טלפון: 054-8023945

צרו איתנו קשר:

הופסוס – Hofsós

בכפר הקטן הופסוס (Hofsós) חיים בסה”כ 200 תושבים. הופסוס ממוקם 37 ק”מ מזרחית לסאודרקראוקור (Sauðárkrókur). כלכלת הכפר התבססה בעיקר על תעשיית הדיג בזכות נמל טבעי מצויין, כמו גם על שירותים לחוות השכנות.

הופסוס
הופסוס. צילום: Markus Trienke

קצת היסטוריה

הופסוס הוא אחד נמלי המסחר העתיק ביותר בצפון איסלנד שראשיתה במאה ה-16. הכפר הזעיר היה מקום מסחר עמוס למדי במאות ה-17 וה-18, אך למרות פעילות הסוחרים ותנאים היסטוריים נוחים יחסית, הכפר לא התפתח לכפר גדול יותר או לעיר. הכפר הופסוס ממוקם במחצית הדרך שלאורך הגדה המזרחית של סקגפיורדור, נמל הכפר שימש כתחנת יציאה למהגרים איסלנדיים רבים שיצאו לצפון אמריקה. רבים מצאציהם של אותם מהגרים עדיין מגיעים להופסוס בכדי לבקר במוזיאון ההגירה והמרכז הגיאולוגי (של אילנות יוחסין).

הופסוס בחורף
הזוהר הצפוני מעל הופסוס בחורף

כפר קטן עם לב גדול

בשנים האחרונות בזכות כמה אתרים חשובים הנמצאים בסביבה הקרובה, הופסוס הופכת לאטרקציה תיירותית בזכות עצמה. על אף שמדובר בכפר קטן גם בקנה מידה איסלנדי, הוא מציע תשתית תיירותית נפלאה.  בכפר ניתן למצוא תחנת דלק, סופרמרקט ושתי מסעדות, אחת מהן נמצאת במבנה השחור הנמצא סמוך למזח. מעבר לכך בכפר נמצא מוזיאון חשוב “מרכז ההגירה האיסלנדי”, המוקדש להגירה מערבה לצפון אמריקה של האיסלנדים שהגיעו לשיאה בתחילת המאה ה-19 וגם הבריכה הגיאותרמית היחודית בכל איסלנד.

אתרים מעניינים באזור הופסוס:

הבריכה המרהיבה של הופסוס

הבריכה של הופסוס ממוקמת על קצה צוק ברחוב הראשי של העיירה. בשנים האחרונות הפופולריות של הבריכה עלתה והיא אחת מאטרקציות החשובות באזור סקגפיורדור. הקסם של הבריכה טמון במיקום היחודי שלה על קצה צוק ועיצובה בסגנון ‘אינסוף’, כלומר בזמן ששוחים מקבלים את הרושם של המשכיות המים אל אל תוך האוקיינוס שמעבר. הבריכה נבנתה כמתנה לעיירה על ידי שתי נשים, יורשות של שתי חברות קמעוניות מהגדולות באיסלנד. במקום לבנות בריכות פרטיות בבתיהן, הן החליטו לממן את בניית הבריכה בכפר להנאת הכלל.
שעות הפתיחה: הבריכה פתוחה כל השנה מהשעה 7:00 בבוקר עד השעה 21:00 בימי השבוע ו-18:00 בסופי שבוע. בהחלט שווה ביקור!

בריכת אופק בהופסוס
בריכת אופק בהופסוס

סלעי הבזלת Staðarbjörg

מהקצה של בריכת השחייה בהופסוס יש גרם מדרגות המוביל לחוף מתחת. בשעת שפל כדאי לרדת ולראות את תצורות הבזלת היפות של משושי לבה שחורה הנמצאות על קו המים. זהו אחד מהמקומות הסודיים של הופסוס ומעט המטיילים המודעים למקום מיוחד זה. כמו מקומות רבים באיסלנד ששמם נרקם בסיפורי אגדה, כך על פי הפולקלור המקומי, סלעי הבזלת Staðarbjörg הם כפר קטן המאכלס שדונים (אלפים) מאוד ביישנים. צריך לשמור על שקט מלא בשביל להגדיל את הסיכוי לצפות בהם.

מוזיאון “מרכז ההגירה האיסלנדי” (Vesturfarasetrið á Hofsósi)

מפרט את ההגירה ההמונית של האיסלנדים לצפון אמריקה בסוף המאה ה-19. החיים באיסלנד במאות הקודמות אופיינו על ידי עוני קיצוני בעקבות הבידוד הגיאוגרפי, תנאי המחייה הקשים, אסונות טבע ומגיפות שהביאו לרעב ולמוות. בסוף 1800 ניתנה הזדמנות לאיסלנדים להגר לצפון אמריקה ורבים קפצו על ההזדמנות. החלה הגירה המונית בעיקר למניטובה, קנדה. האיסלנדים התרכזו בכמה ישובים שהידוע בהם הוא גימלי (Gimli). שנחשבת למושבה האיסלנדית הגדולה ביותר מחוץ לאיסלנד. מידע נוסף לחיצה כאן.

כנסיית בית הדשא Grafarkirkja

כנסיית בית הדשא Grafarkirkja בהופסטראנד צפון איסלנד – היא כנסיית הדשא העתיקה ביותר באיסלנד. בניית הכנסייה החלה במאה ה-17 ועדיין חלקים מקוריים ממנה השתמרו עד היום. עוד בימי קדם, האיסלנדים התגוררו בבתי דשא והכנסיות היו עשויות דשא. כעת נותרו רק קומץ כנסיות דשא באיסלנד. קיים אזכור קדום יותר של Grafarkirkja משנת 1240 והוא מופיע בסיפור הסאגה Sturlunga Saga, שהוא אוסף של סאגות איסלנדיות מהמאות ה-12 וה-13. ארכיאולוגים סבורים שמרבית הכנסיות של איסלנד בימי קדם היו דומות בצורתן לכנסיית בית הדשא Grafarkirkja. כיום נותרו באיסלנד רק כמה דוגמאות בודדות של בנייה בסגנון זה. הכנסייה נמצאת רק 4 ק”מ הכפר הופסוס סמוך לכביש 76 לכיוון דרום. מיקום על המפה לחיצה כאן.
הכניסה לאתר היא חופשית וללא תשלום.

כנסיית בית הדשא Grafarkirkja

Another Iceland 2021 © All Rights Reserved.