סוסים איסלנדיים

היסטוריה של הסוס האיסלנדי. כיצד הגיעו הסוסים לאיסלנד?

סיפורם של הסוסים האיסלנדיים מתחיל כאשר הוויקינגים הראשונים שהגיעו לאיסלנד הביאו עימם את הסוסים שלהם באניות ומאז לאחר למעלה מאלף שנה, לא הגיעו סוסים נוספים לאיסלנד. הסוסים של היום הם צאצאים ישירים של אותם סוסים שאולם ויקינגים הגיעו איתם ולאחר בידוד של למעלה מאלף שנה על האי התפתח אותו סוס לזן נפרד בפני עצמו. הסוסים האיסלנדיים הם לא גדולים במיוחד אך חזקים ומותאמים לאקלים ופני השטח האיסלנדי.

סוסים בנוף האיסלנדי
סוסים בנוף האיסלנדי

יופי זה לא הכל. כלי עבודה הכרחי שהפך לכלי מותרות.

הם יפהפיים וצבעוניים, זהו מחזה נפוץ לראות סוס בעל גוונים שונים, למשל, רעמה לבנה, גוף חום וזנב שחור. הסוסים האיסלנדיים ידידותיים מאד, צייתנים ורק לעתים רחוקות עושים לרוכבים עליהם בעיות. גובהו הממוצע של הסוס האיסלנדי הוא 135 ס”מ ועל אף גודלו (יש כאלה הטועים לחשוב שהם סוסי פוני) הוא יישא רוכב מבוגר יום אחרי יום בלי שום בעיה ובכל תוואי שטח: על כרי דשא, לאורך מדרונות ההרים, דרך נהרות ועל פני שדות גסים של לבה. באיסלנד שנמצאת על קצה החוג הארקטי לתושבים המקומיים לא היה סיכוי רב לנסות לעבד את אדמת האי ומאז שהמתיישבים הראשונים הגיעו לכאן מעט השתנה. האדמה נשארה ברובה לא מעובדת, פראית לגמרי. ישנם למעלה מ-200 הרי געש, גייזרים, קרחונים, שלג עד על ההרים, עמקים ירוקים ומפלי מים רועמים. מאז תקופת המודרנה הסוס האיסלנדי עבר הסבה מקצועית מבהמת עבודה קשוחה לחיית מחמד נעימה שמשמשת בעיקר לפנאי ולספורט. כיום הסוסים האיסלנדיים קיבלו מעמד של "אוצר" מקומי ומטופחים שחלק מהמסורת והמורשת של איסלנד.

מה כדאי לדעת לקראת הפגישה עם סוסים איסלנדיים?

לא משנה באיזו עונה תגיעו לאיסלנד, המפגש שלכם עם סוסים איסלנד קרוב לוודאי מובטח. בעת טיול תוכלו להבחין בסוסים איסלנדיים בחוות לצד הכבישים כמעט בכל מזג אוויר. רק בסופות אימתניות בעלי הסוסים דואגים להכניס אותם לאורוות אך ברוב ימות השנה החשיפה שלהם לאלמנטים של הטבע מחזקת אותם ומתאימה אותה לחיים באי. בסופו של דבר זה מה שהביא את הסוס להסתגל לתנאי הקיימים ולשגשג בהם. יש כמה כללים בסיסיים שכדאי להקפיד כאשר אתם פוגשים סוס איסלנדי.

  1. הסוסים הם רכושם הפרטי של החוואים, אז ראשית אל תעברו את הגדרות המפרידים.
  2. החוואים דואגים לאמן את הסוסים לכן רצוי להימנע ממגע פיזי איתם על מנת לא לפגוע באימון שלהם.
  3. אסור להאכיל את הסוסים. יש להם שפע של מזון.
  4. לעולם אל תרכבו על סוס ללא אישור מפורש של הבעלים, הדבר יעמיד אותך ואת הסוס בסכנה חמורה.
  5. כאשר אתם מתכננים לעצור בצד הדרך לראות סוסים ולצלם סוסים, אנא הקפידו לעצור במקום בטוח וחוקי למען ביטחונכם וביטחון הזולת.
  6. הדרך הבטוחה ביותר להכיר את הסוס האיסלנדי מקרוב זה להצטרף לטיול רכיבה על סוסים מודרך. שם תקבלו הסבר על הסוס ותקבלו סוס מאומן ושקט מתורגל ברכיבה עם אנשים זרים.

