טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

פיורד הלוויתנים – Hvalfjörður

בין עיירת הלווין של רייקיאוויק, מוספסלבאייר (Mosfellsbær) ואקרנס (Akranes). בסה”כ 50 קילומטר צפונית לעיר הבירה, תקבלו הזדמנות מצויינת להנות מהיופי הייחודי של פיורד איסלנדי עם הספינות, החופים, ההרים ומפלי המים. ובמקרה של פיורד הלוויתנים גם היסטוריה שנויה במחלוקת של ציד לוויתנים ואף בסיס בריטי ואמריקאי מימי מלחמת העולם השנייה. אחת האטרקציות המפורסמות בפיורד הוא מפל גלימור (Glymur) המפל השני בגובהו באיסלנד.

מפעל ריוליט נטוש בפיורד הלוויתנים
מפל ריוליט נטוש בפיורד הלוויתנים

היסטוריה ממלחמת העולם השנייה

את השם “פיורד הלוויתנים” קיבל המקום ממספר רב של הלוויתנים המגיעים למימיו השקטים לאכול וכן בשל העובדה שבמקום פועלת תחנת עיבוד הלווייתנים היחידה שעדיין קיימת באיסלנד. תחנת עיבוד הלוויתנים נמצאת במקום בו היו בעבר בסיסים צבאיים של ארה”ב ובריטניה במהלך מלחמת העולם השנייה. ענף דגי ההרינג היה מפותח בעבר בפיורד אך כיום פחות להקות נצפות במקום. במהלך מלחמת העולם השנייה, היו בפיורד בסיסים ימיים של הצי הבריטי והאמריקני. הבסיס הבריטי HMS Baldur היה בחצי האי הקטן Hvitanes. הבסיס שימש כמטה פיקוד הדגל של איסלנד. אחד המזחים שהקים חיל הים של ארצות הברית משמש כיום את חברת ציד הלווייתנים לעיבוד לווייתני סנפיר, בחלקם לשוק המקומי, ובעיקר לייצוא ליפן.

בסיס חיל הים האמריקני בפיורד הלוויתנים
מזח של בסיס חיל הים האמריקני מתקופת מלחמת העולם השנייה

מפל גלימור (Glymur)

בחלקו הפנימי של הפיורד (מזרח) נמצא מסלול הליכה למפל המים השני הכי גבוה ביותר באיסלנד, מפל גלימור (Glymur) הנופל מגובה של 198 מטרים.

המנהרה מתחת לפיורד

בשנת 1998 נבנתה מנהרה תחת הפיורד המקצרת את הדרך ב-62 קילומטרים לנהגים מרייקיאוויק צפונה. בסוף 1998 נפתחה מנהרת Hvalfjarðargöngin לתנועה וקיצרה את הנסיעה במידה רבה. אורך המנהרה הוא קרוב לשישה קילומטרים ויורדת לעומק של עד 165 מטרים מתחת לפני הים. זו אחת מני מנהרות רבות הקיימות באיסלנד ועד ספטמבר 2018 היתה היחידה שנדרשת בתשלום של דמי מעבר (Toll).

החלק הפנימי ביותר של הפיורד מציג תערובת מעניינת של הרי געש וצמחייה ירוקה בקיץ. תורמוסים, מיני שונים של פרחים אחרים וטחב, כמו גם יערות קטנים של עצי לבנה ועצי מחט. האזור הוא דוגמה טובה לפרוייקט תהליך היעור שחל באיסלנד במשך כמה שנים.

סלע הבזלת Steðji

סטאדג’י (Steðji) הוא סלע בזלת בפיורד הלוויתנים בצורת פטריה, נקודת ציון ידועה בימים עברו, כאשר המסלול הראשי התקרב אליו. הוא מוגן על ידי חוק שמירת הטבע מאז 1974. שביל עפר קצרה עם סימון מהכביש הראשי מובילה אליו.

סלע הבזלת Steðji

מיקום פיורד הלוויתנים

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.