טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

איספיורדור – Ísafjörður

איספיורדור (Ísafjörður) היא העיירה העיקרית בפיורדים המערביים (Westfjords) והגדולה שבהן. בעיר עצמה חיים פחות מ-4,000 תושבים ובתחום השיפוט של העירייה איספירדבאייר (Isafjardarbaer),הכוללת את הכפרים ניפסדאלור, סודוריירי, פלאטיירי ותינגיירי, חיים בסביבות 2550 תושבים. שטח העיר משתרע על 2,400 קמ”ר, מן המפל מים היפיפה דיניאנדי (Dynjandi) בחלק הדרומי ועד שמורת הטבע הורסטנדיר (Hornstrandir) באזור הצפוני, שם גם ניתן למצוא את צוק הורנביארג (Hornbjarg) אזור הקינון של אחת מהמושבות הגדולות ביותר של עופות ים צפון אטלנטיות.

איספיורדור

איספיורדור בירת הפיורדים המערביים

איספיורדור היא הלב הפועם והעיירה המרכזית של הפיורדים המערביים. אוכלוסייתה מונה כ-2736 תושבים (נכון ל-2020) ובתחומה גם נמל, בית חולים, מרכז קניות, בתי ספר ושדה תעופה המשרתים את כל יישובי הסביבה. הליכה ברחוב הראשי והעתיק של העיירה בין בתי קפה, חנויות ומסעדות תמחיש כיצד חיו האיסלנדים במאה ה-19. הבתים ברחוב מעוצבים בבנייה פשוטה אך אפקטיבית של אנשים שהסתפקו במועט ולא ידעו מה הם מותרות.

איספיורדור
נחיתה בשדה התעופה באיספיורדור היא לא לבעלי לב חלש!

לאן שלא תביטו באיספיורדור תוכלו לראות את הפיורדים המושלגים, הים וההרים המקיפים אותה, כך שנדמה כמו כי העיירה נמצאת בעולם משלה. השקט והשלווה מסביב לפיורד ממגנטים ומי שיגיע למקום ירגיש כי הוא במימד אחר בו הזמן עובר לאט, במקום המעלה תחושה שאפשר להרגע ממרוץ החיים וכי אין לאן למהר.

איספיורדור ידועה בחיי התרבות העשירים שלה ובמסורת מוסיקלית שמשתמרת כבר שנים רבות בדמות הופעות ופסטיבלים לאורך השנה. מלבד אהבתם של המקומיים למוסיקה הם גם מאז ומתמיד נחשבו ליורדי-ים נועזים, שכן רבים מהם יצאו עם סירות הדייג לים הפתוח ולא ידעו אם אי פעם יחזרו. כיום יש טכנולוגיה ימית מפותחת וחיזוי מטארולוגי מדוייק. אך בימי עבר סירות שהיו יוצאות מהנמל ביום בהיר וים שקט, היו לעיתים נקלעות לסערות שהתפתחו במפתיע עם תנאי מזג האוויר המשתנים של איסלנד ונטרפו בין גלי הים.

מורשת של יורדי ים

תרבות הדייג עדיין מפותחת באיספיורדור ורבים מהתושבים עובדים על ספינות הדייג ובמפעלי הדגים. כעת בימים בהם מזג האוויר אינו מאפשר שייט או כשנדרש לתקן משהו בספינה, אפשר למצוא את יורדי-הים יושבים לשתות בבר המקומי. מי שיערוך עימם היכרות יבחין שעדיין נשאר בהם ניצוץ הנועזות של אבותיהם ואף יוכל לשמוע מהם סיפורים על החוויות בים הפתוח ולהתרשם מההווי של עבודת הצוות שלהם בים.

מפל דינאנדי
מפל דינאנדי, לדעת רבים המפל היפה באיסלנד.

גיאוגרפיה

איספיורדור שוכנת על לשון יבשה בפיורד הקטן סקוטולספיורדור (Skutulsfjordur), שמתחבר אל פיורד גדול יותר בשם איספיורדרדיופ (Isafjardardjup).
האקלים באיספיורדור נחשב לאחד הקרירים באיסלנד לאזור שנמצא בגובה פני הים וזאת בשל זרם-ים קר המגיע ממזרח גרינלנד. החורף קר, מושלג ובשנים מסוימות אפילו הים קופא. השמש שבחודשי החורף זורחת רק באופק הדרומי, נחסמת על ידי ההרים המתנשאים מצד דרום ולכן גם בשעות האור לא ניתן לראות קרני שמש ישירות. בחודשי הקיץ לעומת זאת בשל המיקום הצפוני, יש שפע שעות אור והטמפרטורה הממוצעת עומדת על 7.7°C.

