טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

האי וידיי – Viðey

רייקיאוויק נושקת למפרץ Faxaflói בו פזורים כמה איים קטנים. חלקם נמצאים ממש בקרבת החוף אבל רק אחד נושא סימני ציביליזציה. האי וידיי (Viðey) נמצא במרחק של 5 ק”מ בלבד ממרכז העיר. אם כבר עשיתם טיול ברייקיאוויק ואתם מעוניינים בהרחבה אפשרית אז במרחק כמה דקות הפלגה מנמל סונדאהופן (Sundahofn) האי וידיי הוא היעד המושלם! לאי הקטן שמור מקום מיוחד בהיסטוריה האיסלנדית והוא משמש כנקודת מפלט פופולרית לתושבי רייקיאוויק המחפשים לברוח לרגע מהעיר ולהנות מהתרבות והטבע במקום. באי אין כבישים או כלי רכב והדרך היחידה להגיע אליו היא באמצעות שירות מעבורות מסודר היוצא כמה פעמים ביום.

האי וידיי
האי וידיי כפי שהוא נראה מנקודת היציאה של המעבורת

קצת היסטוריה

ההתיישבות בוידיי החלה בשנת 900 לספירה (כמו בשאר איסלנד) ועם השנים התפתח שם דייג וחקלאות בקנה מידה קטן. במאה ה-13 נבנו במקום כנסייה ומנזר שסביבם התקיימה הקהילה. ההתיישבות באי המשיכה לכל אורך הזמן בו איסלנד הייתה תחת שלטון נורבגיה ודנמרק. במאה ה-18 סקולי מגנוסון – הגזבר הכללי של איסלנד תחת הכתר הדני , קבע את מגוריו הרשמיים באי ועבורו נבנה “בית וידיי”. המבנה המרכזי הבולט שקיים עד היום. במהלך כהונתו הוא ניסה (בהצלחה חלקית) לפתח באי חקלאות של מיני צמחים שונים כמו טבק, תפוחי אדמה ותבלינים.

במרוצת השנים עד המאה ה-20 השליטה בוידיי עברה בין משפחות חזקות ששלטו באיסלנד. הוקמה שם רפת מן הגדולות לאותה תקופה, תופעל במקום הנמל הימי הראשון ששימש ספינות שהפליגו מחוץ לאיסלנד וחברת הדייג המרכזית (חברת המיליון) הקימה שם את מטה החברה והמקום היה בשיא פריחתו בין 1930-1914 עם 138 תושבים.

עקב כישלונה של חברת הדייג ופתיחתו של נמל מרכזי ברייקיאויק, האי התרוקן לגמרי מתושבים והתושב האחרון עזב בשנות ה-50. כיום המקום נמצא בבעלות המוזיאון הלאומי של איסלנד.

מה לראות ולעשות באי וידיי?

האי וידיי ממוקם בנקודה אסטרטגית במפרץ מול רייקיאוויק והוא משמש נקודת תצפית נפלאה על העיר וסביבותיה. מצד אחד קו הרקיע של רייקיאוויק כולל הצריח המחודד של קתדרלת הלטגרימס ומצד שני רכס אסיה (Esja) המרשים. ההגעה לאי מהירה ונוחה ומספיק ביקור של שעתיים-שלוש על מנת להכיר את המקום ולהנות האתרים הפזורים בו. האתר הראשון אליו תגיעו בירידה מן המעבורת הוא בית ויידי והכנסייה. זו נקודת המוצא לטיולים רגליים באי וגם המקום לאתנחתא מרגיעה של בית קפה עם נוף נפלא. ניתן להקיף את האי הקטן בהליכה ולמצוא גם איזו פינה שקטה לפיקניק או מחשבה. האטרקציה המפורסמת ביותר באי הוא פרויקט “מגדל השלום” שנחנך על ידי יוקו אונו, אלמנתו של ג’ון לנון עיריית רייקיאוויק.

בית וידיי והכנסייה

המבנה הגדול והמרכזי של האי שנבנה ב-1755, בתוכו יש תערוכה על ההיסטוריה של וידיי וגם בית קפה –מסעדה. מומלץ לשבת שם בסיום הביקור לקפה ו-וואפל איסלנדי מסורתי, להביט מבעד לחלונות הגדולים ברציף שאליו מגיעה הסירה שתשיט אתכם בחזרה לחופי רייקיאוויק. הכנסייה של וידיי נמצאת בצמוד לבית הקפה, היא נבנתה בשנת 1774 והיא אחת העתיקות באיסלנד.