הזמינו טיול רכיבה קסום

Tölt – כישרון המיוחד של הסוס האיסלנדי

הסוס האיסלנדי המהולל אמנם נראה כמו פוני, אך הסוסים האיסלנדיים הם גזע מאד מבוקש בעל תכונות ייחודיות וחמש צורות הליכה ודהירה. בנוסף לצורת הדהירה הרגילה של שאר הסוסים, הסוס המקומי יכול לנוע בצורה מאד חלקה ונעימה לרוכב שנקראת "Tölt". הסוס שומר על גובה פחות או יותר אחד בעת ה Tölt והרוכב שכמעט ואינו מקפץ על האוכף יכול ליהנות מרכיבה מהירה יחסית אך רגועה ונעימה.

הידעת? שלושה עשר סוסים איסלנדיים כיכבו בהפקת העיבוד הקולנועי של "ההוביט".

חוק טוהר הגזע

עם השנים כאשר איסלנד יותר ויותר נחשפה לעולם, ובמיוחד בשנים האחרונות הפך גזע זה של סוסים לבעל ערך רב ביותר והוא מבוקש מאד ברחבי העולם. חוואים רבים מייצאים סוסים למדינות אחרות. ניתן למצוא סוסים איסלנדיים בחוות של שייכים מהאמירויות ובעלי ממון בסין. לשמירת טוהר הגזע ועל מנת לוודא שלא יכנסו מחלות חזרה לאי, החוק קובע שכל סוס שיוצא מהמדינה לעולם לא חוזר. אסור לייבא סוסים לאיסלנד. היו בעבר הרחוק ניסיונות לגוון את מאגר הגנים של הסוסים אך זה נגמר כמעט בהכחדת הגזע ומאז חל איסור לייבא סוסים לאיסלנד. כיום הסוסים האיסלנדיים בריאים וחסונים עם מעט מאוד מחלות תורשתיות. הם זוכים לטיפול מצוין והם לרוב מאריכי ימים. פרטים רבים חיים בסביבות ארבעים שנה ואף יותר.

הסוס האיסלנדי בחיי היום יום

סוס איסלנדי בחורף
סוס איסלנדי בחורף

בעבר הסוס שימש כבהמת משא ועבודה אך כיום הסוסים משמשים בעיקר לפנאי וספורט. באיסלנד מתקיימים תערוכות יופי לסוסים ומרוצים אך איסלנדיים רבים פוגשים את הסוס לאו דווקא בחוות אלא גם בצלחת. בשר סוסים הם דבר לגיטימי באיסלנד ועד כמה שזה נשמע מוזר, חוואים בעצמם שמגדלים סוסים כחיות מחמד וטיפוח אוכלים אותם בעצמם. בשר סוסים טרי וקפוא נמכר בסופרמרקטים לצד בשר בקר, עופות וחזיר. בארץ שבה מזונות עתירי חלבון היו מצרך נדיר, אין זה פלא שסוסים בהחלט מוסיפים עוד מנה לצלחת שממילא לא הייתה עמוסה במיוחד בעבר.

סוס איסלנדי בביקור ברכב
תראו מי הגיע לביקור ברכב?

האם גזע סוסים חדש התגלה באיסלנד?

בחודש נובמבר של שנת 2021 דווח כי בחוות Skaftárhreppur בדרום איסלנד יתכן והתגלה גזע חדש של סוסים. סוסים אלה חיו בחווה בבידוד במשך השישים שנים האחרונות. הם מעולם לא נכנסו לאורווה, פרסותיהם מעולם לא נקצצו וגם לא צחצחו להם את השיניים. הם גם לא קיבלו שום חומרי אנתלמינציה (נגד טפילים). הסוסים נראים קטנים יותר מהסוס האיסלנדי המצוי והם בכושר מצויין. סימנים רבים מעידים כי ייתכן ומדובר בגזע חדש אך העניין מצריך בדיקה ודגימות דם של הסוסים נמצאות בבדיקה. כמה חוקרים שראו את הסוסים אומרים שנראה שיש הבדל מהותי בין הסוסים האיסלנדים לסוסים המבודדים והם נראים כמו גזע אחר. נמשיך לעדכן עם הממצאים.