הר קוורפיאטל (Hverfjall)

הר קוורפיאטל (Hverfjall) הוא מכתש וולקני בגובה 396 מטר ובקוטר קילומטר אחד. הוא ממוקם ליד החוף המזרחי של אגם מיוואטן בצפון איסלנד והוא אחד האתרים הבולטים באזור. למכתש קוורפיאטל יש צורה חרוטית עם פרופורציות כמעט מושלמות והוא אחד האתרים המרשימים ליד אגם מיוואטן שממילא שופע באתרי טבע מרהיבים. ניתן לטפס על הר קוורפיאטל במעלה שביל תלול וקצר יחסית לשפת המכתש משם תקבלו תצפית מרהיבה עם כל אזור האגם.

הר Hverfjall בחורף
הר Hverfjall בחורף

טיול במכתש קוורפיאטל

ישנם שני שבילי הליכה לראש מכתש קוורפיאטל. האחד מצפון מערב והשני מדרום. המסלול הצפוני והעיקרי מתחיל ממגרש החניה וההליכה עד קצה המכתש נמשכת כעשרים דקות. שימו לב שהשביל אמנם קצר אך העלייה תלולה. ניתן להיעזר בחבלים ומוטות לטיפוס לאורך השביל. כאשר מגיעים לראש המכתש, ניתן להמשיך בשביל המקיף בערך עוד עשרים דקות הליכה. כבר עם העלייה לפסגה תזכו בתצפית יפה על כל אזור אגם מיוואטן, "עיר הלבה" דימובורגיר ושדות הלבה מסביב, במיוחד כשהשמים בהירים.

מסלול ההליכה השני מדרום מחבר את קוורפיאטל לאתר דימובורגיר הצמוד אליו. המסלול אורך 8 ק"מ ולוקח בין שעתיים לשלוש.

שימו לב שחל איסור מוחלט להשתמש בדרכים אחרות או לצאת מהשבילים המסומנים.

לטיול בקוורפיאטל ומקומות קסומים אחרים סביב אגם מיוואטן, כנסו לבדוק את עמוד הטיולים שלנו וצרו אתנו קשר!

איך מגיעים לקוורפיאטל?

נקודת התחלה טובה לטיולים באזור היא במרכז המבקרים מיוואטן בעיירה רייקהליד (Reykjahlid). מרכז המבקרים נמצא צמוד לסופרמרקט. בעקרון לוקחים את כביש 848 ואז קשה לפספס את צורתו המכתש המתנשאת מצד שמאל של הכביש.

כיצד קיבל הר קוורפיאטל את צורתו?

קוורפיאטל הוא מכתש פיצוץ שהתפרץ לפני 4500 שנה והפיל אפר בכל האזור. בהתפרצות האחרונה טפרה שנפלטה מהר קוורפיאטל (טפרה הוא חומר שנפלט לאוויר בהתפרצות הר געש ונופל לקרקע.) נישאה בכל האזור סביב. במהלך ההתפרצות אירעה מפולת בחלק הדרומי של המכתש, שפגעה בצורתו העגולה והחרוטית.
הנוף באזור שברירי מאוד, אז נא להישאר צמודים לשבילי ההליכה המסומנים ולהימנע מלפגוע בטחב הצומח על שיפולי המכתש והסלעים. לטחב לוקח עשרות שנים לצמוח חזרה.

הנוף מראש מכתש קוורפיאטל

שביל ההליכה לראש המכתש קצר אך תלול ובהחלט שווה את המאמץ. הנוף מלמעלה עוצר נשימה. ניתן לראות את כל תצורות הסלע דימובורגיר וביום בהיר אפילו דרומה עד להר געש אסקיה (Askja) והר השולחן הרדוברייד (Herðubreið).

פעילויות באזור

אולי אחת האטרקציות הכי ידועות במיוואטן אלו מרחצאות גיאותרמיים מפורסמים שנקראים בחיבה "הלגונה הכחולה של הצפון". מרחצאות מייוואטן הם ללא ספק אתר חובה לביקור במקום. המים חמים ונעימים והנוף הנשקף אל עבר האגם עוצר נשימה!

הזמנת כרטיסים למרחצאות מיוואטן