טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

קרלינגארפיוטל – Kerlingarfjöll

קרלינגארפיוטל (Kerlingarfjöll) הוא רכס הרים במרכז איסלנד (1477 מ’) הנמצא סמוך הנמצא סמוך לדרך קיולור (Kjölur), אחת משתי הדרכים העיקריות החוצות את המרכז ההררי של איסלנד, המערבית מבינהן. האזור הוא אחת מפנינות הטבע של מרכז איסלנד ומציע נופים יחודיים של פעילות וולקנית, קרחונים, בריכות מבעבעות, מערות קרח וקרקע בצבעים רב גוונים.

רכס הרי קרלינגארפיוטל
רכס הרי קרלינגארפיוטל נראה היטב מדרך קיולור

ההרים באזור זה הם ממקור וולקני ועל כך מעידים שפע המעיינות החמים והבריכות המבעבעות באזור. ואכן אזור קרלינגארפיוטל הוא חלק ממערכת וולקנית גדולה על משתרעת על שטח של 100 קמ”ר. צבע הקרקע באזור הוא אדום בגלל אבן הריאולייט הגעשית שממנה ההרים מורכבים. מינרלים היוצאים מהמעיינות החמים תורמים לצבע הצהוב והירוק של הקרקע.

משנת 2000 פועל באזור קרלינגארפיוטל (Kerlingafjöll) מרכז אירוח מציע המציע שירותי לינה ואוכל לאורחים באזור.

מרכז המבקרים בקרלינגארפיוטל
מבט על בקתות אירוח ממרכז המבקרים בקרלינגארפיוטל

עמק המעיינות החמים קווראדליר

עמק קווראדליר (Hveradalir) או ‘עמק המעיינות החמים’ נראה בדיוק כפי ששמו מרמז. עמק שופע מעיינות חמים הנמצא באחד האזורים הגיאותרמיים הגדולים ביותר באיסלנד ממש מעל לנקודות ההוט-ספוט (Hot spot) הפעילות ביותר באיסלנד. עמק קווראדליר מוקף הרי ריוליט צבעוניים של רכס קרלינגארפיוטל. האזור הצבעוני והפעיל תרמית הופך את המקום לאזור צבעוני ומרהיב עם שפע של הזדמנויות מצויינות לטיולים רגליים וצילום. ניתן לטייל על רכסי ההרים על גרמי מדרגות מיוחדים שנבנו על מנת למנוע החלקה. להלך בין תמרות קיטור ולהריח היטב את הגופרית הנובעת ממעמקי האדמה. 

עמק המעיינות החמים קווראדליר
אחת הדוגמאות הטובות ביותר של הפעילות הגיאותרמית האופיינית של איסלנד ניתן לראות בעמק קווראדליר

טיול הליכה בעמק קווראדאליר

ישנן שתי אפשרויות להגיע לעמק קווראדאליר. האחת והארוכה יותר היא במסלול היוצא ממרכז המבקרים Ásgarður ולוקח 5 ק”מ לכל כיוון, משם יש לקחת בחשבון עוד 2-3 ק”מ של טיול בעמק עצמו. האפשרות הקצרה יותר היא להמשיך עם הרכב ממרכז המבקרים למגרש החנייה הצמוד לעמק ומשם לצאת לטיול הליכה במסלול מעגלי של 3 ק”מ.

מפל גיגיארפוס (Gýgjarfoss)

המרכז הררי של איסלנד אינו שופע מפלים כמו באזור החוף, בו הקרחונים משתפלים לאוקיינוס נמסים ויוצרים כמה מהמפלים הגדולים והמרשימים בעולם. בנוסף לעובדה שמספר המפלים במרכז ההררי האיסלנדי קטן יחסית גם חלון ההזדמנויות בו ניתן לבקר בהם קצר, רק מאמצע יוני ועד סוף ספטמבר. כמה דוגמאות למפלים יפים בהיילנד הם Fagrifoss, Ófærufoss ו- Sigöldufoss. באזור קרלינגארפיוטל ניתן למצוא את אחד המפלים היפים במרכז, מפל גיגיארפוס (Gýgjarfoss) הנמצא סמוך לדרך קיולור (Kjölur) דרך F347 המובילה לקרלינגרפיוטל. המפל נמצא על נהר Jökulfall שמקורו בקרחון הופסיוקול (Hofsjökull) יחד עם נהרות קטנים רבים המוזנים באביב.

מפל גיגיארפוס
רכס הרי קרלינגארפיוטל על רקע מפל גיגיארפוס

הייקינג לפסגת Austurfjöll

זהו תיאור מסלול ההליכה לפסגה הגבוהה ביותר ברכס קרלינגרפיוטל. מסלול הליכה למיטיביי לכת יוצא מחניון Kastali ומשם מעל המורדות המושלגים של Fannborg להר לודמונדור (Lodmundur) הנראה כמו חרוט הניצב לבדו ולכן קל מאוד לזיהוי. מלודמונדור דרך הר סנוט (Snot) ומשם לפסגה הגבוהה ביותר של קרלינגרפיוטל – סנאייקולור (Snaekollur) המגיעה לגובה 1428 מטר. מסנאייקולור לווסטורגניפה (Vesturgnipa) דרך מעב ההרים לפנבורג. מפנבורג בחזרה לחניון. זוהי טיול תובעני למדי ומומלץ למטיילים בעלי כושר טוב. אלו שיצאו לדרך יתוגמלו בנוף נהדר מהפסגות.

הר לודמונדור
הר החרוט לודמונדור מצד שמאל והפסגה הגבוהה ביותר נראית מימין ברקע מכוסה בשלג טרי של אמצע ספטמבר

מפת קרלינגארפיוטל
מפת מסלולי הליכה

הגעה לאזור

שמורת קרלינגרפיוטל נמצאת על דרך F347 כ-10 ק”מ מזרחית לדרך קיולור (Kjalvegur) ניתן להגיע לאזור ברכב שטח 4X4 ובתקופת הקיץ בתנאי מזג אויר טובים גם ברכב פרטי. כדאי לשים לב שהכביש לאזור מסומן כ- F35 וחברות השכרת הרכב לא מבטחות על נסיעה בכבישים אלה ברכב פרטי. מרכז האירוח במקום פועל מה- 15 ליוני עד סוף ספטמבר ובחורף המקום פתוח רק בתיאום מראש.

קרלינגארפיוטל

יש אפשרות להגיע לאזור גם בחבורה ציבורית. חברת סטרנה (Sterna) מפעילה קו אוטובוס על דרך קיולור (Kjölur) במשך חודשי הקיץ משני הכיוונים (צפון-דרום ודרום-צפון) וגם עוצרת בקרלינגארפיוטל. פרטים על מחירים ולוחות זמנים, כאן.

פעילות גיאותרמית בקרלינגארפיוטל

מפת קרלינגארפיוטל

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.