מגדל השלום – IMAGINE PEACE TOWER

“מגדל השלום” הוא פסלה של יוקו אונו המוקדש לבעלה המנוח, האיש והאגדה ג’ון לנון. מטרת הפרויקט היא לקדם את חזון הזוג לתקווה לשלום כפי שבאו לידי ביטוי בשיר המפורסם “אימייג’ן” (Imagine). כפי שניתן לראות בתמונה, הפסל הוא בצורת באר משאלות שעליה חרוטות המילים “שלום” ו “דמיין” במגוון שפות כולל בעברית. בעברית מופיע הכיתוב “חלום שלום” במקום התרגום המתבקש “דמיין שלום”. מדי שנה ב-9 באוקטובר (יום הולדתו של ג’ון) מתקיים טקס חגיגי בו מודלקת אלומת אור חזקה מתחתית הבאר למען תקווה ושלום עולמי. אלומת האור מאירה בפס לבן אנכי את שמי רייקיאוויק ונשארת דלוקה עד ה-8 בדצמבר, תאריך הירצחו של ג’ון לנון.

מגדל השלום באי וידיי
זרקור מגדל השלום מאיר את שמי הלילה

מיצג “ציוני דרך” (Áfangar)

מיצג פסלים של האמן ריצ’רד סרה, שמציג עמודי בזלת הניצבים בזוגות לאורך קו החוף. כל זוג מיצג נקודות או יעד מסויים. בכל זוג עמודים, עמוד אחד נמצא 9 מטרים מעל פני הים ועמוד שני 10 מטרים. אך למרות שלכל עמוד אורך שונה, למתבונן מהצד הם נראים באותו גובה ומקבילים זה לזה בזכות פני הקרקע עליה מוקמו.

אנדרטה ממלחמת העולם השנייה

בחלק המערבי של האי ישנה מצבת זיכרון ועליה המדחף של ספינת הצי הקנדי “סקינה”. הספינה ששירתה את הצבא הבריטי בצפון האוקיינוס האטלנטי בזמן המלחמה העולם השנייה, טבעה בחורף 1944 סמוך לוידיי. במבצע ההצלה הנועז שביצעו האיסלנדים ניצלו רוב אנשי הצוות מלבד 15 שטבעו למוות.

פסל מריה הבתולה

הפסל הוקם בשנת 2000 על האי לציון 1000 שנות נצרות באיסלנד. איסלנד היא ככל הנראה המדינה היחידה בעולם שאימצה את הנצרות כדת המדינה הרשמית בהצבעה וללא שפיכות דמים. מרבית תושבי האי הם פרוטסטנטים אך הפסל מייצג דווקא את הקשר העתיק של האומה לדת הקתולית.

לאוהבי התבלינים

בוידיי צומחים זרעי קימל (כרוייה) לקראת סוף אוגוסט תחילת ספטמבר. מטייל שיגיע לאי בתקופה זו יראה אנשים וילדים מתכופפים בצידי השבילים עם הפנים לאדמה, מלקטים זרעי קימל. הזרעים הגיעו לאי במאה ה-18 כחלק מניסוי של סקולי מגנוסון (ראש האי) לפתח חקלאות בוידיי. לעומת זני תבלינים שנוסו, צמח הקימל התאקלם יפה וצומח בר ובשפע. כולם מוזמנים ללקט!

חול שחור ופעילויות

בימי שמש החול השחור שעל החוף מתחמם ובשל צבעו הכהה בולע לתוכו את אנרגיית השמש. מי שאמיץ מספיק יכול לשחות במי הים הקרים ולהתחמם אח”כ על החול החם. אך יש לציין שהרחצה בים היא על אחריותו של המטייל בלבד וההמלצה היא להסתפק בטבילה של הרגליים. סביב האי ישנם מסלולי טיול וגן משחקים לילדים.

מעבורת לאי וידיי

לוחות הזמנים של המעבורת לאי וידיי משתנה בהתאם לעונה. נקודת היציאה למעבורת היא מנמל Skarfabakki ואורך השיט הוא 5 דקות בלבד. במהלך הקיץ פועל קו סדיר של מעבורות הלוך ושוב אך בחורף פעילות המעבורת מצטמצמת. כרטיסים ניתן לרכוש לפני העלייה למעבורת או מראש באתר האינטרנט. לזמני פעילות המעבורת באתר של האי וידיי

מעבורת לאי וידיי
מעבורת לאי וידיי – רכס אסיה המושלג נראה ברקע

מפה ומיקום של האי וידיי

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.