האי פאפיי – Papey

האי פאפיי (Papey) הוא אי קטן ולא מיושב בקרבת החוף של העיירה דיופיווגור (Djúpivogur) בפיורדים המזרחים של איסלנד. שטח האי הוא בסביבות 2 קמ"ר והגבעה הגבוהה באי מגיעה ל-59 מטרים.

גם אתם רוצים לבקר באי ובאתרים מרתקים אחרים במזרח איסלנד? כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

האי פאפיי
האי פאפיי והמגדלור הבודד

שייט לאי פאפיי – הזדמנות נפלאה לראות פאפינים

האי פאפיי מפורסם באיסלנד כנקודת צפרות מעולה כאשר האטרקציה העיקרית הם מושבות פאפינים (תוכי הים) המקננות במקום כל קיץ. העובדה שהאי כיום לא מיושב ומעט מבקרים מגיעים אליו כל שנה, מבטיחים מפגש קרוב עם בעלי החיים במקום. חוץ ממושבות הפאפינים תוכלו לפגוש גם כלבי ים שוחים ליד סלעי האי ורובצים עליהם. כאשר מבקרים באי ניתן למצוא עדויות להתיישבות קדומה במקום. באי עוד עומדים בית מגורים עתיקים שנשתמרו, כנסיית עץ העתיקה באיסלנד ותחנת מזג אוויר. את המגדלור של האי ניתן לראות מהחוף. הדרך היחידה לבקר באי היא במסגרת טיול יומי מודרך בשייט קצר במעבורת היוצאת מנמל דיופיווגור בחודשים יוני עד אוגוסט. השיט יוצא בשעה 13:00 מהמזח סמוך למלון Framtíð והטיול כולו אורך 4 שעות. צרו קשר להזמנת השייט.

נטישת האי במהלך המאה ה-20

פאפיי היה במשך שנים האי היחיד המיושב בפיורדים המזרחיים. עוד במהלך המאה ה-20 האי היה עוד מיושב.  תור הזהב של האי היה במאה ה-17 אז אוכלוסיית האי הגיעה לשיא של 16 תושבים בלבד! למרות שעל פניו האי הוא לא יותר מסלע גדול בים, החיים בו היו כפי הנראה טובים יחסית למדינה כולה. כאשר תושבי איסלנד נקלעו לעיתים לתקופות קשות של רעב, תושבי האי לא ידעו מחסור של מזון. הכבשים הרועות הניבו חלב ובשר, דגה בשפע הייתה זמינה כל השנה, כמו כן בשר ועורות כלבי ים, גידול תפוחי אדמה, וגם ביצים ובשר עופות שקיננו במקום, סיפקו לתושבים אספקה בטוחה כל השנה. המתיישב האחרון עזב סופית את האי בשנת 1948.

מה מקור השם של האי?

על פי הסאגות האיסלנדיות מקור השם "פאפיי" הוא בנזירים קלטיים שנקראו Papar שחיו במקום בסביבות שנת 900. הנזירים חיו במקום עד שגורשו על ידי הבעלים החוקיים בעלי הדת הנורדית הפגאנית שלא ראו את המתיישבים הנוצרים בעין יפה. על אף סיפור זה, עדויות ארכיאולוגיות בחפירות שנערכו במקום בין השנים 1970-1980 לא מצאו עדויות להתיישבות נזירים באי. הם כן מצאו עדויות וסימנים להתיישבות נורדית מוקדמת בערך מאותה תקופה.