טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

מפל גודפוס – Goðafoss

מפל גודפוס (Goðafoss) ממוקם ממש בסמוך לכביש מס’ 1. רוחבו של מפל גודפוס הוא 30 מטרים והוא נופל מגובה של 12 מטר. המפל נמצא 45 דקות נסיעה מאקוריירי (Akureyri) ומהווה ציון דרך בצפון איסלנד, ומפורסם לא רק בזכות יופיו אלא גם בשל הסיפור המעניין הקשור לשמו, שפירושו ‘מפל האלים’.

מפל גודפוס
מפל גודפוס בחורף

גודפוס הינו מפל בצורת פרסה עם עיצוב מעניין בו צוקי סלע קוטעים את הזרימה ומתעלים אותה באופן סמטרי למדי אל תוך סדרה של מפלים מרשימים. הוא נזון מהמים הקפואים של נהר Skjálfandafljót, הזורם כל הדרך מקרחון ואטנאיוקול דרך הרמה ההררית וצונח בקול רכם אל תוך קניון מרשים בן 3 ק”מ החצוב בשדה לבה בן 7000 שנה.

מפל גודפוס בקיץ

ההקשר ההיסטורי של מפל האלים

למפל גודפוס או “מפל האלים” יש מקום מיוחד בהיסטוריה של העם האיסלנדי. בשנת 1000 בעידוד של מנהיג איסלנד Þorgeir Ljósvetningagoði הפכה הנצרות לדת הרשמית של איסלנד. על פי הפולקלור נאמר שלאחר ההכרזה על הנצרות כדת רשמית בפרלמנט (אלט’ינגי) שבפארק ת’ינגווטליר. כאשר Þorgeir עשה את דרכו חזרה צפונה הוא זרק את פסלי האלילים הנורדיים למפל ובכך ביטל מבחינה סימבולית את האמונה הישנה. מכאן גם קיבל המפל הוא קיבל את שמו “מפל האלים”. ללא שפיכות דמים הפכו האיסלנדים באקט של רגע לאומה נוצרית, אבל בסתר המשיכו לסגוד לת’ור, אודין ושאר האלים של הפנתיאון הנורדי.

כיצד להגיע?

מפל גודפוס ממוקם סמוך לכביש הטבעת בין העיר אקוריירי לאגם מיוואטן. יש כביש גישה למכוניות המאפשר למבקרים להגיע עם הרכבים ממש עד סף המפל לגובה 12 מטרים.

מפת מפל גודפוס

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.