טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

אגם מיוואטן – Mývatn

מיוואטן (Mývatn) הוא אגם רדוד הממוקם באזור של פעילות געשית פעילה בצפון איסלנד, לא רחוק מהר הגעש קרפלה (Krafla). יצירות מופת אלימות של אמא טבע נמצאות בכל אזור האגם: מכתשי ענק, מעיינות גופרית מבעבעים, בריכות בוץ ושאריות קפואות של התפרצויות וולקניות טריות נותנות הרגשה של טיול בכוכת לכת אחר. שמו של האגם בתרגום לעברית הוא “אגם היבחושים” (מאיסלנדית “Mý” = יבחוש, “vatn” = אגם) האגם קיבל את שמו ממספר עצום של זבובים (ברחשים) ששורצים במקום כל קיץ. השם “מיוואטן” משמש לעיתים לא רק ככינוי לאגם אלא גם לכל הסביבה הבלתי מיושבת סביבו.

אגם מיוואטן והר Bláfjall
אגם מיוואטן והר השולחן Bláfjall ברקע

אתרים סביב אגם מיוואטן

באזור האגם יש עולם חי עשיר במיוחד עם המון עופות מים כמו: ברווזים, ברבורים, שחפים ארקטיים ועוד זנים נדירים שחלקם מקנן באופן בלעדי באגם מיוואטן. האגם ניזון מנהרות עשירים בדגי סלמון אטלנטי וטרוטות. האגם נוצר על ידי התפרצות לבה בזלתית גדולה לפני 2300 שנה, מה שמסביר את תצורת הנוף הנשלטת ע”י מראה געשי מיוחד. החל משנת 1974, נהר לקסה (Laxá), אגם מיוואטן והאזור הביצתי שמסביב מוגנים כשמורת טבע. למטיילים באגם מיוואטן מומלץ לרחוץ במרחצאות הגאותרמיים הטבעיים שהם מעין הגירסה הצפונית והזולה יותר של הלגונה הכחולה.

מרחצאות גיאותרמים מיוואטן (Mývatn Nature Baths)

כבר למעלה מ-1000 שנה שתושבי אזור מיוואטן נהנים לרחוץ בבריכות גיאותרמיות. כמו כדי להמשיך מסורת עתיקה זו, ביוני 2004 נפתחה סמוך לאגם מיוואטן בריכה גיאותרמית נפלאה שזכתה לכינוי “הלגונה הכחולה של הצפון”, בשל דמיונה לבריכה המפורסמת ממנה. הבריכה המצויינת יחד עם המיקום הנפלא הפכו באחת את מרחצאות מיוואטן לאתר נופש פופולרי בקרב המבקרים באזור. מעל 30,000 איש ביקרו באתר שלושה חודשים לאחר הפתיחה וקיימות תוכניות להמשיך ולפתח המקום. להזמנת כרטיסים למרחצאות מיוואטן.

מרחצאות גיאותרמים מיוואטן
גן עדן באיסלנד!

מכתשים מדומים (Skutustadagigar)

סביב אגם מיוואטן ניתן לראות “לועות מדומים” (Pseudocraters) רבים שנראים כמו הרי געש ננסיים או מכתשים המזדקרים מהקרקע. לועות מדומים אומנם נראים כמו הרי געש אך מלועות מדומים לא התפרצה לבה. לוע מדומה הוא חסר שורש מאגמה שמחבר אותו למתחת לפני הקרקע. לועות מדומים נוצרים כאשר לבה רותחת זורמת באיזור רטוב כמו אגם או ביצה, הקיטור נלכד מתחת ללבה מתפרץ ויוצר חרוטים בעלי צורה הדומה מאד למכתש געשי אמיתי. סביב אגם מיוואטן נמצאים כמה מהדוגמאות היפות ביותר בעולם של לועות מדומים.

מכתשים מדומים
המכתשים המדומים.

דימובורגיר (Dimmuborgir)

“המצודה השחורה” הוא אזור סלעי לבה בתצורות ומבנים שונים אשר מזכירים יותר נוף מפלנטה אחרת. ההיקף הכולל של האתר הוא 2 ק”מ. ההליכה בין פסלי הלבה הענקיים אפשרית בשלושה מסלולי הליכה מסומנים, בהתאם לזמן העומד לרשותכם. האזור נוצר לפני 2000 שנה לאחר שהתפרצות מהר הגעש לודנטארבורגיר (Lúdentarborgir) יצרה אגם לבה גדול אשר התקרר והתרוקן במהירות והותיר במקום עמודים גבוהים של לבה. דימובורגיר זהו המקום היחיד בעולם שניתן לצפות בתופעה המיוחדת הזו.

דימובורגיר בחורף
דימובורגיר בחורף.

הופדי (Höfði)

הופדי הוא חצי אי מגודר עם נוף פנורמי של אזור אגם מיוואטן. במקום עמודי לבה מרשימים, צמחייה עשירה ומיוחדת. המקום נמצא בבעלות פרטית של בני זוג אשר במשך עשרות שנים נטעו במקום עצים וצמחים רבים. לאחר שהבעל נפטר איפשרה האלמנה כניסת מבקרים למקום תמורת תשלום.

