טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

מפל גלימור – Glymur

בקצה המזרחי, בנקודה הפנימית ביותר של פיורד הלוויתנים (Hvalfjörður) מסתתר לו מפל גלימור (Glymur), המפל השני הכי גבוה באיסלנד, הנופל מגובה של 198 מטרים. במשך שנים רבות נחשב גלימור למפל הגבוה באיסלנד אך בשנת 2011 מפל מורסרפוס (Morsárfoss) עבר אותו וזכה בבכורה. אל תטעו לחשוב שאיבוד הכתר הפחית מיוקרתו של גלימור. אם כבר זכיתם לבקר למשל במפל גולפוס (Gullfoss) המוכר יותר במסלול ‘מעגל הזהב’, קחו בחשבון שמפל גלימור גבוה ממנו פי חמישה!

מוצא המפל

מפל גלימור הוא חלק מנהר Botnsá ונמצא באמצע הדרך ממקור הנהר באגם Hvalvatn הנמצא מערבית אליו ופיורד הלוויתנים. אגם Hvalvatn הוא אגם קטן יחסית בעומק 160 מטר.

מפל גלימור

מסלולי הליכה למפל גלימור

ההגעה למפל גלימור פשוטה ויש שילוט מהכביש לדרך עפר קצרה המובילה למגרש חנייה משולט ממנו יוצאים שבילי ההליכה המסומנים למפל.

גשר בדרך למפל גלימור
חציית גשר מאולתר בדרך לגדה המזרחית של המפל

הדרך לגדה המערבית מעט קצרה וקלה יותר, ונקודת התצפית על המפל יפה אך אינה מושלמת, מפאת אורכו לא ניתן לראות את כולו עד לנקודת השבירה עם המים. הדרך המערבית עבירה לרוב במשך כל השנה, אם כי במהלך החורף השבילים עשויים להיות מכוסים בשלג ולכן רצוי לקחת נעלי הליכה עמידות בפני מים.

הדרך לגדה המזרחית מרשימה יותר, אך קחו בחשבון שההליכה לצידו המזרחי של המפל עשוייה להיות מאתגרת. באחד המקומות יש לחצות גשר צר עשוי גזע עץ התלוי מעל הנחל, יש חבל מתכת לתמיכה אך לא מומלץ לצאת לדרך עם ילדים קטנים. קחו איתכם נעלי הליכה טובות.

טיפ: כאשר מגיעים לסיום שביל ההליכה לחלק הגבוה ביותר של המפל, ניתן להמשיך עוד כמה מאות מטרים לאורך הנהר, עד שמגיעים לאזור רדוד במיוחד של הנחל שם ניתן לחצות בזהירות את הנהר (תוך חליצת נעלים) ולשוב בדרך השניה.

חציית נהר ברגל - מפל גלימור
בקצה העליון של המפל ניתן לחצות את הנהר ברגל ולשוב חזרה בדרך חלופית

אגם Hvalvatn

כאשר מגיעים לקצה העליון של מפל גלימור ועוד לפני חוצים את הנהר ברגל (למי שמעוניין בכך). ניתן להמשיך עוד 3-4 ק”מ עד למוצא המפל באגם Hvalvatn. מסלול ההליכה עוקב אחר זרימת הנהר והוא קל יחסית, ללא עליות משמעותיות. בדרך ניתן לראות עוד כמה מפלים קטנים שאחד מהם נראה כמו מגלשת מים טבעית. אגם Hvalvatn לא זוכה למבקרים רבים וזו חוויה נהדרת להתנתק לכמה רגעים ולחשוב שאנחנו היחידים בעולם באותו הרגע. מעניין לראות שבקצה האגם ישנו סכר קטן שבאמצעותו ניתן לחסום את הנהר וכך “לכבות את מפל גלימור”, לא ידוע לי על מקרה שזה נעשה, אבל זה מעניין. את הדרך חזרה ניתן לעשות מהגדה השנייה של הנהר.

מפל בדרך לאגם Hvalvatn
אחד המפלים שרואים בדרך לאגם Hvalvatn

אגם Hvalvatn
אגם Hvalvatn

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.