טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

מפל דטיפוס – Dettifoss

זרם אדיר שנופל מגובה של 44 מטר, רוחבו הוא 100 מטרים, דטיפוס הוא המפל הגדול באירופה ובעל ספיקת המים הגדולה ביותר, בין 420-200 מטר מעוקב בשניה. מפל מרשים זה הוא חלק מנהר קרחוני אשר קצב השחיקה של הסלע בו הוא גבוה במיוחד, המבקרים במפל צריכים להיזהר לא להתקרב יותר מדי אל הקצה כדי לא ליפול! הגדה המזרחית היא ידידותית יותר לתייר ומציעה הזדמנות מצויינת עבור אלה שרוצים לצלם את הפלא הפראי והסוער.

מפל דטיפוס
מפל דטיפוס – המפל החזק באירופה. על מנת לקבל פרספקטיבה, שימו לב לאדם שהולך על גדת המפל!

גם הידיעה שמפל דטיפוס (Dettifoss) בעל העוצמה הגדולה באירופה לא ממש תכין אתכם לכוחו העצום ועוצר הנשימה. נד כביר של 44 מטרים של מים נופלים וגועשים, בספיקה של 500 ממ”ק בשניה, מספק מראה מהפנט של כוחו של הטבע. רוחב המפל הוא 100 מטרים. המפל והאזור כולו שייך לחלקו הצפוני של הפארק הלאומי וואטניוקול, הפארק הלאומי הגדול ביותר במדינה.

דטיפוס מקבל את מימיו מהנהר הקרחוני Jökulsá á Fjöllum אשר זורם מואטנאיוקול (Vatnajökull) הקרחון הגדול ביותר באירופה, המפל נופל בעוצמה רבה לקניון Jökulsárgljúfur. קרוב אליו תוכלו להרגיש את רעידת הקרקע מתחת לרגליכם.

כיצד להגיע למפל דטיפוס?

כביש 864 יוצא מכביש 85 מכיוון צפון או מכביש 1 בחלק הדרומי. זהו כביש עפר המתאים לכל סוגי הרכבים. מהירות הנסיעה תלוייה בתנאי הכביש שמשתנים בכל פעם. כביש 864 נסגר בזמן החורף עקב שלג או בוף רטוב ונפתח מחדש בתחילת הקיץ לקראת סוף מאי.

כביש 862 זו דרך סלולה לבאים מדרום. הדרך נוחה ומגיעה על למפל דטיפוס. מהמפל וצפונה לעמק אסבירגי זו דרך עפר המתאימה לרכב 4X4 בלבד ופתוח במהלך הקיץ בלבד. כביש 862 (גם הקטע הסלול) סגור בזמן החורף בין ינואר ועד אפריל בשל שלג שנערם.

מפל סלפוס ומפל Hafragilsfoss

סמוך למפל דטיפוס וגם כן מוזנים על ידי נהר של Jökulsá á Fjöllum, ישנם שני מפלים יפיפיים. מפל סלפוס (Selfoss) (לא לטעות עם העיר הדרומית בעלת אותו שם) ומפל פראגילספוס (Hafragilsfoss).

מפל סלפוס (Selfoss)

מפל סלפוס נמצא במרחק 10 דקות הליכה ממפל דטיפוס. למרות שהוא לא גבוה במיוחד (10 מטר), המפל מורכב מסדרה של מפלים ולכן הוא נראה רחב מאד ומרשים, במיוחד בזמן השקיעה.

מפל סלפוס

מפל Hafragilsfoss

מפל Hafragilsfoss נמצא בהמשך במורד הזרם מדטיפוס. כמו דטיפוס, מפל הפראגילספוס הוא חלק מהנהר הקרחון ג’וקולסה פג’ולום בצפון איסלנד. והוא נופל מגובה 27 מטרים.

Hafragilsfoss מפל הפראגילספוס

מפת מפל דטיפוס

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.