טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

אגילסטדיר – Egilsstaðir

אגילסטדיר (Egilsstaðir) היא העיר הראשית של מזרח איסלנד עם אוכלוסייה המתקרבת לשלושת אלפים נפש. העיר נמצאת כ-698 ק”מ מרייקיאוויק. למרות שמתייחסים אליה כבירת המזרח, אגילסטדיר היא למעשה הצעירה שבערי איסלנד. העיר נוסדה בשנת 1947 כשהמטרה העיקרית היתה לקיים מרכז שירות, מסחר וחינוך לכל הכפרים השוכנים לחופי מהפיורדים המזרחיים. העיר ממוקמת על גדות אגם לגרפליוט (Lagarfljót) ועל צומת דרכים מרכזית בה כביש מספר 1 והדרכים מהפיורדים המזרחיים נפגשות.

אגילסטדיר

שלא כערים וכפרים אחרים באיסלנד, אגילסטדיר והאזורים הסמוכים מתאפיינים בחגורה ירוקה ויפה של עצים וחורשים. עם תוכנית ייעור מחדש וחקלאות הניצבות בראש סדרי העדיפויות, האזור משופע ביערות ושבילי טיול מהנים המובילים אל רכסי ההרים הסמוכים.

הקמת העיר ופיתוחה

אגילסטדיר קיבלה מעמד של עיר בשנת 1987 לאחר שממשלת איסלנד הבינה את הצורך בהקמת מרכז שירותים מוניציפלי שיעזור בפיתוח מזרח האי וימשוך תושבים חדשים לאזור. הבחירה הוכיחה את עצמה ואגילסטדיר גדלה להיות מרכז השירותים שכולל שדה תעופה, בית חולים ומכללה. בעתיד צפויה צמיחה נוספת לעיר לאחר שחברת אלקואה (Alcoa) הקימה שם את אחד ממפעלי האלומיניום הגדולים בעולם.

נקודת מוצא לטיולים בסביבה

אגילסטדיר היא נקודת בסיס חשובה לטיולים באזור מזרח איסלנד והפיורדים המזרחיים. יש בה את כל השירותים לתייר כולל אזור למחנאות, מרכז מבקרים, מלונות, מסעדות ובתי הארחה. באזור העיירה יש כמה אתרים חשובים.

הסכר עצום המימדים קאורניוקר (Kárahnjúkar) נמצא במרחק 95 ק”מ מהעיירה והוא אחד היעדים המעניינים המרוחקים ביותר בסביבות העיירה. ההגעה לסכר עוברת דרך יער הלורמסטאדור Hallormsstaðaskógur היער הגדול באיסלנד אשר סמוך לקצהו המזרחי נמצא ה”מפל התלוי” מפל הנגיפוס (Hengifoss). לאחר שעוברים את מפל ונכנסים לתוך הרמות ההרריות ניתן לשלב גם הייקינג באזור הר סנייפלס, ההר הגבוה ביותר באיסלנד שאינו נמצא תחת קרחון.

מרחצאות גיאותרמיים

במרחק של 6 ק”מ בלבד מאגילסטדיר על שפת אגם Urriðavatn, נפתח בקיץ 2019 אתר המעיינות הגיאותרמים Vök. זהו אתר המרחצאות הגיאותרמים באזור מזרח איסלנד ומומלץ מאד.

מרכז השממה – Wilderness Center

Wilderness Center (מרכז השממה) הוא מרכז תיירות ופעילויות המציע אירוח ייחודי באווירה של פעם. ניתן להתנסות במקום בטיולי רכיבה על סוסים, אוכל מקומי, מסלולי הליכה מסומנים ואופני הרים. במקום מכינים אוכל איסלנדי עשויים מחומרי גלם מקומיים במטבח בסגנון פתוח ומאפים תוצרת בית. המרכז מציע מגוון פעילויות ושירותים. אפשר לטייל רגלית  לאורך הנהר והמפלים, לחצות את הנהר על גשר כבלים תלוי ולבקר במוזיאון הקטן המוקדש להיסטוריה של המאבק של האיסלנדים לשרוד בשממה האיסלנדית. למידע נוסף לחץ כאן.

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.