טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

דרך ספרנגיסאנדור – כביש 26 – Sprengisandur

ספרנגיסאנדור (Sprengisandur) היא רמה בפנים האי המשתרעת בין הקרחון הופסיוקול (Hofsjökull) במרכז האי, לבין הקרחון ואטניוקול (Vatnajökull) הקרחון הגדול באירופה, הנמצא במזרח האי. זהו איזור מרתק של שממה הררית, חול, ושדות לבה.

דרך ספרנגיסנדור
הדרך ההררית הארוכה באיסלנד

דרך ספרנגיסאנדור ההיסטורית

בימי הביניים, בהם איסלנד היתה מדינה עצמאית, עבר באיזור זה אחד משלושת המעברים בין הצפון לדרום – בנוסף לדרך קיולור ולדרך קאלדידאלור. דרכים אלו שמשו את האיסלנדים בדרכם לקראת ההתכנסות השנתית של המועצה, האלת’ינגי, בת’ינגווטליר (Þingvellir). דרך ספרנגיסאנדור החלה באיזור צפון-מזרח איסלנד, בסמוך לוופנאפיורדור (Vopnafjörður) ולקראת הקצה הדרומי התחברה עם דרך פנימית המובילה מאיזור לנדמנלאוגר (Landmannalaugar) לת’ינגווטליר.

הדרך שאורכה כ-200 ק”מ, עוברת באיזור שומם ללא ישוב ואפשרית למעבר רק בימי הקיץ. בתקופת החורף הדרך חסומה בשלג. השממה נתנה לדרך את שמה – “סאנדור” פירושו “חולות”, ספרנגיה Sprengja פירושו “לרכב על הסוס עד לקצה גבול יכולתו”. הדרך עברה קילומטרים רבים בשממה עם מעט מאד מקורות מזון ומשקה לסוסים, וללא ישוב וסיכוי למחסה לעוברים ולשבים. זו היתה דרך עם מעט מאד מקום לטעויות ועל כן לא היתה חביבה במיוחד על הרוכבים. עובדה זו מופיעה במספר סאגות. אפילו עם אנשים הגרים בסמיכות לקצה הצפוני של ספרנגיסאנדור, באיזור וופנאפיורדור או אגם ליוסאואטן (Ljósavatn). רבים העדיפו דרכים ארוכות יותר, העוברות לאורך החוף המיושב. איסלנדים רבים האמינו אז שהדרך רדופת רוחות ושוכנים בה גמדים וטרולים – אמונות שהוסיפו לרתיעה מלעבור בה.

קרחון הופסיוקול
נוף מפלנטה אחרת. קרחון הופסיוקול נראה ברקע.

בסגת Hrafnkel, מסופר על הרפנקל, מנהיג מקומי מהמאה ה-10 מאיזור הפיורדים המזרחיים, שהסתכסך עם שכניו. הוא התכוון להעלות את טיעוניו נגד שכניו בכינוס המועצה בת’ינגווטליר. אע”פ שדרך ספרנגיסנדור סמוכה היתה למגוריו, הוא בחר לרכב דרך החוף המיושבת. אך שכניו-אויביו, שרצו לגייס תמיכה לצידם, וחשוב היה להם להגיע מוקדם ככל האפשר, נסעו בדרך השוממה והקשה למעבר.

קרחון טונגנאפטליוקול Tungnafellsjökull
דרך ספריניסאנדור עוברת בסמוך לקרחון קרחון טונגנאפטליוקול (Tungnafellsjökull)

הדרך כיום

לאחר שאיסלנד איבדה את עצמאותה ב-1265, ננטשה הדרך ולא היתה עוד בשימוש. רק במאה ה-19 חזרה שוב לשימוש. כיום עוברת דרך העפר מעט מזרחית לדרך ההיסטורית. בדרך מסומנת כ- F26, העביר רק על ידי רכב 4X4 , בימות הקיץ. הנסיעה בדרך ספרנגיסאנדור כרוכה במעבר דרך נהרות, הגואים בימים חמים עקב הפשרת קרחונים, או בימי גשם. לפני הכניסה לדרך יש לברר תנאי המעבר. לאורך הדרך ישנם מספר מצומצם לבקתות לינה.

דרך ספרנגיסאנדור חביבה על חובבי הרפתקאות ובימים נאים ניתן לראות ממנה מראות של שני הקרחונים, את הר הגעש אסקיה (Askja) ואת הר הרדוברייד (Herðubreið).

אתרים לאורך הדרך

הראוניאר (Hrauneyjar) – הראוניאר הוא האיזור הדרומי של הנהר הקרחוני טונגנה (Tungnaá). באיזור זה ממוקמת תחנת כוח הידרואלקטרית, שבנייתה הסתימה ב-1981. תחנת הכוח מספקת חשמל בהספק של 210 מגה-וואט. חלקו הצפון מזרחי של האיזור הוא עתיר צמחיה. באיזור ישנו מלון ומסעדה בשם זה.

נידאלור-יוקולדאלור (Nyidalur Jokuldalur) – ניאדאלור, שפירושו “העמק החדש”, המכונה לעיתים יוקולדאלור, כלומר “עמק הקרחון”, הוא עמק הנמצא למרגלותיו הדרומיים של הקרחון הקטן טונגנאפלסיוקול (Tungnafellsjökull). בעמק ישנה בקתת מטיילים המופעלת בימי הקיץ על ידי FI , ומאפשרת לינה בשקי שינה, ואמצעי בישול בסיסיים. באיזור ישנם מספר מסלולי טיולי הליכה, אחד מהם למעבר הרים המכונה “מעבר התקווה” ומאפשר תצפית על כיפות הקרח של ואטנאיוקול.

בקתות המטיילים נידאלור
בקתות המטיילים בנידאלור

מפל אלדייארפוס (Aldeyjarfoss) – מפל על הנהר סקיאלפאנדאפליוט (Skjálfandafljót), שמימיו הם מי הפשרת שלגים בקרחון ואטניוקול. זהו אחד המפלים היפים, בו המים זורמים מעל עמודי בזלת. המפל נמצא סמוך לקצה הצפוני של דרך F26, כ-4 ק”מ לפני המפגש עם דרך 842. לקריאה נוספת לחיצה כאן.

מפל אלדיארפוס

תחבורה ציבורית

הדרך המומלצת לעבור בדרך ספרנגיסאנדור היא ברכב שטח 4X4. בחודשים הקיף, יולי ואוגוסט מפעילה חברת Reykjavik Excursion שני קוי נסיעה העוברים בדרך זו:

קו נסיעה (17, a17 ) בין רייקיאוויק לאגם מיוואטן, העובר בתוואי הדרך. הנסיעה כוללת עצירה באתרים מרכזיים לביקור קצר. הנסיעה הכוללת אורכת כ-11 שעות.

ניתן לנסוע באוטובוס מלנדמנלאוגר בקו (14, a14) בין לנדמנלאוגר לאגם מיואטן, אף הוא עוצר באתרים המרכזים. הנסיעה הכוללת אורכת כ-10 שעות.

מפת דרך ספרנגיסאנדור

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.