צרו איתנו קשר:

סיבות טובות לטייל איתנו

  • החברה היחידה בישראל המתמחה באיסלנד
  • טיול אישי “תפור” בדיוק לצרכים שלכם
  • צוות מומחים מקומי שמכיר את איסלנד מקרוב
  • התחייבות למחירים הנמוכים ביותר!
  • מוקד תמיכה ושירות טלפוני למטיילים 24/7
  • רשיון מטעם משרד התיירות האיסלנדי

שועל הקוטב

שועל הקוטב (נקרא גם: שועל ארקטי, שועל שלג) (Vulpes lagopus) הוא שורד איסלנדי אמיתי. השורשים שלו באיסלנד מגיעים עד לתקופת הקרח האחרונה ועד לבוא האדם הוא היה היונק הדומיננטי באי. החיים של שועל הקוטב באיסלנד התאפשרו אודות לסתגלנות וכושר עמידות מופלא שאיפשרו לו לשרוד ולשגשג בטבע אכזר ולעיתים קרובות דל במזון. שועל הקוטב הוא חיה קטנה יחסית, משקל בוגר ממצוע נע בין 3-4 ק”ג. את השועל הארקטי ניתן למצוא בכל רחבי איסלנד, אך אם הגעת האדם ועמו חיות המשק, השועל הארקטי הפך לאויב החוואים ונעלם כמעט לחלוטין מהנוף האיסלנדי לאחר ציד מסיבי שנמשך עד שנת 1994. כיום אזור הגידול העקרי שלהם כיום נמצא בשמורת הורנסטרנדיר (Hornstrandir) בקצה הצפוני של הפיורדים המערביים. זהו אחד האזורים המבודדים באיסלנד ללא התיישבות אדם. קו החוף הארוך עם סוגים רבים של ציפורים המקננות באזור מבטיח הספקת מזון סדירה לאוכלוסיית השועלים במקום.

גור שועלי שלג בקיץ

 

שועלי הקוטב מוכרים בשני צבעים, צבע “לבן” ו”כחול”. השועלים הלבנים הם לבנים כמעט לחלוטין בחורף אבל בקיץ מחליפים את צבעם לצבע חום אפרפר. השועל הכחול הוא בעל צבע חום כהה ושומר על צבעו לאורך כל השנה אם כי השמש הקייצית מחמצנת את צבעו עד שהוא מתבהר מה שמקשה על הזיהוי בין שני המינים. לשועל יש פרוות חורף עבותה שמקנה לא מראה מלא עם רגלים קצרות. בקיץ הפרווה מתקצרת והשועל נראה רזה יותר עם רגליים ארוכות.

מרכז השועל הארקטי

בשנת 2007 בעיירה סודאוויק החדשה (Suðavík) בפיורדים המערביים הוקם מהריסותיה של חווה מהמאה ה-19 מרכז שימור ומחקר המוקדש לשועל הארקטי. מרכז השועל הארקטי בסודאוויק (באיסלנדית: Melrakkasetur) מבוסס על תרומות ופעילות של מתנדבים מכל רחבי העולם. המרכז מציג דוגמאות של שועלים לבנים וכחולים ומסביר את ההבדלים בינהם, אורח חייהם, גנטיקה וחייהם בטבע. כל זאת בליווי הסברים, תמונות וסרטונים. בעונת הקיץ ניתן לראות מקרוב גורים של שועל קוטב השוהים זמנית במכלאה בחצר המוזיאון.

פוחלץ של שועל שלג לבן

 

שעות פתיחה: בתקופת הקיץ 1 ליוני עד ל-31 לאוגוסט המוזיאון פתוח 7 ימים בשבוע בין השעות 22:00-10:00. בחורף שעות הפתיחה משתנות – לפרטים בקרו באתר מרכז השועל הארקטי. במקום אינטרנט אלחוטי חופשי, שתייה, אוכל, חנות מזכרות, בירה טובה ואוירה נחמדה בבית עץ עם נוף משגע מסביב.

 

מרכז השועל הארקטי בסודאוויק