טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

קרחון הופסיוקול – Hofsjökull

הופסיוקול (Hofsjökull) או בעברית ‘קרחון המקדש’ הוא הקרחון השלישי בגודלו באיסלנד ומתחתיו נמצא הר הגעש הפעיל הגדול ביותר במדינה. הקרחון משתרע על שטח של 925 קמ”ר, ומגיע לגובה של 1765 מטר בפסגתו. קרחון הופסיוקול ממוקם במרכז הרמות ההרריות של איסלנד מצפון להרי קרלינגרפיוטל (Kerlingarfjöll), בין שני הקרחונים הגדולים ביותר של איסלנד קרחון ואטנאיוקול (Vatnajökull) וקרחון לנגיוקול (Langjökull). הקרחון הוא המקור של כמה נהרות, כולל נהר ת’יורסה (Þjórsá), הנהר הארוך ביותר במדינה.

קרחון הופסיוקול

הר הגעש הופסיוקול

קרחון הופסיוקול נמצא בחיבור הלוחות הטקטוניים המרכזיים שחוצים את איסלנד מדרום לצפון. אזור זה מכונה HotSpot ולאורכו נמצאים כמה מהר הגעש והאזורים הוולקנים הפעילים ביותר באיסלנד. כמו במקרה של קרחונים איסלנדים רבים, כיפת הקרח של הופסיוקול מסתירה מתחתיה הר געש רדום בעל אותו שם. להר הגעש לוע ענק בהיקף של 11 ק”מ והוא נמצא מתחת לחלק המערבי של הקרחון. זרימות הלבה האחרונות מתעדות שההר לא התפרץ ב-12000 שנה האחרונות.

קרחון הופסיוקול

כיצד להגיע?

מטיילים בדרך ההררית קיולור שחוצה את איסלנד מצפון לדרום עוברים בדרכם לשוליו המזרחיים של הקרחון. את הקרחון ניתן לראות מרחוק. הנסיעה בדרך קיולור וההגעה אל הקרחון אפשרית רק במהלך חודשי הקיץ ברכבי 4X4. טיפוס על קרחונים אינו מומלץ ללא מדריך מקומי מנוסה.

עתיד הקרחון

על אף שקרחוני איסלנד נמצאים בתהליך המסה כתוצאה מהתחממות גלובלית והם צפויים להעלם במאתיים השנים הקרובות. בשנת 2015 בפעם הראשונה זה 20 שנה נמדד גידול במסת הקרח של קרחון הופסיוקול.

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.