חבל סטרנדיר – Strandir

סטרנדיר (Strandir) פירושו "חוף ים" הוא שמו האיסלנדי של קו החוף המזרחי ביותר של הפיורדים המערביים. זהו אחד האזורים המבודדים והקשים ביותר לעיבוד חקלאי והתיישבות באיסלנד. הסיבה היחידה שבגללה חבל סטרנדיר נכנס לתודעת האומה מדי פעם היה בשל אזורי הדיג העשירים שבו והמיזמים שקמו כתוצאה מכך, כמו למשל מפעל דגי ההרינג בכפר הקטנטן דיופאוויק (Djupavík).

גם אתם רוצים לבקר בחבל Strandir ובאתרים מרתקים אחרים בפיורדים המערביים? כנסו לבחור טיול עצמאי איכותי ללא פשרות!

חבל סטרנדיר
נוף בחבל בסטרנדיר

עד לאחרונה דרכי הגישה לאזור היו רעועות ביותר ולמעט נמל תעופה אחד קטן בעיירה קטנטנה גיוגור (Gjögur) האזור היה מנותק לגמרי משאר המדינה במשך חודשי החורף הארוכים. בשנים האחרונות הדרכים בסטרנדיר שופצו ושופרו וכיום ניתן להגיע בנהיגה בקיץ עד חלקו הצפוני ביותר של פיורד Norðurfjörður. מדובר על דרך עפר צרה עם עליות ומורדות (עבירה לכל סוגי הרכבים), במהלך החורף עדיין הדרכים נחסמות בשלגים ואינן מפונות. להבדיל ממקומות אחרים באיסלנד בהם ניתן לטייל בצורה מעגלית. הטיול בחבל סטרנדיר הוא נסיעה ישירה וחזרה על אותה דרך לנקודת החיבור עם הכביש הראשי. הרווח כולו שלכם, בשל העובדה שמדובר באחד מחבלי הארץ היפים והמרתקים ביותר באיסלנד.

הכפר הנידח Gjögur בחבל סטרנדיר
הכפר הנידח Gjögur בחבל סטרנדיר

מה רואים בסטרנדיר?

טיול בפיורדים המערביים בכלל ובחבל סטרנדיר בפרט היא נסיעה של נופים מופלאים ולא של אטרקציות טבע. אתם תחוו את הטבע האיסלנדי במלוא עוצמתו עם תצפיות מדהימות לפסגות הרים מרשימות ופיורדים בוהקים. תוכלו לראות כפרים קטנים ומבודדים, חוות ובקתות קיץ. צריך לזכור שזהו ככל הנראה האזור הכי מבודד במדינה וכאשר זה מחלל לתודעה מתחילים ליהנות מההתנקות המושלמת.

מתי מומלץ לבקר בסטרנדיר ובאיזה רכב לנסוע?

מגיעים לחבל סטרנדיר מהכפר הולמאוויק (Hólmavík), לא רחוק ממנו מתחיל כביש 643 לסטרנדיר. ניתן ומומלץ לקחת את הדרך הארוכה יותר המקיפה בצורה לולאה גם את הכפר היפה דראנגסנס (Drangsnes) ובסה"כ מדובר במרחק של 240 ק"מ עד לפיורד Norðfjörður (הלוך ושוב). הנסיעה היא על דרך עפר, קופצנית בחלקה שמצריכה נסיעה איטית יחסית. כאשר מגיע רכב ממול יש להאט משום שהדרך צרה ברוב המקומות. בדרכי העפר של איסלנד תמיד מומלץ לקחת רכב בגודל בינוני או ג'יפ אבל זה לא חובה. כמובן לבדוק מראש את תנאי מזג האוויר משום שבאזורים אלו יש לעיתים ערפל, ערפילים וגשמים גם בקיץ.

דיופאוויק
הכפר דיופאוויק בחל סטרנדיר. צילום: Ulrich Latzenhofer

כמה זמן להקדיש לביקור בסטרנדיר?

כאשר יוצאים מהולמאוויק מומלץ לקחת את העיקוף סביב פיורד Steingrímsfjord דרך הכפר דרנגנסנס (דרך 645). בדרגסנס יש בריכות גיאותרמיות נפלאות על קו החוף ולא נדיר להשקיף לתוך הפיורד ולראות לוויתנים. אחרי דרנגנס ממשיכים על דרך 645 עד שפונים לדרך 643 לכיוון פיורד Norðfjörður.

אז מתחיל עיקוף דרך פיורד אחר Bjarnarfjörur שם יש מקום נפלא לעצירה ליד נחל קטן בשם Brúará, מקום נהדר לחילוץ עצמות והליכה קלה במעלה הנחל. ממשיכים לפיורד Reykkjafjörður לישוב הקטן דיופאוויק (Djúpavík). תוך כדי נסיעה לאורך קו המים ניתן לראות גזעי עץ רבים שנפלטו לחוף. זהו סחף עצים שנשאו על זרמי הים מרוסיה ומשמשים את החוואים באזור, מצרך טבע נדיר בחבל ארץ נטול עצים כמעט לחלוטין. כדאי לעצור לביקור בדיופאוויק, אחד המקומות הקסומים באיסלנד.

כדאי לבקש הסבר על ההיסטוריה של המקום ולטעום מהעוגות הנפלאות שמכינים במלון הקטן. בהמשך הדרך כדאי לעצור בגיוגור (Gjögur). שימו לב לשדה התעופה הלא סלול שמקשר את האזור לשאר המדינה בתקופה החורף. מכאן המרחק לקצה הדרך כבר לא רב. כשמגיעים לפיורד Norðfjörður, מומלץ מאד לעצור בבריכה הגיאותרמית קרוסנס (Krossneslaug), אחת הבריכות הקסומות ביותר באיסלנד.

אם אתם נוהגים ברכב שטח ניתן להמשיך עוד קטע קצר לפיורד Ingólfsfjörður לתצפית נהדרת וביקור בחורבות של מפעל דגים נוסף שננטש לפני שנים.

בריכת Krossneslaug
בריכת Krossneslaug – פיסת גן עדן בקצה הדרך

Login