ניפסדאלור – Hnífsdalur

ניפסדאלור (Hnífsdalur) או בעברית "עמק הסכינים" הוא כפר זעיר בפיורדים המערביים בין איספיורדור (Ísafjörður) לבולונגארוויק (Bolungarvík). לא ברור מדוע הכפר קיבל שם לא שגרתי זה, הסברה היא שהשם התקבל בשל צורתו המשוננת של רכס ההרים מעל העיירה. הכפר נמצא בפתחו של עמק ירוק ועמוק, בלב העמק זורם נחל Hnífsdalsá שאורכו 4.8 ק"מ שמגיע מההרים הסמוכים.

ניפסדאלור הפיורדים המערביים
נוף של ניפסדאלור

"הלווין של איספיורדור"

ניפסדאלור הוא אחד הכפרים הקטנים בפיורדים המערביים, בכפר חיים 200 תושבים ומרביתם עובדים בענף הדייג. בניפסדאלור נמצא אחד ממפעלי הדגים הגדולים באיסלנד המספק תעסוקה ל-250 עובדים, יותר מסך כל תושבי המקום. יש תנועת עובדים בין שני הכפרים המספקים פרנסה זה לזה.

"לא על הלחם לבדו יחיה האדם"

קרבתו הרבה של הכפר לאיספיורדור הגדולה במרחק 4 ק"מ בלבד, גרמה לכך שבניפסדאלור לא התפתחו שירותים משמעותיים. כמעט כל שירות הכרחי כמו קניית מצרכים, בנק וכדומה מאלץ את תושבי הכפר לעבור את 4 הק"מ לאיספיורדור הסמוכה. מאידך זהו מקום נהדר לטיול לחובבי טבע, שימצאו בו מקום שקט עם נוף מרשים של הרים מחודדים ומפלים ומצדו השני נוף נהדר של פיורד איספיורדורדיופ השקט.

צריפים בניפסדאלור
צריף טיפוסי בניפסדאלור

אירועים חשובים בהיסטוריה של הכפר

נקודת ציון חשובה בהיסטוריה של הכפר קרתה בשנת 1910 כאשר מפולת שלגים קטלנית הרגה 20 מתושבי המקום באחת ממפולות השלגים הקטלניות באיסלנד במאה ה-20.

ב-25 בספטמבר 2010 נפתחה מנהרת Bolungarvíkurgöng באורך 5156 מטר המחברת בין ניפסדאלור לעיירה הסמוכה בולונגארוויק.

Login