קצת היסטוריה

איספיורדור מיושבת מסביבות 1100 לספירה בזכות הנמל הטבעי המהווה בסיס מצויין ליישוב המבוסס על דייג. בשנת 1786 כאשר מלך דנמרק ביטל את החרם הכלכלי שהוטל על איסלנד במשך 184 שנים, תעשיית הדייג החלה להתפתח ביתר שאת ובעקבות כך האוכלוסייה גדלה ואיספיורדור קיבלה מעמד מוניצפלי כעיירה. דגים-מומלחים נהפכו למוצר העיקרי שיוצר ושווק אל מעבר לים ונמל איספיורדור היה לאחד מתחנות המסחר המרכזיות של איסלנד עד תחילת המאה ה-20. בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה, תעשיית הדגים המשיכה להתקדם בזכות ספינות- דייג גדולות שהוכנסו לשימוש וכן שיטות עיבוד דגים עם טכנולוגיות הקפאה מתקדמות. רוב תושבי המקום התפרנסו מעבודות הקשורות בענף הדייג, העסקים פרחו, האוכלוסייה גדלה והיה זה תור הזהב של איספיורדור. אך מסביבות 1980, בעקבות שינויים במכסות הדייג בין החברות באיסלנד והגבלות בין לאומיות על מרחבי דייג (מלחמת-הבקלה השלישית) החל משבר בענף וחלק מהמפעלים לעיבוד דגים נסגרו. תושבים רבים איבדו את עבודתם, עזבו את העיירה ואיספיורדור ירדה מגדולתה כמעצמת דייג. אך עם הזמן השתקמה הכלכלה בזכות פיתוח תעשיית היי-טק ומחקר ימי. את ספינות הדייג הענקיות החליפו דגמים קטנים אך משוכללים ויעלים יותר מבחינת עלויות אחזקה ובנוסף אפיק כלכלי חדש בדמות ענף התיירות מתפתח בהתמדה.

איספיורדור בחורף
נוף חורפי על פיורד Ísafjarðardjúp

אתרים מעניינים ופעילויות באזור איספיורדור:

איספיורדור היא עיירה יחסית קטנה ורוב המקומות בה הם במרחק הליכה קצר. להלן כמה הצעות למקומות מעניינים שניתן להגיע אליהם ברגל.

מרכז העיר הישן

מרכז העיר הישן של איספיורדור נמצא במרחק של שמונה דקות הליכה מהנמל. זו חוויה מעניינת ללכת ברחובות הצרים ולהתרשם מהאוירה המיוחדת של המקום. בין בתי קפה, חנויות ומסעדות אפשר גם לראות כיצד חיו האיסלנדים במאה-19, הבנייה הפשוטה אך אפקטיבית של אנשים שלא ידעו מה זה מותרות. מומלץ לקחת מפה של העיר במרכז המידע לתייר.

מרכז העיירה איספיורדור
במרכז העיירה איספיורדור יש בתי קפה, מאפיות ומסעדות ואווירה נהדרת לטיול רגלי

המוזיאון הימי – The Westfjords Maritime Museum

המוזיאון ממוקם ליד הנמל של איספיורדור, במבנה מהמאה ה18 שהוא אחד מארבעת המבנים העתיקים באיסלנד שעדיין עומדים על תילם. במקום מסופר על הקשר ההדוק של איספיורדור ותעשיית הדיג באיסלנד ומתמקד בהיסטוריה של יורדי-הים וכן מציג ציוד דיג וסירות בהן השתמשו יורדי-הים במשך השנים. למידע נוסף >> www.nedsti.is

“בית החולים הישן”

לאחר שהאוכלוסייה גדלה בתחילת המאה ה-20 הוחלט על הקמה של בית חולים גדול ומודרני. הארכיטיקט הלאומי של איסלנד Guðjón Samúelsson (שגם תכנן את את כנסיית הטלגרימס ברייקיאוויק) התייצב למשימת התכנון וביוני 1925 נחנך המבנה שבזמנו היה אחד מהמרשימים והגדולים בכל איסלנד. המבנה שימש כבית חולים עד 1989 עת סיום בנייתו של בית החולים החדש (שממוקם ממול). אך עם השנים הפך לבית התרבות של איספיורדור ובתוכו: ספרייה גדולה, תערוכות צילום ואומנות הקשורות לאזור וכן גנזך המשמר לא רק מסמכים מימי עבר, אלא גם שמלות איסלנדיות מסורתיות וציוד רפואי מראשית ימיו של המבנה כבית חולים.

יונסגרדור או “הגן של יון” (Jónsgardur)

פארק קטן הנמצא ליד “בית החולים הישן”, האטרקציה העיקרית במקום היא קשת עשויה מזיפה של לוויתן.

שייט קיאקים

חתירה בקיאק בפיורד זהו אחד התחביבים של תושבי איספיורדור וכן חוויה ספורטיבית המאפשרת זווית מבט נוספת על הטבע הסובב את המקום. מי שישוט ברוגע בקיאק יראה את ההרים המזדקפים סביב ומשתקפים על פני המים ויזכה בהזדמנות נדירה ראות כלבי-ים ועופות ימיים כשהם לא על היבשה וללא רעשים חיצוניים.

רכיבה על אופניים

חובבי הרכיבה יכולים לדווש מסביב לאיספיורדור ולהנות מהטבע המדהים שמסביב, בין אם רכיבה על כביש או בשבילים ההרריים. לפרטים על מסלולי רכיבה והשכרת אופניים, ניתן לפנות למרכז המידע לתיירים שבמרכז העיירה.

