טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

הר הגעש הקלה – Hekla

הקלה (Hekla) הוא הר געש פעיל בדרום איסלנד המגיע לגובה של 1491 מ’. הקלה הוא ההר געש הפעיל ביותר באיסלנד עם יותר מעשרים התפרצויות מאז שנת 874. במהלך ימי הביניים לאחר שהתפרצויות מההר הרסו כפרים והרגו עשרות אנשים, זכה ההר לכינוי הלא מחמיא “השער לגיהנום”.

הר געש הקלה

“שער לגהינום”

הר הגעש הקלה הוא חלק מרכס געשי באורך של 40 ק”מ כאשר סדק באורך של 5 ק”מ ברכס בשם הקלוגייה (Heklugjá) נחשב למעשה להר הגעש עצמו. ההתפרצויות המסיביות האחרונות של ההר כיסו את מרבית שיטחה של איסלנד בשכבות של אפר וולקני אשר משמשות כיום כדרך נוחה לתארך התפרצויות של הרי געש אחרים באיסלנד. עד היום כ-10% מהאפר הוולקני המכסה את איסלנד מקורו בהתפרצויות של הקלה באלף שנה האחרונות. סביב ההר מצוי שדה הלבה הגדול בעולם בשטח של 8 קמ”ר.

הר געש הקלה

טיפוס על הקלה

למרות העובדה שהפעילות הססמית סביב ההר גבוהה ותיאורית הוא עלול להתפרץ כל רגע. הקלה הוא יעד טיול פופולרי ובהחלט שווה את הסיכון (אמר מי שהיה שם וניצל). ההר מרשים ביותר והנוף מלמעלה פנטסטי. גם העובדה שלהר יש מקום חשוב בהיסטוריה האיסלנדית והסאגות שמזכירות את שמו ביראה בהחלט נותנים ערך מוסף לחוויה. במשך שנים ארוכות אנשים פחדו לטפס על הקלה בעיקר בשל מוניטין ימי הביניים שלה כהיותה השער לגיהינום. לאחר כל התפרצות נטה ההר להמשיך לרטון – לפעמים במשך חודשים. בימי הביניים הדבר התפרש כ’קולות שבר של נשמות מיוסרות’, מה שתרם כמובן את חלקו למיתוס. למרות מוניטין מטיל אימה זה, החליטו בשנת 1750 שני צעירים איסלנדים אמיצים, לטפס ולהביס את המיתוס. אם בכוונתכם לטפס על ההר, מומלץ מאד להגיע מוכנים היטב ובעיקר להיות בקיאים בנהלי חירום במקרה של שינוי פתאומי במזג האוויר או התפרצות. ניתן לקבל מידע נוסף במרכז המידע באזור. אם אגן בחרתם לטפס על ההר, המסלול יוצא מדרך F225 המובילה אל לנדמנלאוגר (Landmannalaugr). הטיפוס עצמו לוקח לפחות שבע שעות, ארבע למעלה ושלוש למטה. מידע נוסף זמין ב Hekla Centre לגבי עצה טובה ומפה מפורטת.

הר הקלה

כיצד להגיע?

בנסיעה על כביש מספר 1, מיד לאחר העיירה הלה (Hella) יש לפנות לכביש 26 ומשם לפנות ימינה לכביש F115 אל לנדמנלאוגר (Landmannalaugar) . במקום אכסניית נוער ובה מרכז מבקרים בו תוכלו לקבל מידע על הטיולים באזור

מפת הר געש הקלה

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.