טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

הזוהר הצפוני באיסלנד

אורות הצפון של איסלנד היא תופעת טבע המתרחשת כאשר נוצר בחגורת ואן הלן (סדרה של חגורות חלקיקים טעונים במטען חשמלי, המקיפות את כדור הארץ) “עומס יתר” של חלקיקים שזורמים מטה בשדה המגנטי של כדור הארץ ומתנגשים בחומרים פלואורסצנטיים באטמוספרה – באזור היונוספירה, וגורמים להם לשחרר אנרגיה. התופעה מתרחשת בעת פעילות מוגברת של השמש. אטומי החמצן באטמוספרה טעונים באופן קבוע ובעת שמגיעה “רוח השמש” טעונה מטען גם היא, נוצר מפגש בין האטומים הטעונים המצריך שחרור אנרגיה, שבא לידי ביטוי בהופעת זוהר הקוטב. הזוהר מופיע בדרך כלל סמוך לקטבים המגנטיים של כדור הארץ, משום שהאטומים הטעונים נמשכים אליהם בהתאמה. צבעו של זוהר הקוטב נקבע בהתאם לסוג האטום. ירוק, שהוא הצבע הנפוץ ביותר, נוצר כתוצאה מפגיעה באטום חמצן. ואילו צבעים נדירים יותר כאדום וכחול נוצרים מאטומי מימן או חנקן, או מפגיעה ברמה גבוהה יותר של האטמוספרה.

כמה טיפים חשובים שיגדילו את סיכויי הצפייה בזוהר הצפוני

אתם כעת באיסלנד ואין לכם מושג איך לצפות באורות הצפון? בדר”כ כל מה שעליכם לעשות זה להרים את הראש למעלה לשמיים בשעות החשיכה. אם כבר עשיתם זאת מספר פעמים, כואב לכם הצוואר ועדיין אין תוצאות, יש לנו כמה טיפים בשבילכם, אז כדאי תמשיכו לקרוא…

הטבע לא נותן תעודת ביטוח

אחד הדברים הבסיסים שעליכם לזכור בשעה שאתם מנסים לצוד את אורות הצפון, זה שהטבע לא נותן לכם תעודת ביטוח, מה לעשות, אין דרך מדויקת לחזות מתי יופיעו אורות הצפון. לכן יש סיכוי סביר בהחלט שכמה שלא תנסו, לא תראו אותם. אבל מצד שני, יש גם סיכוי שכן!
אז אחד הכללים הבסיסיים של צפייה באורות הצפון זה לדעת שאין כל כך טעם לנסות לראות אותם במשך היום כשבהיר בחוץ או כשהשמיים מעוננים. שעות החשיכה הם הזמן המתאים ביותר, ובאיסלנד בתקופה שבין ספטמבר למרץ יש מספיק שעות של חשכה וזה מגדיל רבות את הסיכוי שלכם להצלחה.

הסבלנות משתלמת!

אם אתם מבלים את הזמן ברייקיאוויק או בעיירה אחרת באיסלנד אתם עדיין יכולים לראות את האורורה בוראליס, אך זיהום אור סביבתי יקשה עליכם במלאכה. לפעמים מספיקה נסיעה קצרה מחוץ לעיר, לאזור לא מואר כדי להגדיל את הסיכויים שלכם בהרבה. קחו את האוטו וסעו לכיוון החושך, רק אל תשכחו את הדרך חזרה. השתדלו לצאת כל ערב ובדקו את מצב העננות, אם השמיים מעוננים הזוהר יהיה מוסתר מאחורי שמיכת העננים. שמים בהירים הם מרכיב חשוב בסיכוי ההצלחה שלכם. החוכמה היא לא להתייאש, ולנסות כל ערב ואפילו כמה פעמים בכל ערב עד שתצליחו. בהצלחה!

ניתן “לתפוס” את הזוהר הצפוני לבד.. אבל לפעמים לא מזיקה קצת עזרה!

