טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

האי וידיי – Viðey

אם כבר עשיתם טיול יום ברייקיאוויק ואתם מעוניינים בהרחבה אפשרית אז, סמוך לעיר, במרחק כמה דקות הפלגה מנמל סונדאהופן (Sundahofn) נמצא האי וידיי (Viðey). לאי הקטן שמור מקום מיוחד בהיסטוריה האיסלנדית והוא משמש כנקודת מפלט פופולרית לתושבי רייקיאוויק המחפשים לברוח לרגע מהעיר ולהנות מהתרבות והטבע במקום.

האי וידיי

היסטוריה

ההתיישבות בוידיי החלה בשנת 900 לספירה (כמו בשאר איסלנד) ועם השנים התפתח שם דייג וחקלאות בקנה מידה קטן. במאה ה-13 נבנו במקום כנסייה ומנזר שסביבם התקיימה הקהילה. ההתיישבות באי המשיכה לכל אורך הזמן בו איסלנד הייתה תחת שלטון נורבגיה ודנמרק. במאה ה-18 סקולי מגנוסון – הגזבר הכללי של איסלנד תחת הכתר הדני , קבע את מגוריו הרשמיים באי ועבורו נבנה “בית וידיי”. המבנה המרכזי הבולט שקיים עד היום.
במהלך כהונתו הוא ניסה (בהצלחה חלקית) לפתח באי חקלאות של מיני צמחים שונים כמו טבק, תפוחי אדמה ותבלינים.
במרוצת השנים עד המאה ה-20 השליטה בוידיי עברה בין משפחות חזקות ששלטו באיסלנד. הוקמה שם רפת מן הגדולות לאותה תקופה, תופעל במקום הנמל הימי הראשון ששימש ספינות שהפליגו מחוץ לאיסלנד וחברת הדייג המרכזית (חברת המיליון) הקימה שם את מטה החברה והמקום היה בשיא פריחתו בין 1930-1914 עם 138 תושבים.
עקב כישלונה של חברת הדייג ופתיחתו של נמל מרכזי ברייקיאויק, האי התרוקן לגמרי מתושבים והתושב האחרון עזב בשנות ה-50. כיום המקום נמצא בבעלות המוזיאון הלאומי של איסלנד.

מה יש לראות ולעשות באי וידיי?

בית וידיי – המבנה הגדול והמרכזי של האי שנבנה ב-1755, בתוכו יש תערוכה על ההיסטוריה של וידיי וגם בית קפה –מסעדה. מומלץ לשבת שם בסיום הביקור לקפה ו-וואפל איסלנדי מסורתי, להביט מבעד לחלונות הגדולים ברציף שאליו מגיעה הסירה שתשיט אתכם בחזרה לחופי רייקיאוויק.

מגדל השלום – IMAGINE PEACE TOWER – פסלה של יוקו אונו שמוקדש לבעלה המנוח האיש והאגדה ג’ון לנון וממחיש את תקוותו לשלום בשיר המפורסם “אימייג’ן”. כמו שניתן לראות בתמונה, הפסל הוא בצורת באר משאלות שעליה חרוטות המילים “שלום” ו “מחשבה” במגוון שפות כולל בעברית.
מדי שנה ב-9 לאוקטובר (יום הולדתו של ג’ון) מתקיים טקס חגיגי בו מודלקת אלומת אור חזקה מתחתית הבאר למען תקווה ושלום עולמי, שמאירה בפס לבן אנכי את שמי ריקיאוויק עד ה8 לדצמבר תאריך הירצחו.

מגדל השלום באי וידיי

מיצג ÁFANGAR (ציוני דרך) – מיצג פסלים של האמן ריצ’ארד סרה, שמציג עמודי בזלת שניצבים בזוגות לאורך קו החוף.
בכל זוג עמודים, עמוד אחד נמצא 9 מטרים מעל פני הים ועמוד שני 10 מטרים. אך למרות שלכל עמוד אורך שונה, למתבונן מהצד הם נראים באותו גובה ומקבילים זה לזה בזכות פני הקרקע עליה מוקמו.

אנדרטה ממלחמת העולם השנייה – בחלק המערבי של האי ישנה מצבת זיכרון ועליה המדחף של ספינת הצי הקנדי “סקינה”. הספינה ששירתה את הצבא הבריטי בצפון האוקיינוס האטלנטי בזמן המלחמה העולם השנייה, טבעה בחורף 1944 סמוך לוידיי. במבצע ההצלה הנועז שביצעו האיסלנדים ניצלו רוב אנשי הצוות מלבד 15 שטבעו למוות.

לאוהבי התבלינים – זרעי קימל (כרוייה) לקראת סוף אוגוסט תחילת ספטמבר, מטייל שיגיע לאי יראה אנשים וילדים מתכופפים בצידי הדרך עם הפנים לאדמה, מלקטים זרעי קימל. הזרעים הגיעו לאי במאה ה-18 כחלק מהניסוי של סקולי מגנוסון (ראש האי) לפתח חקלאות בוידיי ולעומת שאר הזנים שנוסו, צמח הקימל התאקלם יפה וצומח בר ובשפע. כולם מוזמנים ללקט.

חול שחור ופעילויות – בימי שמש החול השחור שעל החוף מתחמם ובשל צבעו הכהה בולע לתוכו את אנרגיית השמש. מי שאמיץ מספיק יכול לשחות במי הים הקרים ולהתחמם אח”כ על החול החם. אך יש לציין שהרחצה בים היא על אחריותו של המטייל בלבד וההמלצה היא להסתפק בטבילה של הרגליים. סביב האי ישנם מסלולי טיול וגן משחקים לילדים.

לזמני פעילות המעבורת באתר של האי וידיי

Another Iceland 2020 © All Rights Reserved.