טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

הפיורדים המזרחיים – Austfirðir

אזור הפיורדים המזרחיים הוא אחד האזורים המרתקים והמיוחדים באיסלנד. גם מבחינה תרבותית אך בעיקר אודות לנופים דרמטיים ושלווה אינסופית. לייחוד של הפיורדים המזרחיים תורמים מספר סיבות: הבידוד והריחוק מהלב הכלכלי בעיר הבירה רייקיאוויק. ביקור בפיורדים המזרחיים היא עדות נפלאה לאורח חיים איסלנדי טיפוסי של חיי כפר דייגים אותנטי. במשך מאות שנים תושבי הכפרים בפיורדים המזרחיים למדו לחיות בבידוד תוך הסתמכות על מה שהטבע מספק להם, הם למדו לשרוד את התנאים הקשים ועל אף כמה משברים שיגשגו בו. מבחינה גיאולוגית, יחד עם הפיורדים המערביים זהו האזור השני בעתיקותו באיסלנד. פיורדים ארוכים חורצים את היבשה בלשונות מים ארוכים ושלווים. הרים מחודדים משתפלים עד לקו המים ומשתקפים במימי הפיורדים השלווים. הפיורדים המזרחיים זה אזור טיול שלא צריך לעבור בו בחיפזון. כדאי להוריד הילוך ולהרגע. לתת לטבע לשאוב אתכם פנימה ולהנות מהשלווה.

הפיורדים המזרחיים

אזור הפיורדים המזרחיים (Austfirðir) של איסלנד מתחיל ב-Kollumúli צפונית ל- Héraðsflói ומגיע עד ל Eyrarhorn מזרחית ל Lónssveit. באזור הפיורדים המזרחים יש כ-15 פיורדים, מרביתם הרריים עם מישורים מועטים הנמצאים בדר”כ בעמקים.

לחופי הפיורדים, היכן שהתנאים מאפשרים זאת, ימצאו בדר”כ כפרי דייגים. יש כפרים בכל הפיורדים למעט שניים: Áltafjord ו-Lónsfjord, בעבר כמעט כל מפרצון באזור היה מיושב ע”י כפר או חווה אך במחצית הראשונה של המאה ה-20 מרביתם ננטשו וניתן לראות שרידים שלהם עומדים דוממים עד היום. מקור הפרנסה העיקרי של התושבים באזור היה ונשאר דיג. חוות חקלאיות נמצאות באזור הצפוני של הפיורדים.

גיאולוגיה של הפיורדים המזרחיים

יחד עם הפיורדים המערביים של איסלנד, אזור הפיורדים המזרחיים הוא העתיק ביותר מבחינה גיאולוגית ונוצר לפני 13 מיליון שנה בקירוב. החוף של הפיורדים המזרחיים הוא רחב ובעל מספר מאפיינים יחודיים. ההרים גבוהים ומתנשאים עד לגובה של 1000 מטרים, יש לגונות טבעיות יפות וצוקים תלולים. חלק גדול מההרים בפיורדים הם הרי געש רדומים אך בכל רגע נתון יכולים לשוב ולהתפרץ. האזור קיבל את צורתו המחורצת בעקבות נסיגת קרחונים שכיסו את האזור לפני שנים רבות בתקופת הקרח.

הפיורדים המזרחיים בחורף
נוף חורפי של הפיורדים המזרחיים

אזורי הפיורדים המזרחיים

החלק הדרומי של הפיורדים מתחיל מזרחית לקרחון ואטנאיוקול. כמה קרחונים קטנים מגיעים עד לעמקי הפיורדים. באזור ההררי מזרחית לואטנאיוקול נמצאים הקרחון Þrándarjökull יחד עם עוד כמה קרחונים קטנים יותר.

האזור הידוע בשם Hérað הוא עשיר בצמחייה ומיוער כמו ביער הטלורמסטדור Hallormsstaður ביתם של איילי הצפון האיסלנדים.

האזור המזרחי של איסלנד נוטה להיות חם יחסית לשאר איסלנד אודות למזג אוויר חם שמגיע מדרום-מערב, תופעה זו ידועה בשם Hnúkaþeyr והיא בדר”כ מלווה בערפילים.

פעילויות ואטרקציות

אזור הפיורדים המזרחיים מציע מגוון פעילויות למטיילים. כמעט בכל ישוב יש בריכת שחייה מצויינת ומגרשי גולף. ישנם נהרות רבים ואגמים בהם ניתן להוציא רשיון דיג מקומי ולצאת לדייג טרוטות או סלמון. שיט לצפייה בלוויתנים זו חוויה מומלצת ביותר וגם רכיבה על סוסים איסלנדיים יפיפיים, לרוכבים מנוסים או לכאלה שרק רוצים להתנסות בחוויה. גם טיול רגלי או פשוט נסיעה ברכב באזור היא חוויה מובטחת, אזור הפיורדים המזרחיים של איסלנד מציע נוף איסלנדי במיטבו ולזה בסופו של דבר אין תחליף.

דרך אוקסי (Öxi) – מעבר הררי בפיורדים המזרחיים

כביש מספר 1 הטבעתי המקיף את הפיורדים המזרחיים היא הדרך הראשית לבקר בפיורדים. דרך זו עוברת בין כל הפיורדים וממנה מסתעפות פניות לתוך הפיורדים עצמם. הגישה לחלק מהפיורדים המבודדים יותר היא על דרך עפר, כמו מיואיפיורדור (Mjóifjörður) בלבד אך מרבית הפיורדים נגישים לכל סוגי הרכבים על כבישים סלולים. מי שמעוניין או צריך לדלג על הכביש המפותל של הפיורדים יכול לבחור בתקופת הקיץ בלבד בדרך הררית אוקסי המקצרת בצורה משמעותית את טווח הנסיעה. דרך אוקסי – כביש 939, מתחילה בחלק הדרומי סמוך לכפר דיופיווגור (Djúpivogur) ומסתיימת לא רחוק מאגילסטדיר (Egilsstaðir) בצפון.

מפת הפיורדים המזרחיים

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.