אין ממש צורך בסיור מודרך כדי להצליח לצפות באורות הצפון אך יחד עם זאת זה בהחלט יכול לשפר את הסיכויים. כנראה שגם כאן יש למקומיים יתרונות ומקומות סודיים שרק הם מכירים, אז אם התקציב מאפשר אנחנו ממליצים. תוכלו להצטרף לסיור לילי מודרך או לשייט אחר אורות הצפון.

שאלות נפוצות של מטיילים בנושא הזוהר הצפוני

מתי הוא הזמן הטוב ביותר לראות באיסלנד את זוהר הקוטב?

הזמן הטוב ביותר לראות את תופעת הטבע הוא בין החודשים ספטמבר לאפריל, כאשר אמצע ספטמבר נחשב לתחילת התקופה המתאימה. על אף זאת, מטיילים ברי מזל זוכים לצפות פעמים רבות בזוהר הצפוני כבר לקראת סוף אוגוסט. במהלך הקיץ יש אור במשך רוב שעות היממה, מה שהופך את הצפייה באורות הצפון לבלתי אפשרית. הזמן הכי טוב לראות באיסלנד את הזוהר הצפוני זה בסביבות חצות כאשר האורורה הסגלגלה של איסלנד אמורה לעבור מעל.

היכן המקום הטוב ביותר לצפות בזוהר הצפוני באיסלנד?

את הזוהר הצפוני ניתן לראות מכל מקום ובכל אזור בתקופה המתאימה אם התנאים מאפשרים זאת. הסיכויים גדלים באופן ניכר בחיק הטבע, הרחק מזיהום אור מלאכותי. העובדה ששמי איסלנד כמעט חפים מכל זיהום אויר גם תורמת להצלחה סיכויי הצפייה. במהלך הטיול מומלץ לצאת מתוך הכפרים והעיירות לשטחים הפתוחים, בדר”כ מדובר בנסיעה קצרה מחוץ לכפר. למרות כל זאת לעיתים תדירות ניתן להבחין בזוהר הקוטב בעיר עצמה, הצילומים המרהיבים ביותר של הזוהר הצפוני נעשים מרייקיאוויק העיר הגדולה באיסלנד.

איך מצלמים את הזוהר הצפוני?

לראות את הזוהר הצפוני בעיניים זו חוויה מהפנטת, אך מדוע לא לקחת תמונה למזכרת?
מסתבר שצילום הזוהר הצפוני הוא דבר חמקמק כמעט כמו לצפות בו. הכנו עבורכם כמה טיפים לצילום הזוהר הצפוני.

כמה זמן התופעה מתרחשת במהלך הלילה?

בדרך כלל תופעת הזוהר הצפוני ניצפת מספר פעמים במהלך הלילה לפרקי זמן של רבע שעה עד חצי שעה. עם זאת, ישנם פעמים שבהן ניצפה הזוהר הצפוני במשך מספר שעות, למרות שזה די נדיר. כמות האנרגיה המיוצרת במהלך תצוגה אחת גדולה מקבילה לפיצוץ גרעיני קטן.

אם אגיע לאיסלנד בטוח שאצליח לראות את הזוהר הצפוני?

אין ביטוח בנושא הזוהר הצפוני. ראשית חייבים להגיע בחודשי החורף הרלוונטיים (ספטמבר - אפריל) ושנית כדאי מאוד לאמץ את הטיפים שפרטנו מעלה. הסיכויים שתצפו בזוהר גבוהים אך הם לא 100%.

האם יש מיתוסים ופולקלור סביב אורות הצפון של איסלנד?

יש המון. מיתוסים ופולקלור שקשורים לאורורה בוראליס קימיים בתרבות האינואיטית (הילידים של גרינלנד ואלסקה) וכן במיתולוגיה הנורדית. הזוהר הצפוני אפילו מוזכר בתנ”ך. באיסלנד פעם האמינו שאם נשים בהריון מביטות באורורה אז ילדיהם יוולדו פוזלים.

היכן ניתן לקבל תחזית לגבי הופעת הזוהר הצפוני?

אתר תחזית אורורה בוראליס של השירות המטאורולוגי של איסלנד – לאתר.

הזוהר הצפוני

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.