טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

האזור הגיאותרמי גייזר – Geysir

גייזר (Geysir) הוא אחד האטרקציות המפורסמות ביותר באיסלנד והמקור לשמה של תופעת הטבע הידועה כ”מעיינות המזנקים”. גייזר התגלה וקיבל את שמו במאה ה-13 כהתפרצויותיו התנשאו לגובה של 80 מטר. אבל כיום הוא רגוע מאד, מבעבע בעצלתיים ובקושי מושך תשומת לב, למרות שמאז לרעידת האדמה הגדולה של שנת 2000 הוא התפרץ מספר פעמים. אז מה עם כל התמונות של גייזר שראיתם? אלו תמונות של Strokkur ממש ליד גייזר, המתפרץ בצורה מרשימה כל חמש דקות, בהגיעו לעיתים לגובה של 40 מטר.

גייזר

פארק הגייזרים

היום האטרקציה של הפארק הוא הגייזר ‘סטרוקור’ (Strokkur) אשר פירושו באיסלנדית “מַחבֵּצָה”. סטרוקור נמצא במרחק כמה מטרים מהגייזר הגדול והוא מתפרץ במרווחי זמן קבועים של 5-10 דקות בערך. סילון עז של מים רותחים עולה השמימה ומגיע לגובה של עד 40 מטרים, לשמחתם הרבה של הצופים מסביב. משערים שגייזר נוצר בסוף המאה ה-13 כאשר סידרה של רעידות אדמה חזקות שליוו התפרצות קטלנית של הר געש הקלה (Hekla), פגעו בעמק הוייקאדאלור (Haukadalur) וגרמו לפעילות גיאו תרמית בעמק. עמק הגייזרים כולו הוא פארק גיאו תרמי היושב על גבי קלחת עצומה של מים רותחים. מכל עבר מים, בוץ וגופרת מבעבעים מפתחים באדמה ושריקות קיטור נשמעות מדי פעם. הבוץ הצבעוני הוא תוצאה של החיידקים וצמחים פרימיטיביים המשגשגים בתנאים קשים אלה. חלקם, כמו החיידק הפריתי חי בטמפרטורה של 60° בסביבה של מימן גופרתי מה שגורם לריח הביצים הסרוחות ונותן לאדמה את צבעה האפור.

גבעת לוייגארפיאטל

במרחק קטן מערבה נמצאת גבעת לוייגארפיאטל (Laugarfjall), גיבעה קטנה עם נוף פנורמי מרהיב המשקיף על אזור פארק הגייזרים. מלך דנמרק כריסטיאן התשיעי, ביקר באזור בשנת 1874 ובעת שנשען על אחד הסלעים בגיבעה אורחיו ניסו להרשימו ע”י הרתחת ביצים בתוך המעיינות החמים. מאז זכו סלעים אלה להיקרא “האבנים של המלך”.

כיצד גייזר מתפרץ?

הגייזר באיסלנד שוכן באזור גיאותרמי פעיל. בגלל מערכת האינסטלציה התת קרקעית, מי תהום באים במגע עם הסלע החם ומתחממים ונוצר לחץ תת קרקעי. כאשר המים מגיעים לטמפרטורת השיא הלחץ שנוצר יוצר התפרצות שלעיתים מגיעה לגובה של 30 מטרים באוויר. שימו לב, שהמים שמתפרצים מהגייזר חמים מאד ולמען בטיחותכם רצוי לשמור מרחק ולא לעבור את התחום המותר.

גייזר

האם הביקור בגייזר עולה כסף?

מטיילים אינם חייבים לשלם דמי כניסה בעת ביקור באזור הגיאותרמי של גייזר. בצמוד לגייזר יש תחנת מידע, תחנת דלק וחנות עם מסעדה.

מתי הזמן הטוב ביותר לראות גייזר מתפרץ?

גייזר ‘סטרוקור’ (Strokkur) מתפרץ כל 5-10 דקות בערך ומשגר סילון מים חמים אל על. אם ברצונך להתרחק מההמון, אנו ממליצים להגיע מוקדם בבוקר, לפני השעה 10:00 או אחרי השעה 16:00. עם זאת, בעונת השיא (יוני – יולי – אוגוסט) יהיו במקום תיירים כמעט בכל הזמנים.

כיצד מגיעים לגייזר?

ניתן להגיע לגייזר במסגרת מסלול “מעגל הזהב” המתחיל מרייקיאוויק ועובר בין השאר במפלי גולפוס, ת’ינגווטליר ועוד תחנות בדרך. הכניסה חופשית. הביקור במקום מומלץ ביותר! אזור המעיינות החמים נמצא במרחק של 100 ק”מ מרייקיאוויק, על כביש 35 או אם מגיעים מרייקיאוויק ניתן להגיע גם על כביש 37. אנו מציעים טיולי יום רבים לאזור מעגל הזהב הכוללים ביקור בגייזר, מפל גולפוס ובפארק הלאומי תינגווטליר.

מפת גייזר

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.