הר קוורפיאטל (Hverfjall)

הר געש יפיפה עם חרוט במרכז הלוע. ההר בגובה 163 מטרים, המכתש בקוטר 1 ק”מ ועומקו 140 מטר. הפגיעה בצורה המושלמת של המכתש היא תוצאה של מפולת שקרתה בצידו הדרומי זמן קצר לאחר ההתפרצות.

הר קוורפיאטל
קוורפיאטל הינו מכתש מושלם עם שביל הליכה לראשו.

קוורארונד (Hverarönd or Hverir)

סמוך לכביש מספר 1 במרחק כמה קילומטרים מזרחית לאגם מיוואטן נמצא אתר הבוץ המבעבע קוורארונד. בגובה של 410 מטר מעל פני הים המקום נראה כמו ביצה גאותרמית עם בריכות בוץ מבעבעות, גייזרים קטנים, קיטור ועשן הנראים ונשמעים בכל עבר. הביקור במקום חובה, המראות והריחות לא ישכחו במהרה.

קרפלה (Krafla)

קרפלה הוא שמם של הר געש ואזור 8 ק”מ צפונית לאגם מיוואטן. להר הגעש קרפלה יש חרוט עם אגם בראשו בדומה להר אסקיה. קרפלה מתנשא לגובה 818 מ’, היקף המכתש הוא 10 ק”מ ועומקו 2 ק”מ. האזור פעיל מאד מבחינה גאולוגית ועד היום התפרץ ההר 29 פעמים. במקום נמצאת תחנת כוח גיאותרמית הנקראת גם היא “קרפלה” המספקת חשמל לכל האזור. במקום ניתן לקחת סיורים מודרכים באנגלית וללמוד על השיטה שפיתחו האיסלנדים להפקת חשמל נקי מהאנרגיה הטמונה בבטן האדמה.

הר קרפלה ומכתש ויטי
אגם ויטי בתוך מכתש קרפלה.

ליירניוקור (Leirhnjúkur)

אזור מרהיב של פעילות גיאותרמית, קיטור גופריתי ומים רותחים שיוצאים מהסדקים בסלע. האתר עומד כעדות לעוצמה הכבירה הנמצאת מתחת לפני השטח. המקום מרהיב ביופיו ושוקק פעילות. סלעי לבה מותכת שהתערבבו עם חומצות יצרו סלעים רכים במגוון צבעים מרהיבים כמו סגול, צהוב, ירוק וכחול. לאתר כולו יש ריח גופריתי של ביצים סרוחות שבהחלט מוסיף מימד לחוויה. האזור היה סגור למקרים במשך זמן רב, אך בשל לחץ מבקרים שחדרו למקום מבעד לגדרות המקום נפתח מחדש. יש לשים לב כי במקומות מסוימים קרום הקרקע דק מדי ויכול להתבקע, חשוב להיצמד למסלול ולא לנסות לעבור את האזור המגודרים.

ליירניוקור אגם מיבאטן
טיול בליירניוקור מדמה הליכה בנוף מפלנטה אחרת.

גריוטגיאה (Grjótagjá)

גריוטגיאה הוא בקע באדמה שהתמלא במים חמים. בעבר המקום היה אתר רחצה פופולרי אך פעילות גיאותרמית הפכה את הבריכה לחמה מדי (50 מעלות) לרחצה. ניתן לצפות על הבריכה דרך הסדקים בתקרה וגם לרדת עד המים. האתר נמצא בין הישוב רייקיאליד (Reykjahlíð) להר הגעש קוורפיאטל. כדי להגיע למקום יש לנסוע על כביש מספר 1 לכיוון אגילסטדיר ובערך אחרי ק”מ נסיעה מאגם מיוואטן יש לקחת את היציאה לכביש מספר 860 לכיוון גריוטגיאה.

גריוטגיאה

הייקינג להר Vindbelgjarfjall

לאלו מבינכם המחפשים מסלולי הליכה קצת יותר מאתגרים באזור מיוואטן. אנו ממליצים על טיול ההליכה להר Vindbelgjarfjall הנמצא ממש על שפת האגם. המסלול מתחיל מערבית לדרך המובילה לחוות Vagnbrekka, משם יש הליכה של חצי שעה עד למרגלות ההר ועוד כשעה וחצי נוספות במעלה ההר עד לפסגה שגובהה 529 מטרים מעל פני הים. קטעים מסוימים של השביל תלולים, אך לא דורשים התכוננות מיוחדת ומתאימים לרוב המטיילים. למי שמחפש זוית ראיה שונה על האגם וסביבתו, הנוף הפנורמי מהפסגה מרהיב! למיקום של ההר במפה – לחיצה כאן.

הר Vindbelgjarfjall
הר Vindbelgjarfjall על שפת אגם מיוואטן יעד נהדר להייקינג. צילום: Joe deSousa

נהר לקסה (Laxá)

נהר לקסה ידוע גם בשמו “נהר הסלמון”. הנהר קיבל את שמו בשל הכמות הגדולה של דגי הסלמון השורצים הנהר. הנהר יוצא מצידו המערבי של האגם ומתפתל בין איים רבים.

דימובורגיר
“עיר הלבה” דימובורגיר.

מפת אגם מיוואטן

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.