טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

קניון אסבירגי – Ásbyrgi

אסבירגי (Ásbyrgi) – הוא קניון בצורת פרסה, שאורכה 3.5 ק”מ, רוחבה כ-1 ק”מ, והוא חלק מפארק לאומי יוקולסארגליופור (Jökulsárgljúfur). קירות העמק מגיעים עד לגובה של 100 מטר. בצדה הפתוח של הפרסה, ישנה רמה גבוהה המכונה ‘האי’ (Eyjan). בזכות האי הקניון נראה כטבעת פרסה ענקית ומושלמת. השטח בין קירות הקניון עשיר מאוד בצמחיה, שיחים, פרחים ועצים גבוהים שהם נדירים באיסלנד. להתפתחות הצמחיה העשירה תורמת העובדה שקירות הקניון מגנים על השטח מפני רוחות, וגם כיוון שאסבירגי הוא פארק לאומי ורעית כבשים אסורה בו.

קניון אסבירגי
קניון אסבירגי והבריכה הפנימית

פירוש השם אסבירגי הוא ‘מצודת האלים‘, “אס” באיסלנדית עתיקה פירושו אלים, כשהכוונה לאלי הפנתיאון הנורדי. לפי האגדה הקניון נוצר כאשר סלייפניר, הסוס בעל שמונה הרגליים של אודין, האל הראשי במיתולוגיה הנורדית הניח אחת מכפות רגליו על האדמה, ויצר את טבעת הפרסה. הגיאולוגים טוענים שהקניון נוצר על ידי שיטפון אדיר אחר מקרחון ואטנאיוקול שחצב את כל הקניון, שבו זורם כיום הנהר יוקולסה א פיולום במשך כמה ימים בודדים. לקח כמה שנים עד שאסבירגי קיבל את הצורה הנוכחית שלו, אבל תוואי זרימת הנהר זז בסופו של דבר מזרחה, להיכן שהוא זורם היום. כשרואים את קניון אסבירגי קשה שלא להתפעל. כוחות הטבע, שנדרשו ליצור מקום כזה בפרק זמן קצר כל כך הם מבהילים בעוצמתם. בקירות הקניון מקננות ציפורים, בעיקר יסעורים, שהגוזלים שלהם פתחו טכניקת התגוננות מיוחדת נגד פולשים – הקאה. אגם קטן בשם בוטנסטיורן (Botnstjörn), בראש הפרסה, הוא ביתם של מיני ברווזים.

מסלולים בעמק אסבירגי

מסלול לאגם של אסבירגי – מסלול קל של כשעה שמוביל מהחניה דרך חורשה לאגם בתחתית הפרסה. המסלול מוליך עד לקירות הפרסה, יש מספר נקודות תצפית על אגם קטן ובו ברווזים. בקירות הפרסה מקננות ציפורים. אם ממשיכים עד סוף המסלול, ומביטים לאחור מהנקודה שממנה לא ניתן להתקדם עוד, נשקף מראה מרהיב על כל הפרסה, ועל ה”אי” שבמרכזה.

מסלול אסהופד’י (Áshöfði circuit) – ניתן להתחיל את המסלול באיזור החנות או באיזור הקמפינג. אם מתחילים באיזור הקמפינג המסלול כולל עליה במדרגות מתכת תלולות תוך העזרות בחבל. המסלול מוביל מזרחה אל יוקולסגליופור, סביב לגבעה מיוערת הנקראת אסהופד’י, עוברים ליד אגם קטן המכונה אסטיורן (Ástjörn). המסלול עובר באיזורי עם נוף על יוקולסה והקניון דרכו הוא זורם. לחילופין ניתן לעלות על הגבעה, נוף יפה נשקף ממנה. אורך המסלול 7.5 ק”מ.

מסלול ה”אי ” – “Eyjan” – המסלול שמוביל אל ה”אי” באסבירגי, מתחיל באיזור הקמפינג ומוביל לכיוון דרום. המסלול עד לפסגת של האי וחזרה הוא 5 ק”מ, ולוקח בין שעה לשעתיים. מהפסגה נשקף מראה מרהיב על אסבירגי ועל החולות בצפון.

האי בקניון אסבירגי
האי בקניון אסבירגי

מסלול שפת המצוקים של אסבירגי – The rim of Ásbyrgi – ניתן להתחיל את המסלול באיזור החנות או באיזור הקמפינג. אם מתחילים באיזור המחנה המסלול כולל עליה במדרגות מתכת תלולות תוך העזרות בחבל. המסלול מוביל לאורך הקיר המזרחי של של אסברגי, דרומה עד מקום שנקרא קלאפיר. כאן נשקף נוף מרהיב על כל הפרסה. מכאן ניתן לחזור חזרה או ללכת מזרחה, לכיוון הנהר יוקולסה , ואז ללכת לאורך הקניון דרך גילסבאקי (Gilsbakki) ואס לנקודת ההתחלה. אורך המסלול המלא הוא 12 ק”מ ולוקח כארבע שעות. אורך המסלול עד קלאפיר וחזרה כ10 ק”מ.

כיצד להגיע?

במרכז המבקרים בכניסה לאסבירגי ניתן לקבל מידע על מסלולים בפארק וגם באיזור הצפון, לברר את מצב הדרכים ולקנות מפת מסלולים במחיר סמלי. מרכז המבקרים פתוח בין 1 במאי ל-30 בספטמבר. מרכז המבקרים לאסבירגי (Ásbyrgi) נמצא בצידו הצפוני של הפארק על כביש 85. הפנייה למרכז המבקרים משולטת היטב. לבאים מכיוון דרום, דרך 864 לא סלולה אך עבירה לכל סוגי הרכבים. דרך 862 מצידו המערבי של נהר יוקלסה סלולה מכיוון דרום עד מפל דטיפוס אך מתאימה רק לרכבי 4X4 בחלקה הצפוני. שתי הדרכים סגורות במהלך החורף.

מפת קניון אסבירגי

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.