איילי הצפון

אייל הצפון המכונה ריינדיר (Reindeer) הוא סוג של צבי והמין היחיד שבו גם לזכר וגם לנקבה יש קרניים. את איילי הצפון ניתן למצוא באופן נרחב בחצי הכדור הצפוני, הם מותאמים במיוחד עבור הקור והשלג ויכולים להימצא ברוסיה, צפון אמריקה, קנדה, אלסקה, נורבגיה, סבלברד וסקנדינביה.
אם גם אתם רוצים לפגוש את איילי הצפון של איסלנד, כנסו לעמוד הטיולים שלנו וצרו אתנו קשר לבניית טיול מושלם!

איילי הצפון

כיצד שורדים האיילים בטבע?

אייל זכר בוגר שוקל בממוצע 70 קילו ונקבה שוקלת בסביבות ה-100 קילו, הצבע שלהם מותאם לסביבתם, ראשם וגם אפור אך רגליהם ובטנם לבנים. כל הגוף שלהם פרוותי וזהו הגורם בידוד העיקרי המאפשר להם להתאים את טמפרטורת הגוף לסביבה הקרה. הפרווה המיוחדת מאפשרת להם לשמר את טמפרטורת הגוף מבלי להגדיל את קצב חילוף החומרים עד לטמפרטורות -40 מעלות צלזיוס.

כיצד הגיעו איילי הצפון לאיסלנד?

איילי הצפון הגיעו לאיסלנד מנורבגיה בסוף המאה ה-18 במקור לניסיון לפתח את הענף בדומה ללפלנד. נעשו ארבעה ניסיונות לייבא את איילי הצפון לאיסלנד מצפון נורבגיה. בעלי החיים שוחררו באזורים נרחבים באי כמו: איי ווסטמן, חצי האי רייקאנס, ולאחר מכן גם באזור הפיורדים המזרחיים. מזג האוויר הקר והחורף הקשה בנוסף לאספקת מזון מוגבלת הקשו על האיילים ורובם מתו. בשנת 1939 לאחר שהיה נדמה שעדרי האיילים נכחדו מאיסלנד, נמצא עדר של מאה פרטים בערבות במזרח איסלנד. העדר שנמצא היה צאצא של העדר המקורי שהגיע מנורבגיה. המשך תצפיות על העדר הראו שהוא גדל במהירות וכיום בסביבות 6000 עד 7000 פרטים של איילי הצפון ניתן למצוא במהלך הקיץ באיסלנד, אך ורק בחלק המזרחי של המדינה. טווח הרעייה שלהם נע מצפון לקרחון ואטנאיוקול וממזרח לנהר יוקולסאו אאו פיולום. האזור בו הכי טוב לצפות בעדרי הצבאים הוא סביב הר סנייפל (Snæfell).

גור איילי הצפון ואמו

מפגש עם איילי הצפון בטבע

צפייה בעדרי של איילים הצפון זו חוויה אמיתית לחובבי הטבע, על אף שלא ניתן להבטיח שתתקלו במהלך הטיול בעדרי איילים, בעת טיולכם במזרח המדינה, הפנו מבטכם לעבר הערבות הרריות ונסו לאתר את תנועת האיילים.