טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

מכתש קריד – Kerið

קריד הוא אגם מכתש געשי באזור גרימסנס בדרום איסלנד. האגם בתוך המכתש מלא במים כחולים-ירוקים חלביים בתוך מדרונות שחורים ואדומים עמוקים. מכתש קריד הוא תחנת עצירה פופולרית והוא חלק ממסלול מעגל הזהב המפורסם. גיאולוגים מאמינים הי היווצרות המכתש התרחשה לפני יותר מ 6,000 שנה כאשר תא מגמה קרס בסוף התפרצות געשית. המכתש הוא הצפוני ביותר מבין שורת מכתשים הנקרא Tjarnarholar והמכתש הוא אחד מכמה אגמי מכתש שהם חלק מהאזור המכונה האזור הוולקני המערבי של איסלנד. אזור זה כולל את חצי האי רייקאנס (Reykjanes) וקרחון לנגיוקול.

מכתש קריד בחורף
האגם במכתש קריד קפוא במהלך החורף

מה עומק מכתש קריד?

עומקו של קריד הוא 55 מטר עד קרקעית האגם בתחתית. מתחת למפלס מסוים, חללים וחרכים בסלע מתמלאים במי תהום. אגם המים הנוכחי בתחתית המכתש הוא חלק מאותה היקוות של מים תהום והוא אינו נגרם בשל גשמים. סביב המכתש יש מסלול הליכה מסומן בו ניתן להלך מסביב לאגם ולראות את המורדות האדומים שחורים של המכתש הנמצאים בקונטרסט למים החלביים של תחתית המכתש. רוחב  המכתש הוא 170 מטר והיקפו 270 מטר.

טיול הליכה סביב המכתש ולאגם

סביב קריד יש מסלול הליכה המקיף את המכתש כולו. השביל מספק זוויות נוף מרתקות על המכתש והנוף מסביב. בנוסף למסלול הליכה ההיקפי יש גרם מדרגות המוביל לתחתית המכתש עד לקו המים. אם אתם מבקרים במקום במהלך החורף היזהרו לא להחליק! הסיבה לכך שהאגם בתוך המכתש צבעוני כל כך זה בשל המינרלים מהסלעים, המחלחלים למים וצובעים אותם.

מכתש קריד בקיץ
מכתש קריד בקיץ

היכן נמצא מכתש קריד?

המכתש ממוקם 15 ק”מ צפונית לעיירה סלפוס (Selfoss),על כביש 35, בדרום איסלנד. בצמוד למכתש קיים חניון.

מתי התפרץ מכתש קריד?

מכתש קריד נוצר בהתפרצות לפני למעלה מ 6,000 שנה.

כמה עמוק האגם במכתש קריד?

עומק המים נמדד בשנות החמישים של המאה העשרים והם בעומק של בין 8 ל-9 מטרים.

כמה עולה לבקר במכתש קריד?

המכתש נמצא על שטח פרטי, ויש דמי כניסה בסך 400 קרונות (3 יורו) למבקר.

מפת מכתש קריד

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.