טיולים מחוץ לעיירה:

איספיורדור מחוברת לכפרים פלטריי (Flateyri), סודריירי (Suðureyri) וטינגיירי (Þingeyri) דרך כביש מנהרות שנחצב בהר אשר בנייתו הושלמה בשנת 1996.

סודריירי (Suðureyri)

כפר הדייגים הקטן סודריירי נמצא במרחק של 23 ק”מ מאיספיורדור. הכפר ידוע כ”כפר הדייגים המקורי”. טיול בכפר ייתן לכם הצצה לתוך חיי היומיום של הדייגים. אפשר לבקר באחד ממפעלי הדגים או לתפוס יוזמה ולבלות את יום כמו דייג בעצמך! בסודריירי יש בריכת שחייה גיאותרמית חיצונית מעולה שמושכת אליה גם מקומיים גם מעיירות סמוכות, מומלץ!

פלאטיריי (Flateyri)

הכפר פלאטיריי נמצא גם הוא במרחק של 23 ק”מ מאיספיורדור. המוזיאון בעיר נקראה “חנות הספרים הישנה” ומציג את ההיסטוריה של העיר כולל מפולת השלג שגבתה את חייהם של 20 מתושבי הכפר בשנת 1995. מטיילים יכולים לבקר במוזיאון הבובות הבינלאומי שנמצא בכפר. יש במקום בריכת שחייה, ומסלולי הליכה רבים.

ת’ינגיירי (Þingeyri)

הכפר ת’ינגיירי נמצא במרחק של 49 ק”מ מאיספיורדור. המקום הוא מרכז של אחת הסאגות המפורסמות של איסלנד, הסאגה של גיסלה סונארסון (Gísla saga Súrssonar). בטינגיירי יש בריכת שחייה ומסלולי הליכה יפים, כולל מסלול לא קשה להר הגבוה ביותר בפיורדים המערביים.למעוניינים, ניתן במקום לרכב על סוסים איסלנדיים.

ניפסדאלור (Hnífsdalur)

ניפסדאלור מרוחקת 4 ק”מ מאיספיורדור ומשמשת כעיירת לווין שכנה. פחות ממאתיים תושבים חיים בכפר הקטן הנמצא בעמק יפה עם פסגות הרים מחודדים.

איספיורדור
שבילי הליכה עם נופים נהדרים בסביבת העיירה

איפה לאכול?

טיורהוסיד – Tjöruhúsið – זוהי אחת ממסעדות הדגים הטובות באיסלנד. היצע המנות המבוססות ברובן המכריע על דגים ומאכלי ים, מתחלף מדי יום וההגשה היא עצמית (בופה) ובסגנון אכול כפי יכולתך. מי שרוצה רק ארוחה קלה יכול להנות ממרק דגים ולחם טרי. כתובת: Nedstikaupstadur, Isafjordur

גמלא באקארי – “המאפייה הישנה” Gamla Bakaríð – זוהי מאפייה הפועלת כעסק משפחתי כבר מאז המאה ה19 ובמרוצת השנים נוסף למבנה בית קפה קטן שקירותיו מלאים בתמונות של איספיורדור מימי עבר. במקום אפשר לשתות קפה בנחת עם מאפים טריים ולנסות את הקרינגו (kringlu), מעיין בייגל עם קימל שנחשב למאפה המסורתי של איספיורדור. כתובת: Aðalstræti 24, Ísafjörður

אדינבורג – Edinborg – מסעדה זו נמצאת במתחם הנמל ובאותו מבנה עם מרכז המידע לתיירים של איספיורדור. התפריט עשיר ובדגש על ארוחות צהריים וערב ומכיל דגים טריים מהנמל הסמוך, מאכלי בשר וקינוחים. בימים יפים ממולץ לשבת בשולחנות שבחוץ ולהנות מנופיו של הפיורד שנמצא ממש ממול. אדינבורג מצויה בחלל רחב ידיים המתאים לאירוח קבוצות גדולות. הבר גדוש במשקאות ומי שאוהב לשתות בהחלט ימצא שם את מקומו. כתובת: Aðalstræti 7, Isafjordur 400, Iceland

הוסיד’ – Husið – בית קפה, מסעדה וגם בר משקאות במקום אחד. פתוח בכל ימי השבוע מלפני הצהריים ועד השעות הקטנות של הלילה. התפריט מגוון מאד עם דגים, בשר ואופציות גם לצמחונים. מי שיגיע בשעות הערב יוכל להנות מהופעות מוסיקליות של אמנים מקומיים.

איך להגיע?

איספיורדור נמצאת במרחק של 445 ק”מ וזמן נסיעה של כ-5 וחצי שעות מרייקיאוויק.
טיסות משדה התעופה של רייקיאוויק ממריאות לאיספיורדור מדי יום, משך הטיסה הוא כ-40 דקות.
חברת האוטובוסים האיסלנדית (Strætó) מוציאה קווים מרייקיאוויק ואקוריירי לאיספיורדור, עם זאת במהלך הדרך יש להחליף שני קווי אוטובוס והנסיעה נמשכת זמן רב.

מפת איספיורדור

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.