טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

‘סלעי ההד’ – Hljóðaklettar

הליוד’אקלטר ‘סלעי ההד’ (Hljóðaklettar) הוא מבוך נפלא של צוקים וסלעים ושל תצורות בזלתיות, הממוקם בצידו המערבי של הנהר הקרחוני יוקולסה א-פיולום (Jökulsá á Fjöllum). אזור זה הוא חלק משמורת טבע גדולה יותר פארק לאומי יוקולסארגליופור (Jökulsárgljúfur).

סלעי ההד Hljodaklettar

איזור הליוד’אקלטר (Hljóðaklettar) הוא מה שנותר משורה של מכתשים וולקניים עתיקים. המכתשים עצמם עברו תהליך של בליה על ידי נהר היוקולסה ומה שנותר הוא בעצם עמודי הלבה, מעוטרים בסלעי בזלת בצורות שונות. השם נובע מהעובדה שיש במקום אקוסטיקה משונה, הנותנת תחושה של הדים חוזרים. רבות מתצורות טבעיות אלו מעוצבות בצורת חלות דבש טבעיות הפועלות עמעבדי קול ו’צובעות’ בכך את קולו של הנהר בשלל גוונים. באיזור ישנו גם הר געש ראוד’הולר (Rauðhólar), שגם ההתפרצויות שלו היו שותפות לשינוי התוואי של הנהר ולעיצוב פני השטח.

דרכי גישה:

מהצפון ניתן להגיע למקום מכביש 862, המתפצל מכביש 85. כביש 862 עביר לרכבי 4X4 בלבד, כדאי לברר את מצב הדרך לפני שנוסעים, גם בקיץ. גשם ובוץ הופכים את הנסיעה בו לקשה ולא מומלצת. גם מהדרום ניתן להגיע אך ורק ברכב 4X4, דרך כביש 862 שסלול בחלקו עד מפל דטיפוס (Dettifoss). הדרך ל-Hljóðaklettar סגורה במהלך החורף.

מסלולי טיול (הייקינג):

מסלול מעגלי “סלעי ההד” Hljóðaklettar circuit – מתחיל במגרש החניה הליוד’אקלטר, אורכו כ 2.4 ק”מ ולוקח כשעה.

מסלול “סלעי ההד” והר הגעש ראודהולר Hljóðaklettar – Rauðhólar – תחילת המסלול הוא כמו במסלול המעגלי (לבדוק את זה), באיזור המערה המכונה “הכנסיה” (קירקיאן Kirkjan), מסלול מתפצל מהמסלול הראשי ועולה לאורך שיפוע קל המוביל לראוד’הולר. במסלול זה ניתן לראות מגוון מעניין של תופעות גיאולוגיות, נוף לקניון בצפון ו”סלעי ההד” בדרום. מתחיל במגרש החניה הליוד’אקלטר, אורכו כ-5 ק”מ ולוקח כשעתיים.

קארל וקרלינג Karl og Kerling – הם שני עמודי סלע בולטים על גדת הנהר. האגדה מספרת שהם שני טרולים שהתאבנו. מסלול מעגלי של כ-2.2 ק”מ, 40 דקות מחניית הליוד’אקלטר.

מסלול ה”אי” בוסטורדאלור Eyjan in Vesturdalur – מסלול שיוצא מאיזור החניה ומוביל לנקודה הצפונית ביותר של האי, בדרך עוברים ליד סלעים מכוסי טחב ובריכות קטנות. מסלול הליכה קל.

מפת סלעי ההד

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.