנמצא בחלקו הצפוני של קרחון ואטניוקול, 40 ק”מ דרומית לאסקיה. למי שרוצה להקדיש יותר מיום אחד באזור, יש טיולי המשך לאזור קוורקפיוטל.

טיולי יום לאסקיה

רוב הטיולים לאסקיה יוצאים מאזור אגם מיוואטן. יש אפשרות להגיע לאסקיה בליווי מדריך ולא בנהיגה עצמית. טיול לאסקיה בסופרג’יפ שהוא רכב שטח מיוחד בעל צמיגים גדולים וכושר עבירות מעולה או באוטובוס.

לפרטים והרשמה צרו איתנו קשר במייל.

מפת אסקיה