קרחון סולהיימיוקול – Sólheimajökull

קרחון סולהיימיוקול (Sólheimajökull) הקרחון המפורסם באיסלנד הוא אינו קרחון שעומד בפני עצמו אלא שלוחה של קרחון מירדאלסיוקול (Mýrdalsjökull), הקרחון הרביעי בגודלו באיסלנד. סולהיימיוקול נמצא בחופה הדרומי של איסלנד לא רחוק מהעיירה ויק (Vík). סולהיימיוקול הוא הקרחון הפופולרי ביותר באיסלנד בעיקר משום שהגישה אליו קלה מאד ואינה מצריכה רכב שטח. ניתן להגיע לקרחון עצמאית עד טווח נגיעה ולהתרשם מגודלו. עלייה עצמאית על הקרחון אסורה ומי שמעוניין לצאת לטיול על הקרחון מוזמן להצטרף לחברה המארגנת טיול הליכה מודרך על קרחון.

כנסו לבחור טיול עצמאי הכולל את קרחון Sólheimajökull ומקומות מקסימים נוספים בדרום איסלנד!

קרחון סולהיימיוקול
כתמים של אפר וולקני שחור על קרחון סולהיימיוקול

שם הקרחון – שיעור קצר באיסלנדית

כמו שמות רבים באיסלנדית, שם הקרחון מורכב מכמה שמות מחוברים יחד. סול-היימה-יוקול פירושו "בית קרחון השמש". Jökull באיסלנד פירושו קרחון, תוכלו לזהות שמות של קרחונים איסלנדים כאשר שמו יסתיים במילה זו.

מאפייניו של קרחון סולהיימיוקול

אורכו של הקרחון הוא 8 ק"מ ורוחבו 2 ק"מ. אחד המאפיינים הבולטים של הקרחון הוא מעטה שחור של אפר וולקני שעדיין מכסה חלקים ממנו. לאחר התפרצות הר געש אייפיאטלאיוקול (Eyjafjallajökull) הסמוך בהתפרצות המסיבית של שנת 2010, שכבת אפר עבה כסתה את הקרחון והעניקה לו מראה שחור מוזר. כיום מרבית שכבות האפר נעלמו כתוצאה מהמסה. הקרחון נראה כמו לשון קרח המשתפלת מההר. זהו הר געש קטלה (Katla) אחד הרי הגעש הגדולים והקטלניים באיסלנד הרובץ מתחת למעטה הקרח של קרחון מירדאלסיוקול.

טיולים על קרחון סולהיימיוקול

שלושת האטרקציות הפופולריות ביותר בקרחון הם:

טיול הליכה על הקרחון

סיור מודרך עם מדריך מקצועי, בעזרת קסדות, קרמפונים וגרזנים. הסיור מספק הסבר על הקרחון, היווצרותו ומאפייניו. זהו טיול בדרגת קושי קלה לכל אחד. לחצו להזמנת כרטיסים לטיול הליכה על קרחון.

טיול אופנועי שלג

טיול אופנועי שלג יוצא על קרחון מירדאלסיוקול ונמשך שלוש שעות, מתוכם שעה על הקרחון עצמו. זהו טיול בליווי מדריך. נוסעים בשיירה לראש הקרחון ומקבלים היכרות אינטימית עם ענקי הקרח. הבונוס הגדול הוא תצפית מדהימה על החוף הדרומי של איסלנד. לחצו להזמנת כרטיסים לטיול אופנועי שלג

מערת קרח

ביקור במערת קרח זה כמו כניסה לעולם של בדולח וקריסטל. לראות ואף לשמוע את הקרחון מבפנים זו חוויה מרתקת ומתאימה לכל המשפחה. לחצו למידע נוסף והזמנת כרטיסים לטיול למערת קרח.

שימו לב! חל איסור לטפס על הקרחונים באיסלנד באופן עצמאי וללא ליווי של מדריך מקצועי. הסכנה של נפילה לבקים וסדקים בקרחון היא אמיתית וצוותי הצלה נאלצים כל שנה לסכן את חייהם על מנת להציל מטיילים בלתי אחראים.

עתיד הקרחון

עתיד הקרחונים באיסלנד ידוע מראש. כולם עומדים להיעלם מהעולם במאתיים שנה הקרובות. אחד הקרחונים שיעלמו ראשונים הוא סולהיימיוקול. הקרחון מתכווץ במהירות של חצי מגרש כדורגל בכל שנה! תהליך גדילת הלגונה הנמצאת למרגלותיו ממחישה זאת בבירור. כעת המצב כבר בלתי הפיך והקרחון הגוסס צפוי להיעלם תוך כמה עשרות שנים. זוהי ההזדמנות האחרונה של הדור הנוכחי לבקר בפלא טבע זה.

Login