צרו איתנו קשר:

סיבות טובות לטייל איתנו

  • החברה היחידה בישראל המתמחה באיסלנד
  • טיול אישי “תפור” בדיוק לצרכים שלכם
  • צוות מומחים מקומי שמכיר את איסלנד מקרוב
  • התחייבות למחירים הנמוכים ביותר!
  • מוקד תמיכה ושירות טלפוני למטיילים 24/7
  • רשיון מטעם משרד התיירות האיסלנדי

שיט לוויתנים מהוסאוויק

מיקומה הגיאוגרפי של איסלנד כאי מוקף אוקיינוס בצפון כדור הארץ , הופך את תחומה הימי למרחב מחייה נהדר ללוויתנים, דולפינים ויונקים ימיים נוספים. שיט צפיה בלוויתנים הוא אחת מהאטרקציות שאסור להחמיץ בעת ביקור באיסלנד. זוהי חווייה שלעולם לא תשכחו שתשאיר אתכם נפעמים לראות כיצד יצור במשקל של עשרות טונות יכול לזנק מהמים בקלילות.

איסלנד מרכז עולמי לצפייה בלוויתנים

בשנים האחרונות איסלנד הפכה ליעד פופולרי מאד לשיט צפייה בלווייתנים ודולפינים, בקיץ הלוויתנים נודדים מהאוקיינוסים של דרום כדור הארץ וקו המשווה אל צפון כדור הארץ. המרחב הימי של איסלנד הינו סביבה מצויינת לליוויתנים ודולפינים והם צדים את מזונם סמוך לסף היבשה, היכן שהמים רדודים יחסית ויש שפע של מזון. ישנם סוגים רבים של יונקים ימיים שתוכלו לראות במהלך השייט, חלקם נפוצים יותר כמו דולפינים מסוגים שונים, לוויתן גדול-סנפיר, לווייתן קטלן (אורקה), לווייתן מינקי ולוויתן קשות ראש.וחלקם נדירים לצפייה כמו הלוויתן הכחול – בעל החיים הגדול ביותר בממלכת החי מאז ומעולם.

הלוויתנים והדולפינים בהיותם יצורים אינטלגנטים מכירים את ספינות התיירים, באים לקראתן ואוהבים “לתת הופעה”. אך גם אם הם עסוקים בציד ופעילויות אחרות, מדי כמה דקות הם חייבים לעלות מעל לפני המים בכדי להכניס אוויר לריאות ולכן סטטיסטית אחוזי הצפייה בכל שיט גבוהים ולפי הרשומות מעל 90% הצלחה!

לפני שיוצאים לשייט רצוי להצטייד במעיל, כפפות וכיסוי ראש.

שיט לצפייה בלוויתנים מהוסאוויק (Húsavík)

עיירה בצפון איסלנד שנחשבת למרכז עולמי לצפיה בלוויתנים גם מבחינה תיירותית וגם בשל מחקרים מדעיים ותצפיות של ביולוגים ימיים המתקיימים במקום.
כיאה למרכז עולמי ישנן מספר חברות מסחריות המפעילות שייט צפייה בלוויתנים מנמל הוסאוויק ומדי יום יוצאות מספר הפלגות מהבוקר עד הלילה. בהוסאוויק ישנו גם מוזיאון לוויתנים עם תצוגה של עצמות לוייתן.

חודשי פעילות: כל השנה – משך השיט: 3 שעות

להזמנת כרטיסים לשיט צפייה בלוויתנים מהוסאוויק

Loading…

מידע נוסף ונקודה למחשבה

לוויתנים ודולפינים הם יצורים שמעוררים בנו בני האדם סקרנות עצומה, עוד בתנ”ך מופיע הדג הענק שבלע את יונה הנביא והיה בעצם לוויתן, בספרות העולמית “מובי דיק” ו”המדריך לטרמפיסט בגלאקסיה” הם קלאסיקות ובתורת הנסתר נחשבים הלוויתנים והדולפינים לשומרי הרשומות של כדור הארץ.

הלוויתנים והדולפינים שניהם יונקים ימיים אף שהחלו את דרכם כיצורים יבשתיים, שבתהליך האבולוציה עברו לחיות בים. הוכחה לכך היא שעובר של דולפין/לוויתן מתחיל את התפתחותו ברחם עם עצמות רגליים שמתנוונות בהמשך. ליונקים ימיים אלו מח גדול ומפותח, תוחלת חיים ארוכה במיוחד (חלק מהמינים חיים בממוצע זמן חיים של 200 שנים) וקשרים חברתיים כמו אנושיים – הכוללים עזרה הדדית, יחסים בי-סקסואלים, שיטות ציד תבוניות ויכולות תקשור באמצעות סונאר.

גם היום לאחר מחקרים רבים ישנם דברים שהם מעבר לגלוי לעין בנוגע ליכולותיהם ותפקודיהם. הלוויתנים הגדולים ביותר בסדרת הלוויתנאים הם ליוויתני המזיפות, שמסווגים לזן זה מכיוון שבמקום שיניים יש להם מזיפות – מעיין מסרק צפוף בין הלסתות של חוטים קשים העשויים חומר קרני. המזיפות משמשות בעצם כמסננת ענקית. הלוויתן שואב לתוכו כמות עצומה של מים והמזיפות לוכדות בתוכן את האוכל (פלנקטון, סרטנים ודגים) והמים נפלטים בחזרה לים. סיפורים רבים ידועים על קשריהם האמיצים עם בני האדם, ישנו טרנד של לידות במים עם דולפינים ומדי כמה חודשים עולה לכותרות עוד מקרה על דולפין/לוויתן שהציל גולש מהתקפת כריש. ציד ואכילת לוויתנים הוא נושא שנוי במחלוקת בעולם המערבי, לא רק מכיוון שמינים רבים על סף הכחדה אלא גם מפני שרבים מאיתנו חשים כלפיהם אהבה וחמלה כמו אל חיית מחמד או כמו אל יצורים אינטלגנטיים ושותפים לדרך.
טענות רבות נשמעות כלפי איסלנד על כך שהיא מתירה ציד לוויתנים בתחומה, אפילו שמאז 1986 איסלנד מנפיקה בצמצום הקצאות ציד למינים שאינם בסכנת הכחדה הכוללים בעיקר לוויתן מינקי ולוויתן מצוי. האיסלנדים הם אומה של שורדים ואבות אבותיהם צדו ואכלו לוויתנים. בימי עבר עת היתה מצוקת מזון, צייד של לוייתן אחד יכל להאכיל כפר איסלנדי שלם.
בכל מקרה, בשר לוויתן אינו מין המאכלים שעולים על צלחתו של האיסלנדי הממוצע מדי יום ומסעדות מסוימות ברייקאוויק מציעות מנות עשויות לוויתן כאטרקציה תיירותית ועניין לבלוטות הטעם.