טיול במנהרת קרח

גלו את הפלא החצוב בקרחון Langjökull עם הטיול המפורסם Into the Glacier

הזמנת כרטיסים למנהרת הקרח באישור מיידי

 

טריפ שאפתני ייחודי מסוגו בעולם בקרחון לאנגיוקול (Langjökull) במרכז ההררי של איסלנד. קרחון לאנגיוקול או "הקרחון הארוך" הוא הקרחון השני בגודלו באיסלנד ושטחו הוא 950 קמ"ר. הנקודה העמוקה ביותר בקרחון מגיעה לעומק של 580 מטרים. חוואים מקומיים מאזור הוספטל (Husfell) החליטו להגשים חלום ישן ולחפור מנהרה בתוך הקרחון. ציוד ודחפורים הועלו לראש הקרחון והחלה חפירה של מערכת מנהרות בעומק הקרחון, כעשרים מטרים מתחת לפני השטח. ההגעה לראש הקרחון נעשית ע"י משאיות מיוחדות במשקל של 20 טון ובעלי הנעה 8X8 שהיעוד הראשוני שלהם הוא נושאי טילים. באיסלנד הם קיבלו אישור להסיע נוסעים והם על כל כובד משקלם חזקים דיים לעלות על הקרחון. לאמיתו של דבר, יש מעט מאד מכשולים המסוגלים לעמוד בפני משאיות אלה. מי שהחליט להמיר את היעוד של משאיות אלה, כנראה דבק בכלל הנודע: כאשר נוסעים ברמות ההרריות של איסלנד מה שגדול יותר הוא טוב יותר!

הפרויקט נקרא "Into the Glacier" והרשמה לסיורים החלה בקיץ 2015. הסיור במנהרות נעשה בליווי מדריך, בחלק מן המנהרות חוברו חדרים עם קוביות קרח המשמשות ככיסאות. בתוך קירות המנהרות הוחדרו פנסי LED שאינם מפיצים חום המאירים את הגוון הכחול של הקרחון. המבקרים בקרחון זוכים לתצוגה של אורות הנדלקים עם קצב התקדמותם וזאת בין השאר על מנת לחסוך אנרגיה. אחת ההפתעות המבורכות שהתגלו בעת החפירה הם סדק בקרחון (Crevasse) שחושף למבקרים כיצד נראה סדק מלמטה.

הפרויקט הוגדר כ"ירוק" שאינו פוגע בקרחון ולאחר שיינטש (אם בכלל) הקרחון אמור לשקם את עצמו באופן טבעי כעבור זמן מה. מדענים מהאוניברסיטה של איסלנד לוקחים דגימות מהקרחון על מנת ללמוד טוב יותר על מצבו.

לאתר החברה – Into the Glacier

במהלך הקיץ (1.6 – 15.10) הטיול יוצא מהעיירה הוספטל (Husafell) עם הסעה או מתחנת היציאה בקרחון (Klaki base camp). ניתן להגיע לנקודת היציאה ליד הקרחון (Klaki base camp) עם רכב 4X4 בלבד.

מי שאינו נוהג ברכב 4X4 חייב לקחת את ההסעה מהוספטל. ההסעה יוצאת מהוספטל בשעות 10:00, 12:30 ו-15:00 ולוקחת בסביבות 40 דקות.

הדרך ההררית F550 המחברת בין פארק ת'ינגווליר עם המחנה ליד הקרחון (Klaki base camp), היא דרך עפר המתאימה לרכבי 4X4 בלבד ופתוחה במהלך הקיץ בלבד.

במהלך החורף (16.10 – 31.5) הטיול יוצא מהעיירה הוספטל (Husafell) וכולל הסעה לקרחון. ההגעה להוספטל בחורף היא על כביש 1 לבורגרנס (Borgarnes) ולאחר מכן דרך 50 ו-518 עד להוספטל.

הטיול כולל:
משך הטיול 3-4 שעות.
ליווי עם מדריך מקצועי דובר אנגלית.
אינטרנט חופשי ברכב ההסעה לקרחון.
אוברול חם וכיסוי לנעלים.
קרמפונים – מסמרים המתחברים בקלות לנעלים למניעת החלקה.

רצוי להביא:
נעלים עם עמידות בפני מים וגרביים חמות.
מעיל חם.
כוכב צמר וכפפות.
משקפי שמש.
מצלמה.