טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

הר הרדוברייד – Herðubreið

הר הרדוברייד (Herðubreið) על דרך F88 Oskjuleið הוא הר שולחן בגובה 1682 מטר. זהו ההר השישי בגובהו במידה אך למרות זאת הוא נחשב להר הלאומי של איסלנד ולעתים קרובות מכונה “מלכת ההרים האיסלנדיים”. ההר מרשים מאד ובולט למרחקים. עוד שנוסעים על כביש הטבעת צפונה משם ניתן לזהותו בקלות בשל צורתו הייחודית ופסגתו המזכירה עטרת מלכה, זה בולט במיוחד כאשר פסגתו עדיין מכוסה בשלג.

 הר הרדוברייד
צורתו היחודית של הר הרדוברייד בולטת למרחקים במרחבי הרמות ההרריות

ההר ממוקם בחלקו הצפוני של הפארק הלאומי ואטנאיוקול, בקרבת הר הגעש אסקיה (Askja). הרדוברייד נמצא בתוך שדה לבה Ódáðahraun שנוצר מהתפרצויות של הר הגעש טרולאדינגיה (Trölladyngja) והר געש נוספים באזור. צורתו הייחודית של ההר נוצרה כתוצאה מנסיגת קרחונים שכיסו את איסלנד בתקופת הקרחונים האחרונה. קרחון ואטנאיוקול ושאר הקרחונים הקטנים יותר הם שרידים של אותה תקופת קרח שעיצבה במידה רבה את הנופים של איסלנד שאותם אנו רואים כיום.

טיפוס להרדוברייד

הר הרדוברייד היה ידוע לאיסלנד במשך מאות שנים לאיסלנדים אך בשל קושי הטיפוס להר, הפעם הראשונה בה נכבשה פיסגתו היתה רק בשנת 1908. הטיפוס להר אינו מומלץ למטפסים לא מנוסים. יש שביל הליכה המוביל לפסגת ההר, אך בשל צורת ההר ואבנים רופפות על המדרון הוא קשה ותלול. למי שבכל זאת אוהב אתגרים צפוי  טיפוס קשה ואתגרי שלוקח בסביבות 7-8 שעות הלוך ושוב ודורש מאמץ פיזי רב. 

הר הרדוברייד

נווה מדבר Herðubreiðarlindir

ליד ההר נמצא נווה המדבר Herðubreiðarlindir בו נמצא אתר קמפינג ושבילי הליכה. בתקופות קדומות בהיסטוריה האיסלנדית, פורעי חוק שהיו צריכים להסתתר היו לרוב בורחים לרמות ההרריות הנידחות. אחד הפושעים המפורסמים של איסלנד שהסתתר ב Herðubreiðarlindir היה Fjalla-Eyvindur (פירוש השם “אייוינדור של ההרים”) שהתגורר במקום בחורף 1774-1775. בעת ביקור במקום ניתן לראות את הגומחה באדמה בו הסתתר אייוינדור מפגעי החורף הקשים הפוקדים את הרמות ההרריות.

מתי לבקר וכיצד להגיע?

ביקור בהר הרדוברייד אפשרית רק בתקופה הקיץ בה הדרכים הרריות של איסלנד נפתחות, בדר”כ בין תחית יולי עד אמצע ספטמבר (תלוי במזג האוויר). הגעה לאזור אפשרית ברכב 4
X4 בלבד על דרך F88. זו אחת הדרכים המובילות בין השאר להר הגעש אסקיה ומטיילים עוצרים בדר”כ לביקור של שעה בנווה המדבר הצמוד להרדוברייד. מומלץ מאד לנסוע ברכב שטח גבוה משום שהדרך כוללת חציית מספר נחלים גבוהים יחסית כמו Grafarlandsá ו Lindá.

חציית נחל לפני Herðubreiðarlindir

מיקום הר הרדוברייד

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.