קרחון מירדאלסיוקול – Mýrdalsjökull

לאיסלנד יש מספר קרחונים גדולים המרוכזים בדרום איסלנד, קרחון מירדאלסיוקול (Mýrdalsjökull) [גם קרחון מירדאל] הוא הרביעי בגודלו במדינה. עם עובי של 700 מטרים במקומות מסוימים, גוש קרח ענק זה יושב לו חגיגית על פסגתו של הר הגעש קטלה (Katla), הר געש תת קרחוני מסיבי, האימתני ביותר במדינה.

לביקור בקרחון מירדאלסיוקול ובאתרים מרתקים אחרים בדרום איסלנד כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

קרחון מירדאלסיוקול

קוטר הקלדרה של קטלה הוא 10 ק"מ והוא התפרץ בין 16-20 פעם מאז ראשית ההתיישבות באיסלנד (שנת 930 לספירה), עם מרווח ממוצע של 40-80 שנה בין התפרצות אחת לשנייה.

בכל פעם שהוא מתפרץ, מי הקרחון המומסים גורמים לשיטפונות קטסטרופליים במישורים שלמרגלותיו, ויוצרים בכך, ברבות השנים, את מדבר Mýrdalssandur בצדו הדרום מזרחי של הקרחון. ההתפרצות האחרונה של קטלה אירעה ב-1918.

קרחון סולהיימיוקול – Sólheimajökull

קרחון סולהיימיוקול (Sólheimajökull) הוא שלוחה ארוכה של קרחון מירדאלסיוקול לחופה הדרומי של איסלנד. פירוש שם הקרחון ציורי לא פחות מחזותו ובתרגום מילולי הינו 'הבית של קרחון השמש'. זהו אחד הקרחונים הנגישים ביותר באיסלנד ומכאן אחד הפופולריים ביותר לביקור. הקרחון נמצא במרחק של סה"כ 160 ק"מ מרייקיאוויק. אורכו של קרחון סולהיימיוקול הוא 8 ק"מ ורוחבו שני ק"מ, הוא נראה כמו לשון ארוכה של נהר קרחוני היורדת מההר, מה שיוצר את הרושם שמדובר בקרחון נפרד. אחד המאפיינים הבולטים של הקרחון הוא צבעו השחור וזאת אודות לאפר הוולקני שירד עליו בהתפרצויות לאורך השנים. במיוחד זכורה ההתפרצות משנת 2010 של הר געש אייפיאטלאיוקול (Eyjafjallajökull) שכסתה את הקרחון בשכבה עבה יחסית של אפר שחור.

טיולים על הקרחון

מראה הקרחונים מהפנט וככל שאתם נמשכים להגיע למרגלות הקרחון, אל תתפתו לצאת ולכבוש אחד מהם בעצמכם אם אינכם מאומנים או מנוסים. טיפוס על קרחונים ללא מדריך מוסמך זו חוויה מסוכנת. הדרך המומלצת להתמודד מול ענקי הקרח היא לעשות זאת בחברתו של מדריך טיולי טבע מנוסה.

קרחון מירדאלסיוקול

יש שתי דרכים מומלצות ובטוחות לחוות מקרוב את הקרחונים.
1. טיול אופנועי שלג. שעה של רכיבה מקסימה על גבי גוש הקרח הגדול. לא "תטוסו" על הקרחון במהירות כמו ג'יימס בונד וטוב שכך – אם תעשו זאת תפספסו את עוצמתם של הנוף והמראות המדהימים.

2. טיול הליכה על קרחון עם מדריך מוסמך. טיול הליכה על קרחון יוצאים על הלשון הקרחונית Sólheimajökull שיורדת משוליו של קרחון מירדאלסיוקול. להזמנת כרטיסים לחיצה כאן.

חזרה אל דרום איסלנד »