טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

פארק ת’ינגווטליר – Þingvellir

פירוש השם ת’ינגווטליר (Þingvellir) הוא ‘מישורי הפרלמנט’, ומבחינה היסטורית, תרבותית וגאולוגית זהו ללא ספק האתר החשוב ביותר באיסלנד כולה. הוא ממוקם באזור וולקני מיוחד במינו שכולו הרי געש ושדות לבה, ולא בכדי הוכרז על ידי אונסק”ו (UNESCO) כ’אתר מורשת עולמית’.

פארק תינגווטליר
פארק ת’ינגגטליר בקיץ

הפארק הלאומי ת’ינגווטליר נוסד בשנת 1930, הראשון באיסלנד. על מנת להגן על שרידי אתר הפרלמנט כמו גם על תופעות טבע יחודיות לאזור. ת’ינגווטליר הוא בקע גיאולוגי (Rift Valley), ושבו שוכן Þingvallavatn, גדול האגמים הטבעיים באיסלנד. מערכת הגאיות והשברים הגיאולוגים המקיפים אותו נחשבת לאחת הדוגמאות הטובות ביותר על פני כדור הארץ לתזוזתם של הלוחות הטקטוניים. זהו אחד המקומות בהם מדף היבשה האירו-אסיאתי פוגש את רעהו הצפון-אמריקאי, וה’סדק’ בינהם נראה לעין.

פארק תינגוואטליר בחודש אפריל
פארק ת’ינגגטליר בחודש אפריל

רקע היסטורי

אין מקום המיטיב לתמצת את ההסטוריה של איסלנד ושל האומה האיסלנדית כפי שעושה ת’ינגווטליר. ה’אלת’ינגי’ (Althingi פרלמנט), התכנס לראשונה במקום זה בשנת 930 לספירה ונשאר כאן ברצף כמעט מלא עד 1798. מוסד זה, נשלט בעיקר ע”י צ’פים (ראשי שבט) שנעזרו באנשים מן השורה, הניח את היסודות ל’קהיליה האיסלנדית’ (Icelandic Commonwealth). ת’ינגווטליר היא מיקום המפגש השנתי לכל תושבי איסלנד, ובכך הניח את הבסיס ליסודות השפה והספרות, חלק בלתי נפרד מחיי העם האיסלנדי עד ימינו.הפרלמנט היווה את הסיבה הרשמית למפגש כל שנה, אבל ההתכנסות היתה חשובה גם לצורך חילופי מידע וחדשות, הקראת יצירות ספרותיות, הכרת בן או בת זוג פוטנציאלי וניהול שווקים וירידים.

פה ושם ניתן לראות שרידים מעטים ולא גדולים להתכנסויות אלו. כל האתרים ההיסטורים מקובצים בפינה הדרום מערבית של הפארק. לא קשה להבין מדוע: הצוקים משמשים כאמפיתאטרון טבעי, הנהר תורם דגה ומי שתיה, והמרחבים מציעים שטח לנטיית מחנות אוהלים.

פארק ת'ינגווטליור בין יבשות

סיור באתר יקח שעה אחת (למקומות ההיסטוריים) או בסביבות שעתיים-שלוש אם לוקחים את השבילים החיצוניים הכוללים גם תופעות גיאולוגיות, שילוט טוב יוביל אתכם לאורך השבילים ומוקדי העניין. פארק ת’ינגווטליר הוא אחד משלוש התחנות החשובות בסיור ‘מעגל הזהב’ המפורסם הכולל גם את פארק הגייזר ומפל גולפוס.

מפל Öxarárfoss

מפל Öxarárfoss הוא מפל בפארק הלאומי ת’ינגווטליר. הוא זורם מנהר Öxará ל-Almannagjá. הבריכה בבסיס המפל מלאה סלעים ובחורף לעתים קרובות היא מגיעה לקפאון כמעט מלא. המפל הוא אחד האטרקציות העיקריות של הפארק ויש מסלול קצר מהחניון המוביל אליו.

מפל Öxarárfoss

ת’ינגווטליר לצועדים וצוללנים

אפשר לצלול בת’ינגווטליר. טיולי צלילת בלונים שנורקל זמינים בבקע סילפרה (Silfra), על שפת אגם Þingvallavatn היושב ממש על הבקע הבין יבשתי. 90% ממימיו מגיעים מבקעים וסדקים תת קרקעיים. בקע סילפרה מפריד בין הלוחות הטקטוניים – אירופה מימנכם, אמריקה לשמאלכם, לפעמים במרחק נגיעה זו מזו, עם קצב התרחקות של כשני ס”מ בשנה. מידע נוסף על צלילה בסילפרה – לחיצה כאן

מפת פארק תינגווטליר

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.