הלגונה הקרחונית יוקולסרלון – Jökulsárlón

יוקולסורלון (Jökulsárlón) היא לגונת קרחון ציורית בחלקו הדרומי של קרחון ואטנאיוקול (Vatnajökull) על כביש 1 (כביש הטבעת) כ-370 ק"מ מזרחית לרייקיאוויק. הלגונה היא אחד מפלאי הטבע של איסלנד. עומקה של הלגונה הוא מעל 200 מטר, זוהי הלגונה הקרחונית הגדולה ביותר והעמוקה ביותר באיסלנד. היא ממוקמת בין הפארק הלאומי סקפטאפל לעיירה הופן.

שייט בלגונה הקרחונית

האטרקציה מרכזית באזור הלגונה ואחת הדרכים הייחודיות לראות את יוקולסארלון הוא שיט בין הקרחונית בסירה אמפיבית. הסירה בעלת הצמיגים נכנסת ללגונה בנסיעה וברגע שהיא כולה במים מתפקדת כסירה לכל דבר. במהלך השיט ניתן לעיתים קרובות להבחין בכלבי ים המשתזפים על גבי הקרחונים ואף ללמוד על ההבדלים בין קרח רגיל לקרח עשוי מקרחון. מי שרוצה יוכל גם לטעום מהקרח. השיט בלגונה אורך כ-45 דקות וכרטיסים רצוי לרכוש מראש. אופציה נוספת ואולי אף עדיפה, היא לשוט בסירת זודיאק, קטנה הרבה יותר, שתדע לקחת אתכם קרוב יותר לקרחונים. השייט אינטימי יותר (הרבה פחות מטיילים על הסירה בהשוואה לרכב האמפיבי) ובעצם החחסרון היחידי שהוא מעט יקר יותר מהשייט באמפיבי.

הזמינו כרטיסים לשייט בלגונה באישור מיידי

היווצרות הלגונה

האגם נוצר בשנת 1934 ומאז גדל בהתמדה בעקבות ההמסה המסיבית של הקרחון. גושים גדולים של קרח מתנתקים כל הזמן מקרחון ואטנאיוקול וצפים על פני הלגונה עד שהם נסחפים לים נישאים על גבי נהר הקרחון. בשל קירבתו הרבה של האגם לים וחדירת מים מלוחים ללגונה, יש חשש שהאגם בסופו של דבר יהפוך למפרץ ים. הממשלה האיסלנדית פועלת על מנת למנוע מצב זה.

אורות הצפון מעל הלגונה הקרחונית
אורות הצפון מעל הלגונה הקרחונית

איך מגיעים?

הלגונה נמצאת סמוך לכביש הטבעת ואוטובוסים שנוסעים בין רייקאוויק להופן בדר"כ עוצרים שם. יש במקום מרכז מבקרים וקפיטרייה.

ספינה אמפיבית בלגונה הקרחונית
ספינה אמפיבית בלגונה הקרחונית

טריוויה

באתר לגונת הקרחון הוסרטו סצנות מארבעה סרטים הוליוודיים שוברי קופות: רצח בעיניים ולמות ביום אחר מסידרת ג'יימס בונד, טומב ריידר, ובאטמן מתחיל.

חוף היהלומים – Diamond Beach

חוף היהלומים (Diamond Beach) הוא רצועה של חול שחור השייכת למישור הקרחוני הגדול של החוף הדרומי. החוף ממוקם בשפך הלגונה אל חופה הדרומי של איסלנד. זהו המקום בו הקרחונים הצפים בלגונה מסיימים את מסעם לקראת העלמותם כתוצאה מהמסה. נצנוץ שברי הקרחונים אל מול הקונטרסט השחור של החוף העניק למקום את הכינוי ההולם "חוף היהלומים". החוף נמצא מצידו השני של הגשר המפריד בין הלגונה אל היום ונחשב לאחת מנקודות הצילום המפורסמות באיסלנד.

חוף היהלומים
חוף היהלומים

הלגונה הקרחונית בריידאורלון – Breiðárlón

סמוך ללגונה Jökulsárlón ישנן מספר לגונות קטנות יותר כמו לגונת הקרחונים Fjallsárlón  ולגונת Breiðárlón הנמצאת כמה קילומטרים מערבית ליוקולסורלון. פירוש השם  בריידאורלון הוא "לגונת הנהר הרחב" הגישה ללגונה היא בדרך עפר קצרה, המקום ניתן לזיהוי בקלות על המפה ואמצעות שילוט המוביל למקום. לגונת בריידאורלון מהווה הכנה ראוייה לקראת העצירה בלגונת Jökulsárlón המפורסמת יותר.