מפל גודפוס – Goðafoss

מפל גודפוס (Goðafoss) ממוקם ממש בסמוך לכביש מס' 1. רוחבו של מפל גודפוס הוא 30 מטרים והוא נופל מגובה של 12 מטר. המפל נמצא 45 דקות נסיעה מאקוריירי (Akureyri) ומהווה ציון דרך בצפון איסלנד, ומפורסם לא רק בזכות יופיו אלא גם בשל הסיפור המעניין הקשור לשמו, שפירושו 'מפל האלים'. בקרו גם אתם במפל גודפוס עם אחד מהטיולים לעצמאיים המופלאים שלנו!

מפל גודפוס
מפל גודפוס בחורף

גודפוס הינו מפל בצורת פרסה עם עיצוב מעניין בו צוקי סלע קוטעים את הזרימה ומתעלים אותה באופן סימטרי למדי אל תוך סדרה של מפלים מרשימים. הוא ניזון מהמים הקפואים של נהר Skjálfandafljót, הזורם כל הדרך מקרחון ואטנאיוקול דרך הרמה ההררית וצונח בקול רעם אל תוך קניון מרשים בן 3 ק"מ החצוב בשדה לבה בן 7000 שנה.

מפל גודפוס בקיץ
מפל גודפוס בקיץ

ההקשר ההיסטורי של מפל האלים

למפל גודפוס או “מפל האלים” יש מקום מיוחד בהיסטוריה של העם האיסלנדי. בשנת 1000 בעידוד של מנהיג איסלנד Þorgeir Ljósvetningagoði הפכה הנצרות לדת הרשמית של איסלנד. על פי הפולקלור נאמר שלאחר ההכרזה על הנצרות כדת רשמית בפרלמנט (אלט’ינגי) שבפארק ת’ינגווליר. כאשר Þorgeir עשה את דרכו חזרה צפונה הוא זרק את פסלי האלילים הנורדיים למפל ובכך ביטל מבחינה סימבולית את האמונה הישנה. מכאן גם קיבל המפל הוא קיבל את שמו "מפל האלים". ללא שפיכות דמים הפכו האיסלנדיים באקט של רגע לאומה נוצרית, אבל בסתר המשיכו לסגוד לת’ור, אודין ושאר האלים של הפנתיאון הנורדי.

מפל Geitafoss

מפל Geitafoss הוא האח הקטן של מפל גודפוס ונמצא במורד הזרם לכיוון הכביש הראשי. את מפל ניתן לראות מהגשר על כביש 1 לפני הפנייה למפל גודפוס אך מבקרים רבים מתעלמים ממפל Geitafoss מכיוון שאזור החניה הראשי עוקף את המפל הקטן יותר. גובה הממפל הוא 6 מטרים והוא מתפתל בצמוד לקשת טבעית שנוצרה בקיר המצוק הסמוך. 

כיצד להגיע?

מפל גודפוס ממוקם סמוך לכביש הטבעת בין העיר אקוריירי לאגם מיוואטן. יש כביש גישה למכוניות המאפשר למבקרים להגיע עם הרכבים ממש עד סף המפל לגובה 12 מטרים.