הולאר – Hólar

חשיבותו הרבה של היישוב הולאר (Hólar) אינה עולה בקנה מידה אחד עם גודלו. מדובר באחד הישובים הקטנים באיסלנד אך בעלי החשיבות הרבה ביותר למורשת וההיסטוריה המקומית. הולאר הוא ישוב קטנטן בעמק Hjaltadalur בחצי האי טרולסקאגי בלב חבל סקגפיורדור, אזור מגדלי הסוסים של איסלנד. היישוב מרוחק כ-380 ק"מ מעיר הבירה רייקיאוויק ואוכלוסייתו מונה כ-100 תושבים. בקרו גם אתם בהולאר עם אחד מהטיולים לעצמאיים המופלאים שלנו!

הולאר
קתדרלת האבן של הולאר

בירת הצפון העתיק

במשך 700 הולאר הייתה הישוב המרכזי בצפון איסלנד ולמעשה שימשה כבירה של צפון איסלנד עד שאקוריירי קיבלה את התואר הזה. הולאר הייתה ועודנה מרכז דתי חשוב, בין השנים 1106-1801 מרכז הבישוף הצפוני של של איסלנד היה במקום.

מסע אחורה בזמן

זהו אחד הכפרים הציוריים באיסלנד וזאת אודות למיקומו הפסטורלי מוקף הרים גבוהים ומחודדים ומבני העץ העתיקים והכנסייה המרשימה עשויה אבן. בסביבת הכפר ניתן למצוא אתר של מבנים היסטוריים, בתי דשא עתיקים וחפירה ארכיאולוגית. חבל סקגפיורדור בכלל והולאר בפרט הם מרכזו של חוות מגדלי הסוסים האיסלנדיים. טיול בשבילים המתפתלים של הכפר ייקח אתכם למסע אחורה בזמן לתקופה שבה איסלנד נראתה אחרת, טרום המודרנה. ניתן לחוש בין המבנים את האווירה של פעם ולנסות לדמיין כיצד התנהלו במקום החיים כאשר כל יישוב היה רוב הזמן דואג לצרכיו.

סוסים איסלנדים
הולאר נמצאת בליבו של חבל מגדלי הסוסים סקגפיורדור

אוניברסיטת הולאר

מאז שנת 1882 פועל במקום קמפוס של אוניברסיטת הולאר המתמחה בתחום החקלאות, גידול וטיפוח סוסים איסלנדיים ותיירות. בתקופת החורף כאשר הקמפוס פועל, סטודנטים רבים מגיעים למקום ואוכלוסיית הכפר מוכפלת. בקיץ כאשר הסטודנטים עוזבים מבני המגורים שלהם משמשים כדירות נופש להשכרה. מבנה הקמפוס המרכזי נמצא בכניסה לכפר, לא רחוק מהכנסייה ומשמש כמרכז מידע תיירותי של המקום. מומלץ להיכנס למבנה ולערוך שם סיור קצר. יש במקום יש בית קפה נחמד (Kaffi Hólar) המגיש גם ארוחות. בתחומי האוניברסיטה פועלת מבשלת בירה קטנה (Bjórsetur Íslands) הפועלת על ידי סטודנטים בהתנדבות. זו אינה מבשלת בירה מסחרית מהשורה ואם הגעתם למקום בסופ"ש אם קצת מזל היא גם תהיה פתוחה. כל שנה בחודש יוני מרכז הבירה מקיים במקום פסטיבל בירות בוטיק מרחבי איסלנד.

אוניברסיטת הולאר
מבנה אוניברסיטת הולאר מחלון צריח הכנסייה

בתי הדשא Nýibær

במרכז הולאר נמצא מתחם מרשים של בתי דשא. בתים קטנים עשויי עץ המזכירים במשהו את בתי ההוביטים מסרטי שר הטבעות. בתי הדשא של Nýibær נבנו בשנת 1860 ואנשים התגוררו בהם עד שנת 1945. השם Nýibær פירושו "החווה החדשה" משום שהיא הוקמה לא רחוק מחווה קודמת שכבר הייתה במקום. במקום פועל אתר חפירות ארכיאולוגי בניהול המוזיאון הלאומי של איסלנד. הכניסה לביקור בבתי הדשא היא חופשית וללא תשלום.

בתי הדשא הולאר

טיולי הליכה – הייקינג

מהולאר יוצאים מספר שבילי הליכה נהדרים. אחד המסלולים המומלצים הוא להר Gvendarskál הניצב מעל הכפר. ההליכה לפסגה לא קשה במיוחד אך כשמתקרבים לפסגה הדרך נעשית סלעית יותר. מלמעלה מובטח לכם נוף משגע של עמק Hjaltadalur. מידע נוסף על מסלולי הייקינג באזור ניתן לקבל במרכז המידע לתייר בקמפוס.

כנסיית האבן של הולאר
בפתח כנסיית האבן העתיקה

הקתדרלה של הולאר (Hólakirkja)

מאז המאה ה-11 קיימת כנסייה בהולאר. הקתדרלה הנוכחית הוקמה בשנת 1762 והיא אחת מכנסיות האבן העתיקות באיסלנד. הגוון האדמדם של המבנה מגיע מצבע הסלעים בסביבה ממנה היא נבנתה. ניתן לערוך סיור בכנסייה ולעלות לתצפית מהמגדל. עובדה מעניינת היא שבגנזכי הכנסייה נמצא עותק קדום של התנ"ך בעברית!

Login